ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه

برای سرمایه گذاری در ترکیه روش های متنوعی وجود دارد اما در فهم عامیانه، صرفا روش سرمایه گذاری در این کشور، سرمایه گذاری از طریق خرید ملک شناخته شده است. در کنار این روش می توان از روش های پرشماری یاد کرد که ممکن است مورد توجه سرمایه گذاران قرار بگیرد و یا مهاجرت به ترکیه را راحت تر کند. در این مطلب کوتاه که تمام حقوق مالکیت معنوی آن متعلق به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت است، جنبه های اصلی سرمایه گذاری در کشور ترکیه را بررسی خواهیم کرد.

کشور 80 میلیونی ترکیه به لطف نیروی کار جوان، باکیفیت، و نسبتا ارزانِ خود، یکی از بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاری شرکت ها و اشخاص خارجی است. در ضمن برای سرمایه گذاران خارجی طرح ها و برنامه های تشویقی ویژه ای در نظر گرفته شده است. از دیگر مزیت های سرمایه گذاری در ترکیه برای خارجی ها، تخفیف های مالیاتی و اختصاص دادن زمین های مساعد می باشد. در این مقاله خواهیم کوشید سودآورترین و بهترین حوزه های سرمایه گذاری در ترکیه در سال 2020 را بررسی کنیم.

سرمایه گذاری در ترکیه : خرید املاک و مستغلات
بخش املاک و مستغلات، از مهم ترین حوزه هایی است که اقتصاد کشور ترکیه را پابرجا نگاه داشته است. با توجه به جمعیت فزاینده و پروژه های مرتبط با گسترش فیزیکی شهرها، حوزه املاک و مستغلات ترکیه یکی از قدرتمندترین و سرزنده ترین بخش ها است. از این رو فرصت های سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات تقریبا پایان ناپذیر است و فرصت های درخشانی در این زمینه وجود دارد.

اتباع خارجی در سال 2019 چیزی در حدود 6% از میزان فروش مسکن کشور ترکیه را به خود اختصاص دادند و انتظار می رود که این رقم در سال های آینده افزایش یابد. یکی از سهولت های خرید اموال غیرمنقول در ترکیه این است که سرمایه گذاری خارجی ها از این طریق مستلزم داشتن مجوز اقامت در کشور ترکیه نیست. افرادی که بتوانند حداقل مبلغ 250000 دلار را برای خرید ملک در ترکیه صرف کنند، خواهند توانست تابعیت کشور ترکیه را اخذ کنند.

سرمایه گذاری در ترکیه : حوزه نساجی و پوشاک
آن دسته از سرمایه گذاران خارجی که در حوزه نساجی و پوشاک در کشور ترکیه فعالیت می کنند، می توانند از امتیازات قابل توجهی برخوردار شوند. کیفیت بسیار بالای تولید، غنی بودن از حیث مواد خام، امکان پاسخگویی به نیازهای ویژه و اختصاصی، انعطاف پذیری در گرفتن سفارش های خارجی و نزدیکی جغرافیایی به اتحادیه اروپا و خاورمیانه از مولفه های چشمگیری است که حوزه نساجی و پوشاک در ترکیه را به صنعتی متمایز و ایدئال تبدیل کرده است. سرمایه گذاران در بخش نساجی و پوشاک در ترکیه از طرح های تشویقی بسیار برخوردار می شوند که پیش بینی می شود این طرح های در سال های آینده نیز تداوم یابد. عمده ترین سیاست های تشویقی برای سرمایه گذاری در این حوزه مشخصا در مناطق شرقی کشور ترکیه به شکل برجسته انجام می پذیرد.

سرمایه گذاری در ترکیه : بخش تکنولوژی و IT (فناوری اطلاعات)
کشور ترکیه در سال های اخیر توجه ویژه ای را روی تحقیق و توسعه در زمینه فناوری انجام داده است. امروزه در بسیاری از دانشگاه های کشور ترکیه شاهد فعالیت مراکز فناوری هستیم و از این رو پیش زمینه های لازم برای ورود سرمایه های خارجی به این حوزه فراهم است. به طور ویژه در زیرشاخه های برنامه نویسی، بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و الکترونیک بسیاری از سرمایه گذاران بین المللی، کشور ترکیه را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب می کنند. در حال حاضر شرکت های داخلی و خارجی پرشماری در حوزه تکنولوژی و آی تی مشغول به کار هستند و از این منظر زمینه بسیار مساعدی برای سرمایه گذاری وجود دارد.

سرمایه گذاری در ترکیه : بخش گردشگری و هتلداری
کشور ترکیه از لحاظ جاذبه های گردشگری دارای پتانسیل بسیار زیادی است. استقرار کشور ترکیه در کمربند معتدل کره زمین، شمار قابل توجه روزهای آفتابی و دسترسی به دریا از سه جهت، کشور ترکیه را در جایگاه ممتازی از نظر گردشگری قرار داده است. فلات آناتولی از نظر زمین شناختی و ژئومورفولوژیک، منابع آب طبیعی، پوشش گیاهی غنی و گونه های متعدد جانوری از دیرباز تا کنون پذیرای فرهنگ های مختلفی بوده است. آثار تاریخی و باستانی فلات آناتولی، جاذبه های گردشکری ترکیه را در بخش هایی متمایز کرده است.

کشور ترکیه چشمه های آب گرم طبیعی فراوانی دارد. منابع غنی ژئوترمال یا (زمین گرمایی)، که یکی از منابع انرژی تجدیدپذیر و پایان ناپذیر است، مورد توجه گردشگران از اقصی نقاط جهان قرار گرفته است. در سراسر کشور ترکیه بیش از 1500 منبع آب گرم وجود دارد که حرارت آن ها از 20 تا 110 درجه متغیر است و املاح و مواد معدنی سرشاری را در خود جای داده اند. خواص درمانی این چشمه های طبیعی آب گرم، گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند، لذا سرمایه گذاری در این حوزه می تواند سرمایه گذاری سودآور و ارزشمندی برای سرمایه گذاران بین المللی باشد. هر 12 ماه سال، گردشگران داخلی و خارجی فراوانی از این آب های شفابخش بازدید می کنند.

سرمایه گذاری در ترکیه : حوزه انرژی و منابع طبیعی
در زمینه انرژی تقریبا در تمام زمینه های اقتصادی، امکان فعالیت وجود دارد. مبلغ مورد انتظار برای سرمایه گذاری در بخش انرژی در کشور ترکیه بالغ بر 130$ میلیارد (دلار) است که این رقم چشمگیر، نشان دهنده عرصه ای فراخ و گسترده برای جذب سرمایه گذار از بخش های مختلف دنیا می باشد. برای درک بهتر میزان اهمیت سرمایه گذاری در حوزه انرژی و منابع طبیعی ذکر همین مطلب کفایت می کند که دولت ترکیه برای جذب سرمایه گذار بین المللی در بخش های انرژی و منابع طبیعی سیاست های تشویقی جامع و وسیعی را در نظر گرفته است.

زمینه های سرمایه گذاری خارجی در حوزه انرژی و منابع طبیعی را در این موارد می توان خلاصه کرد:

• انرژی های برق آبی (هیدروالکتریک)

• انرژی های بادی

• گاز طبیعی

• زیست انرژی (بیو انرژی)

• انرژی زمین گرمایی (ژئوترمال)

از سیاست های تشویقی برای جذب سرمایه گذاران خارجی نیز می توان به این موارد اشاره کرد:

• معافیت از مالیات بر ارزش افزوده (KDV)

• معافیت گمرکی

• تخفیف های مالیاتی (40%)

• سهم حق بیمه کارفرمایی سازمان تأمین اجتماعی (7 سال)

• خدمات در زمینه زیست محیطی و بازیافت

در این میان بخش محیط زیست و بازیافت به خاطر عواملی چون زباله های صنعتی، تخریب محیط زیست بر اثر فعالیت های صنعتی، گرم شدن کره زمین اهمیت روزافزونی پیدا کرده است. ترکیه به خاطر عضویت در پروتکل کیوتو و به دلیل تلاش برای ورود به اتحادیه اروپا بحث بازیافت را در اولویت برنامه های خود قرار داده است. انتظار می رود در این بخش مبلغی در حدود 7 تا 9 میلیارد یورو سرمایه گذاری شود.

دلایل سرمایه گذاری در ترکیه
برای سرمایه گذاری در یک کشور خارجی باید مولفه های بسیاری را مد نظر قرار دهیم و بر مبنای آنها، با دیدی باز جوانب مختلف آن را بررسی کنیم. اگر بخواهیم به طور خلاصه دلایل سرمایه گذاری در کشور ترکیه را متذکر شویم، می توانیم به موارد ذیل اشاره کنیم:

✓ کارآمدی اقتصاد ترکیه

✓ جمعیت زیاد

✓ نیروی انسانی کارآزموده و شرایط کاری رقابتی

✓ فضای باز برای سرمایه گذاری در بخش های خلاقانه

✓ زیرساخت

✓ موقعیت مرکزی

✓ کوریدور و پایانه انرژی اروپا

✓ مالیات کم و سیاست های تشویقی

✓ اتحاد گمرکی با ایالات متحده آمریکا از سال 1996 تا کنون

✓ بازار داخلی وسیع

زمانی که افراد می خواهند بخشی از سرمایه خود را که با سختی و مشقت فراوان کسب کرده اند، در یک کشور خارجی سرمایه گذاری کنند، باید نگاه جامعی در مورد آن داشته باشند. با داشتن وکیل و مشاور کاربلد، شما می توانید از بابت دریافت دقیق ترین اطلاعات مطمئن شوید. از این رو می توانید ضمن تماس با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از مشاوره های همکاران ما بهره ببرید و مسیر مهاجرتی خود را هموار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *