آلمان

گرانترین شهرهای آلمان

اطلاع از هزینه زندگی در آلمان در سال 2020 می تواند به دانشجویانی که قصد تحصیل و مهاجرت به آلمان را دارند کمک کند تا بتوانند برآوردی از هزینه های خود داشته باشند. آمار بیکاری در آلمان زیر %5 است که می تواند امیدواری بزرگی برای افراد جویای کار در کشور باشد.

✓ ارزانترین شهرهای آلمان برای زندگی کدام شهر است؟

✓ هزینه مسکن در آلمان چقدر است؟

✓ مزایا و معایب زندگی در آلمان چیست؟

✓ با کار کردن میتوان هزینه های زندگی را پوشش داد؟

شرایط زندگی در آلمان برای افرادی که می خواهند مهاجرت کاری و یا مهاجرت تحصیلی داشته باشند بسیار مناسب است. اگر می خواهید برای اقامت در این کشور برنامه ریزی کنید باید هزینه زندگی در آلمان را در نظر بگیرید. در قدیم به دلیل اجاره پایین و هزینه زندگی پایین اکثر مردم به برلین برای زندگی، مهاجرت می کردند. اما امروزه برلین یکی از شهرهای گران آلمان برای زندگی محسوب می شود و شهروندان حدود %20 درآمد خود را صرف هزینه های اجاره می کنند.

در این مقاله تیم حقوقی سفیران سروش سعادت برآن شده تا گرانترین شهرهای آلمان و هزینه های زندگی در این شهرها را برای شما عزیزان بررسی و مقایسه کند تا برنامه ریزی مهاجرتی راحت تری داشته باشید.

گرانترین شهرهای آلمان
جنوب آلمان گران قیمت ترین مناطق شهری را برای زندگی دارد؛ به طور مثال مونیخ و اشتوتگارت جزو گرانترین شهرهای این منطقه هستند. اجاره یک واحد یک خوابه در اشتوتگارت تقریبا به طور متوسط €846 (یورو) می باشد، این در حالیست که چنین واحد یک خوابه ای در شهر شمالی آلمان، به طور متوسط €560 (یورو) هزینه دارد. در واقع اجاره مسکن در برمن %30 ارزان تر از اشتوتگارت است. اگر بخواهیم از نظر منطقه از گرانترین تا ارزانترین مناطق کشور را رتبه بندی کنیم به این صورت است: جنوب، غرب، شمال، شرق. میزان هزینه زندگی در آلمان برای مقایسه با سایر کشورهای اروپایی کاملا منطقی است؛ در کل برای پوشش مخارج زندگی در این کشور در سال 2020 ماهیانه در حدود 750€ (یورو) تمکن مالی نیاز است. گران ترین شهرهای آلمان عبارتند از:

• مونیخ

• برلین

• هامبورگ

• فرانکفورت

• دوسلدورف

• بن

مونیخ گرانترین شهر آلمان
مونیخ مرکز و پرجمعیت ترین شهر باواریا با جمعیتی حدود یک و نیم میلیون نفر بوده که سومین شهر بزرگ آلمان پس از برلین و هامبورگ است و یازدهمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا محسوب می شود. این شهر در شمال رشته کوه های باواریایی قرار دارد و پس از وین، پایتخت اتریش، بزرگترین شهر استفاده کننده از لهجه باواریایی می باشد. این شهر هم دارای زندگی شهری و هم روستایی است و برای دانشجویان علاقه مند به مهاجرت تحصیلی به آلمان فضای بسیار عالی و زیبایی را رقم می زند. بر اساس نظر سنجی انجام شده از نظر کیفیت زندگی این شهر در رتبه سوم می باشد، اما شما هزینه بالایی برای آن می پردازید. مونیخ چهل و نهمین شهر گران قیمت در اروپا شناخته شده است. مونیخ یک مرکز جهانی هنر، علم، فناوری، مالی، فرهنگی، تجاری و گردشگری می باشد و از بالاترین استاندارد های زندگی در جهان برخوردار است. اقتصاد آن برپایه تکنولوژی بالا صنعت خودرو و صنایع نوآورانه بنا شده و شرکت های بین المللی زیادی مانند BMW، زیمنس و آلیانس در آن واقع شده است.

برلین یکی از گرانترین شهر های آلمان
بخش زیادی از این شهر در جنگ جهانی دوم نابود شده ، پس از اتحاد مجدد آلمان شرقی و غربی آلمان ها تلاش های بسیاری برای بازسازی شهرهای خود انجام دادند؛ اما همچنان آثاری از جنگ در این منطقه واضح است. محله های برلین بسیار متمایز هستند و هر کدام فضای خاص خود را دارند؛ شارلوتنبرگ منطقه شاد و آرامش بخشی که در غرب برلین است و در این منطقه خانه های زیبایی از قرن نوزدهم به چشم می خورد. کروزبرگ مرکزی برای مهاجران ترک بوده، یک منطقه شیک و چند فرهنگی در برلین است.

دوسلدورف یکی از شهرهای گران در آلمان
دوسلدورف مرکز و دومین شهر پر جمعیت ایالت راین شمالی پس از کلن و هفتمین شهر بزرگ آلمان با جمعیتی برابر 617280 نفر می باشد. این شهر محل تلاقی دو رود راین و دوسل بوده و بیشتر شهر در کناره ی راستیه رود راین واقع شده است. لهجه غالب در این شهر نزدیکی زیادی به هلندی دارد.

نظرسنجی سال 2012 مرسر که به کیفیت زندگی اشاره دارد دوسلدورف را ششمین شهر با کیفیت بالا برای زندگی در جهان نام گذاری کرده است. فرودگاه دوسلدورف پس از فرانکفورت و مونیخ شلوغ ترین فرودگاه تجاری آلمان در مناطق شهری میباشد. این شهر در لیست بهترین شهرهای آلمان برای زندگی قرار دارد و یک مرکز بین المللی تجاری و مالی بوده و شهرتی به سزا برای نمایشگاه های تجاری و مد را دارد. به علت حجم بالای تراکنش ها و تعهد های مالی و برگزاری نمایشگاه ها و کارناوال های مختلف دوسلدورف از محبوب ترین و پر هزینه ترین شهرهای آلمان پس از کلن و ماینتس می باشد و تاثیر فرهنگی غیر قابل انکاری بر فضای هنریه آلمان دارد.

فرانکفورت شهری گران برای زندگی در آلمان
فرانکفورت پنجمین استان بزرگ در آلمان است و شهر فرانکفورت، دومین شهر گران قیمت آلمان محسوب می شود که اجاره بها برای این شهر 13.90€ برای هر متر مربع است. بعد از آن اشتوتگارت با اجاره بهای 13.48€ برای هر مترمربع در ماه، سومین شهر فرایبورگ با اجاره بهای 11.94€ برای هر متر مربع در هر ماه و در نهایت شهر ماینز با 11.93€ برای هر مترمربع به عنوان چهارمین شهر گران قیمت دراجاره بها محسوب می شوند. جمعیتی بالغ بر 600 هزار نفر در شهر فرانکفورت مشغول به کار هستند به دلیل هزینه ها و همچنین دسترسی ها در حومه این شهر زندگی می کنند.

هامبورگ یکی از شهر های گران در آلمان
هامبورگ توسط آب احاطه شده است، دومین شهر بزرگ آلمان بعد از برلین و هفتمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا با جمعیتی بالغ بر 184 میلیون نفر می باشد. بندر هامبورگ سومین بندر بزرگ اروپا است و این شهر میزبان سازمان های بزرگی همچون شبکه NDR و روزنامه های اشپیگل و زایت می باشد. همچنین قدیمی ترین بانک بازرگانی جهان و قدیمی ترین بازار بورس آلمان را در خود جای داده است. به‌ جرات می‌توان گفت هامبورگ یکی از زیباترین شهرهای آلمان است، ظاهر مدرن شهر در کنار جاذبه های طبیعی و تاریخی، هامبورگ را به بهترین مقصد گردشگری در صنعت توریسم آلمان تبدیل کرده است. همچنین شهر هامبورگ بهترین شهر آلمان برای زندگی ایرانیان می باشد. بیش از 2000 پل در شهر هامبورگ وجود دارد که این میزان حتی از ونیز و آمستردام نیز بیشتر است.

بن یکی از شهرهای گران آلمان
شهر بن با جمعیتی بالغ بر 300 هزار نفر در جنوب شرقی کلن واقع شده و شهرت اصلی آن به علت آن است که محل تولد بتهوون می باشد، خانه وی تبدیل به یک موزه بسیار جذاب برای بازدید کنندگان شده است. این شهر پایتخت آلمان غربی از پایان جنگ جهانی دوم تا سال 1991، سال اتحاد دو آلمان بود و به همین دلیل از آن به عنوان شهر فدرال یاد می شود تا بر روی اهمیت سیاسی شهر تاکید شود. دفاتر اصلی DHL و Deutsche Telekom در بن واقع شده اند. همچنین بن در حال تبدیل شدن به یک مرکز فناوری اطلاعات و تحقیقات پزشکی است.

ارزانترین شهرهای آلمان برای زندگی
اجاره آپارتمان در شهرهای ارزان آلمان شامل موارد زیر میشود:

اجاره آپارتمان در مرکز شهر لایپزیگ €510(یورو) و اجاره آپارتمان در خارج از شهر€370(یورو) می باشد.

اجاره آپارتمان در مرکز شهر بوخوم €380(یورو) و اجاره آپارتمان در خارج از شهر €320(یورو) می باشد.

اجاره آپارتمان در مرکز شهر شهر کیل€540(یورو) و اجاره آپارتمان در خارج از شهر €430(یورو) می باشد.

اجاره آپارتمان در مرکز شهر سیگن €320(یورو) و اجاره آپارتمان در خارج از شهر€280(یورو) می باشد.

اجاره آپارتمان در مرکز شهر جنا €450(یورو) و اجاره آپارتمان در خارج از شهر €280(یورو) می باشد.

اجاره آپارتمان در مرکز شهر برمن €550(یورو) و اجاره آپارتمان در خارج از شهر €460(یورو) می باشد.

مقایسه هزینه زندگی آلمان و ایران
زندگی در کشور آلمان در سال 2020در واقع در مقایسه با هزینه زندگی در کشور ایران و بدون احتساب اجاره منزل %74.57 گران تر و با احتساب اجاره منزل %90.68 گران تر است. در نتیجه کسانی که به تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی آلمان فکر می کنند باید توجه داشته باشند در سال 2020 با توجه به شهر محل اقامت و سبک زندگی ماهیانه بین 800€ تا 1000€ (یورو) هزینه زندگی خواهند داشت. دانشجویانی که موفق به اخذ خوابگاه شوند یا اشتراکا خانه ای تهیه کنند می توانند هزینه های زندگی خود را به ماهی 700€ (یورو) برسانند. آنها همچنین می توانند در مقطع کارشناسی 10 ساعت در هفته، در مقطع کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته و در مقطع دکتری 30ساعت در هفته مشغول به کار باشند.

مقایسه هزینه ها در شهرهای مختلف آلمان را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

هزینه ها/ برلین/ هامبورگ/ فرانکفورت/ مونیخ
اجاره 912.20€ ~ 870.76€ ~ 1061.33€ ~ 1252.43€ ~
نان (500g) 1.36€ 1.56€ 1.11€ 1.89€
صرف غذا در رستوران 8.00€ 10€ 12€ 13€
شیر (1liter) 0.94€ 0.82€ 0.77€ 0.93€
تخم مرغ (12) 1.77€ 1.78€ 1.61€ 2.50€
برنج (1kg, white) 1.91€ 2.22€ 2.06€ 2.14€
گوجه فرنگی (1kg) 2.35€ 2.74€ 2.33€ 2.78€
سیب زمینی (1kg) 1.32€ 1.04€ 1.29€ 1.69€
نوشیدنی (0.5liter) 3.50€ 4.00€ 4.00€ 3.80€
هر یک کیلومتر با تاکسی 2.00€ 2.00€ 2.00€ 1.90€

با توجه به تغییرات مداوم در هزینه زندگی و تحصیل در آلمان لطفا با گروه مشاوران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و اطلاعات بیشتری کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *