چین

مشاغل مورد نیاز چین

کشور چین از کشور های پیشتاز در عرصه اقتصادیست که در حال حاضر بازار جهانی را در چنگ خود دارد؛ موفقیت اقتصاد چین در گرو مشاغل و نیروهای متخصص است. مشاغل مورد نیاز چین در هر دوره براساس نیازها و اهداف توسط دولت سازماندهی می شود، براساس گزارش دولت چین بیش از نه میلیون شغل جدید در مناطق شهری در چین در سال 2020 ایجاد شده است. نرخ بیکاری در نظرسنجی حدود( 6٪) ثبت شده است. اجرای سیاست دسترسی برابر کارگران مهاجر به خدمات اشتغال تحت نظارت وزارت منابع انسانی و تامین اجماعی با توجه به ظرفیت شهرها ادامه خواهد داشت. صدور گواهینامه و اعطای وام در جهت صنایع خدماتی تولیدی مانند تدارکات مدرن در قالب تجارت بین الملل و سیاست های پشتیبانی و ایجاد مزیت های جدید در اقتصاد در دستور کار کشور چین قرار خواهد گرفت.

کشور چین در شرق آسیا واقع شده و یکی از پرجمعیت ترین کشورهاست؛ پایتخت این کشور پکن و بزرگ ترین شهر آن شانگهای می باشد. نوع حکومت آن سوسیالیستی تک حزبی است و واحد پول آن یوان نام دارد. این کشور در بین کشورهای هند، پاکستان، اندونزی، آفریقای شمالی، برزیل و مکزیک بیشترین و سریعترین رشد در اقتصاد را داشته و اقتصاد چین برمبنای مالکیت خصوصی استوار است. در حال حاضر چین توسط تولید و صادر کردن کالاهای اولیه و ضروری جهان از ابر قدرت های اقتصادی محسوب می شود. با توجه به جمعیت بالای چین استخدام مهاجران با موانعی روبه رو می شود؛ البته اگر با آگاهی و اطلاع از مشاغل مورد نیاز چین اقدام به مهاجرت نماییم با مشکلات کمتری مواجه خواهیم شد. در ادامه به طور مختصر مشاغل مورد نیاز چین را بررسی خواهیم کرد.

زیر ساخت های دولت برای مشاغل مورد نیاز چین
میزان فارغ التحصیلان چین در سال 2020 به 8.74 میلیون نفر می رسد؛ برای جلوگیری از بیکاری و ارتقا مهارت های دانشگاه ها می بایست جذب آنان را در برنامه کاری خود لحاظ کنند؛ خصوصا وزارت منابع انسانی و تأمین اجتماعی، وزارت آموزش و پرورش و وزارت دارایی. دولت چین توجه به خانواده های اشتغال صفر و قرار دادن آنها در اولویت را در برنامه خود قرار داده است. تشویق به شغل دبیری و آموزش از دیگر موارد مورد توجه و تاکید دولت برای کار در چین می باشد. ترویج تولیدات هوشمند و ارائه خدمات غیر حضوری همراه با بازرسی و آزمایشات تحقیقی در کنار توسعه و طراحی های هوشمند در لیست خواسته های دولت است. افزایش خدمات و سرویس دهی آنلاین در جهت جلوگیری از ترافیک و هرج و مرج و کنترل بیماری ها نقش مهمی دارد. تجارت الکترونیک و نیروهایی در این زمینه نیز با استقبال خوبی مواجه خواهند شد.

مشاغل مورد نیاز چین
کشور چین پشتیبانی از نوآوری و خلاقیت در امور دانشگاهی و تحقیقات بنیادی کاربردی را در دستور العمل خود قرار داده است. سرعت بخشیدن به ساخت آزمایشگاه های ملی و تعمیق همکاری های علمی و فناوری بین المللی نیز موجب می شود تا از نخبگان کشورهای دیگر در چین استقبال شود. همچنین از کسانی که خواهان ادامه پروژه های کاربردی هستند با اثبات تقریبی نتایج می توانند امتیازات ویژه ای از سوی کشور چین دریافت کنند. همچنین توسعه سرمایه گذاری در بورس و سهام و استخدام افراد متخصص و با تجربه در این زمینه در لیست مشاغل مورد نظر چین است. از دیگر مشاغل می توان به مقتصدان و دکترها با رویکرد توسعه اقتصاد جهانی در علم اقتصاد اشاره کرد. یعنی اقتصاد دانانی که با تحقیقات خود بتوانند فواصل مالی بین طبقات فقیر و مرفه را کاهش دهند و توسط ضمانت با ثباتی معیشت مردم را کنترل کنند. بهترین مشاغل چین در سال جاری که در این کشور مورد نیاز می باشد در جدول زیر ارائه شده اند:

مشاغل/ سطح تخصص/ میزان درخواست
آموزگار/ کارشناسی/ بالا
مهندسی فناوری اطلاعات/ کارشناسی ارشد/ بالا
کارگزاران رایانه ای/ کارشناسی/ بالا
مهندس مکانیک/ کارشناسی ارشد/ بالا
مهندس شیمی/ کارشناسی یا کارشناسی ارشد/ بالا
مدرس زبان/ کارشناسی/ متوسط
پزشک/ متخصص/ متوسط
مهندس عمران/ کارشناسی یا کارشناسی ارشد/ متوسط
پرستار کودک و سالمند/ کارشناسی/ متوسط
اقتصاددان/ دکتر/ کم
براساس آیین نامه دولت چین در سال 2020 نوسازی خیابان ها و پارکینگ ها و ساخت و ساز مراکز فرهنگی و گردشگری و ساخت مراکز خرید به تعداد و وسعت بالا در شهرها حائز اهمیت است؛ لذا استخدام نیروی انسانی و کارگران ساختمانی هم به تعداد بالا صورت خواهد گرفت. کارشناسان پرستاری و مربیان مهدکودک جهت نگهداری از آنان نیز از دیگر مشاغل مورد نیاز در چین است. همچنین توسعه نسل جدید شبکه های اطلاعاتی و ترویج وسایل نقلیه جدید مطابق با محیط زیست هم موجب می شود تا از کارشناسان اطلاعات و فناوری و مهندسان صنایع پذیرایی شود.

مشاغل چین در زمینه کشاورزی و معدن
بازسازی خانه و املاک قدیمی در روستاها و شهرها در چین در سال 2020 آغاز شده است. تاسیسات ساختمان از مشاغل فنی کاربردیست که بدون نیاز به مدرک دانشگاهی و با دارا بودن گواهی نامه علمی کاربردی افراد می توانند به راحتی استخدام شوند. همچنین انتقال آب و گاز و برق به روستاها و راه اندازی تاسیسات و زیر ساخت های مورد نیاز مستلزم وجود کارگران است. از دیگر مشاغلی که نیاز به کارگران ساده دارد عبارتند از: ساخت و توسعه راه آهن ملی. وزارت نیرو و حمل نقل و مسکن و شهرسازی نیروهای مورد نظر را با شرایط خاص خودشان استخدام می کنند. در زمینه کشاورزی از مهندسین و بومیان درخواست همکاری می شود تا محصولات ارگانیک و مطابق با نیازهای جهان کشت و تولید شود. در زمینه معادن و استخراج ذغال سنگ و تامین بازارهای نفتی و تولید انرژی تجدید پذیر مورد توجه است.

مشاغل مورد نیاز در چین برای دانشجویان
مشاغل دیگری که ممکن است دانشجویان در حال تحصیل در چین به دنبال آن باشند عبارتند از:

• تدریس زبان انگلیسی

• پژوهشگران و محققان

• فروش محصول

• تدوین فیلم و فتوشاپ

• خانه دار

• پذیرش هتل و بیمارستان

• پرستار کودک

• ترجمه

برخی نیز با هدف کار در چین قصد مهاجرت دارند که می بایست مدارک زیر را داشته باشند:

✓ مدارک شناسایی

✓ مدارک گذرنامه

✓ عکس

✓ فرم درخواست کار

✓ مجوز کار یا معرفی نامه

✓ مدارک کارورزی یا کارآموزی

✓ نتایج تحقیقات درخشان

برای اطلاع از کارآفرینی در چین، شرایط کار، حقوق ماهیانه و هرگونه سوال در خصوص انواع مشاغل می توانید با مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *