آلمان

مزایا و معایب زندگی در آلمان

زندگی در هر کشوری از جهان مزایا و معایبی را به دنبال دارد؛ طبیعی است که متقاضیان قبل از مهاجرت به مقصد مورد نظر مزایا و معایب کشوری که قصد مهاجرت دارند را مورد بررسی قرار دهند. در این مقاله مزایا و معایب زندگی در آلمان را مورد بررسی قرار می دهیم. امید است مقاله مورد نظر که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده، مورد توجه شما عزیزان قرار بگیرد. کشور آلمان از لحاظ جغرافیایی در قلب اروپا قرار دارد، این کشور مرز دریایی با سوئد و انگلستان را در اختیار دارد. همان طور که می دانید کشور آلمان یکی از ثروتمندترین کشورهای اروپاییست و صنعت بسیار پیشرفته ای دارد. زبان رسمی مردم آلمان، زبان آلمانی است، پایتخت کشور آلمان برلین و دارای آب و هوای معتدل می باشد.

مزایای زندگی در آلمان
مردم آلمان به وقت شناسی شناخته شده اند؛ نظم و انضباط مردم مورد توجه بسیاری از متقاضیان مهاجرت به آلمان قرار گرفته است. کشور آلمان از نظر سیستم حمل و نقل یکی از بهترین سیستم های جاده ایی را به خود اختصاص داده و به همین دلیل حتی اگر اتومبیل نداشته باشید می توانید به راحتی از حمل و نقل عمومی استفاده کنید. نکته بعدی که مورد توجه است موقعیت جغرافیایی کشور آلمان میباشد، که دسترسی مناسبی به سایر کشورهای اروپایی از قبیل سوییس، دانمارک، فرانسه و جمهوری چک دارد. از دیگر مزایای زندگی در آلمان داشتن بیمه ی درمانیست که در کشور آلمان اجباری است. تحصیل برای شهروندان آلمانی و به زبان آلمانی رایگان می باشد و چون تحصیل در کشور آلمان نسبت به سایر کشورهای اروپایی ارزان تر است همین موضوع یکی از مهمترین مزایای کشور آلمان می باشد. آلمان کشوری مهاجر پذیریست و سالانه توجه تعداد مهاجران زیادی را به دلیل وجود مزایای فراوان زندگی به خود جلب کرده است. خلاصه ای از مزایای کشور آلمان عبارتند از:

• تحصیل رایگان در کشور آلمان

• موقعیت جغرافیایی مناسب

• دسترسی به فرصت های شغلی فراوان

• سیستم قوی حمل و نقل عمومی

• دست یابی به درآمد بالاتر از متوسط اروپا

مزایای حقوق و هزینه زندگی در آلمان
کشور آلمان دومین کشور مقصد مهاجرین در جهان شناخته شده زیرا دارای استاندارهای زندگی ایده آل است. هزینه زندگی در آلمان در مقایسه با ایران حدود 60 تا 80%بیشتر از شهرهای ایران است. کشور آلمان کشوریست که بیشتر برای تحصیل یا کار مورد توجه مهاجرین قرار می گیرد؛ کمترین میزان حقوق حدود 8€(یورو) است. یک فرد مهندس در طول ماه تقریبا حدود 2500€ الی 3500€ (یورو) حقوق می‌گیرد که در مقایسه برای شخصی که تجربیات بیشتری دارد بین 5000€ الی 6000€ (یورو) می باشد. پر درآمد ترین شغل ها در آلمان رشته های پرستاری، پزشکی و داروسازی هستند. هزینه های زندگی در برلین 41% بیشتر از هزینه های زندگی در تهران است، هزینه غذا و سلامتی معقول ولی هزینه ی اجاره مسکن بالاست. برای زندگی در مونیخ که سومین شهر بزرگ آلمان می باشد، هزینه غذا و سلامتی به نسبت پایین ولی سایر هزینه ها از قبیل اجاره، پوشاک و فعالیت های اجتماعی بالاست، یعنی چیزی حدود 55% بیشتر از زندگی در تهران.هزینه زندگی در فرانکفورت پنجمین شهر بزرگ آلمان که دانشگاه های معروف را در خود جای داده، تقریبا 51% بیشتر از هزینه های تهران است. هزینه زندگی در هامبورگ که شهری آرام، جذاب و دارای دانشگاه های معتبر است، در قیاس با فرانکفورت حدود 2 تا 7% کمتر است و حدود 50%بیشتر از هزینه های زندگی در تهران می باشد. در مقایسه دوسلدورف پایتخت مد و فشن، 57%بیشتر از هزینه های تهران و در آخر شهر بن پایتخت سابق آلمان، قطب فناوری اطلاعات حدودا 37% بیشتر از هزینه های زندگی در تهران است.

معایب زندگی در آلمان
اگر بخواهیم به یکی از بارزترین معایب زندگی در آلمان اشاره کنیم، زبان آلمانی است که پذیرش مهاجرین را دشوار کرده است. پس باوجود دانش کافی و تسلط زبان انگلیسی بهتر است برای ارتباط در کشور آلمان زبان آلمانی هم بیاموزیم. از معایب دیگر زندگی در آلمان می توان به آب و هوای کشور آلمان اشاره کرد که حدود 40% از مهاجرین از این موضوع ناراضی هستند. در ایران تمامی مغازه ها و پاساژ ها تا پاسی از شب باز هستند و شما به راحتی می توانید خرید کنید اما باید این موضوع را در کشور آلمان فراموش کنید، چرا که همه ی مغازه ها از ساعت 9 صبح تا 7 بعد از ظهر کار می کنند. از موارد دیگر می توان به مبحث مالیات اشاره کرد؛ هر فرد از درآمد خود حدود 30% را باید به مالیات اختصاص دهد. همانطور که می توان از سیستم حمل و نقل بسیار پیشرفته آلمان به عنوان مزیت کشور آلمان اشاره کرد اما هزینه های خرید بلیط هواپیما در آلمان بسیار گران است. در آخر می توان به افزایش تعداد جمعیت میانسال و مسن و افزایش هزینه های آنها به عنوان معایب زندگی در آلمان اشاره کرد.

اجاره مسکن از معایب زندگی در آلمان
پرداخت اجاره خانه و زندگی در آپارتمان ها یکی از معایب زندگی در آلمان می باشد؛ تنها حدود 46% از مردم آلمان صاحب خانه هستند. در واقع اگر بخواهیم هزینه زندگی در آلمان 2020 را به صورت درصدی بررسی کنیم و سهم اجاره خانه در آلمان را بدانیم باید بگوئیم که سهم اجاره خانه در آلمان با 27.8% بالاترین درصد را به خود اختصاص می دهد. در زیر می توانید با متوسط نرخ اجاره خانه در آلمان 2020 نیز آشنا شوید:

آپارتمان یک خواب وسط شهر: 742.87€ (یورو)

آپارتمان یک خواب حومه شهر: 560.36€ (یورو)

آپارتمان سه خواب وسط شهر: 1426.16€ (یورو)

آپارتمان سه خواب حومه شهر: 1064.33€ (یورو)

مونیخ، فرانکفورت و هامبورگ از جمله شهرهای گران قیمت آلمان محسوب می شوند و قیمت اجاره در این شهرهای آلمان بسیار بالاست. اما توجه داشته باشید که در برلین می توانید با نرخ اجاره نسبتا پایین تر زندگی کنید. آپارتمان های کشور آلمان لزوما دارای ماشین لباسشویی یا لوازم آشپزخانه نیستند پس در حد امکان نیاز به خرید لوازم خانه و یا حتی مبلمان هم دارید.

مزایا و معایب تحصیل و کار در آلمان
مسلما آلمان در وهله اول برای دانشجویان ایرانی تداعی وجود دانشگاه های رتبه برتر و مدارک تحصیلی بسیار معتبر می باشد. در وهله دوم تحصیل در آلمان به خاطر هزینه های پایین آن که در هر ترم هزینه ای حدود 100€ تا 350€ (یورو) در پی دارد، معرف حضور دانشجویان ایرانی است. در وهله سوم نیز آلمان به دلیل کار دانشجوئی تا 20 ساعت در هفته و نیز امکان اقامت پس از تحصیل با تمدید 18 ماهه اقامت قبلی بین دانشجویان مشهور است. اما برای کارجویانی که مشتاق کار در آلمان هستند، دولت آلمان مزایا و امتیازاتی اندیشیده است. این افراد از طریق 3 ویزای کاری زیر را می توانند از مزایا و معایب زندگی در آلمان بهره مند شوند:

• ویزای جستجوی کار یا Job seeker با اعتبار 6 ماهه صرفا برای کاریابی در آلمان

• ویزای کار آلمان از طریق یافتن پیشنهاد کاری از کارفرما (اسپانسر آلمانی)

• کارت آبی یا بلوکارت آلمان مخصوص متخصصان و دانش آموختگان دانشگاهی

تفاوت مزایا و معایب زندگی در آلمان و ایران
پس از ورود به کشور آلمان با طبع سرد به عنوان یک ایرانی با خلق و خوی گرم جز سازگاری چاره ایی نیست، اما دلسرد نشوید اگر با آداب و رسوم عجیب و غریب مواجه شدید کاملا طبیعی است. تصور کنید 5 دقیقه بدون وقفه به زبان آلمانی صحبت کنید و حتی یک کلمه کوچک از شنونده نشنوید. اگر پیامی مانند این عبارت (سلام،مدارک را بفرست)دریافت کردید، اصلا ذهنتان را به سمت موضوع بی احترامی نبرید، بلکه بهتر است به فرهنگ خشک و سرد آلمانی‌ها عادت کنید. اگر از دنیای پر ترافیک در شهرهای بزرگ ایران خسته شدید کشور آلمان گزینه ی مناسبی می باشد، کشور آلمان از لحاظ شاخص ترافیک رتبه 18 را به خود اختصاص داده است. گاهی اوقات از این موضوع که کار خود را به خانه می آوردید خسته می شدید خوشحال بشید چرا که در کشور آلمان 35 ساعت کار مفید در هفته دارید،و دو روز آخر هفته یعنی شنبه و یک شنبه در تعطیلات به سر می برید. در فرهنگ آلمان حد و مرز شوخی مشخص است و غر زدن جایگاهی ندارد؛ پس کشور آلمان برای افراد منظم، دقیق، خوش قول بسیار مناسب است.

اگر بخواهیم جمع بندی تفاوت های زندگی در آلمان و ایران را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم باید به مسائلی از قبیل وضعیت خوب اقتصاد کشور آلمان، بازار کار خوب این کشور،حمل و نقل عمومی، آب و هوای متفاوت، خلقیات مردم، هزینه های اجاره مسکن و مالیات را می توان نام برد.

در نهایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با وجود مشاورین مجرب مفتخر است تا در زمینه مهاجرت به کشور آلمان تجربیات چندین ساله خود را در اختیار شما همراهان همیشگی قرار دهد. همچنین می توانید سوالات و انتقادات خود را در بخش نظرات مطرح نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس حاصل نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *