ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

یکی از راه های اخذ اقامت ترکیه، از طریق سرمایه گذاری و کارآفرینی است و در این مقاله قصد داریم مراحل ثبت شرکت در ترکیه را توضیح دهیم تا با سرمایه گذاری در این کشور محبوب ایرانیان آشنا شوید. همیشه سرمایه گذاری در کشور های دیگر دارای ریسک بوده اما قطعا اگر با اطلاعات قبلی این کار انجام گیرد می تواند تجارتی بسیار پر سود باشد. این امر در مورد ترکیه نیز صادق است؛ به همین دلیل مقاله حاضر با دیدی کلی و تحلیلی جامع از راه اندازی بیزینس و اخذ اقامت ترکیه توسط کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به نگارش درآمده است.

ترکیه کشوری اوراسیایی با جعیت بیش از 82 میلیون نفر کشوری رو به پیشرفت می باشد؛ کشوری توریستی که در سالیان اخیر اقتصادش رو به پیشرفت بوده است. سازمان اطلاعاتی آمریکا اخیرا ترکیه را جزو 20 کشور برتر صنعتی جهان معرفی کرده است. ترکیه با صادرات 188.5 میلیارد دلاری در سال گذشته توانسته رشدی تقریبا 4.7% را در این حوزه بدست آورد. با توجه به اقتصاد رو به پیشرفت این کشور و نرخ تورم 8.5 درصدی از نظر بیکاری می توان کشور ترکیه را کشوری خوب و قابل اطمینان برای سرمایه گذاری دانست.

دلایل سرمایه گذاری در ترکیه
ترکیه اقتصادی پویا دارد که سرمایه گذاران خارجی زیادی را به خود جلب می کند؛ و با رشد اقتصادی امیدوارکننده انتظار می رود این کشور یکی از اقتصادهای سریع در بین اعضای OECD را داشته باشد. علاوه بر این، ترکیه سرمایه گذاری های مستقیم خارجی را ترغیب می کند و یک بخش خصوصی پویا دارد. در نمودار زیر به بررسی درصدی رشد اقتصادی این کشور در سال های اخیر می پردازیم:

سال/ رشد اقتصادی ترکیه
2001 -6%
2005 9%
2010 8.5%
2013 8.5%
2016 2.8%
2017 7.5%
2018 3.2%
2019 1.8%
زیرساخت های خوب و یک نیروی کار واجد شرایط و رقابتی دو دلیل مهم دیگر است دال بر اینکه چرا سرمایه گذاران برای پایه گذاری شرکت خود به ترکیه نگاه می کنند. همچنین قوانین مالیات ترکیه مطلوب بوده و دولت برای کسانی که شرکت هایی را در مناطق آزاد خاص باز می کنند، مشوق و مزایای مالیاتی ارائه می دهد؛ این مشوقها همچنین برای فعالیتهای تحقیق و توسعه سرمایه گذاری های استراتژیک یا سرمایه گذاری های کلان قابل استفاده هستند.

انواع شرکت ثبتی در ترکیه
ثبت شرکیه در ترکیه توسط اتاق بازرگانی این کشور صورت می گیرد و در انواع مختلفی از شرکت ها وجود دارد که می توانند با توجه به قوانین ثبت شوند. که عبارتند از:

شرکت سهامی خاص
شرکت سهامی معمولاً توسط سرمایه گذاران علاقمند به راه اندازی عملیات بزرگ در ترکیه مورد استفاده قرار می گیرد و دارای حداقل سرمایه سهم بیشتر از شرکت با مسئولیت محدود و حدود 50000 TRY(لیر) می باشد. این نوع شرکت در مورد فرآیند مدیریت شرکت قوانین مختلفی دارد، مثلا باید حداقل یک سهامدار و یک هیئت مدیره اجباری داشته باشد. مسئولیت اعضا محدود به میزان سرمایه گذاری شده سرمایه گذاری می شود و سرمایه به سهام تقسیم می شود که می تواند در صورت لیست شرکت در بازار بورس عمومی شود؛ این نوع شرکت برای مشاغل بزرگ مناسب تر است.

شرکت با مسئولیت محدود
شرکت با مسئولیت محدود (LLC) محبوب ترین شکل تجارت ترکیه است که به صورت خصوصی و عمومی قابل ثبت می باشد؛ اما نوع خصوصی معمولاً توسط کارآفرینان خارجی راه اندازی می شود. حداقل یک سهامدار برای تشکیل این نوع شرکت لازم است و حداقل سرمایه سهم نیز 10000 TRY(لیر) باید در مرحله اولیه فرآیند اختلاط سپرده شود. مسئولیت سهامداران محدود به میزان سرمایه سهم سرمایه گذاری شده در شرکت است.

شرکت با مسئولیت مشترک
یک شکل تجاری غیر شرکتیست و معادل مشارکت محدود در سایر کشورها می باشد.

شرکت جمعی
این شرکت نیز یک ساختار غیر شرکتیست و فقط توسط اشخاص حقیقی قابل ثبت است.

شرکت تعاونی
یکی از قدیمی ترین و همچنین یکی از محبوب ترین انواع شرکت در ترکیه می باشد.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در ترکیه
سرمایه گذار برای ثبت شرکت در اتاق بازرگانی کشور ترکیه باید مدارک زیر را هنگام مراجعه ارائه دهد که برای افتتاح بسیار مهم و ضروری می باشد که عبارتند از:

✓ اساسنامه شرکت خارجی که باید به زبان رسمی ترکیه ترجمه شده و معتبر شود

✓ گواهی ثبت شرکت خارجی که باید ترجمه و محضری شود

✓ مصوبه هیئت مدیره شرکت برای ایجاد یک شرکت در ترکیه

✓ اطلاعات در مورد شخص شرکت خارجی که نماینده آن در اداره تجارت ترکیه است.

✓ اطلاعات در مورد مدیر یا مدیران شرکت و نسخه های گذرنامه آنها

✓ تنظیم اجاره نامه شرکت و چاپ روزنامه رسمی شرکت

✓ تایید دفتر حسابداری و آماده کردن کد اقتصادی شرکت

اما هنگام ثبت شرکت در ترکیه مراحل زیر باید انجام شود و در مجموع چیزی حدود یک هفته نیاز می باشد:

✓ انتخاب یک فرم تجاری که به الزامات قانون شرکت در ترکیه احترام می گذارد

✓ یک نام تجاری برای شرکت انتخاب کنید؛ این نام باید منحصر به فرد باشد و قبل از رزرو قابل تأیید است.

✓ اسناد لازم جهت ثبت گواهی ثبت را در سازمان تجارت ترکیه تهیه کنید.

✓ افتتاح حساب بانکی شرکت که در آن سرمایه سهم قبل از ثبت واریز می شود.

✓ ثبت اسناد ادغام ، اخذ شناسنامه مالیاتی و شماره مالیات بر ارزش افزوده و ثبت نام برای اشتغال.

بررسی مراحل ثبت شرکت در ترکیه
درباره مراحل ثبت شرکت در ترکیه باید مستحضر باشید که در هر محله شما به چه مدارک و اسنادی نیازمند هستید. ثانیا باید بدانید که کلیه مدارک به زبان ترکی استانبولی ترجمه و ثبت محضری شود.

مرحله/ توضیحات مراحل
مرحله 1 نامگذاری شرکت
مرحله 2 پیش نویس اساسنامه شرکت در دفترخانه اسناد رسمی
مرحله 3 ارائه و تکمیل مدارک مربوط به ثبت تجاری
مرحله 4 افتتاح حساب بانکی در ترکیه و پس انداز سرمایه اولیه
مرحله 5 صدور صورت وضعیت توسط مرجع بانکی دال بر اینکه پس انداز سرمایه سهام را در اداره ثبت شرکت نشان می دهد
مرحله 6 درخواست برای دریافت شماره مالیاتی و نیز مالیات بر ارزش افزوده (VAT)
مرحله 7 درخواست بیمه سلامت و مجوزهای حقوق و مستمری

هزینه های ثبت شرکت در ترکیه
جدا از هزینه های راه اندازی شرکت و سرمایه اولیه آن، هزینه های زیر مربوط به ثبت رسمی یک شرکت ترکیه ای استکه باید در نظر گرفته شود:

• هزینه دفتر مجازی در ترکیه 100€ (یورو) در ماه است.

• هزینه تشکیل شرکت درخواست شده توسط نمایندگان محلی در ترکیه تقریباً از 2950€ (یورو) برای سهامداران جداگانه شروع می شود.

• خدمات حسابداری و خدمات مشاوره مالیاتی که توسط حسابداران در ترکیه ارائه می شود، بسته به نیاز مشتری حدود 350€ (یورو) در ماه شروع می شود.

• خدمات کمک به افتتاح حساب بانکی که توسط نماینده محلی ارائه شده، در هر بانک 750€ (یورو) است.

سوالات متداول درمورد مراحل ثبت شرکت در ترکیه
پرسش و پاسخ در باب سرمایه گذاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت به شرح زیر می باشد:

1- انواع شرکت هایی که می توانند در ترکیه ثبت شوند کدامند؟ شرکت سهامی خاص، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت های جمعی و کمیته ای، تعاونی یا شعبه همه گزینه های یک شخص حقوقی در ترکیه است.

3- درچه مدت زمانی توانید یک تجارت جدید را در ترکیه شروع کنید؟ اگر کلیه اسناد به ترتیب باشند، بیزینس جدید در ترکیه می تواند در عرض یک هفته ثبت شود.

4- آیا شرکت نیاز به داشتن دفتر در ترکیه دارد؟ بله، برای یک شرکت تازه تاسیس در ترکیه یک دفتر ثبت نام ضروری است. این امر در مورد شعب شرکتهای خارجی نیز صدق می کند.

5- حداقل سرمایه سهم در ترکیه برای ثبت شرکت چقدر است؟ حداقل سرمایه سهم بستگی به نوع شرکت دارد. این مبلغ برای شرکتهای سهامی بزرگتر از شرکتهای با مسئولیت محدود است: 50000 TRY(لیر) در مقابل 10000 TRY(لیر).

6- الزامات افتتاح حساب بانکی در ترکیه چیست؟ افتتاح حساب بانکی برای شرکت الزامی است، زیرا سرمایه سهم پس از ادغام واریز می شود. بانکها معمولاً گواهی ثبت شرکت و سایر اسناد را که گواهی هویت اعضای مؤسس است، درخواست می کنند. طبق سیاست بانک برخی از هزینه ها اعمال می شود.

7- مالیات شرکت ها در ترکیه چقدر است؟ مالیات شرکتها در ترکیه 20٪ است اما نرخهای پایین تر میتوانند اعمال شوند. مالیات حقوق و دستمزد، مالیات بر املاک و مستغلات، مالیات بر تأمین اجتماعی و سایر مالیات ها نیز اعمال می شود.

با توجه به اقتصاد خوب و رو به پیشرفت این کشور، به نتیجه مطلوب رسیدن اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت امری دور از انتظار نمی باشد. شما عزیزان برای کسب اطلاعات بیشتر دررابطه با سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ترکیه می توانید با متخصصان و مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *