ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه بهترین گزینه برای افراد متقاضی تحصیل در این رشته، به خصوص برای ایرانیان به شمار می رود. کشور ترکیه به عنوان یکی از مقاصد سالانه گردشگران، مکان منتخب اکثر دانشجویان خارجی برای ادامه تحصیل است. از طرف دیگر به دلیل همسایگی این کشور با کشور ما ایران، همواره مد نظر ایرانیان و به خصوص افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی را دارند، بوده است. البته شاید بتوان یکی از دلایل اصلی این انتخاب را مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیل در کشور ترکیه در رشته پزشکی دانست. در مقاله پیش رو که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده پاسخ سوالات شما در خصوص شرایط تحصیل پزشکی، هزینه های تحصیل و همچنین مدارک لازم جهت تحصیل پزشکی در ترکیه، فراهم شده است.

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه
برای متقاضیان خارجی تحصیل پزشکی در ترکیه، ابتدا توسط دانشگاه آزمونی اخذ می شود کهYÖS نام دارد که یک بخش آن مربوط به هوش و ریاضیات و بخش دیگر آن در خصوص مهارت زبان ترکی استانبولی است. این آزمون به صورت مجزا برای متقاضیان رشته پزشکی TUS و برای متقاضیان رشته دندانپزشکی DUS نامیده می شود. مدرک این آزمون به مدت 2 سال اعتبار دارد؛ پس از قبولی در این آزمون، متقاضی ملزم است که مدرک تافل (با نمره 80) یا مدرک آیلتس (با نمره 6.5) را ارائه نماید.

تقویم آموزشی در ترکیه شامل دو ترم است که به ترم های پاییز و بهار معروفند؛ هرچند، برخی دانشگاه ها ترم تابستان را نیز ارائه می دهند. برخلاف دوره تحصیل پزشکی در آمریکا که 4 سال است، تحصیل پزشکی در ترکیه طی یک دوره 6 ساله به پایان می رسد. سال های اول و دوم تحصیل شامل فراگیری علوم پایه است و در سال سوم تحصیل، دانشجویان با آسیب شناسی و بیماری ها آشنا می شوند. در سال های چهارم و پنجم، دانشجویان دوره های کارورزی بالینی را می گذرانند و این درحالیست که در سال ششم وظیفه یک پزشک را بر عهده خواهند داشت. این پزشکان اگرچه کارورز یا همان انترن خوانده می شوند ولی برای انجام وظایف خود در بیمارستان حقوق دریافت می کنند.

دانشگاه های برتر پزشکی در ترکیه
لیست دانشگاه های برتر ترکیه که مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل پزشکی در سال تحصیلی 2020-2021 هستند، عبارتند از:

• Ankara University

• Ataturk University

• Ege University

• Hacettepe University

• Istanbul University

• Koc University

• Suleyman Demirel University

• Gazi University

• Izmir Katip Celebi University

باید خاطر نشان کرد که 3 دانشگاه آخر از فهرست مذکور، فقط برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه مورد تایید هستند. در ادامه به بررسی جزئیات دانشگاه های مورد تایید برای تحصیل پزشکی در ترکیه پرداخته ایم که در جدول زیر ارائه شده است.

نام دانشگاه/ رتبه کشوری در سال 2020/ رتبه جهانی در سال 2020
Ankara University 6-8 801-900
Ataturk University 23-24 1200-1300
Ege University 4-5 701-800
Hacettepe University 2-3 601-700
Istanbul University 1 401-500
Koc University 17-18 501-600

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه
ترکیه از لحاظ ارائه خدمات آموزشی با کیفیت بالا و شهریه بسیار کم در مقایسه با بسیاری از کشورهای پیشرو در آموزش عالی، یک کشور منحصر به فرد به شمار می رود. میزان شهریه دانشجویان خارجی توسط دولت تعیین می شود و هزینه های تحصیل در دانشگاه ها با توجه به نوع دانشگاه (دولتی یا خصوصی)، مقطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری)، رشته تحصیلی (پزشکی، دندانپزشکی، مهندسی، حقوق و غیره) و مدت زمان اتمام تحصیلات تعیین می گردد. به عنوان مثال، شهریه سال 2020 در دانشگاه دولتی برای رشته پزشکی چیزی در حدود $400 (دلار آمریکا) تخمین زده می شود و این در حالیست که برای دانشگاه های خصوصی میزان شهریه از $15000 تا $25000 برای سال 2020 برآورد شده است.

شهریه در زمان ثبت نام و در ابتدای هر ترم باید پرداخت شود. در زیر شهریه سه دانشگاه در سال 2020 برای یک سال تحصیلی در رشته پزشکی مقایسه شده است.

• دانشگاه استانبول: 18000 لیر

• دانشگاه کوچ: 96500 لیر

• دانشگاه آنکارا: 8000 لیر

بدون شک می توان علاوه بر شهریه دانشگاه، هزینه های زندگی در ترکیه را نیز به هزینه تحصیل پزشکی در این کشور اضافه نمود. از این رو در جدول زیر برخی از هزینه های زندگی سال 2020 ارائه شده است.

هزینه ماهانه زندگی در ترکیه به طور میانگین/ میزان هزینه
هزینه محل اسکان TRY215 الی TRY2500 (لیر ترکیه)
هزینه بیمه TRY89 (لیر ترکیه)
خوراک TRY2000 (لیر ترکیه)
قبض تلفن همراه TRY60 الی TRY100 (لیر ترکیه)

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در ترکیه
علاوه بر موارد ذکر شده برای تحصیل پزشکی در ترکیه، مسلماً مدارکی برای این موضوع مورد نیاز است که در زیر فهرست شده اند.

✓ تکمیل فرم درخواست

✓ گذرنامه یا سند شناسایی معتبر

✓ یک قطعه عکس جدید از متقاضی (توجه داشته باشید که عکس های مخدوش و نامشخص قابل قبول نیستند)

✓ نمرات آزمون ملی (برای داوطلبانی که فاقد هرگونه مدرک تحصیلی بین المللی هستند، اجباری است)

✓ دیپلم یا گواهی موقت فارغ التحصیلی

✓ ریز نمرات تحصیلی (رونوشت های فاقد اعتبار، ارزیابی نخواهند شد)

✓ نمرات امتحانات بین المللی (GRE, GMAT, DELF, YDS, YÖS و غیره)

✓ نمرات آزمون زبان

✓ پرداخت هزینه درخواست به مبلغ $25 (دلار آمریکا)

مهلت ارسال درخواست برای تحصیل پزشکی در ترکیه تا ابتدای ماه ژوئن است. انتخاب داوطلبان با توجه به پیشرفت تحصیلی و عملکرد مصاحبه انجام می شود؛ در محاسبه موفقیت تحصیلی، جدول معیارهای تحصیلی (نمره دیپلم، میانگین نمرات عمومی دریافت شده تا ترم آخر، نمره کنکور دانشگاه (در صورت وجود)، مدرک دیپلم یا لیسانس) به عنوان یک ملاک در نظر گرفته می شود. در طول مصاحبه، متقاضیان با توجه به معیارهای زیر ارزیابی می شوند:

• انسجام بین سوابق تحصیلی و برنامه متقاضی

• میزان آگاهی در مورد اهمیت تحصیل در ترکیه و مسیر شغلی وی برای کشورش

• علاقه قابل توجه به فعالیت های اجتماعی و فرهنگی

• داشتن دورنمای روشنی نسبت به روابط بین ترکیه و کشور زادگاه متقاضی

متقاضیان موظف هستند نسخه اصلی اسنادی را که هنگام تشکیل پرونده در زمان مصاحبه ارسال کرده اند را ارائه دهند. نتایج مصاحبه در ماه آگوست از طریق پست الکترونیکی به متقاضیان پذیرفته شده اعلام می شود. دانشجویان باید با دعوت نامه خود در نزدیکترین سفارتخانه ها یا کنسولگری های ترکیه درخواست ویزای دانشجویی کنند.

در صورتی که قصد تحصیل پزشکی در ترکیه را دارید می توانید از راهنمایی و مشاوره وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *