ترکیه

تعطیلات رسمی در ترکیه

کشور دوست و همسایه ایران یعنی ترکیه به دلیل نزدیکی مسافت و فرهنگ این دو کشور به هم هر سال گردشگران زیادی از جمله ایرانیان را به خود جذب می کند. کشور ترکیه همواره در بخش گردشگری فعال بوده و یکی از منابع اصل درآمد این کشور جاذبه های گردشگری ترکیه می باشد. این کشور نیز مانند همه کشورها دارای تعطیلات رسمی به دلیل مناسبت های خاص میباشد. تعطیلات رسمی در ترکیه همانند کشور ایران شامل تعطیلات ملی و تعطیلات مذهبی است. تعطیلات مذهبی بر طبق تغییرات ماه های قمری می باشد و در روزهای متفاوتی در سال اتفاق می افتد. در تعطیلات رسمی در ترکیه، بانک ها و سازمان های دولتی نیز تعطیل هستند و فروشگاه ها و رستوران ها در مناطق غیر توریستی بسته می باشند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله به تعطیلات رسمی در ترکیه و تاریخ آنها می پردازد و نگاهی به این روزها دارد.

تعطیلات ملی و مذهبی در ترکیه
کشور ترکیه به دلیل توریست خیز بودنش در این راستا برای ارائه خدمات به گردشگران در روزهای تعطیل نیز مغازه ها و فروشگاه هایش به خصوص در مناطق ساحلی و توریست خیز باز می باشد. اما این مراکز در روزهای تعطیلات مذهبی تا ساعت 1 بعد از ظهر بسته می باشند. بازارهای معروف ترکیه نیز در تعطیلات مذهبی کاملا بسته می باشند؛ همچنین بانک ها و ادارات در تعطیلات ملی و مذهبی در ترکیه تعطیل هستند. یکی از رسومات مردم ترک در روزهای تعطیل به خصوص تعطیلات مذهبی، دیدار و صله رحم می باشد لذا در این روزها خیابان ها شلوغ و ترافیک سنگین می باشد. از نکات قابل توجه شلوغی منطقی مانند میدان تکسیم (Taksim)، بشیکتاش (Beiktas)، نیشانتاشی (Nisantasi) و کدیکوی (Kadikoy) به دلیل تظاهرات مردمی در اول ماه می می باشد. تعطیلات ملی و مذهبی ترکیه به صورت زیر می باشند:

• جشن سال نوی میلادی که در 1 ماه ژانویه می باشد.

• روز ملی حاکمیت ترکیه و روز کودکان که در 23 ماه آوریل می باشد.

• روز کار و کارگر که در 1 ماه می می باشد.

• روز بزرگداشت آتاتورک و روز ورزش و جوانان که در 19 ماه می می باشد.

• روز پیروزی و ملی ترکیه که در 30 آگوست می باشد.

• روز جمهوری ترکیه در 29 ماه اکتبر است.

• روز دموکراسی و اتحاد ملی که در 15 ماه جولای می باشد.

تعطیلات رسمی ترکیه 2020
تعطیلات رسمی کشور ترکیه اعم از ملی و مذهبی در سال 2020 به صورت زیر هستند:

تعطیلات رسمی ترکیه در سال 2020/ تاریخ/ روز
جشن سال نو 1 ژانویه چهارشنبه
روز حاکمیت ملی و کودک 23 آوریل پنج شنبه
روز کار و همبستگی 1 می جمعه
بزرگداشت آتاتورک و روز جوانان و ورزش 19 می سه شنبه
عید فطر 24 تا 26 می یکشنبه تا سه شنبه
روز دموکراسی و اتحاد ملی 15 جولای چهارشنبه
عید قربان 31 جولای تا 3 آگوست جمعه تا دوشنبه
روز پیروزی ترکیه 30 آگوست یکشنبه
روز جمهوری ترکیه 29 اکتبر پنج شنبه

تعطیلات رسمی در ترکیه 2021
تعطیلات رسمی در سال 2021 در ترکیه به شکل زیر است؛ البته توجه داشته باشید که ممکن است تعطیلات مذهبی به دلیل رویت ماه کمی دچار تغییر بشود.

تعطیلات رسمی ترکیه در سال 2021/ تاریخ/ روز
جشن سال نو 1 ژانویه جمعه
روز حاکمیت ملی و کودک 23 آوریل جمعه
روز کار و همبستگی 1 می شنبه
جشن رمضان 14 تا 16 می جمعه تا یکشنبه
بزرگداشت آتاتورک و روز جوانان و ورزش 19 می چهارشنبه
روز دموکراسی و اتحاد ملی 15 جولای پنج شنبه
عید قربان 20 تا 23 جولای سه شنبه تا جمعه
روز پیروزی ترکیه 30 آگوست دوشنبه
روز جمهوری ترکیه 29 اکتبر جمعه

تعطیل رسمی روز کودک و حاکمیت در ترکیه
از سال 1921 در ترکیه 23 آوریل به نام روز حاکمیت ملی ترکیه و از سال 1927 این روز به نام روز کودک نهاده شد که یک تعطیلی ملی در ترکیه است و تمامی مدارس، بانک ها و دفاتر دولتی در ترکیه تعطیل می باشند. در سال 1920، اولین مجلس ملی بزرگ ترکیه پس از جنگ استقلال ترکیه برگزار شد و این پارلمان پس از پایان امپراتوری عثمان در ترکیه تشکیل شد و شروع به پایه ریزی جمهوری ترکیه کرد. این جلسه در آنکارا (Ankara) برگزار شد و در سال بعد آن برای بزرگداشت این اتفاق، این روز به نام روز حاکمیت ملی ترکیه اعلام شد. همچنین در این روز، در سال 1927 به دستور آتاتورک به روز کودکان اختصاص پیدا کرد و فرزندان ترکیه را آینده ملت نامید. در سال 1933 به پیشنهاد آتاتورک، کودکان در این روز جایگزین اعضای شورای ملی ترکیه می شوند و در مورد کودکان جلسه تشکیل می دهند.

کودکانی که در این جلسه شرکت می کنند کودکان فقیر و موفق در تحصیل می باشند و در مورد مشکلات خود صحبت و حتی قوانین جدید را مربوط به کودکان و سیاست های آموزشی و محیط زیستی امضا می کنند. برای بزرگداشت حاکمیت ملی و روز جهانی کودکان، دانش آموزان مدرسه در مراسمی یک هفته ای که با اجرای آواز و رقص همراه است در میادین ورزشی در سراسر ترکیه علی الخصوص در ورزشگاه ملی فوتبال استانبول شرکت می کنند. کودکان در این روز نیز هدایا و شیرینی دریافت می کنند. با توجه به گستردگی این رویداد در ترکیه، سازمان یونیسف نیز در سال 1979 این روز را روز جهانی کودک نامید و در این روز کودکان بین المللی بسیاری مهمان خانواده های ترکیه ایی می شوند و در جشنواره های کودک شرکت می کنند. همچنین در این روز مراسمی نمادین در آرامگاه آتاتورک اجرا می شود.

تعطیل رسمی روز جمهوری در ترکیه
در روز 29 اکتبر 1923 پارلمان جدید ترکیه قانون قانون اساسی جدید کشور ترکیه را جایگزین قانون اساسی امپراتوری عثمانی کرد. مصطفی کمال آتاتورک که رهبر جنگ استقلال ترکیه بود در این روز توسط پارلمان رئیس جمهور این کشور اعلام شد. از آن به بعد این روز، روز جمهوری ترکیه اعلام شد و یکی از مهم ترین تعطیلات رسمی در ترکیه می باشد. در این روز اجراهای ویژه در استادیوم ها و مکان های ورزشی انجام می شود و اجراهایی از جمله رقص ها و آوازخوانی سنتی ترکیه و اجرای تئاتر برگزار می گردد. معمولا 28 اکتبر یک روز قبل از این روز به صورت نیمه تعطیل در می آید و مردم با به اهتزاز درآوردن پرچم ترکیه در خیابان ها و اماکن این روز را جشن می گیرند. همچنین برای احترام و گرامیداشت پدر ترکیه، مصطفی آتاتورک مردم به آرامگاه وی رفته و یا مجسمه های او را با تاجی از گل می آرایند.

تعطیل رسمی روز پیروزی در ترکیه
در جنگ جهانی اول امپراتوری عثمانی شکست خورد و این کشور به دست نیروهای متفقین افتاد و اشغال شد. نیروهای خواهان استقلال ترکیه به رهبری مصطفی آتاتورک در جنگی به نام دوملوپینار (Dumlupinar)، در استانی در غرب ترکیه در برابر نیورهای خارجی اکثرا یونانی در گرفت و نیروهای استقلال ترکیه پیروز شدند. این اتفاق در 30ام آگوست 1922 رخ داد و در سال بعد به عنوان روز پیروزی جشن گرفته شد. در این روز که روز ارتش نیز نامیده می شود برای گرامیداشت این روز مانورهای نظامی و هوایی انجام میگیرد. پرچم ترکیه در سراسر کشور به اهتزاز در می آید و از رهبر این جنگ یعنی مصطفی آتاتورک، تجلیل به عمل می آید و در آرامگاه او مراسم رژه و سرود انجام میگیرد و تاج هایی از گل بر مجسمه های او قرار داده میشود؛ در این روز که راهپیمایی نیز انجام می شود تمامی مدارس، بانک ها و دفاتر تعطیل می باشند.

تعطیل ملی روز کار در ترکیه
روز کار و همبستگی در اول ماه می همانند بسیاری از کشورها در ترکیه نیز تعطیل می باشد. اولین تعطیلی رسمی روز کار در ترکیه به سال 1923 بر می گردد؛ این روز در ترکیه معمولا با اعتراضات همراه بوده و اتفاقات متفاوتی در طول تاریخ در این روز در ترکیه رخ داده است. دو سال پس از سال 1923 به دلیل خشونت آمیز بودن اعتراضات در ترکیه این روز به نام روز بهار و گل تغییر کرد اما در اعتراضات خونین در میدان تکسیم در سال 1976، تجمع در این میدان ممنوع اعلام شد اما در سال 2009 دوباره به روز کار و همبستگی تغییر کرد و تعطیل رسمی اعلام شد. معمولا افرادی که علاقمند به سیاست و اعتراض نیستند در این تجمعات شرکت نمی کنند و به دیدار اقوام و سفرهای خانوادگی می پردازند. کماکان این اعتراضات به دلیل پتانسیل خود برای خشونت کمی امنیتی است و مسیر تردد وسایل عمومی کم تر می باشد.

تعطیلات عید فطر در ترکیه
جشن رمضان و عید فطر نیز برای مسلمانان ترکیه بسیار مهم و یکی از مهم ترین تعطیلات مذهبی در ترکیه به حساب می آید. تعطیلات عید فطر در ترکیه سه روز می باشد و در این روزها خیابان ها بسیار شلوغ و پرجمعیت است. این عید که در ترکیه به جشن شکر یا شیرینی به دلیل اعطای شیرینی و هدایا به کودکان نیز معروف می باشد. در این روز نیز بانک ها، مدارس و دفاتر پستی تعطیل می باشند. مسلمانان در این روز در مساجد ترکیه جمع می شوند و به نماز و انجام اعمال مذهبی می پردازند. حمل و نقل عمومی در این اعیاد اعم از مترو، اتوبوس، کشتی ها و قطارها در استانبول رایگان است. بازدید از اقوام و بزرگترها، سرو شیرینی، دسر و قهوه رایگان و رسم اعطای پول و هدایا به بچه ها از سنت های این اعیاد در ترکیه می باشد. این عید بسته به رویت ماه دارد زمان های متفاوتی دارد.

تعطیلات عید قربان در ترکیه
عید قربان که به عید بزرگ نیز یاد می شود یکی از اعیاد مهم مسلمانان جهان و ترکیه می باشد و این عید 4 روز تعطیلی در ترکیه را در بر دارد. در این روز تمامی ادارات، بانک ها، مدارس و دیگر سازمان ها و دفاتر تعطیل می باشند و ترافیک جاده ها به دلیل رفت و آمد و دید و بازدید خانوادگی بسیار شلوغ می باشد. در این روز مانند بسیاری از کشورهای اسلامی دیگر گوشت حیوانات حلال ذبح شده و میان مردم تقسیم می گردد. در برخی از مناطق ترکیه مردم حیوانات را با حنا رنگ می کنند و آن را با روبان تزئین می کنند. خانواده ها حدود دو سوم گوشت حیوان را با اقوام و همسایگان به اشتراک می گذارند و آنها به طور سنتی حدود یک سوم را به فقرا می دهند. در این عید مردم ترکیه لباس نو می پوشند و لباس های قدیمی خود را به فقرا اعطا می کنند.

در این نگارش تلاش شد تا نگاهی به تعطیلات رسمی ترکیه و تاریخچه این تعطیلی ها بیاندازیم تا در صورت سفر یا مهاجرت به کشور ترکیه دلایل تعطیلی و روزهای تعطیلی برای شما آشنا باشد. همچنین همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده ارائه مشاوره در باب مهاجرت و پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *