کانادا

نظام آموزشی کانادا

کانادا مقصد بسیاری از مهاجران تحصیلی است؛ در این کشور نظام آموزشی به صورت ابتدائی، متوسطه، کالج و تحصیلات عالی (دانشگاه ها) تقسیم بندی می شود. نظام آموزشی کانادا به صورت ایالتی یا استانی مدیریت می شود و همین امر باعث شده تا موسسات آموزشی و تحصیلی در کشور کانادا از نظر کیفی در سطح بالایی قرار گیرند. این موسسات می توانند نیازهای آموزشی و فردی دانش آموزان را مهیا سازند، همچنین مدارک تحصیلی اخذ شده در این کشور با کشورها توسعه یافته دیگر مانند ایالات متحده آمریکا برابری می کند؛ از این رو می توان گفت کیفیت نظام آموزشی کانادا در سطح فوق العاده قرار دارد.

جایگاه مدارس ابتدایی در نظام آموزشی کانادا 2020
مدارس ابتدایی در کانادا به دلیل در اختیار داشتن امکانات و منابع کافی، قادر به مهیا کردن نیازهای فردی و تحصیلی دانش آموزان هستند. همچنین دانش آموزان از خدمات مشاورین علمی و حرفه ای در امور مشارکت اجتماعی زبان دوم مدارس بهره مند می شوند. دانش آموزان می بایست به مدت 6 سال در مقطع ابتدایی تحصیل کنند؛ به عبارتی در مدارس کانادا مقطع ابتدایی تا کلاس ششم ادامه دارد. از این رو دانش آموزان کانادایی مانند دانش آموزان ایرانی پس از کلاس ششم به مقطع متوسطه وارد شده و تحصیلات متوسطه را آغاز می کنند.

نقش مدارس متوسطه در نظام آموزشی کانادا 2020
مدارس متوسطه کانادا مانند مدارس متوسطه ایران از کلاس هفتم تا دوازدهم ادامه دارد، اما در ایالت Quebec شرایط متفاوت بوده و این مقطع دارای پایه های هفتم تا یازدهم میباشد. در کانادا سال تحصیلی از ماه September (سپتامبر) شروع شده و تا ماه June (ژوئن) ادامه دارد. دیپلم کانادا در سراسر جهان معتبر بوده و مورد پذیرش کشور های دیگر واقع میشود. در مدارس این کشور دانش آموزان حق انتخاب یکی از زبان های فرانسوی یا انگلیسی را به عنوان زبان تحصیلی خود دارند و آزادند تا توسط یکی از زبان های رسمی کانادا آموزش ببینند. در مدارس دولتی کانادا تمام دروس ارائه شده و برای مهاجرین خوابگاه در نظر گرفته میشود؛ اما در مدارس خصوصی این کشور نسبت دانش آموزان به معلم کمتر بوده و این مدارس میتوانند بسته به سیاست اجرایی خود دخترانه یا پسرانه باشند.

همچنین مدارس خصوصی در کانادا برای دانش آموزان بین المللی شبانه روزی است و آموزش و تحصیل آنها دارای برنامه های ویژه ای میباشد. شهریه مدارس خصوصی در کانادا بسته به شرایط از یکدیگر متفاوت است. شایان ذکر است دانش آموزان جدید الورود آموزش های زبان ها انگلیسی و فرانسوی ارائه میشود؛ این مسئله رشد و توسعه فردی دانش آموزان و بهبود کیفیت یادگیری آنها را در بر می گیرد.

نقش کالج ها در نظام آموزشی کانادا 2020
دوره کالج بیشتر بر روی مهارت های کسب و کاری دانش آموزان تاکید دارد؛ به عبارتی دانش آموزان پس از گذراندن این دوره می توانند در شاخه های صنعت کانادا بسته به نیاز کارفرمایان شروع به فعالیت کرده و منابع مالی خود را تامین کنند و پس از کالج دانش آموزان آماده ورود به بازار کار کانادا هستند. برخی از علومی که دانش آموزان در کالج فرا می گیرند عبارت اند از: بهداشت، علوم رایانه، کشاورزی، روزنامه نگاری و غیره. برای تحصیل در دانشگاه های کانادایی، دانش آموزان به مدرک کالج نیاز دارند و ورود به دانشگاه در این کشور بدون گواهی کالج غیر ممکن است.

دوره های کالج بسته به رشته مورد نظر متفاوت است به عبارتی در برخی موارد چند ماه و در برخی دیگر تا 4 سال ادامه دارد. لذا دانش آموزانی که قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارند باید دوره کالج را در این کشور علاوه بر دوره متوسطه که گذرانده اند، بگذرانند تا بتوانند تحصیلات عالی خود را در این کشور آغاز کنند.

تاثیر دانشگاه ها در نظام آموزشی کانادا 2020
در دانشگاه های کانادا سه سطح دانشگاهی وجود دارد که عبارت اند از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری. کارشناسی که در ایران به عنوان مقطع لیسانس شناخته شده است، در دانشگاه های کانادا 4 سال به طول می انجامد و پس از آن دانشجویان میتوانند وارد مقطع کارشناسی ارشد شده و تحصیلات عالی خود را ادامه دهند. دوره کارشناسی ارشد در این کشور 2 سال زمان میبرد، همچنین در این مقطع دانشجویان موظف به ارائه پایان نامه و مقالات میباشند. در انتها نیز برای اخذ مدرک دکتری به 3 سال زمان نیاز است تا این مقطع از تحصیلات عالی به پایان برسد.

نکته مهم این است که ارزش و اعتبار مدارک دانشگاهی اخذ شده در کانادا با کشورهای مشترک المنافع و ایالات متحده آمریکا برابری کرده و اعتبار یکسان دارد. از این رو می توان گفت تحصیل در کانادا را می شود با تحصیل در ایالات متحده آمریکا برابر دانست. هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا بسته به برنامه آموزشی دانشگاه متفاوت بوده و نمیتوان مبلغ کاملا مشخصی برای آن ارائه کرد. این کشور بر حسب آمار سال 2019 پس از ایالات متحده آمریکا و استرالیا در رتبه سوم جذب دانشجو با تعداد 642000 دانشجوی بین المللی رسیده.

نمودار زیر بیانگر رشد آمار تعداد دانشجویان بین المللی در سال 2016 تا 2019 در کانادا است.

رشد دانشجویان بین المللی در کانادا

مزایای تحصیل در کانادا در سال 2020
تحصیل در کانادا علاوه بر موانع موجود مزایای ارزنده ای نیز دارد. این مزا یا عبارت اند از:

✓ برابری اعتبار مدرک تحصیلی: مدرک تحصیلی اخذ شده در کانادا اعتبار یکسانی با کشور های توسعه یافته همچون کشورهای مشترک المنافع را دارد. همچنین مدارک اخذ شده از دانشگاه های کانادا در کشورهای بسیاری معتبر بوده و به رسمیت شناخته میشود.

✓ آموزش های ارزنده: با تحصیل در کانادا برای ورود به بازار کار از پایان مقطع کالج آماده اید؛ به عبارتی متقاضیان مهارت های تخصصی را در کالج ها می آموزند.

✓ یاد گیری زبان فرانسوی و انگلیسی در کلاسهای بین المللی: به دلیل دو زبانه بودن کشور کانادا ظرفیت یاد گیری این زبانها بالا بوده و تحصیل در کانادا منجر به یاد گیری این دو زبان نیز میشود.

✓ وجود فرصتهای فراوان در کانادا: مهاجران تحصیلی در کانادا از تمامی حقوق موجود در این کشور بهره مند میشوند؛ یعنی فرصتهای موجود برای شهروندان، برای دانشجویان مهاجر نیز در دسترس خواهند بود.

متقاضیان میتوانند با همکاری موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اقدام به اخذ ویزای تحصیلی و مهاجرت به کشور کانادا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *