چین

گرانترین شهرهای چین

اصلی ترین و تاثیرگذارترین گزینه در انتخاب افراد برای زندگی در هر کشوری از جمله چین هزینه های زندگی می باشد. باید توجه داشت که برخی از گرانترین شهرهای چین در میان گرانترین شهرهای جهان قراردارند؛ به نقل از نشریه بین مللی بلومبرگ، هنگ کنگ گرانترین شهر جهان که تقریبا تحت حکوت چین اداره می شود، دارای بالاترین نرخ درآمد به هزینه در میان همه کشورهای جهان می باشد. شهرهایی مانند پکن، شنزن، شانگهای و گوانگجو نیز در بین 10 شهر گران جهان و در کنار شهرهای بزرگی همچون توکیو، نیویورک، سئول و زوریخ در رتبه بندی های بعدی قرار دارند. البته هزینه زندگی در چین با ناحیه ای از شهر که متقاضی قصد اقامت در آن را دارد نسبت مستقیم دارد.

شناخت گرانترین شهرهای چین
موسسه مرکر (MERCER) هر ساله از میان 209 شهر دنیا، لیستی از گرانترین و ارزان ترین شهرهای جهان را منتشر می کند و هنگام محاسبه رتبه بندی یک شهر، بازارهای مسکن، نوسانات ارزی، حمل و نقل، غذا و بیش از 200 کالای مصرفی دیگر را در نظر می گیرد. هدف اینکار کمک به شرکت های چند ملیتی و دولت ها در تعیین بسته های جبرانی برای هزینه کارگران ماهر خارجی است. لیستی که که در سال 2020 منتشر شده نشان می دهد که چهار شهر بزرگ چین در میان شهرهای پر هزینه در دنیا جای گرفته اند.

پکن پایتخت و از گرانترین شهرهای چین
شهر پکن مرکز فرهنگی و سیاسی چین و یکی از بهترین شهرهای چین برای کار است. اگرچه زندگی در کشور چین در مقایسه با دیگر قدرت های اقتصادی دنیا ارزان تر است ولی نمی توان گفت پکن شهری ارزان برای زندگی می باشد. گرچه با پیدا کردن کاری با درآمد بالا، مواجه شدن با مشکلات مالی در آینده بعید به نظر می رسد. از سال 2018 تا کنون، تولید ناخالص داخلی پکن 458 میلیارد دلار آمریکا بوده، که حدود 4% از تولید ناخالص داخلی کشور چین را تشکیل می دهد و رتبه 12 را در این کشور به خود اختصاص داده است. پکن بیش از هر شهر دیگری در جهان دارای مقر شرکت های بزرگ و بزرگترین صنایع چین بوده و این خود شانس یافتن کار را در این شهر افزایش می دهد. هزینه متوسط زندگی برای هر فرد در این شهر 2250$ (دلار) می باشد که نمودار توزیع آن در زیر مشاهده می شود:

توزیع هزینه ها در پکن

شانگهای، اولین شهر در لیست گرانترین شهرهای چین
با وجود توسعه سریع شانگهای، تفاوت های زیادی در انواع مسکن وجود دارد. در نیمه اول قرن بیستم مسکن سنتی شیکومن، ترکیبی از سبک معماری چینی و اروپایی، حدود 60% شهر را تشکیل می داد ولی اکنون جای اکثر آنها را برج های سر به فلک کشیده گرفته و این شهر را به دو قسمت قدیم و جدید تقسیم نموده است. مهاجران خارجی که در شانگهای زندگی می کنند نیز عمدتا به دو گروه تقسیم می شوند: مهاجران قانونی و مهاجران غیر قانونی که بیشتر در قسمت قدیم شهر ساکن هستند. شانگهای پایتخت تجاری چین است و بیشتر شرکت های چند ملیتی دفتر مرکزی خود در چین را در شانگهای تشکیل می دهند و حتی برخی نیز دفاتر آسیا-اقیانوسیه خود را در این شهر مستقر می کنند.

کارمندان خارجی این شرکت ها عمدتا در خارج از کشور استخدام شده اند و با حقوق بین المللی به همراه کمک هزینه های زندگی مختلفی که برای تحصیل و حمل و نقل و غیره دریافت می کنند به راحتی از پس هزینه ها بر می آیند. با این حال، این شرکت ها به طور روز افزونی خارجی های غیر قانونی را در این کشور استخدام می کنند. گروهی از مهاجران اروپایی نیز عمدتا به عنوان معلم انگلیسی شروع می کنند و بعدها به صنعت سرگرمی و توریسم ملحق شده و درآمدهای بالایی را بدست می آورند. با این حال هزینه زندگی بسیار بالا بوده و به میانگین 2500$ (دلار) در ماه می رسد اما یکی از مناسب ترین گزینه ها برای مهاجرت کاری به چین می باشد. توزیع این هزینه در شانگهای در جدول زیر آمده است:

توزیع هزینه در شانگهای

شنزن در میان گرانترین شهرهای چین
مناظر شهر شنزن چین از اقتصاد پر جنب و جوش آن ناشی می شود، که با سرمایه گذاری سریع خارجی و به دنبال سیاست های گشایش اقتصادی دولت چین در سال 1979 امکان پذیر شد. این شهر یک قطب برتر فناوری جهانی است که توسط رسانه ها سیلیکون ولی (silicon valley) چین لقب گرفته است. این شهر در دهه 1990 و 2000 یکی از سریع ترین شهرهای جهان از نظر نرخ رشد بوده که مقدار زیادی از آن را مدیون هم مرز بودن با هنگ کنگ است. ورود کارخانه های بزرگ فناوری های نوین به این شهر انقلابی نوین را در دو دهه پیش رقم زده است. به موازات پیشرفت، هزینه های زندگی در این شهر نیز به سرعت افزایش یافت، هزینه ماهانه زندگی درسال 2020 در این شهر به ازای هر نفر 2200$ (دلار) است که توزیع آن در نمودار زیر آمده است:

توزیع هزینه ها در شنزن چین

گوانگجو شهری با هزینه زندگی بالا
گوانگجو قطب اصلی تولید در کنار دلتای مروارید است، یکی از مناطق تجاری و تولیدی سرزمین اصلی چین که در سال 2017، تولید ناخالص داخلی آن به 318 میلیارد دلار آمریکا رسید. این شهر یکی از آبادترین شهرهای مهم چین محسوب می شود؛ به دلیل صنعتی شدن سریع، زمانی این شهر نیز شهری نسبتاً آلوده قلمداد می شد که پس از اجرای برنامه ریزی شهری سبز، این شهر اکنون یکی از شهرهای دوست داشتنی و زیبای چین است.

نمایشگاه “کانتون” یا “نمایشگاه واردات و صادرات چین”، هر ساله در ماه های آوریل و اکتبر توسط وزارت بازرگانی این کشور در شهر گوانگجو برگزار می شود. این نمایشگاه در بهار سال 1957 افتتاح شد و یک رویداد مهم برای این شهر است؛ این نمایشگاه با طولانی ترین تاریخ بالاترین مساحت و بزرگترین در سطح چین شرکت های خارجی و سرمایه گذاران داخلی را جذب کرده و با فراهم آوردن زمینه های مناسب آنها را ترغیب به سرمایه گذاری می کند. این سیاست در سالهای اخیر بسیار مثمر ثمر واقع گردیده و علاوه بر سرمایه ها، نیروی کاری عظیمی را به سمت خود کشانده است. همانطور که اشاره شد زندگی در این شهر ارزان نیست و در برخی نقاط درآمد میانگین که در سال 2020 حدود 2000$ (دلار) به ازای هر فرد بالغ است، کفاف زندگی را نمی دهد. نمودار زیر توزیع هزینه ها را در این شهر نمایش می دهد:

توزیع هزینه ها در گوانگجو چین

سایر اطلاعات لازم در مورد کشور پهناور چین را از مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جویا شوید تا با آگاهی از توضیحات لازم، تصمیات مطمئن تری در مورد مهاجرت به چین بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *