آمریکا

مدارک لازم برای اخذ ویزای آمریکا

همانطور که می دانید در کشور ایران با توجه به اتفاقات سال های گذشته، سفارت خانه آمریکا وجود ندارد؛ لذا روابط ایران و آمریکا کمی روند کار برای مهاجرت به این کشور را پیچیده کرده است. کشور آمریکا با توجه به امکانات فراوان و مزایای بسیاری که دارد همواره آرزوی بسیاری از متقاضیان برای زندگی در یک کشور پیشرفته می باشد. در حال حاضر راه های متفاوتی برای سفر و مهاجرت به آمریکا وجود دارد و ویزاهای متفاوتی در این باب صادر می شود که روند کاری مربوط به خود و مدارک مورد نیاز خود را می خواهد. در ادامه این مقاله که به تحریر مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در آمده، انواع ویزا و مدارک لازم برای اخذ ویزای آمریکا شرح داده شده است.

انواع ویزای آمریکا
به صورت کلی ویزاهای صادر شده از سوی دولت آمریکا به دو بخش ویزاهای مهاجرتی و ویزاهای غیر مهاجرتی تقسیم می شوند؛ به طوری که ویزاهای مهاجرتی جهت سفر دائم، مهاجرت و زندگی طولانی مدت در این کشور است و ویزاهای غیر مهاجرتی جهت سفر های موقت مانند بازدید، سفرهای تجاری و یا اقامت تحصیلی می باشند. توجه داشته باشید که بیش از 100 نوع ویزا توسط دولت امریکا صادر می شود که هر کدام به منظوری خاص تنظیم شده و مدارک لازم برای ویزای مربوطه مورد نیاز متقاضی متفاوت می باشد. تمامی ویزاهای این کشور توسط سازمان شهروندی و مهاجرتی ایالات متحده امریکا (USCIC) صادر می گردد. از جمله ویزاهای پر درخواست در این کشور عبارتند از:

• ویزای کاری آمریکا

• ویزای توریستی آمریکا

• ویزای تحصیلی آمریکا

• ویزای سرمایه گذاری آمریکا

ویزای توریستی آمریکا
ویزای توریستی آمریکا که یک ویزای غیر مهاجرتی می باشد به منظور سفرهای کوتاه مدت برای گردش، بازدید و یا شرکت در همایش ها و سمینارها و از این دست مقاصد می باشد. این ویزاها نهایتا تا 180 روز اعتبار دارد. این ویزا ها به اسم B شناخته می شوند و سه نوع دارد.

نام ویزای توریستی/ توضیحات
B1 جهت سفر به منظور قراردادهای تجاری و فعالیت های اقتصادی، شرکت در همایش ها یا سمینار های علمی و تحصیلی و همینطور شرکت در جلسات کاری یا کنفرانس های تحقیقاتی در زمینه های متفاوت
B2 جهت سفرهای تفریحی و گردشی به این کشور، دیدار دوستان و اقوام مقیم این کشور و یا سفرهای درمانی و استفاده از خدمات پزشکی این کشور
B1/B2 جهت سفر همزمان تفریحی و تجاری که تلفیقی از ویزای B1 و B2 می باشد.

ویزای تحصیلی آمریکا
کشور آمریکا امروزه با داشتن بهترین کالج ها و دانشگاه های دنیا یکی از بهترین مکان ها برای تحصیل می باشد چرا که مدارک صادر شده از این دانشگاه ها دارای اعتبار جهانی بوده و دانشجو پس از فارغ التحصیلی سریعا وارد بازار کار شده و از حقوق و مزایای عالی برخوردار می شود. ویزای تحصیلی نیز برای متقاضیان مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل صادر میشود و انواع مختلفی دارد:

نام ویزای تحصیلی/ توضیحات
F این ویزا برای افرادی که درخواست تحصیل در مقاطع دانشگاهی که شامل دوره های زبان نیز می باشد صادر می گردد.
M این ویزا برای افرادی که در خواست شرکت در دوره های آموزش، تحقیق و تدریس در آمریکا را دارند صادر می گردد.
J این ویزا برای افرادی که در خواست شرکت در دوره های کوتاه مدت غیر آکادمیک مانند موسسات غیر علمی و یا کارگاه های آموزشی را دارند صادر می گردد.

مراحل اخذ ویزای آمریکا
با توجه به نبود کنسولگری آمریکا در ایران برای اخذ ویزای آمریکا نیاز به حضور و ارسال مدارک به یکی از کنسولگری های آمریکا در یکی از کشورهای همسایه مانند ارمنستان، ترکیه یا امارات خواهید داشت. توجه داشته باشید که برای حضور در سفارت آمریکا نیاز به گرفتن نوبت از سفارت می باشید. در نظر بگیرید ممکن است برای چندین ماه وقت سفارت پر باشد لذا این مدت تعویق را در زمانبندی خود لحاظ کنید تا دچار مشکل نشوید. برای تعیین نوبت قبلی ابتدا به سایت سفارت مربوطه رفته و ثبت نام کنید سپس فرم درخواستی ویزای خود را پر کرده و پس از پرداخت هزینه های خواسته شده برای تعیین نوبت اقدام کنید. پس از رسیدن نوبت متقاضی باید به سفارت مراجعه کرده و به صورت حضوری مصاحبه کند تا ویزای متقاضی پس از ارسال مدارک صادر گردد. مدارک زیر برای گرفتن وقت قبلی برای سفارت به لازم می باشد:

• پاسپورت و کپی از صفحه اول آن

• ارائه فرم پرم شده ویزای درخواستی (فرم DS-160)

• عکس اسکن شده 5×5 با زمینه سفید

• ارائه آدرس ایمیل و شماره تلفن

• پرداخت هزینه

• اسکن ویزای قبلی آمریکا در صورت داشتن آن

مدارک لازم برای اخذ ویزا در سفارت امریکا
پس از تعیین وقت قبلی و رسیدن نوبت سفارت، شخص متقاضی باید مدارکی را برای ارائه حضوری به سفارت در روز مصاحبه همراه خود داشته باشد. معمولا پس از ارسال مدارک حدود 30 الی 60 روز زمان می برد تا ویزا صادر گردد. توجه داشته باشید امکان تمدید ویزا پس از بررسی در خاک آمریکا انجام می گیرد. متقاضیان ویزای K1 و ویزای مهاجرتی باید تا دو روز قبل از روز مصاحبه معاینات پزشکی خود را انجام بدهند. همچنین توجه داشته باشید که اعتبار مدارک ترجمه شده 6 ماه بیشتر نیست و نباید اعتبار آن تمام شده باشد. تمامی مدارک و اسناد باید طوری باشد که افسر سفارت متقاعد به حضور شما در خاک این کشور گردد. مدارک مورد نیاز به شرح زیرند:

✓ ارائه گذرنامه حداقل 6 ماه دارای اعتبار

✓ ارائه مدارک شناسایی از جمله کارت ملی و … به همراه ترجمه

✓ ارائه کارت پایان خدمت و ترجمه

✓ ارائه عکس5×5 دو قطعه

✓ ارائه نامه تمکن مالی

✓ ارائه ترجمه سوابق بیمه

✓ ارائه گواهی عدم سوء پیشینه و گواهی پزشکی

✓ ارائه فرم دعوتنامه در صورت داشتن آن

✓ تاییدیه فرم DS-160

✓ پرینت مالی 6 ماه اخیر

✓ ارائه مدارک تحصیلی ترجمه شده و فرم 20-1 برای متقاضیان ویزای F1

✓ ارائه فرم درخواست ویزای مربوطه

✓ تاییدیه واریز هزینه های سفارت

✓ ارائه مدارک شغلی شامل پروانه نظام مهندسی، گواهی اشتغال به کار و …

✓ ارائه سند ملکی و ترجمه آن

در این مقاله سعی شد اطلاعاتی درباره انواع ویزا و مدارک لازم برای اخذ ویزای آمریکا در اختیار شما عزیزان قرار بگیرد. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت به آمریکا و دیگر کشورها مانند کانادا به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه کرده و از تجربه وکیلان این موسسه استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *