آمریکا

شرایط تحصیل رایگان در آمریکا

می توان گفت تحصیل رایگان در آمریکا ایده آل ترین هدف یک فرد برای تحصیل می باشد که در این مقاله به شرایط تحصیل رایگان در آمریکا می پردازیم. آمریکا کشوری پهناور با مساحت 9.833.517 کیلومتر مربع و جمعیت تقریبا 330 میلیون نفر در قسمت میانی قاره آمریکا قرار دارد. این کشور با اقتصاد فوق العاده قوی و همینطور منابع عظیم طبیعی محلی برای پیشرفت همگان است. نظام آموزشی آمریکا نیز بسیار قوی می باشد بطوری که بیشتر دانشگاه های این کشور در رنکینگ جهانی جزو 100 دانشگاه برتر جهان هستند. در جدول زیر به رنکینگ دانشگاه های این کشور از نظر سایت THE نگاه می اندازیم:

نام دانشگاه/ رتبه جهانی
CALIFORNIA INSTITUTE OF TECHNOLOGY 2
STANFORD UNIVERSITY 4
MASSACHUSETTS INSTITUTE OF TECHNOLOGY 5
PRINCETON UNIVERSITY 6
HARVARD UNIVERSITY 7
YALE UNIVERSITY 8
UNIVERSITY OF CHICAGO 9
UNIVERSITY OF PENNSYLVANIA 11
JOHNS HOPKINS UNIVERSITY 12
UNIVERSITY OF CALIFORNIA, BERKELEY 13

شرایط و نکاتی برای تحصیل رایگان در آمریکا
در ابتدا باید ذکر کنیم که کشور آمریکا نیز از دو سطح عمومی و عالیه بهره می برد؛ سطح عمومی که همان دوره مدرسه می باشد از دو بخش دبستان و متوسطه تشکیل می شود و سطح عالیه که همان سطح های علمی دانشگاهیست تشکیل می شود. هزینه های تحصیل در آمریکا بسیار بالا می باشد به طوری که ممکن است حتی تا 50000$ (دلار) نیز هزینه در بر داشته باشد. اما راه هایی وجود دارد تا دانشجویان بین المللی بتوانند در دانشگاه های این کشور بطور رایگان تحصیل کنند. در ابتدا باید برای یک دانشگاه درخواست پذیرش دهیم که لازمه آن معدل بالای 16، حداقل نمره 7 یا 8 TOFEL یا 6 IELTS، مدرک اثبات تمکن مالی و همینطور مدارک هویتی است. همینطور برای تحصیل در آمریکا چندین نوع ویزا وجود دارد که با توجه به نوع دوره تحصیلی شما می توانید یکی از آنها را برگزینید.

تحصیل رایگان در مقاطع مختلف دانشگاهی آمریکا
مقطع کارشناسی در کشور آمریکا 4 ساله می باشد که عموما قبل از ورود به آن 1 الی 2 سال در کالج باید تحصیل کنید. در دانشگاه های دولتی این کشور امکان تحصیل رایگان وجود دارد، اما این رایگان بودن برای دانشجویان بین المللی سخت است البته این نقطه ناامیدی برای تحصیل رایگان در آمریکا نیست. هر دانشگاه استانداردی را برای اهداء کمک هزینه یا بورسیه دانشجویی در نظر می گیرد و متقاضی باید شرایط سخت این دانشگاه ها که در بالا ذکر شده است را پشت سر بگذارد؛ همچنین این دانشگاه ها امتحانی به نام SAT برای آزمودن دانشجویان برگزار می کنند که دانشجویان در صورت کسب نمره حد نصاب پذیرفته می شوند.

در مقطع کارشناسی ارشد که 1 الی 2 سال به طول می انجامد، شما در این مقطع باید نمرات خوب دریافت کرده و همینطور مقاله هایی در سطح بین المللی باید داشته باشید و نمرات بالای زبان نیز از شروط اصلی این مقطع است؛ و نکته مهم این است در برخی رشته ها باید نمره خوب GMAT و در برخی رشته های دیگر نمره خوب GRE داشته باشید.

برای تحصیل در مقطع دکتری شما باید ابتدا با یک استاد راهنما در ارتباط باشید تا استاد راهنما به شما پذیرش بدهد؛ استاد راهنما نیز برای بورس شدن و تحصیل رایگان در این مقطع تصمیم می گیرد. داشتن رزومه قوی همچون نمرات عالی، تحقیقات علمی معتبر در سطح جهانی و همینطور داشتن سطح زبان عالی بسیار می تواند کمک کننده باشد. مقطع دکتری 4 الی 6 سال زمان می برد؛ همینطور شما می توانید در این چند سال بعنوان دستیار استاد یا همان TA مشغول به کار شوید و قسمتی از هزینه های زندگی در آمریکا را برای خود تامین کنید.

دانشگاه هایی برای تحصیل رایگان در آمریکا
در آمریکا چندین دانشگاه برای تحصیل رایگان وجود دارد که در ادامه می خواهیم به آن ها بپردازیم:

کالج بریا Berea College

دانشکده ای در ایالت کنتاکی آمریکا که برای هر دانشجو واجد شرایط 4 سال تحصیل رایگان را در نظر دارد و همینطور در ابتدا به دانشجو یک لپ تاپ تعلق میگیرد. حضور در کلاس ها الزامی است و هر دانشجو ساعاتی محدود در محوطه دانشگاه کار میکند.

کالج دیپ اسپرینگز Deep Springs College

این دانشگاه در کالیفرنیا آمریکا قرار دارد و دارای خوابگاه است و هر ساله 25 دانشجو را می گیرد.

کالج اوزارکس College of the Ozarks

ورودی این دانشگاه بسیار سخت است و دانشجویان برای تحصیل رایگان در آمریکا الزام کار در دانشگاه را دارند.

آکادمی نیروی هوایی، کشتیرانی تجاری و نظامی آمریکا

این دانشگاه ها همه هزینه های دانشجویان را پرداخت میکنند و در مقابل دانشجویان پس از تحصیل باید حداقل 5 تا 6 سال برای ایالات متحده کار کنند.

مؤسسه وِب Webb Institute

این دانشکده در نیویورک قرار دارد و بیشتر دانشجویان مهندسی عمران و مهندسی دریا را تربیت میکند و این دانشجویان به راحتی پس از تحصیل وارد بازار کار می شوند.

هزینه زندگی دانشجویان در آمریکا 2020
اگر حتی تحصیل شما رایگان باشد، شما در هر حال ملزم به تامین هزینه های زندگی خود در آمریکا هستید؛ هزینه ی سالیانه زندگی در آمریکا 24000$ الی 26000$ (دلار) است که رقمی بین 2000$ الی 2200$ (دلار) در ماه می باشد. برای تامین هزینه های زندگی در آمریکا راه های مختلفی وجود دارد که متداول ترین آنها عبارتند از:

• کمک هزینه تحصیلی یا همان بورسیه

• کاره پاره وقت که بتوانید بخشی از هزینه های خود را تامین کنید.

• وام های دانشجویی نیز می تواند به تامین هزینه هایتان کمک کند و بعد از پایان تحصیل اقساط آنرا پرداخت می کنید

هزینه های زندگی ماهانه در سال 2020 در آمریکا برای دانشجویان به شرح زیر می باشد:

اجاره خانه 800$
حمل ونقل 300$
خوراک 250$
آب و برق و گاز 300$
پوشاک 200$
لوازم التحریر 350$
سایر 60$

در این مقاله سعی داشتیم تا شما عزیزان را با راه های تحصیل رایگان در کشور آمریکا آشنا کنیم؛ همانطور که گفنیم راه بسیار سختی برای تحصیل رایگان در آمریکا در پیش دارید اما متخصصان و مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با انتخاب روش های مناسب و راهنمایی های کارساز در کنار شما هستند و شما را در مسیر مهاجرت به آمریکا همراهی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *