مهاجرت سرمایه گذاری در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

یکی از راه های اخذ اقامت ترکیه، از طریق سرمایه گذاری و کارآفرینی است و در این مقاله قصد داریم مراحل ثبت شرکت در ترکیه را توضیح دهیم. همیشه سرمایه گذاری در کشورهای دیگر دارای ریسک بوده اما قطعا اگر با اطلاعات قبلی این کار انجام گیرد می تواند تجارتی بسیار پر سود باشد. این امر در مورد ترکیه نیز صادق است. به همین دلیل مقاله حاضر با دیدی کلی و تحلیلی جامع از راه اندازی بیزینس و اخذ اقامت ترکیه توسط کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به نگارش درآمده است.

ترکیه کشوری اوراسیایی با جعیت بیش از 82 میلیون نفر کشوری رو به پیشرفت می باشد. کشوری توریستی که در سالیان اخیر اقتصاد آن رو به پیشرفت بوده است. سازمان اطلاعاتی آمریکا اخیرا ترکیه را جزء 20 کشور برتر صنعتی جهان معرفی کرده است. ترکیه با صادرات 188.5 میلیارد دلاری در سال گذشته توانسته رشدی تقریبا 4.7% را در این حوزه بدست آورد. با توجه به اقتصاد رو به پیشرفت این کشور و نرخ تورم 8.5% از نظر بیکاری می توان کشور ترکیه را کشوری خوب و قابل اطمینان برای سرمایه گذاری دانست.

دلایل سرمایه گذاری در ترکیه

ترکیه اقتصادی پویا دارد که سرمایه گذاران خارجی زیادی را به خود جلب می کند. با رشد اقتصادی امیدوارکننده انتظار می رود این کشور یکی از اقتصادهای سریع در بین اعضای OECD را داشته باشد. علاوه بر این، ترکیه سرمایه گذاری های مستقیم خارجی را ترغیب می کند و یک بخش خصوصی پویا دارد.

زیرساخت های خوب و یک نیروی کار واجد شرایط و رقابتی 2 دلیل مهم دیگر است، دال بر اینکه چرا سرمایه گذاران برای پایه گذاری شرکت خود به ترکیه نگاه می کنند. همچنین قوانین مالیات ترکیه مطلوب بوده و دولت برای کسانی که شرکت هایی را در مناطق آزاد خاص باز می کنند، مشوق و مزایای مالیاتی ارائه می دهد. این مشوق ها همچنین برای فعالیت های تحقیق و توسعه سرمایه گذاری های استراتژیک یا سرمایه گذاری های کلان قابل استفاده هستند.

انواع شرکت ثبتی در ترکیه

ثبت شرکیه در ترکیه توسط اتاق بازرگانی این کشور صورت می گیرد. همچنین در انواع مختلفی از شرکت ها وجود دارد که می توانند با توجه به قوانین ثبت شوند.

این شرکت ها عبارتند از:

 • شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی معمولا توسط سرمایه گذاران علاقمند به راه اندازی عملیات بزرگ در ترکیه مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین دارای حداقل سرمایه سهم بیشتر از شرکت با مسئولیت محدود و حدود 50000 TRY(لیر) می باشد. این نوع شرکت در مورد فرآیند مدیریت شرکت قوانین مختلفی دارد. مثلا باید حداقل یک سهامدار و یک هیئت مدیره اجباری داشته باشد. مسئولیت اعضا محدود به میزان سرمایه گذاری شده سرمایه گذاری می شود و سرمایه به سهام تقسیم می شود.

 • شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود (LLC) محبوب ترین شکل تجارت ترکیه است که به صورت خصوصی و عمومی قابل ثبت می باشد. اما نوع خصوصی معمولا توسط کارآفرینان خارجی راه اندازی می شود. حداقل یک سهامدار برای تشکیل این نوع شرکت لازم است. همچنین حداقل سرمایه سهم نیز 10000TRY (لیر) باید در مرحله اولیه فرآیند اختلاط سپرده شود. مسئولیت سهامداران محدود به میزان سرمایه سهم سرمایه گذاری شده در شرکت است.

جهت اطلاع از شرایط سرمایه گذاری در ترکیه پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله مذکور می باشد.

انواع شرکت ثبتی در ترکیه

مدارک لازم برای ثبت شرکت در ترکیه

سرمایه گذار برای ثبت شرکت در اتاق بازرگانی کشور ترکیه باید مدارک زیر را هنگام مراجعه ارائه دهد که برای افتتاح بسیار مهم و ضروری می باشد که عبارتند از:

 • اساسنامه شرکت خارجی که باید به زبان رسمی ترکیه ترجمه شده و معتبر شود.
 • گواهی ثبت شرکت خارجی که باید ترجمه و محضری شود.
 • مصوبه هیئت مدیره شرکت برای ایجاد یک شرکت در ترکیه
 • اطلاعات در مورد شخص شرکت خارجی که نماینده آن در اداره تجارت ترکیه است.
 • اطلاعات در مورد مدیر یا مدیران شرکت و نسخه های گذرنامه آنها
 • تنظیم اجاره نامه شرکت و چاپ روزنامه رسمی شرکت
 • تایید دفتر حسابداری و آماده کردن کد اقتصادی شرکت

اما هنگام ثبت شرکت در ترکیه مراحل زیر باید انجام شود. در مجموع چیزی حدود یک هفته نیاز می باشد:

 • انتخاب یک فرم تجاری که به الزامات قانون شرکت در ترکیه احترام می گذارد.
 • یک نام تجاری برای شرکت انتخاب کنید. این نام باید منحصر به فرد باشد و قبل از رزرو قابل تأیید است.
 • اسناد لازم جهت ثبت گواهی ثبت را در سازمان تجارت ترکیه تهیه کنید.
 • افتتاح حساب بانکی شرکت که در آن سرمایه سهم قبل از ثبت واریز می شود.
 • ثبت اسناد ادغام، اخذ شناسنامه مالیاتی و شماره مالیات بر ارزش افزوده و ثبت نام برای اشتغال

بررسی مراحل ثبت شرکت در ترکیه

درباره مراحل ثبت شرکت در خصوص مهاجرت به ترکیه باید مستحضر باشید که در هر محله شما به چه مدارک و اسنادی نیازمند هستید. ثانیا باید بدانید که کلیه مدارک به زبان ترکی استانبولی ترجمه و ثبت محضری شود.

در جدول زیر در خصوص مراحل ثبت شرکت اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد:

مرحله توضیحات مراحل
1 نامگذاری شرکت
2 پیش نویس اساسنامه شرکت در دفترخانه اسناد رسمی
3 ارائه و تکمیل مدارک مربوط به ثبت تجاری
4 افتتاح حساب بانکی در ترکیه و پس انداز سرمایه اولیه
5 صدور صورت وضعیت توسط مرجع بانکی دال بر اینکه پس انداز سرمایه سهام را در اداره ثبت شرکت نشان می دهد.
6 درخواست برای دریافت شماره مالیاتی و نیز مالیات بر ارزش افزوده (VAT)
7 درخواست بیمه سلامت و مجوزهای حقوق و مستمری

هزینه های ثبت شرکت در ترکیه

جدا از هزینه های راه اندازی شرکت و سرمایه اولیه آن، هزینه های زیر مربوط به ثبت رسمی یک شرکت ترکیه ای است که باید در نظر گرفته شود:

 • هزینه دفتر مجازی در ترکیه 100€ (یورو) در ماه است.
 • هزینه تشکیل شرکت درخواست شده توسط نمایندگان محلی در ترکیه تقریبا از 2950€ (یورو) برای سهامداران جداگانه شروع می شود.
 • خدمات حسابداری و خدمات مشاوره مالیاتی که توسط حسابداران در ترکیه ارائه می شود، بسته به نیاز مشتری حدود 350€ (یورو) در ماه شروع می شود.
 • خدمات کمک به افتتاح حساب بانکی که توسط نماینده محلی ارائه شده، در هر بانک 750€ (یورو) است.

با توجه به اقتصاد خوب و رو به پیشرفت این کشور، به نتیجه مطلوب رسیدن اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت امری دور از انتظار نمی باشد. شما عزیزان برای کسب اطلاعات بیشتر دررابطه با سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ترکیه می توانید با متخصصان و مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :