دانستنی های مهاجرت

هزینه تحصیل در سوئیس

در سراسر جهان معروف است که هزینه زندگی در سوئیس گران است؛ اما در مورد تحصیلات اینگونه نیست و هزینه تحصیل در سوئیس به مراتب کمتر از بسیاری کشورهاست. به دلیل سرانه مالی بالا برای آموزش سوئیسی ها، هزینه های تحصیل کم می باشد؛ با این کار، آنها حمایت خود را در دادن حق برابر به همه (از جمله دانشجویان بین المللی) برای ادامه تحصیلات عالی نشان می دهند. در کل 12 دانشگاه دولتی و تعداد کمی موسسات آموزش عالی خصوصی در این کشور وجود دارد؛ 8 دانشگاه از این دانشگاه ها در بالاترین رتبه بندی دانشگاه های جهان قرار دارند که بالاترین آنها مربوط به ETH زوریخ است که در رتبه 10 قرار دارد؛ 4 دانشگاه از این دانشگاه ها نیز در لیست 100 دانشگاه برتر قرار دارند. دولت سوئیس آموزش را در کسب موفقیت، تولید ثروت و قدرت سیاسی کشورش مهم ارزیابی می کند.

از صفر تا صد هزینه تحصیل در سوئیس
به غیر از شهریه های قابل پرداخت در هر ترم، هزینه های دیگری نیز وجود دارد که باید هنگام پذیرش پرداخت شود. هزینه ثبت نام، هزینه امتحان، هزینه ترم، هزینه های اجتماعی و فرهنگی، ورزش دانشگاهی، استفاده از کتابخانه، هزینه انجمن دانشجویان و غیره از جمله این هزینه هاست که برخی از آنها در شهریه گنجانده می شوند. هزینه تحصیل بیشتر به این بستگی دارد که متقاضی قصد تحصیل در یک دانشگاه دولتی را دارد یا خصوصی؛ در دانشگاه های دولتی سوئیس شهریه نسبتاً کم است. مشهورترین دانشگاه ها مانند ETH، EPFL یا دانشگاه های بازل، برن یا لوزان، همه زیر 1200$ (دلار) در سال هزینه دریافت می کنند. دیگر هزینه های تحصیل هم به رشته مرتبط است، هزینه متوسط دانشگاه های خصوصی برای دریافت مدرک لیسانس چیزی در حدود 20000$ (دلار) است، اما دانشگاه هایی نیز هستند که برای این دوره فقط 6000$ (دلار) هزینه می گیرند.

شهریه کامل دوره های ارشد نیز بین 4000$ تا 14000$ (دلار) می باشد، گرچه برخی از رشته های ارشد خصوصی ممکن است ساختار هزینه بالاتری داشته باشند، برای مثال هزینه دوره MBA به طور کلی 26000$ (دلار) است. دانشجویان دکترا مشغول تحصیل در سوئیس معمولاً به عنوان کارمند در دانشگاه به کار گرفته می شوند، آنها در واقع به عنوان دستیار تحقیق ماهانه حقوق می گیرند و از مزایای کارکنان مانند دوره های آموزش حرفه ای برخوردار می شوند. با ثبت نام در دوره دکتری هزینه ثبت نام دریافت می شود. مهم است که ذکر شود شهریه برای دانشجویان دکتری بسیار کمتر از دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد است. به عنوان مثال EPFL هیچ هزینه ای دریافت نمی کند، بلکه 1200$ (دلار) مالیات را در پایان تحصیلات دانشجوی دکتری از وی دریافت می کند.

موسسات مقرون به صرفه به لحاظ هزینه تحصیل در سوئیس
از جمله مقرون به صرفه ترین دانشگاه های سوئیس، دانشگاه هایی با بودجه عمومی مانند Université de Genève و دانشگاه لوزان است که کمترین شهریه (حدود 600$ (دلار)) را دریافت می کنند؛ بعلاوه، این قیمت برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا نیز به همین میزان است. همچنین این هزینه ایست که دانشگاه علمی کاربردی و هنرهای سوئیس غربی (HES-SO) از متقاضیان اخذ می کند. علاوه بر این، دو دانشگاه که دارای رتبه های برتر آموزش عالی سوئیس هستند یعنی موسسه فناوری فدرال لوزان (EPFL) و زوریخ (ETHZ) نیز بسیار مقرون به صرفه هستند. دولت متعهد نسبت به آموزش و پرورش همان چیزی است که آموزش سوئیس را به فرصتی عالی تبدیل می کند.

هزینه های زندگی دانشجویی در سوئیس
سوییس یکی از بالاترین کیفیت های زندگی در جهان را داراست، بنابراین کاملا منطقی است که هزینه های زندگی در این کشور نیز بالا باشد. دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند باید هزینه های مربوط به شهریه، مسکن، حمل و نقل، غذا، مایحتاج و فعالیتهای اوقات فراغت را در بودجه خود در نظر بگیرند. هزینه زندگی در سوئیس به شهر محل زندگی بستگی دارد، گران ترین آنها زوریخ و ژنو و ارزان ترین بازل است؛ بودجه ماهانه در این شهرها بین 1500$ تا 2000$ (دلار) است. بعد از شهریه، اجاره خانه در سوئیس مقدار زیادی از پول متقاضی را صرف خود خواهد کرد. محبوب ترین انتخاب ها در بین دانشجویان خارجی در سوئیس عبارتند از:

• خوابگاه های اقامتی در دانشگاه با نرخ کرایه ای برای دانشجویان خارجی به صورت متوسط ماهیانه 700$ (دلار)

• اجاره یا اشتراک یک آپارتمان به میزان متوسط 800$ (دلار) برای یک آپارتمان یک خوابه

• برای تجربه فرهنگ و غذاهای محلی، برخی از دانشجویان در سوئیس یک خانواده میزبان را انتخاب می کنند که هزینه زندگی دانشجو معمولا با چنین امکانی در حدود 300$ است

هزینه لوازم دانشگاهی بسیار متفاوت است، معمولاً دانش آموزان مجبور به خرید یکباره تجهیزاتی مانند مواد طراحی، ماشین حساب، رایانه و غیره هستند که در طول برنامه به آنها احتیاج دارند. کتاب و سایر مطالب درسی نیز باید توسط خود دانشجو خریداری شود، با این حال بعضی از دانشگاه ها فتوکپی منابع دوره را ارائه می دهند، که هزینه ها را کمتر می کند. جدول زیر نشان دهنده متوسط هزینه زندگی دانشجویی در شهرهای سوئیس است:

نام شهر/ هزینه
ژنو/ 1750$ تا 2650$ (دلار)
زوریخ/ 1750$ تا 2450$ (دلار)
برن/ حدود 1700$ (دلار)
بازل/ 1500$ تا 2100$ (دلار)

پوشش هزینه تحصیل در سوئیس توسط بورس های تحصیلی
علاوه بر امکان کار نیمه وقت در کنار تحصیل در دوران دانشجویی، برخی از بورس های تحصیلی با بودجه ای کاملاً دولتی و نیز خصوصی وجود دارند که امکان تحصیل رایگان در سوئیس را برای افراد فراهم می کنند. این بورسیه ها نه تنها از شهریه چشم پوشی می کنند، بلکه به جبران هزینه های دیگر نیز کمک می کنند. دانشجویان بین المللی می توانند بورسیه های پیشنهادی دولت سوئیس را براساس مشارکت ایجاد شده با چندین کشور دریافت کنند. بیشتر این بورسیه ها به داوطلبان تحصیلات تکمیلی و محققان اعطا می شود؛ سایر فرصت های بودجه توسط دانشگاه های خصوصی و سایر سازمان ها ارائه می شود.

متقاضیان محترم می توانند درخصوص کسب اطلاعات در باب تحصیل، اعزام دانشجو و اخذ ویزای اقامت در سوئیس با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از موسسات برجسته معتبر و حقوق بین الملل تماس حاصل نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *