دانستنی های مهاجرت

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی سوئیس

دانشگاه های جهانی معتبر، کیفیت بسیار بالای زندگی و رونق بازار کار از جمله دلایل دانشجویان بین المللی برای تحصیل در کشور سوئیس می باشد. اطلاع از مدارک لازم برای ویزای تحصیلی سوئیس می تواند برای علاقه مندان تحصیل در این کشور مفید واقع شود، زیرا پس از ارائه درخواست به دانشگاه های سوئیس در صورت پذیرش باید ویزای دانشجویی این کشور را اخذ نمایند. ویزای تحصیلی یا دانشجویی سوئیس، همان طور که از نامش پیداست برای متقتضیانی که با هدف ادامه تحصیل وارد کشور سوئیس می شوند، صادر می شود.

بسیاری از دانشگاه های سوئیس رضایت بالای دانشجویان بین المللی را دریافت کرده اند و این تایید می کند که تحصیل در سوئیس می تواند یکی از بهترین انتخاب هایی باشد که فرد می تواند انجام دهد. سوئیس دارای 3 زبان رسمی پرطرفدار فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی است و دانشجویان علاوه بر تجربه فرهنگ کامل اروپایی، مهارت های زبانیشان را ارتقاء می دهند. درخواست برای تحصیل در دانشگاه های سوئیس واقعا آسان است و تنها لازم است متقاضیان نکات اساسی را به خاطر بسپارند. تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این مقاله را برای راهنمایی متقاضیان ایرانی تحصیل در سوئیس ارائه می نماید.

روند پذیرش در دانشگاه های سوئیس
جهت درخواست پذیرش در سوئیس، متقاضی باید فرم درخواست آنلاین را در وب سایت دانشگاه تکمیل کند، هزینه درخواست را پرداخت نماید و قبل از پایان مهلت مقرر، تمام اسناد پشتیبانی را در وب سایت مربوطه بارگذاری کند. مدارک زیر برای درخواست پذیرش دانشگاه های سوئیس مورد نیاز می باشند:

• پرینت امضا شده فرم درخواست

• 2 قطعه عکس گذرنامه ای

• کپی سند هویتی

• ریزنمرات رسمی دانشگاهی از هر دانشگاهی که متقاضی قبلا در آن تحصیل کرده است (در صورت وجود)

• دیپلم دبیرستان یا دانشنامه کارشناسی

• گواهینامه های مهارت زبان (آلمانی / فرانسوی / انگلیسی)

• CV

• مدرک پرداخت هزینه درخواست

• انگیزه نامه

در صورت اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئیس، اگر متقاضی نیاز به ویزای دانشجویی دارد باید در اسرع وقت درخواست ویزا دهد زیرا پاسخ سفارت یا کنسولگری معمولا حدود 1 ماه طول می کشد. کلیه دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در زوریخ را دارند نیاز به دریافت اجازه اقامت دارند که می توانند آن را ظرف 14 روز پس از ورود از دفتر مهاجرت محلی دریافت کنند. همچنین دانشجویان باید مقدمات بیمه نامه درمانی را فراهم کنند؛ دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا می توانند قبل از ورود به سوئیس هزینه بیمه نامه درمانی را از کشور خود پرداخت کنند و یا پس از ورود می توانند در اسرع وقت یک بیمه نامه خریداری کنند.

همه دانشگاه های سوئیس از نظر تدریس و تحقیق سرآمد هستند و به طور مداوم در زمره بهترین دانشگاه های جهان قرار می گیرند. نمودار زیر رتبه 7 دانشگاه برتر سوئیس در رتبه بندی دانشگاهی جهانی QS 2021 را نشان می دهد:

رتبه دانشگاه های سوئیس

معرفی ویزای تحصیلی سوئیس
با وجود این که سوئیس عضو اتحادیه اروپا نیست اما عضو حوزه شینگن می باشد و ویزای آن از نوع شینگن است. ویزای دانشجویی شنگن مجوز ورود به حوزه شنگن است که به اتباع کشورهای ثالث که قصد ورود و اقامت کوتاه مدت در هر یک از کشورهای عضو را دارند با هدف تحصیل اعطا می شود. بسته به دوره ای که فرد در آن پذیرش گرفته است باید برای درخواست یکی از ویزاهای زیر اقدام کند:

• ویزای نوع C یا کوتاه مدت

• ویزای نوع D یا بلند مدت

ویزای کوتاه مدت به دارنده آن اجازه می دهد تا حداکثر 3 ماه در حوزه شینگن باقی بماند، اگر دوره تحصیل یا دوره آموزشی متقاضی بیش از این مدت طول بکشد یا قصد مهاجرت تحصیلی به سوئیس را داشته باشد، باید برای ویزای تحصیلی بلند مدت در سفارت کشور مربوطه اقدام کند. فقط اتباعي كه از كشورهاي ثالث مي آيند و با كشورهاي عضو حوزه شینگن توافق نامه بدون رواديد امضا نكرده اند نياز به ويزاي دانشجوي شنگن دارند.

شرایط و مدارک لازم برای ویزای تحصیلی نوع C سوئیس
به طور کلی، ویزای نوع C ویزای کوتاه مدت است که به دارنده اش اجازه می دهد بسته به اعتبار ویزا برای مدت زمان مشخصی در حوزه شینگن از جمله سوئیس اقامت داشته باشد. این نوع ویزا با توجه به هدف دارنده سفر به صورت سه دسته Single، Double و Multiple می باشد. در زمینه تحصیل، این ویزا برای دوره های کوتاه مدت مانند دوره های زبان اعطا می گردد. مدارک لازم برای درخواست ویزای نوع C عبارتند از:

✓ فرم درخواست ویزا: کاملاً تکمیل و امضا شده

✓ 2 قطعه عکس: باید هر 2 عکس طی 3 ماه گذشته با توجه به شرایط عکس ویزا گرفته شده باشد

✓ گذرنامه معتبر: باید حداقل 3 ماه بیشتر از تاریخی که متقاضی قصد خروج از سوئیس (یا دیگر کشورهای حوزه شنگن) را دارد، اعتبار داشته باشد

✓ رزرو بلیط رفت و برگشت یا برنامه سفر: باید شامل تاریخ و شماره پرواز باشد که مشخص کننده ورود و خروج از سوئیس است

✓ بیمه نامه سفر: سندی که ثابت کند فرد بیمه درمانی مسافرتی برای کل حوزه شینگن دارد؛ با حداقل پوشش 30000€ (یورو) در صورت هر گونه فوریت پزشکی

✓ اثبات محل اقامت: سندی که نشان می دهد متقاضی در کل اقامت خود در سوئیس کجا اقامت خواهد کرد. این می تواند یکی از موارد زیر باشد:

• رزرو هتل / خوابگاه

• قرارداد اجاره خانه در سوئیس

• دعوتنامه از میزبانی که متقاضی در خانه او اقامت خواهد داشت

✓ اثبات تمکن مالی: شواهدی مبنی بر اینکه فرد در تمام مدت اقامت خود در سوئیس پول کافی برای تأمین هزینه های زندگی خود دارد. این می تواند یکی از موارد زیر باشد:

• صورت حساب بانکی

• نامه حمایت مالی

• ترکیبی از صورت حساب بانکی و نامه حمایت مالی

✓ سند پرداخت شده هزینه ویزا

شرایط و مدارک لازم برای ویزای تحصیلی نوع D سوئیس
ویزای نوع D یا ویزای ملی به افرادی تعلق می گیرد که قرار است در یکی از کشورهای شنگن از جمله سوئیس در حال تحصیل، کار یا اقامت دائم باشند. ویزای ملی می تواند به صورت Single یا Multiple باشد؛ ویزای ملی Multiple به دارنده آن اجازه می دهد تا به دلخواه خود به سوئیس سفر کند و از آن خارج شود و همچنین بدون نیاز به ویزای اضافی در کل کشورای عضو شینگن سفر نماید. برخی از شرایط دریافت ویزای ملی Multiple به شرح زیر می باشد:

• برنامه دانشجویی بین المللی برای یک دوره بیشتر از 1 سال ویزای ملی اعطا می کند.

• برای دانشجوی بین المللی که در شرف شروع دوره کامل تحصیل در سوئیس است، ویزا با امکان تمدید صادر می شود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای دانشجویی بلند مدت شینگن نوع D عبارتند از:

✓ 2 فرم درخواست ویزا

✓ 2 قطعه عکس یکسان

✓ گذرنامه معتبر: حداقل 3 ماه پس از پایان سفر برنامه ریزی شده دارای اعتبار باشد

✓ کپی داده های بیومتریک گذرنامه

✓ گذرنامه های قبلی

✓ اثبات اقامت: نوعی سند صادر شده توسط کشوری که فرد از آن درخواست می کند به عنوان اثبات شهروندی یا مقیم بودن آن کشور است

✓ رزرو بلیط رفت و برگشت یا برنامه سفر

✓ بیمه درمانی مسافرتی

✓ اثبات محل اقامت: سندی که نشان می دهد متقاضی در کل اقامت خود در سوئیس کجا اقامت خواهد کرد. این می تواند یکی از موارد قرارداد خوابگاه، اجاره یا دعوتنامه باشد

✓ نامه پذیرش در دانشگاه / کالج

✓ اثبات مدارک تحصیلی

✓ اثبات تمکن مالی

✓ رسید پرداخت شده هزینه ویزا

علاقه مندان تحصیل مهاجرت به سوئیس جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانند با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *