مهاجرت به کشور آلمان

مزایا و معایب زندگی در آلمان

مزایا و معایب زندگی در آلمان

زندگی در آلمان مزایا و معایبی را به دنبال دارد و طبیعی است که متقاضیان قبل از مهاجرت درباره مزایا و معایب زندگی در آلمان آگاهی داشته باشند. امید است مقاله مورد نظر که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده، مورد توجه شما عزیزان قرار بگیرد. کشور آلمان از لحاظ جغرافیایی در قلب اروپا قرار دارد. این کشور مرز دریایی با سوئد و انگلستان را در اختیار دارد.

همان طور که می دانید کشور آلمان یکی از ثروتمندترین کشورهای اروپایی است و صنعت بسیار پیشرفته ای دارد. زبان رسمی مردم آلمان، زبان آلمانی است، پایتخت کشور آلمان برلین و دارای آب و هوای معتدل می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نمایید.

بررسی مزایا و معایب زندگی در آلمان

مردم آلمان به وقت شناسی شناخته شده اند. نظم و انضباط مردم مورد توجه بسیاری از متقاضیان مهاجرت به آلمان قرار گرفته است. کشور آلمان از نظر سیستم حمل و نقل یکی از بهترین سیستم های جاده ایی را به خود اختصاص داده است. به همین دلیل حتی اگر اتومبیل نداشته باشید می توانید به راحتی از حمل و نقل عمومی استفاده کنید. نکته بعدی که مورد توجه است موقعیت جغرافیایی کشور آلمان می باشد که دسترسی مناسبی به سایر کشورهای اروپایی از قبیل سوییس، دانمارک، فرانسه و جمهوری چک دارد.

از دیگر مزایای زندگی در آلمان داشتن بیمه درمانی ست که در کشور آلمان اجباری است. تحصیل برای شهروندان آلمانی و به زبان آلمانی رایگان می باشد. چون تحصیل در کشور آلمان نسبت به سایر کشورهای اروپایی ارزان تر است. همین موضوع یکی از مهمترین مزایای کشور آلمان می باشد. آلمان کشوری مهاجر پذیری است. سالانه توجه تعداد مهاجران زیادی را به دلیل وجود مزایای فراوان زندگی به خود جلب کرده است.

خلاصه ای از مزایای کشور آلمان عبارتند از:

 • تحصیل رایگان در کشور آلمان
 • موقعیت جغرافیایی مناسب
 • دسترسی به فرصت های شغلی فراوان
 • سیستم قوی حمل و نقل عمومی
 • دست یابی به درآمد بالاتر از متوسط اروپا

مزایای حقوق و هزینه زندگی در آلمان

کشور آلمان دومین کشور مقصد مهاجرین در جهان شناخته شده زیرا دارای استاندارهای زندگی ایده آل است. هزینه زندگی در آلمان در مقایسه با ایران حدود 60% الی 80% بیشتر از شهرهای ایران است. کشور آلمان کشوری است که بیشتر برای تحصیل یا کار مورد توجه مهاجرین قرار می گیرد. کمترین میزان حقوق حدود 8€ (یورو) است. یک فرد مهندس در طول ماه تقریبا حدود 2500€ الی 3500€ (یورو) حقوق می‌گیرد که در مقایسه برای شخصی که تجربیات بیشتری دارد بین 5000€ الی 6000€ (یورو) می باشد. پر درآمد ترین شغل ها در آلمان رشته های پرستاری، پزشکی و داروسازی هستند.

هزینه های زندگی در برلین 41% بیشتر از هزینه های زندگی در تهران است، هزینه غذا و سلامتی معقول ولی هزینه ی اجاره مسکن بالاست. برای زندگی در مونیخ که سومین شهر بزرگ آلمان می باشد. هزینه غذا و سلامتی به نسبت پایین ولی سایر هزینه ها از قبیل اجاره، پوشاک و فعالیت های اجتماعی بالاست، یعنی چیزی حدود 55% بیشتر از زندگی در تهران. هزینه زندگی در فرانکفورت پنجمین شهر بزرگ آلمان که دانشگاه های معروف را در خود جای داده، تقریبا 51% بیشتر از هزینه های تهران است. هزینه زندگی در آلمان در مقاله لینک شده به طور کامل شرح داده شده است.

زبان آلمانی یکی از مزایا و معایب زندگی در آلمان

اگر بخواهیم به یکی از بارزترین معایب زندگی در آلمان اشاره کنیم، زبان آلمانی است که پذیرش مهاجرین را دشوار کرده است. پس با وجود دانش کافی و تسلط زبان انگلیسی بهتر است برای ارتباط در کشور آلمان زبان آلمانی هم بیاموزیم. از معایب دیگر زندگی در آلمان می توان به آب و هوای کشور آلمان اشاره کرد که حدود 40% از مهاجرین از این موضوع ناراضی هستند. در ایران تمامی مغازه ها و پاساژ ها تا پاسی از شب باز هستند و شما به راحتی می توانید خرید کنید.

اما باید این موضوع را در کشور آلمان فراموش کنید، چرا که همه مغازه ها از ساعت 9 صبح تا 7 بعد از ظهر کار می کنند. از موارد دیگر می توان به مبحث مالیات اشاره کرد. هر فرد از درآمد خود حدود 30% را باید به مالیات اختصاص دهد. همانطور که می توان از سیستم حمل و نقل بسیار پیشرفته آلمان به عنوان مزیت کشور آلمان اشاره کرد. اما هزینه های خرید بلیط هواپیما در آلمان بسیار گران است. در خصوص بهترین شهرهای آلمان برای زندگی مقاله مذکور را مطالعه بفرمائید.

زبان آلمانی یکی از مزایا و معایب زندگی در آلمان

اجاره مسکن از معایب زندگی در آلمان

پرداخت اجاره خانه و زندگی در آپارتمان ها یکی از معایب زندگی در آلمان می باشد. تنها حدود 46% از مردم آلمان صاحب خانه هستند. در واقع اگر بخواهیم هزینه زندگی در آلمان 2022 را به صورت درصدی بررسی کنیم و سهم اجاره خانه در آلمان را بدانیم باید بگوئیم که سهم اجاره خانه در آلمان با 27.8% بالاترین درصد را به خود اختصاص می دهد.

در زیر می توانید با متوسط نرخ اجاره خانه در آلمان 2022 نیز آشنا شوید:

 • آپارتمان یک خواب وسط شهر حدود 742.87€ (یورو)
 • آپارتمان یک خواب حومه شهر حدود 560.36€ (یورو)
 • آپارتمان 3 خواب وسط شهر حدود 1426.16€ (یورو)
 • آپارتمان 3 خواب حومه شهر حدود 1064.33€ (یورو)

مونیخ، فرانکفورت و هامبورگ از جمله شهرهای گران قیمت آلمان محسوب می شوند و قیمت اجاره در این شهرهای آلمان بسیار بالاست. اما توجه داشته باشید که در برلین می توانید با نرخ اجاره نسبتا پایین تر زندگی کنید.

مزایا و معایب تحصیل و کار در آلمان

مسلما آلمان در وهله اول برای دانشجویان ایرانی تداعی وجود دانشگاه های رتبه برتر و مدارک تحصیلی بسیار معتبر می باشد. در وهله دوم تحصیل در آلمان به خاطر هزینه های پایین آن که در هر ترم هزینه ای حدود 100€ الی 350€ (یورو) در پی دارد، معرف حضور دانشجویان ایرانی است. در وهله سوم نیز آلمان به دلیل کار دانشجویی تا 20 ساعت در هفته و نیز امکان اقامت پس از تحصیل با تمدید 18 ماهه اقامت قبلی بین دانشجویان مشهور است. اما برای کارجویانی که مشتاق کار در آلمان هستند، دولت آلمان مزایا و امتیازاتی اندیشیده است.

این افراد از طریق 3 ویزای کاری زیر را می توانند از مزایا و معایب زندگی در آلمان بهره مند شوند:

 • ویزای جستجوی کار یا Job seeker با اعتبار 6 ماهه صرفا برای کاریابی در آلمان
 • ویزای کار آلمان از طریق یافتن پیشنهادکاری از کارفرما (اسپانسر آلمانی)
 • کارت آبی یا بلوکارت آلمان مخصوص متخصصان و دانش آموختگان دانشگاهی

تفاوت مزایا و معایب زندگی در آلمان و ایران

پس از ورود به کشور آلمان با طبع سرد به عنوان یک ایرانی با خلق و خوی گرم جزء سازگاری چاره ایی نیست، اما دلسرد نشوید اگر با آداب و رسوم عجیب و غریب مواجه شدید کاملا طبیعی است. تصور کنید 5 دقیقه بدون وقفه به زبان آلمانی صحبت کنید و حتی یک کلمه کوچک از شنونده نشنوید. اگر پیامی مانند این عبارت (سلام، مدارک را بفرست) دریافت کردید.

اگر از دنیای پر ترافیک در شهرهای بزرگ ایران خسته شدید کشور آلمان گزینه ی مناسبی می باشد، کشور آلمان از لحاظ شاخص ترافیک رتبه 18 را به خود اختصاص داده است. در نهایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با وجود مشاورین مجرب مفتخر است تا در زمینه مهاجرت به کشور آلمان تجربیات چندین ساله خود را در اختیار شما همراهان همیشگی قرار دهد. همچنین می توانید سوالات و انتقادات خود را در بخش نظرات مطرح نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :