آمریکا

مهاجرت به آمریکا با ویزای EB2

کشور مهاجر پذیر ایالات متحده همواره با پذیرایی از افراد متخصص و با مهارت هم به پیشرفت اقتصاد خود کمک کرده و هم شرایط مناسب برای زندگی فرد مهاجر برقرار کرده است. کیفیت مطلوب زندگی در آمریکا و بازار فعال این کشور باعث شده افراد زیادی خواهان مهاجرت به این کشور برای اشتغال و زندگی باشند. در این راستا دولت آمریکا زمینه های مناسبی را برای پذیرش نیروی کار خارجی از جمله نیروی کار حرفه ای فراهم کرده است. به همین منوال تعداد خاصی از ویزاهای متفاوتی را هر سال برای ورود نیروهای کار خارجی کنار گذاشته است؛ یکی از این ویزاها ویزای کاری EB2 می باشد که با این نوع ویزا فرد مهاجر امکان اخذ اقامت دائم در آمریکا و امکان کار در این کشور را خواهد داشت. همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این مقاله را با موضوع مهاجرت به آمریکا از طریق EB2 برای افراد متقاضی کار در آمریکا تدارک دیده اند.

• ویزای EB2 به چه افرادی تعلق می گیرد؟

• ویزای EB2 چیست؟

• ویزای EB2 چه مدارکی لازم دارد؟

• شرایط اخذ ویزای EB2 چیست؟

• روند اخذ ویزای مهارت EB2 چگونه است؟

• مدارک لازم برای اخذ ویزای EB2 چیست؟

امنیت شغلی و محیط اداری در آمریکا
قوانین حمایت از شغل در ایالات متحده به اندازه سایر اقتصادهای پیشرفته قوی نیست؛ این بدان معنی است که شرکت ها می توانند با محدودیت های کمتری کارمندان را استخدام و اخراج کنند و این امر باعث ایجاد بازار کار منعطف اما امنیت شغلی کمتر برای کارگران می شود. با این حال، این موضوع نیز بسته به شغل شما متفاوت خواهد بود، برخی از حرفه ها، مانند دندانپزشکی، وکالت، روانشناسی و آماریابی از امنیت شغلی خوبی برخوردار هستند، در حالی که حرفه هایی که کمتر تخصصی هستند چندان مطمئن نیستند. در حالی که این می تواند یک جنبه ارعاب آور در بازار کار باشد، بیشتر آمریکایی ها نگران از دست دادن شغل خود نیستند. به طور سنتی، ساحل شرقی از نظر پوشش و رفتار نسبت به ساحل غربی محافظه کارانه تر و رسمی تر است؛ اگرچه، به طور کلی، محیط های اداری در آمریکا غیر رسمی هستند و نظرات شخصی همیشه در جلسات مورد استقبال قرار می گیرد.

ویزای کاری حرفه ای EB2
ویزای کاری EB2 دسته دوم یا اولویت دوم در ویزاهای مهاجرتی مبتنی بر اشتغال در آمریکا می باشد. مهاجرت به آمریکا از طریق حرفه EB2 این امکان را به افرادی که دارای مدارج علمی بالا می باشند می دهد تا بصورت دائم به ایالات متحده آمریکا عازم شوند و به کار مشغول شوند. دریافت ویزای EB2 بدین معنی است که به طور دائم به ایالات متحده منتقل خواهید شد و در آنجا در زمینه تخصص خود فعالیت خواهید کرد و از حقوق دارندگان دائمی گرین کارت بهره مند خواهید شد. در این حالت شما ملزم به پرداخت کلیه مالیات های قابل اجرا و پیروی از قوانین ایالات متحده هستید. همچنین شما مجاز به مسافرت در داخل و خارج از ایالات متحده خواهید بود و پس از چند سال می توانید شغل خود را تغییر دهید و از یک ایالت به ایالتی دیگر مهاجرت کنید.

علاوه بر این، در صورت واجد شرایط بودن، می توانید تابعیت ایالات متحده را نیز درخواست کنید و به یک شهروند آمریکایی تبدیل شوید. از آنجا که دولت آمریکا برای صدور این نوع ویزاها سقفی در نظر گرفته است و ویزاهای مبتنی بر اشتغال محدودیتی در تعداد ویزاهای سالانه صادر شده دارد، از بین 140،000 ویزای کاری مهاجرتی، تقریبا 29% این ویزاها برای EB2 آن هم در حالتی که از تعداد ویزاهای EB1 باقی مانده باشد اختصاص می یابد؛ این بدان معناست که 40,040 ویزا به علاوه ویزای EB1 برای گروه ویزای EB2 صادر می شود. توجه داشته باشید به دلیل تعداد کم ویزاهای صادر شده در سال، زمان انتظار برای دریافت این نوع ویزا بسیار طولانی می باشد و ممکن است چندین سال به طول بی انجامد.

افراد واجد شرایط دریافت ویزای EB2
به صورت کلی افرادی که برای دریافت ویزای کار EB2 متقاضی هستند باید جزو یکی از دسته های زیر باشند.

• افرادی که دارای مدرک پیشرفته هستند: کسانی که دارای مدرک تحصیلی پیشرفته مانند مدرک لیسانس یا کارشناسی ارشد و 5 سال سابقه در زمینه خود هستند.

• افرادی که توانایی های استثنایی دارند: افرادی هستند که توانایی ها و دستاوردهای استثنایی را در حوزه های تجاری، هنری و علمی بدست آورده اند.

• کسانی که می توانند برای منافع ملی بهره مند باشند: افرادی هستند که می توانند ثابت کنند که کار در ایالات متحده آمریکا برای کشور منافع دارد و به نفع ملی ایالات متحده است.

شرایط دریافت ویزای EB2 برای افراد تحصیلکرده
افرادی که دارای مدارج علمی معتبر یعنی لیسانس به بالا هستند و دارای تجربه کافی در رشته خود هستند با داشتن همه شرایط زیر می توانند ویزای EB2 را اخذ کنند و به صورت دائمی به آمریکا مهاجرت کنند.

• با سوابق آکادمیک ثابت کنند که دارای مدرک تحصیلی پیشرفته مانند مدرک لیسانس یا کارشناسی ارشد یا معادل آن در ایالات متحده آمریکا هستند.

• با استفاده از نامه های کارفرمایان قبلی، ثابت کنند که آنها 5 سال تجربه در زمینه تخصص خود پس از اتمام دوره لیسانس را دارند.

شرایط دریافت ویزای EB2 برای افراد ویژه
منظور از افراد ویژه افراد دسته دوم و سوم هستند یعنی افرادی که دارای توانایی های خاص هستند و همچنین افرادی که اذعان دارند برای منافع ملی ایالات متحده آمریکا مفید واقع می شوند. این افراد برای دریافت ویزای EB2 باید حداقل سه شرط از شروط زیر را رعایت کنند.

1- ارائه مدارک، گواهینامه ها یا جوایزی که نشان می دهد که فرد در زمینه های هنری، علمی و تجاری و یا سایر زمینه های تخصصی به برتری دست پیدا کرده است.

2- نامه هایی از کارفرمایان پیشین داشته باشند که ثابت کند حداقل 10 سال تجربه کار تمام وقت در رشته تحصیلی خود را دارند.

3- مجوز یا گواهی نامه ای داشته باشد که نشان می دهد فرد قادر به ارائه حرفه خود است.

4- ثابت کند که در مشاغل قبلی خود حقوق بالایی داشته است که نشان می دهد فرد توانایی های استثنایی و ویژه ای دارد.

5- نشان دهد که در یک یا چند انجمن حرفه ای مربوط به رشته خود عضویت دارد.

6- برای افرادی که ادعای منفعت دارند باید اثبات کنند که کار آنها به نفع دولت ایالات متحده است.

7- فرد ثابت کند که دستاوردهایش مورد تایید دولت ها و سازمان های معتبر می باشد.

مراحل اخذ ویزای کاری آمریکا EB1
توجه داشته باشید که کارفرما برای استخدام فرد خارجی غیر شهروند نیاز به اخذ مجوز اشتغال (EAD) دارد؛ این مجوز طبق نظر وزارت کار آمریکا با تشکیل فرم ETA 750 صادر می شود. همچنین مراحل بعدی توسط اداره خدمات مهاجرت و شهروندی آمریکا و مرکز ملی صدور ویزای آمریکا پیگیری می شود و در صورت موافق آنها ویزای EB2 صادر می گردد. مراحل اخذ ویزا پس از موافقت ارگان های گفته شده به شکل زیر است.

مرحله اول: متقاضی فرم DS-260 را باید دریافت کند و آن را پر کند سپس این فرم را تحویل سفارت دهد؛ این فرم به عنوان درخواست متقاضی برای ویزای EB2 تلقی می گردد.

مرحله دوم: پس از تایید فرم ارسال شده، مرکز ملی ویزا (NVC) بسته ای درخواستی را ارسال می کند که نیازهای آن از جمله آزمون های پزشکی در آن مطرح شده؛ متقاضی تست های پزشکی را پشت سر گذاشته و آنها را ارائه می کند.

مرحله سوم: در این مرحله متقاضی مدارک خواسته شده را که با توجه به شرایط متقاضی اعلام می گردد به سفارت ارائه می کند.

مدارک لازم اخذ ویزای کاری آمریکا EB2
همانطور که اشاره شد مدارک لازم در مرحله سوم بایستی تحویل کنسولگری آمریکا گردد. با توجه به اینکه سفارت ایالات متحده در ایران وجود ندارد، فرد متقاضی مدارک را به یکی از سفارات آمریکا در کشورهای همسایه تحویل دهد. این مدارک عبارتند از :

• مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری EB2

• برگه تایید فرم DS-261

• پیشنهاد شغلی ارسالی از طرف کارفرما در آمریکا

• مدارک هویتی مانند گذرنامه

• ارائه 2 قطعه عکس 51x51mm

• گواهی دستاوردهای آکادمیک

• مدارک دال بر تاثیر کار شما بر منافع ملی آمریکا

• ارائه CV و مدارک تحصیلی

• سوابق کیفری و گواهی پزشکی

• مدارک اثباتی برای درخواست ویزا مانند نامه کارفرمای پیشین

مصاحبه حضوری در سفارت برای اخذ ویزای EB2
مرکز ملی ویزا درخواست شما و اسناد ضمیمه شده شما را بررسی خواهد کرد و در صورت کافی بودن مدارک، مصاحبه ای را برای شما در سفارت ایالات متحده از شما درخواست می کند. در مصاحبه شرکت کنید و تا حد امکان به سؤالاتی که معمولا مربوط به سوابق و سایر جزئیات می شود با صراحت و صداقت پاسخ دهید. مصاحبه کننده تصمیم نهایی راجع به اینکه به شما ویزای EB2 داده می شود یا خیر، تصمیم گیری می کند. اگر ویزای EB2 شما تأیید شود، یک بسته دریافت خواهید کرد؛ شما نباید تحت هیچ شرایطی این بسته را باز کنید. هنگام سفر به ایالات متحده، آن را با خود ببرید و آن را به یک افسر مهاجرت در گیت ورودی ایالات متحده تحویل دهید. فقط آنها مجاز به باز کردن آن هستند و تصمیم می گیرند که آیا شما اجازه ورود به کشور را دارید یا خیر.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آمریکا و قوانین مهاجرت به صورت تلفنی یا حضوری می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس برقرار کنید و از تجارب وکیلان و مشاورین این موسسه بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *