دانستنی های مهاجرت

مهاجرت و اقامت

بحث اقامت و مهاجرت به این صورت میباشد که در ابتدا باید مهاجرت از سوی افراد به کشورهای مختلف از راه های موجود صورت گیرد سپس فرد با سکونت و اشتغال به کار و پرداخت بیمه مالیات، اقامت موقت خود را به اقامت دائم در کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی و انگلیسی زبان تبدیل نماید.

در بحث مهاجرت راه های مختلفی وجود دارد که همگی در آخر منجر به اقامت فرد و دریافت کارت اقامت permanent residence خواهد شد که در ذیل به انواع راه های مهاجرت میپردازیم:

اصلی ترین راه های مهاجرت و اخذ اقامت به شرح زیر میباشند:
• مهاجرت از طریق تحصیل (مانند مقاطع تحصیلی مختلف، دوره های یک ساله کالج، دوره های زبان)

• مهاجرت از طریق کار (از طریق پیشنهاد کار از کارفرمای خارجی، جستجوی کار، ویزای کار به صورت امتیاز بندی)

• مهاجرت از طریق تولد(سیستم خون و سیستم خاک)

• مهاجرت از طریق ازدواج با تبعه خارجی

• مهاجرت از طریق سرمایه گذاری(مانند خرید ملک، تمکن مالی، خرید اوراق قرضه)

• مهاجرت از طریق ثبت شرکت

• مهاجرت از طریق پناهندگی (غیرقانونی و توصیه نمیشود)

همه روش های مهاجرتی که در بالا ذکر شد در یکی از دو دسته زیر قرار میگیرد:

الف) ویزا

ب) اقامت

در بعضی پروسه ها مانند اقامت از طریق سرمایه گذاری به افراد از همان ابتدا اقامت میدهند و در دیگر پروسه های اقامتی در ابتدا به افراد با ویزایی که دریافت میکنند اقامت موقت به منظور انجام کار خاص و یا تحصیل در مدت زمان خاص صادر میگردد و در طول دوره اعتبار ویزا، افراد خارجی از برخی حقوق شهروندی نیز برخوردار می شوند.

به عنوان مثال اگر شخص خارجی ویزای کاری یا تحصیلی دریافت نماید، پس از پایان مدت ویزا یا باید به کشور خود بازگردد و یا اینکه ویزای خود را تمدید و یا تبدیل نماید.

نکات مهم در مورد اقامت و تابعیت:
A) اگر شخصی اقامت موقت و یا دائم یکی از کشورهای عضو شنگن را داشته باشد به راحتی میتواند در تمامی کشورهای عضو شنگن بدون نیاز به ویزا وارد شود و در رفت و آمد باشد.

B) فرق تابعیت و اقامت: این دو نباید باهم اشتباه گرفته شود زیرا تابعیت پس از دریافت کارت اقامت دائم (حدودا با زندگی بین 8الی10 سال در کشور مربوطه و نداشتن سو پیشینه در آن کشور و دانستن زبان اصلی آن کشور و قبولی در آزمون تابعیت) امکان درخواست تابعیت یا همان پاسپورت وجود خواهد داشت. اما باید گفت که اگر شخصی کارت اقامت دائم کشور را داشته باشد تنها تفاوت با نداشتن پاسپورت این میباشد که، کسی که پاسپورت ندارد از تمامی حقوق شهروندی به جز حق رای برخوردار خواهد بود.

جمع بندی:

اخذ ویزا و اقامت موقت اولیه از راه های مانند تحصیل و کار معمولا با هزینه پایین تری می باشد و مناسب ترین راه برای افراد کم سن سال خواهد بود.

در مرحله بعد به شما عزیزان خواهیم گفت که بر اساس شرایطتتون کدام راه مهاجرت و اقامت دارای ریسک کمتر و با هزینه پایین خواهد بود که در این مورد با کارشناسان ارشد ما در موسسه حقوقی سفیران سروش در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *