دانستنی های مهاجرت

مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل

سوئیس علاوه بر داشتن تعداد قابل توجهی از دانشگاه های رتبه بالا، یکی از 20 کشور ثروتمند جهان و از ایمن ترین کشورهای اروپاست که آن را برای یک تجربه تحصیلی عالی ایده آل می سازد. مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل یکی از بهترین گزینه ها برای مهاجرت به این کشور پیشرفته اروپایی در سال 2020 می باشد. دانشگاه های برتر، کیفیت بالای زندگی و رونق بازار کار از جمله دلایل دانشجویان بین المللی برای تحصیل در سوئیس است. این کشور که بین آلمان، فرانسه و ایتالیا واقع شده، مکانی عالی برای گشت و گذار در اروپاست. سوئیس دارای دو دانشگاه با بالاترین امتیاز در جهان است و به طور مداوم در میان بهترین مکان ها برای زندگی در جهان قرار دارد. تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این مقاله را برای ایرانیان متقاضی مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل تهیه کرده و در آن به سوالات پرتکرار این دسته از هموطنان پاسخ می دهد:

• مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل چگونه است؟

• هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس چگونه است؟

• مزایای مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل چیست؟

چرا مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل؟
از جمله دلایل و مزایای مهاجرت تحصیلی به سوئیس می توان به موارد زیر اشاره نمود:

✓ سوئیس کشوری قانونمند و دارای سطح زندگی بالاست: چارچوب قانونی آن در بسیاری از کشورها به عنوان یک معیار عمل می کند و اکثر قوانین آن در همه پرسی به رای گذاشته می شوند، بنابراین می توان آنها را واقعاً خواست مردم دانست. هزینه زندگی در سوئیس زیاد است، اما سطح زندگی در شهرهایی مانند زوریخ، ژنو یا برن نیز بالاست، که خود دلیل خوبی برای انتخاب یک فرد برای مهاجرت به آنجاست.

✓ سوئیس کشوری چندفرهنگیست که دارای چندین زبان رسمی است: این کشور چند فرهنگی و چندزبانه بوده و تعداد زیادی از سازمان ها و شرکت های بین المللی را نیز در خود جای داده است. در دانشگاه های سوئیس هر ساله دانشجویان خارجی زیادی ثبت نام می کنند. همچنین، سوئیس یک نقطه شروع عالی برای کشف اروپاست.

✓ سوئیس به دلیل تحصیلات عالی شهرت دارد: همه دانشگاه های سوئیس در امر تدریس و تحقیق سرآمد هستند و در نتیجه به طور مداوم در میان بهترین دانشگاه های جهان رتبه بندی می شوند. دانشگاه های سوئیس در بین 200 دانشگاه برتر جهان قرار دارند و حدود 50% از کل دانشجویان سوئیس می توانند ادعا کنند که در یکی از آن موسسات برتر تحصیل می کنند.

✓ امکان کار در حین تحصیل در سوئیس وجود دارد: دانشجویان بین المللی در سوئیس می توانند در طول ترم تا 15 ساعت در هفته کار پاره وقت داشته باشند و در تعطیلات نیز می توانند به صورت تمام وقت کار کنند. اما برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپایی محدودیتی وجود دارد، این دانشجویان تنها 6 ماه پس از شروع تحصیل می توانند شروع به کار کنند.

 

هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس
هزینه های تحصیل در دانشگاه های سوئیس تا مقدار زیادی توسط دولت سوئیس پرداخت می شود، به این معنی که شهریه دانشگاه های دولتی نسبتاً کم است. دانشگاه های خصوصی احتمالاً شهریه بیشتری به ویژه از دانشجویان بین المللی دریافت می کنند؛ البته بورس تحصیلی نیز در دسترس دانشجویان است. برای کسب اطلاعات در این زمینه به مقاله شرایط اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس مراجعه کنید.

جدول زیر متوسط شهریه دانشگاه های دولتی سوئیس در سال 2020 را نشان می دهد:

مقطع تحصیلی/ شهریه (بر حسب یورو) در سال
کارشناسی و کارشناسی ارشد 400EUR تا تا 3700EUR
دکترا 100EUR تا 900EUR
هنگام تهیه بودجه برای تحصیل در سوئیس، دانشجویان باید هزینه زندگی خود را نیز در نظر بگیرند. بودجه پیشنهادی برای هزینه زندگی سالانه بین 18000CHF و 28000CHF (فرانک سوئیس) می باشد؛ دانشجویان همچنین قبل از تحصیل در سوئیس باید بیمه درمانی خریداری کنند. جدول زیر قیمت برخی اقلام مصرفی در سوئیس در سپتامبر 2020 را نشان می دهد:

عنوان (برحسب یورو)/ قیمت
قرص نان سفید تازه (500 گرم) 2.57€
برنج سفید (1 کیلوگرم) 2.67€
فیله مرغ (1 کیلوگرم) 23.47€
گوشت گاو (1 کیلوگرم) 46.16€
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم) 3.81€
سیب زمینی (1 کیلوگرم) 2.49€
اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 1399.41€
اجاره آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز شهر 1080.58€
به علاوه از نظر کیفیت زندگی، در حال حاضر سوئیس با امتیاز 193.59 در مقایسه کشورها از نظر شاخص کیفیت زندگی پس از دانمارک در رتبه 2 جهان قرار دارد.

دانشگاه های سوئیس
در کل، 12 دانشگاه دولتی و تعداد کمتری موسسات آموزش عالی خاص علوم و تحقیقات در سوئیس وجود دارد. 8 دانشگاه از این دانشگاه ها در رتبه بندی دانشگاهی جهانی QS قرار دارند که بالاترین آنها مربوط به ETH زوریخ که در رتبه 6 جای گرفته است. 3 دانشگاه از این دانشگاه ها نیز در لیست 100 دانشگاه برتر قرار دارند؛ دانشگاه های سوئیس علاوه بر این که در جدول های رتبه بندی بین المللی حضور پررنگی دارند، از نظر جوامع دانشجویی و دانشگاهی نیز بسیار بین المللی هستند. موسسه فناوری فدرال زوریخ، دانشگاه زوریخ، دانشگاه ژنو و دانشگاه لوزان از بهترین دانشگاه های سوئیس می باشند.

سوئیس دارای سه زبان رسمی پرطرفدار (فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی) است. به این معنی که دانشجوی بین المللی این فرصت را خواهد داشت که یک جو و فرهنگ کامل اروپایی را در یک کشور نسبتاً کوچک تجربه کند و مهارت های زبانی خود را نیز غنی کند. زبان آموزشی در سوئیس به دانشگاه بستگی دارد؛ علاوه بر این، اکثر دانشگاه ها طیف گسترده ای از برنامه ها را که به زبان انگلیسی تدریس می شوند نیز ارائه می دهند. اکثریت قریب به اتفاق دانشجویان بین المللی متقاضی مدرک انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی هستند.

چگونگی مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل
اولین کار پس از انتخاب رشته، مقطع و دانشگاه مورد نظر، مراجعه به وب سایت دانشگاه و مطالعه شرایط پذیرش دانشجو و شهریه است. در صورت احراز شرایط و برآمدن از پس هزینه ها، فرد باید فرم درخواست آنلاین موجود در وب سایت دانشگاه را تکمیل کرده و هزینه درخواست را پرداخت نماید. در ادامه، وی باید مدارک پشتیبان را قبل از اتمام مهلت تعیین شده آپلود نماید؛ در صورت پذیرش توسط دانشگاه، فرد باید اقدام به اخذ ویزا کند.

دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا برای مهاجرت به سوئیس نیاز به ویزا دارند؛ آنها می توانند در سفارت یا کنسولگری محلی سوئیس در کشور خود درخواست دهند. پس از ورود به سوئیس، آنها همچنین نیاز به درخواست اجازه اقامت دارند، بسته به مدت اقامت مدنظر در سوئیس، این دانشجویان باید برای یکی از 2 نوع ویزای زیر اقدام کنند:

– ویزای کوتاه مدت (حداکثر 90 روز، ویزای شنگن): اگر فرد قصد تحصیل در دوره های کوتاه مدت یا برنامه زبان را دارد نیاز به این نوع ویزا دارد؛ وی می تواند درخواست ویزای کوتاه مدت را به صورت آنلاین ارسال کند.

– ویزای بلند مدت (بیش از 90 روز، ویزای ملی): اگر فرد قصد تحصیل در یک مقطع تمام وقت را دارد نیاز به این نوع ویزا خواهد داشت. وی می تواند درخواست ویزای بلند مدت را فقط به صورت حضوری در سفارت یا کنسولگری سوئیس در کشور خود ارائه دهد. اجازه اقامت برای کل مدت تحصیل یا 1 سال معتبر است و قابل تمدید می باشد.

مدارک لازم جهت مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل
مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای سوئیس جهت تحصیل در این کشور عبارتند از:

• 3 فرم “درخواست ویزای طولانی مدت” پر شده و امضا شده

• 4 قطعه عکس

• گذرنامه

• نامه پذیرش صادره از دانشگاه سوئیسی

• اثبات پرداخت هزینه های ثبت نام و شهریه – اصل و کپی

• اثبات تمکن مالی کافی برای تأمین هزینه های زندگی در سوئیس برای مدت زمان تحصیل (ارائه مدارک داشتن 21000CHF (فرانک سوئیس) یا 19200EUR (یورو) در ابتدای هر سال از تحصیل)

• نامه موسسه در صورتی که کلیه هزینه های تحصیل توسط بورسیه یا وام تأمین شود

• CV

• انگیزه نامه

• تعهد برای ترک سوئیس پس از اتمام تحصیلات

علاقه مندان به تحصیل در سوئیس و مهاجرت به این کشور برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و پاسخ سوالات خود را از کارشناسان و وکلای این موسسه جویا شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *