هلند

هزینه تحصیل در هلند

با توجه به گران بودن هزینه زندگی در هلند بررسی هزینه تحصیل در هلند نیز برای دانشجویانی که علاقه مند تحصیل در دانشگاه های هلند هستند اهمیت زیادی دارد. هزینه تحصیل در دانشگاه های هلند نسبت به نوع دانشگاه و مقطع و همچنین رشته تحصیلی متفاوت می باشد. هزینه تحصیل در هلند برای دانشجویان غیر عضو اتحادیه اروپا نسبت به دیگر دانشجویان ارزان تر می باشد؛ لذا چنانچه دارای کارت اقامت اروپا و یا اقامت دائم هلند هستید هزینه تحصیل در هلند پایین تر و مقرون به صرفه است. لازم به ذکر است امکان تحصیل در هلند به زبان انگلیسی در کنار زبان هلندی وجود دارد و در هلند برخلاف دیگر کشورها هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در هلند تفاوت چندان با تحصیل به زبان هلندی ندارد. با مطالعه این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت منتشر شده پاسخ سوالات زیر درباره هزینه تحصیل در هلند را خواهید یافت.

✓ هزینه تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی چقدر است؟

✓ هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا چگونه است؟

✓ هزینه تحصیل دوره های آمادگی در هلند چقدر می باشد؟

✓ آیا امکان استفاده از بورسیه تحصیلی در هلند وجود دارد؟

✓ پوشش بورسیه های تحصیلی هلند در این کشور چگونه است؟

بررسی هزینه تحصیل در هلند 2020
دانشگاه های هلند جهت برنامه های آموزش عالی خود شهریه دریافت می کنند. بسته به کشور مبدا، دانشجویان برای یک سال تحصیلی هزینه ای بین 2،000€ الی 20،000€ (یورو) پرداخت می کنند. دانشجویان همچنین بایستی حدود 11000€ (یورو) برای هزینه های اقامت، غذا و بیمه درمانی در نظر بگیرند. برای کاهش هزینه ها هنگام تحصیل در هلند، دانشجویان می توانند برای بورس تحصیلی اقدام کنند یا شغل پاره وقت پیدا کنند. دانشگاه های هلند با بودجه دولتی دارای دو نوع شهریه، قانونی و نهادی هستند.

هزینه های قانونی: مبلغی که توسط دولت هلند برای همه دانشگاه ها تعیین شده است. بیشتر دانشجویان هلند و سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا و غیر اروپا باید این نوع هزینه را برای برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد بپردازند. برای سال 2020 میزان مقررات قانونی حدودا 2100€ (یورو) در سال تعیین شده است.

هزینه های سازمانی: تعیین میزان این نوع هزینه ها به عهده دانشگاه ها می باشد و دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید این هزینه را بپردازند؛ میزان این هزینه به رشته و شرایط دیگر مرتبط است. به طور متوسط​​، هزینه های سازمانی سالیانه بین 6,000€ تا 20،000€ (یورو) در سال است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های هلند
در هلند دانشگاه های دولتی و خصوصی وجود دارد و دو نوع دانشگاه تحقیقاتی و دانشگاه علمی کاربردی رایج ترین دانشگاه های این کشور است. قابل توجه است که هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی و خصوصی برای شهروندان غیر عضو اتحادیه اروپا تفاوت چندانی ندارد. دوره های آمادگی نیز برای برخی از رشته های توسط دانشگاه های معتبر هلند ارائه می شود که معمولا برای دانشجویان اتحادیه اروپا و دانشجویان غیر اتحادیه یکسان است. توجه داشته باشید که شهریه معمولا شامل هزینه های کتاب و جزوه، لباس، کارآموزی یا سایر هزینه های اضافی نمی شود، بسته به برنامه، این هزینه های اضافی بین 500€ تا 2000€ (یورو) در سال متغیر می باشد. در جدول زیر میزان بازه هزینه ها در دانشگاه های هلند را برای شهروندان مختلف مشاهده می کنید.

نوع دوره/ هزینه شهریه سالانه برای شهروندان اتحادیه اروپا (یورو)/ هزینه شهریه سالانه برای شهروندان سایر کشورها (یورو)
دوره های آمادگی/ 12,000€ – 6,000€/ 12,000€ – 6,000€
دوره های اصلی/ 2,100€/ 20,000€ – 6,000€

هزینه تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی
هزینه شهریه تحصیل مقطع کارشناسی در هلند برای شهروندان عضو اتحادیه اروپا در حدود 2100€ (یورو) می باشد اما برای شهروندان غیر عضو اتحادیه اروپا و سایر کشورها در حدود 6000€ (یورو) الی 10000€ (یورو) می باشد. البته ممکن است برخی از رشته ها مانند پزشکی یا تجارت هزینه بیشتری نسبت به این رقم داشته باشد؛ از آنجایی که تحصیل در این مقطع 3 یا 4 سال به طول می انجامد دانشجویان در کل برای تحصیل 24000€ (یورو) الی 40000€ (یورو) را بودجه داشته باشند. برای ثبت نام در یک دوره کارشناسی سه ساله در یک دانشگاه تحقیقاتی، دانشجویان باید شش سال از دوره دبیرستان را گذرانده باشند که می تواند با آموزش متوسطه هلند مقایسه شود.

پس از 3 سال تحصیل تمام وقت و اخذ 180 اعتبار، به دانشجو مدرک لیسانس اعطا می شود. در صورتی که دانشجویان 5 سال تحصیلات متوسطه قبلی را پشت سر بگذارد، می تواند برای دوره 4 ساله لیسانس در دانشگاه علمی کاربردی متقاضی شود و مدرک لیسانس دریافت کند؛ در اینجا آنها باید 240 اعتبار کسب کنند و چهار سال را تمام وقت تحصیل کنند. پس از هر دو نوع برنامه های کارشناسی، فارغ التحصیلان می توانند تحصیلات خود را در یک برنامه کارشناسی ارشد ادامه دهند.

هزینه تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی ارشد
هزینه شهریه تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس برای شهروندان عضو اتحادیه اروپا در حدود همان 2100€ (یورو) می باشد در حالیکه این هزینه برای شهروندان غیر عضو اتحادیه اروپا و سایر کشورها در حدود 7000€ (یورو) الی 20000€ (یورو) می باشد، همچنین برخی از رشته ها مانند MBA هزینه ای حدود 50000€ (یورو) الی 40000€ (یورو) دارند. از آنجایی که تحصیل در مقطع کارشناسی 1 الی 2 سال به طول می انجامد دانشجویان در کل باید 14000€ (یورو) الی 40000€ (یورو) کنار بگذارند. برنامه های کارشناسی ارشد در انواع موسسات دانشگاهی یک یا دو سال طول می کشد و 60 تا 120 اعتبار لازم دارد که بستگی به رشته ای دارد که دانشجو تحصیل می کند دارد. برخی از رشته های تحصیلی، به عنوان مثال پزشکی، برای تکمیل نیاز به 180 اعتبار دارد. پس از اتمام موفقیت آمیز برنامه تحصیلات تکمیلی در این مقطع مدرک فوق لیسانس به دانشجویان اعطا می شود.

هزینه تحصیل دکترا در هلند
دارندگان مدرک کارشناسی ارشد در یک دانشگاه تحقیقاتی یا دانشگاه علمی کاربردی شناخته شده در هلند یا خارج از کشور، می توانند تحصیلات خود را ادامه دهند و برای در دوره دکتری، که مربوط به مرحله سوم سیستم آموزش عالی هلند است، ثبت نام کنند. مقطع دکترا (PHD) در هلند بالاترین مدرک دانشگاهی است که به دانشجویان اعطا می شود. لازم به ذکر است که مدرک دکترا در هلند فقط توسط دانشگاه های تحقیقاتی اعطا می شود که پس از حداقل 4 سال تحصیل می توان آن را دریافت کرد. معمولا تحصیل دکتری در هلند یک موقعیت شغلی محسوب می شود به این معنی که دانشجویان حقوق دریافت می کنند. حقوق دانشجویان دکتری سال اول تقریبا 1300€ یورو الی 1700€ یورو می باشد. برخی دانشگاه ها برای نظارت یا ثبت نام هزینه های اضافی را دریافت می کنند. مبالغ بستگی به دانشگاه، رشته انتخابی و جنبه های دیگر مانند استفاده از تجهیزات گران قیمت دارد.

هزینه تحصیل در هلند و بورسیه های تحصیلی
هر سال دانشگاه های هلند و دولت این کشور جهت کاهش هزینه تحصیل در هلند بورسیه های تحصیلی را به دانشجویان با استعداد و با انگیزه در خارج از کشور فراهم می کنند. این بورسیه ها هم برای دوره های لیسانس و هم برای کارشناسی ارشد موجود هستند و می توانند هزینه تحصیل در هلند را بطور کامل یا جزئی بپردازند. بورس های تحصیلی برای برنامه های تحصیلات تکمیلی می توانند 100٪ کل هزینه های زندگی در هلند و تحصیل برای داوطلبان منتخب را پوشش دهند. آنها معمولا توسط دانشگاههای تحقیقاتی ارائه می شوند.

• بورسیه هایی که هزینه شهریه را به طور کامل پوشش می دهند: چندین دانشگاه تحقیقاتی در هلند با پوشش کلیه هزینه های تحصیل، از دانشجویان برجسته حمایت می کنند. بدین ترتیب دانشجویان در هلند با استفاده از بورسیه های تحصیلی می توانند به صورت رایگان در دانشگاه آمستردام، دانشگاه آیندهوون، دانشگاه توئنته، دانشگاه رادبود، دانشگاه تیلبورگ و برخی دانشگاه های دیگر تحصیل کنند. آموزش عالی بدون شهریه نیز در کالج های دانشگاه هلند مانند کالج دانشگاه آمستردام ممکن است.

• بورسیه هایی که بخشی از هزینه تحصیل را در بر می گیرد: بسیاری از دانشگاه های هلند نیز کمک هزینه های تحصیلی را به دانشجویان ارائه می کنند که بخشی از شهریه برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد را پرداخت می کنند. بورس های تحصیلی برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد معمولا می توانند نیمی از هزینه تحصیل را پوشش دهند و از 500€ تا 3500€ یورو در سال باشد. این بورس های تحصیلی معمولا توسط دانشگاه های علوم کاربردی به دانشجویان غیر عضو اتحادیه اروپا ارائه می شود.

هزینه اقامت تحصیلی در هلند
طبق اعلام اداره مهاجرت هلند، دانشجویان برای تامین هزینه های زندگی از جمله اقامت، غذا، بیمه درمانی و هزینه حمل و نقل در هلند، حدودا 11000€ در سال نیاز دارد. دانشجویان بین المللی که برای مهاجرت به هلند از طریق تحصیل نیاز به ویزا دارند باید این مبلغ را در حساب بانکی خود داشته باشند تا مراحل ورود و اقامت هلند را پیش ببرند. توجه داشته باشید که این مبلغ شامل صرف هزینه برای سفر در اروپا، غذا خوردن در رستوران ها یا سایر فعالیت های اجتماعی (سینما، بازدید از موزه و غیره) نمی شود. جهت استفاده از این موارد حدودا بایستی 2000€ (یورو) در ماه بودجه در نظر بگیرید. جهت اخذ ویزای تحصیلی هلند، داوطلبان باید از تمکن مالی برای زندگی در هلند برخوردار باشند و آن را اثبات کنند؛ در بیشتر موارد، آنها باید این مبلغ را قبل از تکمیل درخواست ویزا به حساب بانکی دانشگاه منتقل کنند. دانشجویان هنگام ورود به کشور به این منابع مالی دسترسی پیدا می کنند.

دانشجویان همچنین قبل از شروع تحصیل باید شهریه سال تحصیلی اول را بپردازند، مهلت پرداخت هزینه به دانشگاه بستگی دارد؛ برخی از موسسات اجازه می دهند که چندین هفته قبل از شروع دوره ها پرداخت انجام شود در حالی که سایرین، قبل از درخواست ویزای تحصیلی باید مبلغ پرداختی را انجام دهند. جزئیات مربوط به پرداخت شهریه، از جمله مهلت های موجود، در وب سایت هر دانشگاه یافت می شود.

جهت اطلاع از شرایط تحصیل در هلند و مهاجرت به هلند از طریق تحصیل می توانید از دانش و تجربه مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *