سوئد

کار در سوئد با ویزای تحصیلی

امکان کار در سوئد با ویزای تحصیلی یکی از مزایای تحصیل در سوئد است و بسیاری از دانشجویان مقیم سوئد در حین تحصیل، کار می کنند. البته باید توجه داشته باشید که میزان کار شما نباید تاثیر منفی بر تحصیل شما بگذارد، چنانچه این اتفاق رخ دهد امکان دارد اداره مهاجرت سوئد ویزای تحصیلی شما را تمدید نکند چرا که گمان می کنند هدف اصلی شما تحصیل نبوده و مهاجرت به سوئد را فقط برای انجام داده اید. در حال حاضر نرخ بیکاری در سوئد در سال 2020 کم تر از 7% می باشد و شرکت های مختلفی در سوئد از جمله شرکت های فناوری و تکنولوژی در سوئد مشغول به کار هستند. سوئد دارای اقتصادی پویاست و یکی از کشورهای پیشرفته اسکاندیناوی است. همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این نگارش به نحوه کار در سوئد با ویزا تحصیلی پرداخته اند و به سوالات زیر پاسخ داده اند.

آیا کار حین تحصیل در کشور سوئد امکان پذیر است؟

کار در طول تحصیل در سوئد چگونه است؟

آیا امکان کار پس از تحصیل در کشور سوئد وجود دارد؟

آیا با ویزای تحصیلی می توان اقامت سوئد را بدست آورد؟

چطور می توان در طول تحصیل در سوئد کار کرد؟

آیا ویزای تحصیلی در سوئد را می توان به ویزای کاری تبدیل کرد؟

تحصیل در سوئد
کشور سوئد نزدیک به بیش از 40 دانشگاه و موسسه آموزشی شامل دانشگاه ها و موسسات دولتی و خصوصی می باشد و در زمینه آموزش یکی از کشورهای برتر اروپا و اسکاندیناوی است. دانشگاه های سوئد با توجه به اعتبار و شهرت آنها در جهان یکی از مقاصد اصلی برای تحصیل در اروپا هستند و دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در سوئد می توانند در بسیاری از کشورها با مدرک اخذ شده در سوئد مشغول به کار شوند. زبان رسمی کشور سوئد، سوئدی است اما در کنار آن زبان انگلیسی یکی از شایع ترین زبان ها در میان جمعیت سوئد است لذا بسیاری از برنامه های تحصیلی در سوئد به زبان انگلیسی ارائه می شوند. همچنین بسیاری از شرکت ها و سازمان ها در سوئد به زبان انگلیسی کار می کنند و فارغ التحصیلان در سوئد می توانند در این شرکت ها مشغول به کار شوند.

درباره کار در سوئد با ویزا تحصیلی
کشور سوئد یکی از کشورهای واقع در اروپاست که اجازه کار حین تحصیل را به دانشجویان خارجی داده و هیچ محدودیتی برای این کار برای دانشجویان قرار نداده است، لذا دانشجویان می توانند در حین تحصیل و با ویزای تحصیلی در سوئد کار کنند و از پس هزینه زندگی در سوئد بر بیایند. البته توصیه می شود میزان کار شما در حین تحصیل هفته ای بیش از 40 ساعت نشود چون می تواند بر روی تحصیل و نتایج تحصیلی شما اثر منفی بگذارد و در این صورت تمدید اقامت شما و ویزای تحصیلی شما به خطر بیافتد. همچنین این مورد را در نظر داشته باشید که کار با ویزای تحصیلی به هیچ عنوان برای سال های زندگی در سوئد محاسبه نمی شود.

برای اخذ اقامت دائم سوئد بایستی پس از تحصیل ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تبدیل کنید و پس از 4 سال کار و زندگی در سوئد اقامت دائم سوئد را دریافت کنید. توجه کنید که برای کار در سوئد نیازمند شماره آی دی کارت و یا شماره هویت شخصی هستید اگر این شماره را ندارید می توانید از شمار هماهنگی اخذ شده در سوئد استفاده کنید و یکی از این شماره ها را برای اداره مالیات سوئد ارسال کنید. همانطور که اشاره کردیم میزان کار در حین تحصیل مسلما نمی توانید همانند میزان کار پس از تحصیل باشد لذا توصیه می کنیم از نظر مالی خیلی بر روی کار در حین تحصیل تکیه نکنید چرا که کارهای نیمه وقت در سوئد محدود می باشند.

کار در سوئد با ویزای تحصیلی پس از تحصیل
چنانچه توانستید در سوئد تحصیل کنید و مدرک خود را اخذ کنید و فارغ التحصیل شوید می توانید برای جستجوی کار با ویزای تحصیلی حدود 6 ماه الی 1 سال در سوئد بمانید و به دنبال کار باشید. چنانچه پس از تحصیل در سوئد کار یافتید بایستی ویزای تحصیلی سوئد خود را به ویزای کار تبدیل کنید تا بتوانید به عنوان یک خارجی بصورت تمام وقت در سوئد کار کنید و سال های زندگی شما در سوئد برای اخذ اقامت دائم سوئد و حتی تابعیت سوئد محاسبه گردد. خوشبختانه در سوئد شرکت ها و سازمان های بسیار در زمینه تکنولوژی و فناوری وجود دارد و فارغ التحصیلان می توانند برای کار در سوئد از این طریق اقدام کنند. البته چنانچه فارغ التحصیلان دارای سرمایه هستند می توانند با ثبت شرکت در سوئد کسب و کار خود را بیاندازند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری و یا ویزای کارآفرینی تبدیل کنند.

یافتن کار در سوئد با ویزای تحصیلی
به صورت کلی به روش های مختلفی در سوئد در حین تحصیل می توان کار کرد. یکی از روش های کار در سوئد در حین تحصیل استفاده از خود دانشگاه است. دانشگاه های برتر سوئد خود در پرتال ها پیشنهادات شغلی و نیمه وقتی را به دانشجویان ارائه می کنند که شامل مشاوره، مترجمی، کار در سمینارها، نمایشگاه ها و بسیاری دیگر از مراکز خدماتی دانشگاه است. علاوه بر این دانشجویان می توانند به صورت پروژه ای و فریلنس به صورت نیمه وقت کار کنند. همچنین شرکت های چند ملیتی سوئدی مانند ولوو و سایر شرکت ها به طور مرتب نمایشگاه های استخدامی را برگزار می کنند و دانشجویان می توانند با کارفرمایان در حوزه خود ارتباط برقرار کنند و در مصاحبه ها و سمینارها شرکت کنند.

دانشجویان همچنین با نوشتن رزومه ای قوی شانس خود را برای یافتن کار حین تحصیل در سوئد بالا می برند. توجه داشته باشید که تسلط بر زبان سوئدی می تواند مزیتی بزرگ باشد. بسیاری از فارغ التحصیلان در سوئد گفته اند یادگیری سوئدی بلیط طلایی آنها برای ورود به بازار کار بوده است. تسلط به زبان سوئدی تقریبا همیشه شما را به عنوان کاندیدای قوی تری معرفی می کند. علاوه بر این با کارآموزی نیز می توانید برای کسب تجربه و آشنایی با کارفرمایان اقدام نمایید. شرکت در اتحادیه های دانشجویی نیز برای یافتن کار حین تحصیل می تواند مفید باشد. همچنین استفاده از سایت های کاریابی مانند Academicwork.se به دنبال کار پاره وقت در سوئد باشید.

سوالات پرتکرار درباره کار در سوئد با ویزای تحصیلی
• آیا در حین تحصیل می توان در سوئد کار کرد؟ بله در حین تحصیل تا جایی که بر روی تحصیل و نتایج تحصیلی اثر منفی نگذارد می توان کار کرد.

• آیا می توان ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل نمود؟ بله پس از اتمام تحصیل، فارغ التحصیلان می توانند با یافتن کار در سوئد ویزای خود را به ویزای تحصیلی تبدیل کنند.

• آیا برای کار حین تحصیل در سوئد نیاز به مجوز می باشد؟ فقط با داشتن شماره شناسایی سوئدی و یا شماره هماهنگی می توانید به صورت موقت در سوئد کار کنید.

• آیا در حین تحصیل می توان به صورت تمام وقت کار کرد؟ مسلما همزمانی تحصیل و نوع کار به صورت تمام وقت با هم تداخل دارند و کار در حین تحصیل به صورت پاره وقت ممکن می باشد.

• تا چه مدت با ویزای تحصیلی در سوئد می توان کار کرد؟ در طول تحصیل و تا 6 الی 12 ماه پس از تحصیل.

• پس از تحصیل در سوئد می توان کار کرد؟ بله با یافتن کار و استخدام می توان ویزای کاری سوئد را دریافت نمود.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با در اختیار داشتن کادری مجرب و مشاورین با تجربه آماده همکاری و ارائه مشاوره به متقاضیان مهاجرت به سوئد به روش های مختلف از جمله مهاجرت تحصیلی به سوئد می باشد. برای برقراری ارتباط می توانید هم به صورت تلفنی، هم از راه دور و آنلاین و همچنین به صورت حضوری با مشاورین ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *