کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

کانادا کشوریست در آمریکای شمالی و هزینه تحصیل در کانادا نسبت به کشورهای هم رده متعادل است. این کشور دارای 73 دانشگاه دولتی می باشد و به دلیل وجود امکانات رفاهی و تحصیلی مقصد خوبی برای تحصیل در خارج از کشور میباشد. به نقل از QS دانشگاه هایی همچون McGill University و University of Toronto که از برترین دانشگاه های کانادا هستند به ترتیب در رتبه های 30 و 32 جهانی قرار دارند، اما علاوه بر مسائل کیفی تحصیل در این کشور، مسائل اقتصادی از جمله هزینه تحصیل در کانادا نیز حائز اهمیت هستند.

شهریه دانشگاه ها برای محاسبه هزینه تحصیل در کانادا
شهریه دانشگاه ها در کانادا نسبت به برخی کشورهای توسعه یافته دیگر مانند انگلستان پایینتر می باشد و علاور بر پایینتر بودن شهریه، بورسیه های تحصیلی بیشتری نیز در این کشور برای دانشجویان بین المللی وجود دارند. شهریه دانشجویان در دانشگاه های این کشور به طور میانگین حدود $29.714 (دلار کانادا) برای دانشجویان مقطع کارشناسی و $17.744 (دلار کانادا) برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به صورت سالانه در سال 2019 _ 2020 گزارش شده است. همچنین برای کاهش هزینه ها میتوان در دانشگاه های ارزانتری به ادامه تحصیل پرداخت. دانشجویان میتوانند با مدیریت هزینه های جانبی هزینه های زندگی خود را کاهش دهند تا از بروز مشکل مالی هنگام تحصیل در کانادا جلو گیری شود.

شهریه برخی دانشگاه ها بر حسب سال، برای تحصیل در کانادا به شرح زیر میباشد:

دانشگاه/ شهریه کارشناسی/ شهریه کارشناسی ارشد
دانشگاه تورنتو $42.870_ $49.800/ $6.900_ $22.640
دانشگاه بریتیش کلمبیا $25.978 _ $36.588/ $8.605
دانشگاه مک گیل $16.815_ $45.263/ $16.816

هزینه تحصیل و زندگی در کانادا
تمکن مالی یکی از شروط دریافت ویزای تحصیلی کاناداست، حداقل تمکن مالی جدا از هزینه دانشگاه برای دانشجویان 10000$ (دلار کانادا) است، که میتواند در شهرهای گرانتر بیشتر باشد. به عنوان مثال در شهر گران قیمتی چون ونکوور و تحصیل در دانشگاه British Columbia هزینه زندگی را با احتساب فاکتورهایی چون مسکن، خوراک، کتابها، دیگر منابع آموزشی، تلفن و دیگر هزینه های متفرقه $15.500 (دلار کانادا) می توان برآورد کرد، که البته بسته به نحوه مدیریت مالی دانشجویان متفاوت خواهد بود. دانشجویان در حال تحصیل در کانادا می توانند از روش هایی همچون تهیه منابع آموزشی ارزان تر مدیریت مالی خود را بهینه تر کنند.

هزینه منابع آموزشی مکمل تحصیل در کانادا
برای تحصیل در هر کشوری به جز شهریه و هزینه های جانبی مانند هزینه رفت و آمد، هزینه های دیگری نیز باید صرف تهیه منابع آموزشی جدا از دانشگاه شود. طبق گزارشی هر دانشجوی بین المللی بین $1000 تا $2000 (دلار کانادا) در سال را صرف سایر منابع آموزشی میکند، اما با روش هایی همچون تهیه کتابها الکترونیکی (pdf) میتوان هزینه ها را کاهش داد. یا برای به حداقل رساندن این هزینه ها دانشجویان میتوانند از مطالعه آنلاین و جزوه نویسی استفاده کنند؛ در این صورت می توان گفت هزینه دانشجویان به حداقل میرسد.

نحوه تامین هزینه ها برای تحصیل در کانادا در2020
منابع مالی رکن اساسی تحصیل در کشورهای خارجی مانند کانادا هستند؛ چرا که کیفیت آموزشی مطلوب، نیازمند زمان و هزینه مالی فراوان است. روش ها گوناگونی برای تامین هزینه های تحصیلی در کانادا وجود دارد که برخی از آنها بورسیه های تحصیلی، کارورزی با حقوق، دستیار پژوهشی و سایر کارهای دانشجویی در کانادا میباشند. به عبارتی می توان گفت اگر منابع مالی کافی موجود نباشد اقدام به تحصیل نه تنها در کانادا بلکه در هیچ کشور دیگری میسر نخواهد شد.

بورسیه ها تحصیلی کانادا
یکی از محبوب ترین روش های تامین منابع مالی برای تحصیل در کانادا که به دانشجویان بین المللی اهدا میشود بورسیه تحصیلی است؛ در این روش، بورسیه میتواند شامل تمام یا برخی از هزینه ها شود. بورسیه های تحصیلی انواع مختلفی دارند و در مقاطع مختلف توزیع میشوند. معیارها برای دریافت بورسیه تحصیلی در کانادا در هر دانشگاه متفاوت اند، به عبارتی هر دانشگاه در کانادا بورسیه با شرایط مختص به خود ارائه میکند. متقاضیان باید ابتدا در خصوص شرایط تمام دانشگاه ها مورد نظر تحقیق کنند. در بورسیه هایی با مبلغ بالاتر فرایند پیچیده تر و رقابت بیشتر است؛ معمولا در بورسیه های با مبلغ بالا، معیار شایستگی (نمرات سالانه) نیز وجود دارد.

کارورزی با حقوق در کانادا
Co_operative یا دوره کارورزی با حقوق شامل یادگیری و کار همزمان در رشته تخصصی فرد است. در دوره های کارورزی دانشجویان هرآنچه که به صورت تئوری آموخته اند را به صورت عملی کار می برند. در این روش دانشجویان مهارت های بسیاری را می آموزند و برای کار پس از تحصیل آماده می شوند؛ به عبارتی این دوره ها از یک سو میتوانند به دانشجویان تجارب کار در کانادا بدهند و از طرفی دیگر باعث تسریع اشتغال آنها شوند.

فعالیت دستیار پژوهشی در کانادا
دستیار پژوهشی فردیست که معمولا در پروژه های تحقیقاتی که از منابع مالی خارج از دانشگاه تامین می شوند، به اساتید کمک می کند تا روند پژوهش تسریع شود. این مورد به دلیل همکاری در پژوهش ها برای دانشجویان مناسب تر بوده و می تواند منجر به تقویت رزومه آنها شود. همچنین دستیاران پژوهشی که در پروژه های مرتبط با رشته خود هستند، با مطالعه برای پژوهش ها و انجام امور پژوهشی پایه تحصیلی خود را تقویت می کنند. از این رو این روش می تواند منجر به تحول مثبت در تحصیل دانشجو شده و آن را تقویت نماید.

نگاهی اجمالی به شرایط جانبی در کانادا برای تحصیل
کانادا بر حسب شرایط موجود مقصد مناسبی برای تحصیل به نظر میرسد. عوامل مختلف بسیاری در خصوص تحصیل در کشور خارجی مانند کانادا نقش دارند؛ به عنوان مثال نرخ بیکاری کشور مقصد اهمیت بسیاری دارد، زیرا برخی از دانشجویان به منظور کار و تحصیل به صورت همزمان یا تامین مالی هزینه های تحصیل خود اقدام به اخذ ویزای تحصیلی کانادا میکنند. شایان ذکر است کانادا با نرخ بیکاری 5.5% دارای شرایط مطلوبی می باشد؛ همچنین این کشور از نظر شاخص قدرت خرید در وضعیت بسیار مناسبی قرار دارد. زبان رسمی کانادا انگلیسی و فرانسوی است، زبان فرانسوی در ایالت کبک رواج دارد. دانشجویان ملزم به فراگیری زبان فرانسوی نیستند و زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا کافی می باشد، اما برای اقامت و کار در کبک باید زبان فرانسوی را انتخاب کنند.

کانادا همچنین دارای شاخص توسعه انسانی و امید به زندگی در سطح بالایی است. همینطور این کشور مقصد محبوب تعداد بسیاری از متقاضیان مهاجرت بوده و مقصد مناسبی برای تحصیل به شمار می آید.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده ارائه خدمات مهاجرتی به صورت کاملا قانونی به تمام متقاضیان میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *