آمریکا

مهاجرت به آمریکا از طریق سرمایه گذاری

ایالات متحده آمریکا با 13000 میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی قدرتمندترین اقتصاد جهان را به خود اختصاص داده است. این کشور به دلیل رشد اقتصادی سال های اخیر و نرخ های پایین بیکاری و داشتن ثبات اقتصادی و همچنین ارتباط و حضور گسترده در بازارهای جهانی سرمایه کذاران خارجی زیادی را به خود جذب کرده؛ همچنین دولت این کشور به سرمایه گذاران خارجی که در این کشور سرمایه گذاری می کنند مزایایی را مانند اقامت دائم و گرین کارت را اهدا می کند. سرمایه گذاری در ایالات متحده آمریکا یکی از روش های مهاجرت به آمریکا و اخذ اقامت دائم این کشور بوده که در غالب برنامه ای که توسط دولت ارائه شده، امکان پذیر است. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این نگارش را با موضوع مهاجرت به آمریکا از طریق سرمایه گذاری EB5 برای افراد متقاضی سرمایه گذاری در آمریکا آماده کرده اند.

برنامه مهاجرت به آمریکا با سرمایه گذاری EB5
برای کسانی که مایل به اخذ وضعیت اقامت دائم یا گرین کارت آمریکا هستند، برنامه مهاجرت سرمایه گذاری EB5 ایالات متحده کارآمدترین روش برای دستیابی به چنین وضعیتی است. از سال 1990 که کنگره این برنامه را ایجاد کرد، هر سال، دولت ایالات متحده آمریکا ویزای قابل توجهی را برای افرادی که مایل به سرمایه گذاری قابل توجهی در کشور هستند، اختصاص می دهد. توجه داشته باشید که قوانینی از این برنامه در نوامبر 2019 دچار تغییر شده و میزان حداقل مبلغ سرمایه گذاری افزایش یافته و همچنین براساس برنامه EB5، افراد و اعضای خانواده درجه یک آنها می توانند در مدت زمانی کوتاهی مقیم دائم ایالات متحده آمریکا شوند. ویزای EB5 به یک شهروند خارجی اجازه می دهد تا از طریق سرمایه گذاری و ایجاد شغل در اقتصاد ایالات متحده، اقامت دائم آمریکا را بدست آورد.

طبق این برنامه، سرمایه گذاری باید بین 900,000$ تا 1.8 میلیون (دلار) باشد و حداقل 10 شغل برای شهروندان آمریکایی یا مهاجران خارجی ایجاد کند. تفاوت این میزان سرمایه گذاری بسته به منطقه سرمایه گذاری (روستایی یا شهری) و میزان نرخ بیکاری در آن منطقه می باشد. با داشتن ویزاهای EB5، سرمایه گذار می تواند به طور دائم در هر ایالاتی که بخواهد زندگی و کار کند و باید به کلیه قوانین و مقررات ایالات متحده پایبند باشد و مالیات بپردازد. این نوع ویزاها بسیار متفاوت از انواع دیگر ویزا است زیرا نیازی به درخواست کارفرمای آمریکایی برای مهاجرت ندارد. دارنده ویزاهای EB5 می تواند برای مدت معینی و در صورت واجد شرایط بودن، به ایالات متحده و خارج از کشور سفر کند و در صورت واجد شرایط بودن، همچنین می تواند برای دریافت مجوز اقدام کند و شهروند ایالات متحده آمریکا شود.

انواع ویزاهای سرمایه گذاری EB5
از آنجا که ویزاهای EB5 بخشی از ویزاهای مهاجرتی کاری است، این نوع ویزاها دارای محدودیت سالانه هستند و ظرفیت ویزاهای سرمایه گذاری EB5 فقط 7.1% از کل 140،000 ویزای اشتغال یعنی حدود 10،000 ویزا در سال می باشد، در صورت پرشدن برنامه های سالانه، ویزاها در لیست انتظار برای سال بعد قرار می گیرند. به صورت کلی ویزاهای برنامه EB5 به 4 دسته تقسیم می شوند که در زیر آمده است.

• ویزای T5 : این ویزا به افراد ثروتمند و مایل به زندگی در ایالات متحده این امکان را می دهد تا در اقتصاد این کشور سرمایه گذاری کنند و اقامت دائم ایالات متحده را کسب کنند. سرمایه گذاری در این نوع ویزا باید در مناطق روستایی انجام شود و باید در مناطقی از ایالات متحده سرمایه گذاری انجام شود که نرخ بیکاری در آنحا بالا باشد؛ همچنین این سرمایه گذاری باید شغل ایجاد کرده و به نفع مردم آن منطقه باشد. به دلیل محدودیت در تعداد صدور در سال، این نوع ویزا کمتر از 3000 عدد در سال صادر می گردد و باعث رقابت زیاد و اتمام سریع این نوع ویزا می شود.

• ویزای R5: این ویزا برای افرادی که خواهان سرمایه گذاری در بخش خطوط هوایی و خلبانی در مناطق عمومی هستند صادر می گردد؛ به دلیل ظرفیت کم این نوع ویزا، اخذ این نوع ویزا دشوار است و زمان زیادی را در بر دارد.

• ویزای C5: این ویزا به افرادی تعلق می گیرد که خواهان سرمایه گذاری بیش از 1.8 میلیون دلار در آمریکا هستند و موجب افزایش اشتغال می شوند. همچنین آنها باید شرایط زندگی و اقامت در آمریکا را داشته باشندو به آنها ویزای دائم تعلق می گیرد.

• ویزای I5: برای آن دسته از سرمایه گذارانی است که در مراکز منطقه ای در مناطق هدفمند با بیکاری زیاد و در مناطق روستایی سرمایه گذاری می کنند. مراکز منطقه ای برای افزایش رشد اقتصادی از طریق افزایش صادرات، اشتغال، بهره وری و سرمایه گذاری داخلی ایجاد شده اند. مراکز منطقه ای می توانند در مناطق عمومی یا در مناطق هدفمند باشند. این نوع ویزا نیز فقط به تعداد 3000 ویزا در سال به سرمایه گذاران صادر می گردد.

شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری آمریکا EB5
برای اینکه فرد سرمایه گذار واجد شرایط ویزای سرمایه گذاری EB5 باشد، شرایط متعددی وجود دارد که شخص باید آنها را رعایت کند. سرمایه گذار باید در یک شرکت بازرگانی جدید که در تاریخ 29 نوامبر 1990 یا قبل از آن تأسیس شده سرمایه گذاری کند. این سرمایه گذاری باید از طریق خرید سهام و بازسازی آن بعنوان یک شرکت تجاری جدید انجام شود، یا تجارت را گسترش دهد و باعث افزایش 40% ارزش سهام آن شرکت و یا تعداد کارکنان آن شرکت شود. علاوه بر این، سرمایه گذار EB5 باید برای حداقل 2 سال میزان اشتغال را به 10 نفر افزایش دهد به طوری که مشاغل شغلی باید دائم و تمام وقت باشد؛ که می توانند مشاغل مستقیم یا غیرمستقیم باشند. مشاغل مستقیم مواردی هستند که در شرکت بازرگانی ایجاد شده که سرمایه گذار در آن سرمایه گذاری کرده است. مشاغل غیر مستقیم کارهایی هستند که در نتیجه سرمایه گذاری در شرکت تجاری به وجود آمده، اما افراد برای شرکتهای دیگر کار می کنند؛ این مشاغل می توانند در زنجیره تامین سود شرکت تجاری باشند.

درنهایت، سرمایه گذار در برنامه EB5 باید حداقل مقدار سرمایه مورد نیاز را سرمایه گذاری کند. به طور کلی، حداقل میزان برای سرمایه گذاری 1,800,000$ (دلار) در اقتصاد ایالات متحده آمریکا است، اما اگر سرمایه گذار یک منطقه روستایی یا منطقه ای با بیکاری بالا را انتخاب کند، می تواند با سرمایه ای به اندازه 900,000$ (دلار) سرمایه گذاری کند؛ این مبلغ باید دارایی های شخصی سرمایه گذار باشد و نباید قرض یا وام گرفته شود. این مقدار قبل از نوامبر 2019، 500,000$ (دلار) بود که به تازگی این مقدار افزایش پیدا کرده است.

شرایط دریافت ویزای سرمایه گذاری C5
برای اخذ ویزای C5 در برنامه سرمایه گذاری EB5 برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری شرایط زیر باید برقرار شود.

• سرمایه گذار ویزا C5 باید در خارج از مناطق هدف سرمایه گذاری کند. مناطق هدفمند مکان هایی در ایالات متحده آمریکا هستند که نرخ بیکاری و فقر بالایی دارند. بنابراین سرمایه گذار C5 باید سرمایه گذاری را در منطقه ای با سطح بیکاری عادی انجام دهد.

• حداقل میزان سرمایه برای سرمایه گذاری در خارج از مناطق هدف 1.8 میلیون دلار می باشد که باید از دارایی های شخصی فرد سرمایه گذار باشد و قرضی نباشد.

شرایط دریافت ویزای سرمایه گذاری T5
برای اخذ ویزای T5 در برنامه سرمایه گذاری EB5 برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری موارد زیر بایستی رعایت گردد.

• سرمایه گذار ویزای T5 بایستی سرمایه خود را در آنچه که منطقه هدفمند اشتغال (TEA) نامیده می شود سرمایه گذاری کند؛ مناطق TEA مناطقی هستند که نرخ بیکاری بالایی دارند و همچنین روستایی هستند و نیاز به اشتغال بیشتری دارند. برای این نوع ویزا، سرمایه گذار نمی تواند در منطقه عمومی با سطح نرمال بیکاری سرمایه گذاری کند.

• سرمایه گذار بایستی حداقل 10 شغل ایجاد کند و این مشاغل باید تمام وقت باشند.

مراحل اخذ ویزای سرمایه گذاری آمریکا EB5
برای دریافت ویزای سرمایه گذاری، ابتدا بایستی صلاحیت خود را با مقامات آمریکایی تأیید کنید. سازمان مسئول صدور ویزاهای EB5 سازمان USCIS است، برای واجد شرایط شدن باید درخواست خود را از طریق ارسال فرم I-526، ارائه کنید. سازمان مربوطه آن را بررسی می کند و به شما اطلاع می دهد که تأییدیا رد شده اید؛ در صورت تأیید، دادخواست شما به مرکز ملی ویزا (NVC) ارسال می شود که مسئولیت صدور ویزای شما را بر عهده خواهد داشت. مرکز ملی ویزا شماره پرونده و شماره شناسه فاکتور را به شما اختصاص می دهد و بسته ای را با دستورالعمل ها و فرم های مربوط به نحوه اعمال ارسال برای شما ارسال می کند. بسته فقط زمانی که تاریخ اولویت شما مجاز به اپلای است ارسال می شود. پس از آن مدارک لازم خواسته شده به سفارت ارائه می گردد؛ این مدارک شامل موارد زیر است که پس از تایید فرم I-526 و دریافت شماره پرونده بایستی ارائه گردد.

• ارائه صورت حسابهای بانکی برای اثبات میزان سرمایه لازم

• ارائه گذرنامه دارای اعتبار

• دو قطعه عکس مناسب پاسپورت

• ارائه تاییدیه فرم I-526

• ارائه گواهی پزشکی و واکسیناسیون

• ارائه گواهی عدم سوابق کیفری

• ارائه رزومه CV

• ارائه فرم DS-260

• ارائه دیگر مدارک خواسته شده بسته به شرایط

مطمئنا برای سرمایه گذاری در آمریکا بایستی شناخت کافی درباره شرایط، هزینه ها و زندگی در آمریکا و قوانین این کشور حاصل گردد. چنانچه تمایل به سرمایه گذاری در دیگر کشورها را دارید می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و از اطلاعات مشاورین با تجربه این موسسه بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *