آلمان

صنعت توریسم در آلمان

صنعت توریسم آلمان یکی از صنایع پردرآمد و تاثیر گذار در اقتصاد آلمان می باشد. این کشور در سال های اخیر یکی از محبوب ترین کشورها در بخش گردشگری و توریسم بوده و همواره در حال رشد می باشد. طبق آمارهای منتشر شده بیشترین میزان گردشگر در آلمان از قاره اروپا بوده است. بدون شک آلمان یک کشور توریستی در قاره اروپا محسوب می شود چرا که هر سال تعداد زیادی گردشگرهای خارجی به این کشور می آیند و همچنین پول بسیاری در این صنعت هزینه می شود. در کل، آلمان فرصت های مناسبی را برای بازدید کنندگان داخلی و بین المللی فراهم می کند و صنعت توریسم در آلمان یک بازار بسیار جذاب برای ارائه دهندگان خدمات مسافرتی و گردشگری را فراهم کرده است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله به بررسی صنعت توریسم آلمان می پردازد و عوامل مختلف در این صنعت را بررسی می کند.

آلمان و صنعت توریسم
سفر در آلمان به روشی از زندگی تبدیل شده چرا که در تعطیلات و چه برای کار، آلمانی ها دائما در حال سفر و جابجایی هستند. به همین ترتیب، خود آلمان به عنوان یک سایت محبوب به طور فزاینده ای محبوب شده به طوریکه نه تنها برای افراد خارجی بلکه در بین آلمانی های بومی نیز پرطرفدار می باشد. جاذبه های گردشگری آلمان مانند گزینه های بی شمار برای اوقات فراغت و فعالیت های ورزشی، اماکن فرهنگی، رویدادهای با اهمیت بین المللی و همچنین شهرهای جذاب مانند برلین (Berlin)، کلن (Cologne)، درسدن (Dresden)، هامبورگ (Hamburg) یا مونیخ (Munich) باعث جذب گردشگر از سراسر جهان می شود. طبق آمارهای منتشر شده از مراکز مختلف رشد صنعت توریسم آلمان در سال های اخیر مشهود است؛ برای مثال طبق اعلام انجمن اقتصادی جهان در سال 2019 آلمان در بخش توریسم پس از اسپانیا و فرانسه در مقام سوم قرار گرفته است.

مقاصد توریسم در آلمان
آلمان به دلیل مناظر زیبا، معماری عالی، جشنواره های شاد و مفرح، رویدادهای پر زرق و برق، زندگی شبانه هیجان انگیز، غذای خوشمزه، بهترین نوشیدنی ها و برگزاری فستیوال ها و نمایشگاه های مختلف میزبان میلیون ها گردشگر است که هر کدام به دلایل مختلفی به این کشور سفر می کنند. حومه آلمان طبیعتی بسیار زیبا همراه با رودخانه های فراوان، مناظر زیبا و قلعه های قدیمی را به خود اختصاص داده است و یکی از مقاصد توریسم در آلمان طبیعت آن می باشد. علاوه بر طبیعت رویدادهای مهم فرهنگی از جمله جشنواره بزرگ فیلم برلین یکی از پر زرق و برق ترین وقایع در صنعت سینما می باشد چرا که تا حدود 400 فیلم در این جشنواره شرکت کرده و بیش از 300,000 بلیت فروخته می شود. شهر مونیخ نیز، واقع در نزدیکی کوهپایه های آلپ، با معماری زینت بخش، موزه های کلاس جهانی و قلعه های مجاور مکانی عالی برای بازدید در طول سال است.

صنعت توریسم در آلمان 2019
طبق آمار اعلام شده گردشگران خارجی 39.8 میلیون، شب را در نیمه اول سال 2019 در هتل های آلمان سپری کرده اند. براساس آمار اولیه منتشر شده توسط دفتر آماری فدرال آلمان، این میزان 3% در مقایسه با مدت مشابه در سال 2018 افزایش داشته است. اما فقط خارجی ها نیستند که از بهترین شهرهای آلمان و مناطق دیدنی خیره کننده این کشور بازدید می کنند بلکه آمار گردشگران داخلی نیز در حال افزایش است. تعداد اقامت های شبانه آلمانی ها که در نیمه اول سال 2019 در داخل کشورشان سفر می کردند، نسبت به مدت مشابه سال گذشته 4% درصد افزایش یافته و به 182.6 میلیون نفر رسیده است. مقصد محبوب برای آلمانی ها شامل سواحل دریای شمال و بالتیک است، در حالی که مسافران خارجی از مناطق باواریا (Bavaria)، برلین و بادن-وورتمبرگ (Baden-Württemberg) را انتخاب می کنند. جاذبه های طبیعی مانند پارک ملی (ساکسون سوئیس) نیز اغلب توسط گردشگران داخلی و خارجی مورد بازدید قرار می گیرد.

در کل، در این مدت 222.4 میلیون اقامت شبانه توسط میهمانان داخلی و خارجی جهت اسکان در آلمان وجود داشته است که در مقایسه با نیمه اول سال 2018، حدود %3.8 افزایش داشته است. در ماه ژوئن با این حال که ماهی گرم در آلمان بود، تعداد اقامت شبانه مهمانان و گردشگران با %9.7 نسبت به سال گذشته به 50.7 میلیون نفر افزایش یافته است به طوری که از این تعداد، 8.3 میلیون اقامت شبانه شامل میهمانان خارج از کشور (افزایش 3.3%) و 42.4 میلیون نفر در آلمان (افزایش 11.1%) داشته است. شایان ذکر است که صنعت توریسم در آلمان درنهمین سال پیاپی رکورد خود را در سال 2018 به دست آورد و انتظار می رود که این رشد همچنان ادامه یابد.

توریسم داخلی و خارجی در آلمان
آلمان به عنوان یک مقصد توریستی، در سراسر جهان نامی برای خود دست و پا کرده است به طوری که بیشترین بازدید کنندگان بین المللی در سال 2018 از کشورهای هلند (Netherlands)، سوئیس (Switzerland)، ایالات متحده (United States)، انگلستان (England) و اتریش (Austria) بوده اند. برخی مقاصد در آلمان مورد توجه خاص گردشگران از سراسر جهان است. هم چنین در سال 2018، مسافران بین المللی و داخلی به طور یکسان بیشترین زمان را در مکانهای مشهور گردشگری باواریا، برلین، بادن-وورتمبرگ و نوردراین-وستفالن (North Rhine-Westphalia) گذراندند. پنج مقصد برتر شهری برای همه گردشگران در آلمان چه توریسم داخلی چه توریسم خارجی شهر برلین ، مونیخ، هامبورگ، فرانکفورت (Frankfurt)، ماین (Main) و کلن بوده اند. همچنین طبق پیش بینی های انجام گرفته انتظار می رود تعداد اقامت شبانه گردشگران سالانه تا سال 2030 به 131.5 میلیون نفر برسد؛ علاوه بر این، انتظار می رود گردشگران بیشتری از آمریکای جنوبی و آسیای جنوب شرقی داشته باشند.

بازار صنعت توریسم آلمان
بازارهای مسافرتی و جهانگردی آلمان از پتانسیل فوق العاده ای برای تورها و آژانس های مسافرتی برخوردار می باشند. آلمانی ها به دلیل علاقه زیادی که به سفر دارند، چه در تعطیلات و چه در روزهای کاری زمان زیادی را در سفرهای داخلی و بین المللی می گذرانند. براساس گزارش یوروستات، آلمان بزرگترین بازار گردشگری داخلی در اروپا با میانگین چهار شب را داراست که سالانه یک آلمانی در هتل های آلمان سپری می کند. بخش مسافرتی یکی از زیر بناهایی جذاب صنعت توریسم را تشکیل می دهد و حجم بی نظیر این بازار در سال 2018 53.5 میلیارد یورو را برای ارائه دهندگان خدمات مسافرتی داخلی و خارجی فراهم آورده است. همچنین در سال 2018، حدود 11 میلیون سفر تجاری از مجموع 189.6 میلیون سفر فردی انجام گرفته شده است.

شهرهای توریست خیز در آلمان
در جدول زیر 12 شهر برتر آلمان که هر سال گردشگران خارجی زیادی را به خود جلب می کند دیده می شود. این شهرها نقش بزرگی در رشد صنعت توریسم در آلمان داشته اند.

برلین هامبورگ کلن مونیخ
فرانکفورت دوسلدورف درسدن اشتوتگارت
نورمبرگ لایپزیک فرایبورگ هیدلبرگ

حقایقی درباره صنعت توریسم آلمان
• آلمان هر سال میزبان حدود 37 میلیون نفر توریست است.

• سالانه حدود 290 میلیارد یورو در آمد حاصل از صنعت توریسم در آلمان است.

• حدود 3 میلیون نفر در مشاغل وابسته به صنعت توریسم مشغول به کار هستند.

• در سال 2018، آلمانی ها در کل 154 میلیارد یورو برای اوقات فراغت، سرگرمی و مراکز فرهنگی هزینه کردند.

• در سال 2018، در بخش اسکان و اقامت هتل ها مجموعا 447 میلیون اقامت شبانه توسط مهمانان بومی و خارجی به ثبت رسیده است.

• آلمانی ها در سال 2018 در سفرهای خارج از کشور 79.4 میلیارد یورو هزینه کردند.

• ارزش افزوده ناخالص بیش از 105 میلیارد یورو، آلمان را به یکی از بزرگترین بازارهای جهانگردی در اروپا تبدیل کرده است.

• حدود 7% از نیروی کار آلمان مربوط به صنعت توریسم این کشور می باشد.

• با سهم 3.9% ارزش افزوده ناخالص، صنعت توریسم آلمان از صنایع مهندسی مکانیک و تجارت خرده فروشی بزرگتر می باشد.

• سالانه حدود 40 میلیارد یورو توسط توریست های خارجی در آلمان خرج می شود.

• تقریبا 40 مورد از بزرگترین شرکت ها در آلمان در بخش های هوایی، ریلی، جاده ای، هتل داری و … پایه های صنعت توریسم آلمان را ثبات بخشیده اند.

پتانسیل صنعت توریسم آلمان
در حال حاضر آلمان در صحنه بین المللی به عنوان یک رقیب قدرتمند در بخش توریسم و گردشگری جایگاه برجسته ای را اشغال کرده است. فقط اسپانیا و فرانسه زیرساخت نسبتاً پیشرفته ای برای گردشگری و توریسم نسبت به آلمان دارند. این موضوع اخیرا توسط گزارش مجمع جهانی اقتصادی که رقابت بخش های گردشگری 140 کشور را مورد ارزیابی قرار داده است منتشر شده است. آلمان جایگاه برتر خود را مدیون جذابیت های منحصر به فرد خود از منابع فرهنگی و مسافرت های تجاری است که همراه با ارتباطات عالی، زیرساخت های خدمات توریستی مناسب و یک بازار کار قدرتمند شده بدست آورده است. همانطور که در جدول زیر مشاهده می کنید کشور آلمان در میان کشورهای اروپایی و در میان 140 کشور، در رتبه سوم قرار گرفته است. این گزارش در سال 2019 منتشر شده است.

کشور/ رده بندی میان 150 کشور جهان/ رده بندی در میان کشورهای اروپایی
اسپانیا 1 1
فرانسه 2 2
آلمان 3 3
انگلیس 6 4
ایتالیا 8 5
سوئیس 10 6
اتریش 11 7
پرتغال 12 8
هلند 15 9
نروژ 20 10

اقتصاد قدرتمند آلمان همراه با زیر ساخت های مناسب و جاذبه های طبیعی باعث رشد صنعت توریسم در آلمان در سال های اخیر شده است که موجب افزایش تقاضا برای سفر و حتی مهاجرت به آلمان شده است. برای کسب اطلاعات در مورد مهاجرت به آلمان و شرایط مربوط به آن می توانید از مشاوره کارشناسان و وکیلان با تجربه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت که هم به صورت تلفنی هم به صورت حضوری آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشند بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *