دانمارک

زبان رسمی دانمارک

زبان رسمی دانمارک دانمارکی است و توسط اکثریت مردم این کشور صحبت می شود؛ دانمارکی همچنین زبان ملی این کشور میباشد. این زبان یک زبان شمالی آلمانیست که توسط حدود 6 میلیون نفر به طور عمده دانمارکی ها و ساکنان جنوب شلزویگ (Schleswig) در شمال آلمان صحبت می شود، جایی که دانمارکی وضعیت زبانی اقلیت دارد. به صورت کلی زبان دانمارکی برای مهاجرین زبانی سخت به شمار می آید و افرادی که خواهان زندگی در این کشور هستند بایستی این زبان را فرا بگیرند. البته زبان دانمارکی همچنین در سایر مناطق جهان مانند کانادا، ایالات متحده، اسپانیا، آرژانتین و برزیل توسط جمعیت های کمی صحبت می شود. 15% تا 20% از جمعیت گرینلند نیز به این زبان صحبت می کنند. تیم ترجمه ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ادامه بیشتر به زبان رسمی دانمارک پرداخته اند.

مهاجرت به دانمارک و زبان دانمارکی
دانمارک کوچکترین و جنوبی ترین کشورهای شمال اروپا و کشورهای اسکاندیناوی است. پادشاهی دانمارک از سرزمین اصلی دانمارک و دو سرزمین خودگردان، گرینلند و جزایر فارو تشکیل می شود. این کشور مساحت 42.924 کیلومتر مربع را در بر می گیرد و 5.7 میلیون نفر را در خود جای داده است. دانمارک کشوری یکپارچه از لحاظ تاریخیست اما پس از جنگ جهانی دوم، این کشور با تعداد زیادی از مهاجران از سراسر جهان مواجه بوده است. علاوه بر پناهجویان و افرادی که شهروندی دانمارکی را بدست آوردند، تعدادی از شهروندان کشورهای غربی به دنبال فرصت کار یا تحصیل مهاجرت به دانمارک را انتخاب کردند. تقریبا 87.7% از جمعیت این کشور تبار دانمارک و بقیه را مهاجران یا نوادگان مهاجران اخیر به این کشور تشکیل می دهند. این ترکیب قومی جمعیت دانمارک بر زبان های صحبت شده در دانمارک تاثیر گذاشته است.

زبان رسمی کشور دانمارک
دانمارکی زبان رسمی دانمارک، گرینلند و جزایر فائرو است؛ البته هر دو جزایر گرینلند و فائورو نیز زبان خود را دارند، که بیشتر مردم صحبت می کنند اما دانمارکی برای اهداف رسمی استفاده می شود و در مدارس تدریس می شود. حدود 20000 نفر نیز در جنوب مرز آلمان به زبان دانمارکی صحبت می کنند، این اتفاق به زمان قبل از سال 1864 بر می گردد که این منطقه متعلق به دانمارک بود و اقلیت دانمارکی در جنوب مرز آلمان مشتاق حفظ زبان دانمارکی هستند. در مدارس ایسلندی نیز اولین زبان خارجی که به آنها آموزش داده می شود دانمارکی است؛ این به عنوان راهی برای برقراری ارتباط با دیگر کشورهای اسکاندیناوی به شمارمی رود.

دانمارکی به عنوان یکی زبان زیبا شناخته نمی شود، در واقع صدای دانمارکی همیشه سخت به نظر می رسد. بسیاری از مردم خارجی می گویند دانمارکی ها جوری صحبت می کنند انگار یک سیب زمینی داغ در دهان خود دارند. البته دانمارکی ها زبان خود را جذاب و زیبا می دانند هرچند که از این واقعیت آگاه هستند که یادگیری زبان دانمارکی برای افراد سایر کشورها دشوار است.

دیگر زبان های محلی دانمارک
علاوه بر زبان رسمی دانمارکی دو زبان محلی دیگر در این کشور صحبت می شود که مختص مناطق فارو و گرینلند است.

فاروئی: یکی دیگر از زبان های مهم اقلیت دانمارکی ها فاروئی است. این زبان توسط ساکنان جزایر فارو، قلمرو خودگردان دانمارکی صحبت می شود. این زبان مربوط به ایسلندی و نورسنای قدیمی کشورهای اسکاندیناوی است. مهاجرین از فارو به دانمارک نیز به این زبان صحبت می کنند.

گرینلندی: گرینلند یکی دیگر از قلمروهای خودمختار دانمارک، میزبان حدود 54000 ساکن است که به زبان گرینلندی صحبت می کنند. نزدیک به 7000 مهاجر گرینلند به سرزمین دانمارک نیز به این زبان صحبت می کنند.

لهجه زبان رسمی دانمارکی
زبان نوشتاری دانمارکی با علائم بسیار دقیق مشخص می شود، اما زبان گفتاری ممکن است در تلفظ تفاوت زیادی داشته باشد. زبان دانمارکی با اینکه دانمارک کشور کوچکی است، چندین لهجه دارد. زبان استانداردی که ریگسدانسک نامیده می شود در اطراف کپنهاگ سرچشمه گرفته بود و در اصل بر اساس جامعه اجتماعی طبقه فوقانی کپنهاگ بنا شده بود. تقریبا هر جزیره گویش خاص خود را دارد که درک دانمارکی ها در سایر مناطق این کشور دشوار است؛ با این حال، اکثریت قریب به اتفاق جمعیت، دانمارکی استاندارد صحبت می کنند. واژگان دانمارکی مبتنی بر تعداد زیادی کلمه نیست بلکه در اصل نامحدود است، زیرا کلمات جدید با استفاده از ترکیب به صورت آزاد می توانند شکل بگیرند، در نتیجه بزرگترین فرهنگ لغت دانمارکی حاوی بیش از 200000 کلمه است.

زبان های غیر رسمی دانمارک
زبان های انگلیسی (86%)، آلمانی (47%) و سوئدی (13%) زبانهای اصلی خارجی هستند که در دانمارک صحبت می شود.

• زبان آلمانی: آلمانی زبان رسمی اقلیت بخشی از ساکنان منطقه دانمارک جنوبی است که در گذشته با نام ایالت گوتلند جنوبی شناخته می شد؛ این منطقه قبل از امضای پیمان ورسای بخشی از آلمان بود. از بین 15،000 تا 20،000 آلمانی قومی که در منطقه زندگی می کنند، حدود 8000 نفر با زبان آلمانی صحبت می کنند. این جمعیت اقلیت آلمانی در دانمارک نیز مدارس ابتدایی خود را دارند که در آنجا آلمانی زبان اصلی آموزش است. از سال 2012، دانمارک همچنین میزبان 28 هزار مهاجر از آلمان بود که به زبان آلمانی صحبت می کردند.

• زبان انگلیسی: اکثریت زیادی از دانمارکی ها زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم صحبت می کنند. یادگیری زبان انگلیسی در مدارس برای دانمارکی ها الزامی است و این زبان اجباری تا کلاس پنجم تدریس می شود و پس از آن یک زبان اختیاری است. زبان انگلیسی همچنین در برخی از برنامه های دانشگاهی برای تحصیل در دانمارک ارائه می شود.

• زبان سوئدی: سوئدی سومین زبان پرطرفدار خارجی در دانمارک است که 13% از مردم دارای تسلط به این زبان هستند.

ریشه زبان رسمی دانمارکی
زبان دانمارکی از خانواده هند و اروپاییست و به همراه گروه ایسلندی، فاروئی، نروژی و سوئدی به گروه آلمانی شمالی تعلق دارد. از نظر تاریخی، زبان دانمارکی گویشی از یک زبان اسکاندیناوی مشترک است که از 200 میلادی شناخته شده است. در طول قرن ها، دانمارکی هزاران کلمه از زبان های خارجی، به ویژه از آلمانی در قرون وسطا پذیرفت؛ از قرن هفده، تعداد قابل توجهی از کلمات از زبان فرانسه گرفته شده و به ویژه در قرن 20 بسیاری از کلمات انگلیسی وارد زبان دانمارکی شده اند. تحولات تاریخی در واژگان دانمارکی تا حد زیادی توسط عوامل بیرونی مانند مبلغان مسیحی در دوره وایکینگ ها، پیوندهای تجاری با بازرگانان، مهاجرت توسط صنعتگران آلمان شمالی و خانواده های نجیب در قرون وسطا، اصلاحات لوتر در قرن شانزدهم به وجود آمده و از آن زمان به بعد ارتباط فرهنگی گسترده ای با زبانهای مدرن بین المللی برقرار کرده است.

تفاوت زبان دانمارکی و دیگر زبان های اسکاندیناوی
همانطور که بسیاری از افراد خارجی می دانند، تفاوت بین واژگان دانمارکی، نروژی و سوئدی زیاد نیست؛ این زبان ها تا حد زیادی متقابل قابل فهم هستند. دانمارکی ها، نروژی ها و سوئدی ها می توانند به زبان مادری خود مکالمه کنند، اگرچه برای اکثر خارجی ها بسیار متفاوت به نظر می رسند. با این حال، زبان دانمارکی بیش از سایر زبان های اسکاندیناوی تغییر کرده؛ این زبان تحت تاثیر کلمات بین المللی تا حدی بیشتر از سوئدی و نروژی قرار گرفته است و بنابراین قوانین هجی آن اغلب تغییر کرده اند. به طور کلی، زبان مادری یکی از این سه زبان در برخورد با نسخه های نوشتاری به زبان های دیگر مشکلی ندارد؛ به ویژه تفاوت زبان نوشتاری دانمارکی و نروژی کم است و برخی از جملات حتی کاملا یکسان هستند. در هر حال حتی اگر این سه زبان بسیار یکسان باشند، جمعیت این سه کشور اغلب بر تفاوت ها تمرکز می کنند.

آموزش زبان دانمارکی
زبان دانمارکی در چندین دانشگاه در سراسر جهان تدریس می شود؛ همچنین سازمانهای خصوصی و دولتی وجود دارند که در سطح مختلف به زبان دانمارکی درس می دهند. هنگام تلاش برای یادگیری زبان دانمارکی در دانمارک، دوره های مختلفی وجود دارد که برخی از این موارد حتی برای کسانی که شماره CPR یا قرارداد کاری دارند رایگان است. در ساله ای اخیر هجوم کلمات انگلیسی به زبان دانمارکی افزایش داشته و این برای افراد انگلیسی زبان در دانمارک بسیار مفید است. آنها به راحتی می توانند کلمات مختلفی را در روزنامه ها یا به زبان روزمره، مانند رایانه، فضای مجازی و فن آوری تشخیص دهند. کلمات بی شماری با منشاء لاتین و یونانی را می توان در متون دانمارکی یافت. دستور زبان دانمارکی بسیار ساده و شبیه به دستور زبان انگلیسی است.

امیدواریم با مطالعه این مطلب که به یاری همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده اطلاعات کافی درباره زبان رسمی دانمارک بدست آورده باشید. چنانچه علاقه مند به مهاجرت به کشورهای منطقه اسکاندیناوی هستید می توانید با این موسسه تماس بگیرید و از چند و چون کار مطلع شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *