آمریکا

ساختار سیاسی آمریکا

ایالات متحده آمریکا از نظر اقتصادی و سیاسی یکی از تاثیرگذارترین کشورهای جهان می باشد. این کشور همچنین قدرتمندترین ارتش جهان را در اختیار دارد و در جهان نفوذ زیادی دارد. آمریکا دارای 50 ایالت است و یک حکومت فدرال دارد، نظام سیاسی آمریکا از سال 1776 به عنوان نظامی در زمینه آزادی و دموکراسی شناخته شده است. در حالی که ساختار سیاسی آمریکا اغلب به عنوان دموکراسی طبقه بندی می شود، بیشتر به عنوان جمهوری فدرال معرفی می شود؛ فدرال به معنی دولت ملی و دولت های ایالت می باشد. طبق قانون اساسی آمریکا دولت در ایالات متحده مبنی بر قانون اساسی که قانون عالی ایالات متحده می باشد، هست. قانون اساسی نه تنها چارچوبی را برای چگونگی ساختار دولت های فدرال و ایالتی فراهم می کند، بلکه محدودیت های قابل توجهی بر آنها اعمال می کند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ادامه این مقاله به معرفی ساختار سیاسی آمریکا پرداخته است.

قانون اساسی آمریکا
دولت ایالات متحده مبتنی بر قانون اساسی می باشد که با کم تر از 5000 کلمه کوتاهترین قانون اساسی ملی جهان می باشد. در 21 ژوئن 1788، قانون اساسی آمریکا با 9 رای از 13 رای لازم به تصویب رسید که به طور رسمی در تاریخ 4 مارس 1789 شروع به کار کرد. این قانون شامل 1 مقدمه، 7 ماده و 27 اصلاحیه بود. کل دولت فدرال با این سند ایجاد شده است؛ این یک سند زنده است که تفسیر آن با گذشت زمان تغییر کرده که به راحتی اصلاح نمی شود اما روند اصلاحات به گونه‌ای است که، شهروندان آمریکایی قادر به ایجاد تغییرات لازم در آن در طول زمان می باشند. برای مثال برخی از نمایندگان اصلی در کنوانسیون های تصویب ایالت بسیار ناراحت بودند که اساسنامه اصلی فاقد توضیحی در مورد حقوق فردی بود به دنبال آن در سال 1791، آمریکایی ها لیستی از حقوق فردی را به قانون اساسی را اضافه کردند.

به عنوان یک جمهوری، قدرت نهایی در ساختار سیاسی آمریکا نزد مردم است؛ این قدرت از طریق انتخابات منظم و برنامه ریزی شده ای انجام می شود که در آن رای دهندگان رئیس جمهور، اعضای کنگره و مقامات مختلف ایالتی و محلی را انتخاب می کنند. این مقامات و کارمندانشان سیاست گذاری می کنند، قوانینی را وضع و اجرا می کنند. طبق قانون اساسی آمریکا دولت به سه بخش قوه مقننه، قوه مجریه و قوه قضایی تقسیم شده است. در این میان قانون اساسی آمریکا سیستمی را تضمین کرده که هیچ یک از این بخش ها به تنهایی حکمرانی نکنند و هر کدام نفوذ و قدرت خود را داشته باشد. بطور کلی این سه بخش به صورت خلاصه به شکل زیر می باشند.

• قوه مققنه یا قانون گذار: این بخش به عهده کنگره می باشد که از دو مجلس سنا و مجلس نمایندگان تشکیل شده است. کنگره وظیفه دارد تا قوانین فدرال را قانون گذاری کند.

• قوه مجریه یا اجرا کننده: این بخش که بر عهده رئیس جمهور و کابینه آن می باشد وظیفه اجرا و مدیریت قوانین وضع شده بر عهده آنان می باشد.

• قوه قضایی: قدرت قضایی ایالات متحده به دیوان عالی و دادگاه های فدرال واگذار شده که وظیفه آنها تفسیر و اعمال قوانین ایالات متحده از طریق پرونده های مطرح شده در برابر آنها است. یکی دیگر از قدرتهای مهم دیوان عالی کشور، رسیدگی به پرونده های قضایی است که به موجب آن می توانند قوانینی را خلاف قانون اساسی بدانند.

اصول اساسی قانون آمریکا
قانون اساسی آمریکا بر طبق 6 اصل اساسی نوشته شده که اینها شاکله اصلی عملکرد و سیستم سیاسی آمریکا می باشند. این اصول در زیر شرح داده شده است.

1-حاکمیت مردمی: این اصل بیان می کند که منشا قدرت دولت بر عهده مردم آمریکا می باشد. این اصل ناشی از مفهوم قرارداد اجتماعی و ایده ای است که دولت باید به نفع شهروندانش عمل کند و اگر دولت از مردم حمایت نکند بایستی منحل شود.

2-محدودیت دولت: از آنجا که مردم قدرت خود را به دولت می دهند، خود دولت محدود به قدرتیست که توسط آنها داده می شود. به عبارت دیگر، دولت آمریکا قدرت خود را از خود به دست نمی آورد. باید قوانین خود را رعایت کند و فقط با استفاده از اختیاراتی که توسط مردم به او داده می شود می تواند عمل کند.

3-تفکیک نیروها: دولت ایالات متحده به سه شاخه تقسیم می شود تا هیچ یک از بخش ها سوار بر یکدیگر نباشد. هر شاخه هدف خود را دارد که شامل وضع قوانین، اجرای قوانین و تفسیر قوانین می باشد.

4-بررسی و توازن: برای محافظت بیشتر از شهروندان، قانون اساسی سیستمی را برای بررسی و توازن ایجاد می کند. و هر شاخه از دولت اختیاراتی دارند که می توانند از آنها استفاده کند تا اطمینان یابند که سایر شاخه ها بیش از حد قدرت ندارند. به عنوان مثال، رئیس جمهور می تواند قانون را وتو کند، دیوان عالی کشور می تواند اقدامات کنگره را خلاف قانون اساسی اعلام کند و سنا باید پیمان ها و قراردادهای ریاست جمهوری را تصویب کند.

5-بررسی قضایی: قدرتیست که به دیوان عالی اجازه می دهد تصمیم بگیرد که آیا اعمال و قوانین خلاف قانون اساسی می باشد یا خیر.

6-فدرالیسم: یکی از پیچیده ترین پایه های ایالات متحده، اصل فدرالیسم است، به این صورت که دولت مرکزی قدرت تمام برای کنترل کل کشور را ندارد. ایالت ها همچنین دارای اختیاراتی هستند که به آنها اختصاص یافته؛ این تقسیم قدرت با هم تداخل دارد و بعضی اوقات منجر به مشکلاتی نیز می شود.

احزاب سیاسی در آمریکا
در حالی که قانون اساسی سیستم حکومتی را تنظیم می کند، نحوه واقعی روی کار آمدن افراد کنگره و ریاست جمهوری بر اساس روندی سیاسی در آمریکا انجام می گیرد. بسیاری از کشورها دارای احزاب سیاسی بیشماری هستند؛ گروه هایی از افراد که برای تلاش و کسب مناصب سیاسی به وجود می آیند و از این طریق دولت را کنترل می کنند. در ایالات متحده احزاب سیاسی تحت یک سیستم دو طرفه وجود دارند. دو حزب اصلی در آمریکا احزاب دموکرات و جمهوری خواه می باشند. آنها به عنوان ائتلاف عمل می کنند و برای پیروزی در انتخابات تلاش می کنند. علاوه بر دو حزب اصلی که نقش مهمی را در سیاست آمریکا ایفا می کنند، حزب های دیگری وجود دارند که در زمینه های دیگر فعالیت می کنند. در حقیقت حتی اگر آنان در انتخابات پیروز نشوند اما در کل تاثیر گذار می باشند. از جمله این حزب ها می توان به حزب سوسیالیست اشاره کرد.

انتخابات در آمریکا
انتخابات در ایالات متحده در سطوح های مختلف از جمله محلی، ایالتی و فدرال برگزار می شود. تفاوت های بی شماری از لحاظ محل تا محل و ایالت به ایالت وجود دارد. حتی در هنگام تعیین ریاست جمهور، تفاوت هایی در نحوه تعیین کالج انتخابی از ایالت به ایالت وجود دارد. انتخابات رئیس جمهوری و معاون رئیس جمهور هر 4 سال یکبار برگذار می شود، همچنین مردم آمریکا هر 2 سال یکبار نمایندگان مجلس (435 عضو) و تقریبا یک سوم اعضای سنا را انتخاب می کنند. انتخابات در آمریکا به دو نوع انتخابات مقدماتی و انتخابات عمومی تقسیم میشود؛ در انتخابات مقدماتی نامزدهای هر حزب مشخص می شود و پس از مشخص شدن در انتخابات عمومی شرکت می کنند. در انتخابات عمومی مردم از روی نامزدهای هر حزب که مشخص شده است یکی را انتخاب می کنند، البته ممکن است نامزدی مستقل بدون حمایت حزبی در لیست حضور یابند که نامزدهای خود برگزیده نام دارند.

کنگره ملی آمریکا
کنگره ملی آمریکا به همراه قوه قضاییه و قوه مجریه که توسط دادگاه عالی و ریاست جمهوری اداره میشوند، یکی از سه شاخه اصلی دولت فدرال می باشد که وظیفه آن تهیه و وضع قوانین می باشد. وظایف این کنگره در بخش 8 ماده اول قانون اساسی آمریکا آورده شده است. کنگره دارای دو مجلس نمایندگان و مجلس سنا می باشد، اگر چه این دو مجلس از هم جدا می باشند اما هردو آنها نقش یکسان و مشترکی را ایفا می کنند. هر سناتور یا نماینده ای می تواند لایحه ای را معرفی کند، پس از آن به کمیته قانونگذاری مناسب برای رسیدگی ارجاع می شود. کمیته درباره این اقدام بحث می کند و احتمالا پیشنهاد اصلاحاتی را بیان می کند و سپس به آن رای می دهد. در صورت تصویب، این لایحه به مجلسی که از آن آمده (سنا یا مجلس نمایندگان)، باز می گردد، جایی که تمام اعضا به آن رای می دهند.

با فرض اینکه قانونگذاران یک مجلس آن را تصویب کنند، لایحه برای رای دادن به مجلس دیگر ارسال می شود. اگر لایحه توسط دو مجلس رای بیاورد، لایحه برای امضای رئیس جمهور فرستاده می شود، اما اگر هریک از مجلس ها قانون متفاوتی را تصویب کنند، باید قبل از رای دادن دوباره توسط هر دو مجلس، در کمیته مشترک کنگره آن لایحه بررسی شود. پس از ارسال قانون تصویب شده توسط کنگره، قانون به رئیس جمهور فرستاده می شود، رئیس جمهور می تواند قانون ارسالی را امضا یا وتو کند. چنانچه قانون تصویب شده در دو مجلس توسط بیش از دو سوم نمایندگان و اعضا رای آورده باشد، کنگره قدرت حق غلبه بر وتوی رئیس جمهور را خواهد داشت. کنگره همچنین در مورد مسائل مالی و بودجه اختیارات گسترده ای دارد که شامل موارد زیر می شود.

• جمع آوری و دریافت مالیات ها و عوارض

• اختصاص پول برای پرداخت بدهی های دولت

• تنظیم تجارت بین دولت ها و ملت های دیگر

• دریافت وام به اعتبار ایالات متحده آمریکا

• چاپ پول و سکه

• اختصاص بودجه برای تامین دفاع و رفاه عمومی ایالات متحده آمریکا

• افزایش میزان مالیات بر درآمد

امیدواریم با مطالعه این مقاله با ساختار سیاسی آمریکا و نظام حاکم بر آن آشنا شده باشید. مسلما افرادی که قصد مهاجرت به آمریکا را دارند اطلاعاتی از این دست می تواند برای آشنایی بیشتر با کشور مقصد موثر واقع شود. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت سال ها در زمینه مهاجرت و اقامت کشورهای خارجی فعالیت داشته و همواره آماده مشاوره و راهنمایی به متقاضیان عزیز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *