آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان

سالیانه هزاران دانشجوی بین المللی برای تحصیل پزشکی در آلمان راهی این کشور می شوند چرا که از قدرت آموزش پزشکی آلمان آگاهی کامل دارند.

تصمیم برای تحصیل در کشور آلمان در رشته های پزشکی می تواند یک نقطه عطف در زندگی افراد باشد چرا که بیشتر دانش آموختگان کشور آلمان در رشته های پزشکی سرانجام موفق به یافتن شغلی مناسب در این کشور خواهند شد.

قبل از این که برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور آلمان در رشته پزشکی اقدامی انجام شود، بهتر است ما را در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همراهی کنید تا اطلاعات تکمیلی را در رابطه با تحصیل پزشکی در آلمان را در اختیار شما قرار دهیم.

یافتن دانشگاه پزشکی در آلمان
در کشور آلمان هیچ دانشگاه پزشکی مجزایی وجود ندارد اما 38 دانشگاه این کشور به ارائه رشته های مختلف پزشکی در این کشور می پردازند. هر فرد می تواند برای یافتن یک رشته متناسب با شرایط خود در کشور آلمان، به صورت آنلاین در اینترنت به جستجو بپردازد. این کار باید با دقت کامل انجام شود و علاقمندان به تحصیل پزشکی در آلمان باید دانشگاه خود را با توجه به رزومه تحصیلی خود انتخاب کنند. در برخی از دانشگاه های کشور آلمان برای دریافت پذیرش از دانشجویان هزینه ای دریافت می شود که هرگز قابل استرداد نیست. به همین منظور بهتر است قبل از اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان، شرایط تحصیلی مخاطبین با شرایط علمی دانشگاه های آلمان تطبیق داده شود.

برترین دانشگاه های پزشکی در آلمان
در بخش قبل در رابطه با تطبیق شرایط تحصیلی و دانشگاه مورد نظر صحبت کردیم و در این بخش اطلاعات در همین رابطه در اختیار شما قرار خواهیم داد. برترین دانشگاه های آلمان در زمینه پزشکی در جدول زیر ارائه شده است:

نام دانشگاه/ QS /Usnews:::
دانشگاه هومبولت برلین 33 78
دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ 40 35
دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانز مونیخ 42 50
دانشگاه تکنیکال مونیخ 51-100 105
دانشگاه ابرهارد کارلز توبینگن 101-150 140
دانشگاه هانوفر 101-150 121
دانشگاه فرانکفورت 101-150 130
دانشگاه فرایبورگ 101-150 142
دانشگاه هامبورگ 101-150 100
دانشگاه گوتینگن 151-200 225

این امکان وجود دارد که با مراجعه به این سامانه ها از وضعیت کلی دانشگاه های پزشکی در کشور آلمان آگاهی بیشتری بدست آورید.

اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی آلمان
بعد از یافتن دانشگاه پزشکی مورد نظر، علاقمندان باید از شرایط اخذ پذیرش نیز آگاهی پیدا کنند. دانشگاه های آلمان از یک رویه مشخص پیروی نمی کنند و این امکان وجود دارد که هر دانشگاه مدارک خاصی را برای تحصیل پزشکی در آلمان از متقاضیان طلب کند. اما برخی از امور در همه دانشگاه های این کشور از شرایط یکسانی برخوردار است که باید توسط مخاطبین انجام پذیرد.

تمام دانشجویان بین المللی باید پیش از هرگونه اقدام برای دریافت پذیرش از دانشگاه های آلمان، ارزش مدرک تحصیلی خود در کشور آلمان را مورد بررسی قرار دهند. موسساتی در کشور آلمان وجود دارد که می توانند به خوبی اعتبار مدرک تحصیلی را مورد سنجش قرار دهند. در صورتی که مدرک شما مورد تایید قرار نگیرد، شما باید در دوره های آمادگی شرکت کنید.

به این نکته نیز باید توجه داشت که تحصیل در کشور آلمان بخصوص در رشته های پزشکی به شدت رقابتی است و افراد باید رزومه تحصیلی بسیار قدرتمندی در اختیار داشته باشند. افرادی که قصد دارند از مقطع کارشناسی وارد دانشگاه های کشور آلمان شوند، نیاز به نمره سطح عالی در درس های شیمی و زیست شناسی خواهند داشت. همچنین برای تحصیل پزشکی در آلمان دانشجویان باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشند چراکه به ندرت می توان دوره آموزش پزشکی به زبان انگلیسی در کشور آلمان یافت. سطح زبان مورد نیاز را می توان در سایت دانشگاه دید اما حداقل سطح زبان آلمانی B2 است اما دانشجویان باید حتما در دوره های آموزش زبان نیز شرکت کنند.

برخی از دانشگاه های کشور آلمان برای پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی، یک آزمون ورودی را نیز طراحی می کنند تا از سطح اطلاعات آنان اطمینان حال کنند. مطالعه مقاله «اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان» اطلاعات بیش تری در اختیار شما قرار خواهد داد.

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان
پس از آنکه از سال 2014 تغییراتی در قوانین آموزشی کشور آلمان بوجود آمد، هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی در این کشور نیز تقریبا رایگان شده است اما هنوز رشته های پزشکی به صورت رایگان ارائه نمی شود. هزینه های دانشگاه به ملیت دانشجویان و همچنین نوع دانشگاه (خصوصی یا دولتی) بستگی دارد. هزینه تحصیل در رشته های پزشکی برای اروپاییان نهایتا 300€ است.

دانشجویان بین المللی باید سالیانه در حدود 1500 تا 3500€ را بعنوان شهریه سالیانه خود در دانشگاه های دولتی کشور آلمان پرداخت کنند. برخی از استان های کشور آلمان نیز هنور از این قوانین پیروی نمی کنند و شهریه دانشگاه برای دانشجویان بین المللی همچنان مطابق سالیان دور بسیار بیش تر از اروپاییان است.

مدت زمان تحصیل پزشکی در آلمان
دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه های کشور آلمان را دارند باید حداقل 6 سال و 3 ماه در این کشور به تحصیل بپردازند. دوره تحصیل پزشکی در کشور آلمان به مراحل مختلفی تقسیم می شود:

دوره اول، دوره پیش بالینی: دو سال اول تحصیل پزشکی در کشور آلمان به طور کامل در محیط دانشگاه برگزار می شود و دانشجویان دروس پایه را می آموزند و اطلاعات جزئی در رابطه با علوم پزشکی و بیماری ها در اختیار آن ها قرار می گیرد. در پایان این دوره یک آزمون شفاهی و کتبی برگزار می شود که مربوط به دانش افراد در رابطه با آناتومی بدن، فیزیولوژی و بیوشیمی است.

دوره دوم، علوم بالینی: در این دوره که سه سال به طول می انجامد، دانشجویان با اطلاعات بیش تر و تخصصی تری در رابطه با علوم بالینی روبرو خواهند بود. در طول این مدت کنفرانس ها، جلسات آزمایشگاهی و دوره های تمرینی فراوانی برگزار می شود تا دانشجویان برای کار در محیط بیمارستان آماده شوند. در این دوره دانشجویان پزشکی در دوره های کارآموزی نیز شرکت می کنند. در پایان این دوره نیز یک آزمون کتبی برای سنجش اطلاعات علمی دانشجویان برگزار می شود.

در سال پایانی تحصیل در آلمان دانشجویان باید در یک آزمون جامع شرکت کنند تا سطح علمی و توانایی حرفه ای آن ها مورد ارزیابی قرارگیرد. در صورتی که دانشجویی موفق به گذراندن این دوره نشوند، مدرک تحصیلی در اختیار آن ها قرار نخواهد گرفت؛ اما در صورت قبولی می توانند در بهترین مشاغل آلمان مشغول به کار شوند.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در سال های اخیر مفتخر بوده است که شرایط تحصیل بسیاری از موکلین خود در کشورهای مختلف جهان را فراهم آورد. در صورتی که قصد دارید تحصیل پزشکی در آلمان را تجربه کنید، می توانید با مشاورین این موسسه تماس حاصل فرمایید تا اطلاعات تکمیلی را در اختیار شما قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *