آمریکا

مزایا و معایب زندگی در آمریکا

در این مقاله سعی می شود به سوالاتی که در ذهن متقاضیان و علاقه مندان به کشور آمریکا شکل می گیرد پاسخ داده شود و به صورت خلاصه مزایا و معایب زندگی در آمریکا بررسی شود. بدیهیست کشوری چون آمریکا با پیشروی قابل ملاحظه در تمامی زمینه های علمی، هنری و غیره جایگاه ویژه ای در نظر مردم سراسر کره ی زمین داشته باشد. این کشور رتبه ی برترین کشور پیشرفته در جهان را دارد و دانشگاه های زیادی با رتبه و امتیاز اول را در خود جای داده است؛ هاروارد، استنفورد، ام آی تی و دانشگاه شیکاگو از جمله دانشگاه های برتر آمریکا محسوب می شوند. رونق زندگی در این کشور به میزان زیادی وابسته به چگونگی عملکرد فرد در آن دارد اما به طور کل می توان ادعا نمود که سطح کیفی زندگی اکثریت مردم بالا بوده و از رفاه خوبی بهره مند می باشند. تنوع فرهنگی در این کشور به وفور دیده می شود. آمریکا را از کشورهای مرفه بر می شماریم و هزینه های زندگی در آنجا به نسبت بالا برآورد می شود. از طرف دیگر ایالتی چون کالیفرنیا را در عرصه ی تولید ناخالصی می توان با کشوری چون انگلیس مقایسه نمود، به طوری که اگر کالیفرنیا را کشوری مستقل در نظر داشته باشیم، رتبه ی پنجم جهانی را در زمینه ی اقتصاد به خود اختصاص می دهد.

شرایط زندگی مهاجران در آمریکا 2020
مهاجران خارجی برای ورود قانونی به کشور آمریکا نیازمند اخذ ویزا می باشند که در آمریکا به دو صورت مهاجرتی Immigrant و غیرمهاجرتی non-immigrant صادر می شود. ویزای دسته مهاجرتی آمریکا مربوط به ویزاهای اقامت دائم آمریکا و ویزای دسته غیرمهاجرتی مربوط به ویزاهای اقامت موقتی آمریکاست. از این رو، اکثر ویزاهای صادره برای متقاضیان مهاجرت به آمریکا از جمله ویزای کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری، ازدواج و … از نوع ویزای غیرمهاجرتی آمریکاست. اخذ هر یک از این ویزاها دارای شرایط به خصوصی است که متقاضیان بایستی بدان واقف باشند.

بازار کاری آمریکا در شرایط کرونایی و اثرات منفی آن روبه بهبود است و نرخ بیکاری این کشور از 11.1% ماه ژوئن 2020 به 10.2% ماه جولای کاهش محسوسی یافته است. همچنین از جمله موارد مهمی که برای مهاجران خارجی در این کشور مهم می باشد، اطلاع از متوسط درآمد کارگری و هزینه زندگی در آمریکاست که از این قرار می باشد:

• میانگین درآمد ماهانه کارگران در آمریکا حدود 49764$ (دلار)

• میانگین هزینه ماهیانه هر فرد در آمریکا حدود 1500$ (دلار)

با توجه به این سطح از هزینه های زندگی و درآمد کار در آمریکا می توان نتیجه منطقی گرفت مبنی بر اینکه شاخص قدرت خرید مردم در آمریکا بسیار بالا است. در حال حاضر این شاخص طبق گزارش سایت معتبر نامبئو حدود 114.06 و خیلی بالا است. همین امر نیز بر کیفیت زندگی مهاجران در آمریکا افزوده و مزیت زندگی در این کشور را پر رنگ تر می کند.

مزایای زندگی در آمریکا
آمریکا با توجه به جغرافیا، تاریخ و سرنوشتش متنوع ترین کشور جهان از لحاظ نژاد مردم است. سطح علمی، اقتصادی و زندگی در آمریکا بالاست و در دست دیگر میزان بیکاری آن کاهش چشمگیری داشته؛ به این شکل می توان نتیجه گرفت که با داشتن مهارت و انگیزه ی کافی برای کار در این کشور می توان از زندگی خوب و مرفهی برخوردار شد. حدود 44 میلیون مهاجر یعنی چیزی در حدود یک پنچم کل مهاجرین دنیا، در آمریکا سکونت دارند؛ مهاجرین در هر کشوری صرفه های اقتصادی نیز برای آن کشور به ارمغان می آورند، به طور مثال مهاجرین معمولا مشاغلی که بومیان هر کشور از انجام آنان امتناع دارند را برعهده می گیرند و در ازای دستمزد کم حاضر به خدمت رسانی هستند. مهاجرین در همه ی زمینه ها نقش دارند؛ به طوری که درصد قابل توجهی از اختراعات ثبت شده در آمریکا توسط مهاجرین یا با همکاری آنان صورت گرفته است.

در آمریکا تصاحب خانه امری رویایی درنظر گرفته نمی شود و با داشتن درآمدی متوسط افراد می توانند برای خرید مسکن متعارف اقدام نمایند. آشنایی با زبان انگلیسی می تواند در روند زندگی افراد در آمریکا کمک شایانی به آنان کند. بی نظیری و قدرت اقتصاد آمریکا باعث شده تا این کشور تقریبا در تمامی صنعت ها حرف اول را بزند. از طرف دیگر زیبایی های طبیعی آمریکا از برترین مزایای زندگی در این کشور میباشد، گوناگونی طبیعی از سواحل فلوریدا، کوه های آپالاشیا و صخره های صعب العبور کوه های راکی به همراه 58 پارک ملی در این کشور همگی از مزیت های آن به حساب می آیند.

معایب زندگی در آمریکا
به طور کلی هزینه ی مسکن در آمریکا سنگین تلقی می شود و متاسفانه هنوز هم در برخی از ایالت های آن نژاد پرستی و رفتارهای نژاد پرستانه برعلیه دیگر نژادها و مذاهب به چشم می خورد. متاسفانه به علت ازیاد جمعیت در شهرهای بزرگ و صنعتی گاهی افراد با صحنه های کثیف و غیر قابل باور مواجه می شوند. حداقل ساعت کاری در آمریکا حدود 40 ساعت در هفته است که اکثر کارمندان برای باقی ماندن در شغل خود مجبور به کار بیشتر از آن نیز می شوند. مهاجرین موظف اند که مالیات را به صورت منظم و دقیق بپردازند که البته میزان پرداختی آنان نسبت به خدماتی که دریافت می نمایند بالا بوده و برخی از آنان مجبور به پرداخت مالیات فدرال و ایالتی یا حتی تامین اجتماعی می باشند، این امر باعث می شود فشار پرداخت مالیات بر آمریکایی های بومی و شهروندان آن کم تر گردد.

لازم به ذکر است مهاجرت غیر قانونی به این کشور به هیچ وجه توصیه نمی شود چرا که راهی دشوار و خطرآفرین است؛ فردی که از روش پناهدگی در آمریکا مستقر باشد از برخی از مزایای مهاجرین قانونی بی بهره خواهد ماند. از دیگر معایب مهاجرت به آمریکا که اکنون در برابر مهاجرین ایرانی در آمریکا وجود دارد می توان تحریم های آمریکا بر علیه ایران را برشمرد؛ به این صورت روند انتقال پول از کشورمان به آمریکا دچار دشواری های ویژه ای می گردد. درصد بالایی از درآمد افراد به پرداخت قبوض اختصاص می یابد؛ پرداخت قبض هایی چون آب، برق، گاز، تلفن، اینترنت و غیره؛ می تواند برای فردی که دریافتی کافی ندارد مشکل آفرین باشد.

مسئله ی مهمی که باید در ابتدای راه به آن اندیشید، مسئله ی امنیت شغلی افراد در کشور آمریکاست. به طور کلی می توان گفت که شایسته سالاری و نیاز به تخصص یا خدمتی که فرد ارائه می دهد در حفظ شغل وی تاثیر به سزایی دارد؛ به زبان دیگر تا زمانی که به تخصص و خدماتی که ارائه می شود احتیاج باشد، فرد حقوق و دستمزد دریافت می نماید؛ این امر باعث ایجاد استرس نه تنها در مهاجرین بلکه در تمامی مردم این سرزمین می گردد. تفریحات معمولی همچون رستوران، باشگاه، سینما و غیره در کشور آمریکا را تنها کسانی می توانند انجام دهند که در مشاغلی بالاتر از سطح معمول درحال کسب درآمدند؛ به همین دلیل گاها برخی از افراد دچار سردرگمی و افسردگی می شوند. متاسفانه باید گفت آمریکا برخلاف تصورات عمومی دارای سیستم حمل و نقل با کیفیت بالا و جهانی نمی باشد و در میان کشورهای سرمایه داری در این زمینه ضعیف عمل نموده است.

کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانند با توجه به اطلاعات تخصصی و تجربه ی خود، شما را در زمینه مهاجرت به آمریکا ازروش درست و مناسب راهنمایی نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *