آلمان

تحصیل مهندسی در آلمان

دانشگاه های کشور آلمان، به دلیل سیستم آموزشی رایگان و همچنین رنکینگ های بالای آن، هرساله هدف بسیاری از دانشجویان بین المللی در سطح جهان هستند. در این میان رشته های مهندسی پرطرفدارترین و بالطبع پر رقابت ترین رشته ها در کشور آلمان از دید دانشجویان بین المللی می باشند؛ به همین منظور در این مقاله سعی داریم تا با آشنایی بیشتر در مورد تحصیل مهندسی در کشور آلمان راه را برای شما عزیزانی که قصد ادامه تحصیل در این رشته را در کشور آلمان را دارید، هموارتر کنیم. بی شک آلمان یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان است و همین امر باعث می شود تا دانشجویان بسیاری علاقه مند به تحصیل در رشته های فنی و مهندسی در آلمان باشند. دانشگاه های مهندسی آلمان هر ساله در بین دانشگاه های رتبه ی برتر جهان جای دارند. در سال 2018 تعداد 139,559 دانشجوی بین المللی مشغول به تحصیل در دانشگاه های مهندسی کشور آلمان بودند، در واقع این رشته آنقدر پر طرفدار است که 37% دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در آلمان را دارند، به دنبال تحصیل در این رشته در دانشگاه های آلمان هستند. یکی دیگر از دلایل تمایل دانشجویان بین المللی برای تحصیل در آلمان، سیستم تحصیلی تقریباً رایگان آن است؛ دانشگاه های دولتی در این کشور شهریه نمی گیرند، که در مقایسه با دیگر کشور های اروپا و یا حتی کانادا و آمریکا (با شهریه های بسیار بالا)، بسیار مناسب و پر طرفدار است.

دانشگاه های برتر برای تحصیل مهندسی در آلمان
همانطور که گفته شد، دانشگاه های کشور آلمان دارای رتبه های بالا در سطح جهانی می باشند؛ به طور کلی ، دانشگاه های مهندسی در کشور آلمان به دلیل استفاده از روش های آموزشی آینده نگر، برنامه های تحصیلی عمل گرا، کارمندان عالی دانشگاهی، امکانات مدرن و چشم انداز روشن از آینده بسیار ارزشمند تلقی می شوند. برنامه های درسی بسیار انعطاف پذیر بوده تا به دانشجویان این امکان را بدهد که برنامه های درسی خود را مطابق با علایق دانشگاهی شخصی خود انتخاب کنند. علاوه بر این، استادهای این دانشگاه ها از محققان برجسته در رشته های مهندسی انتخاب شده اند. در زیر اسامی دانشگاه های برتر در رشته مهندسی در آلمان لیست شده اند.

• دانشگاه فنی مونیخ (رتبه 63 در دانشگاه های مهندسی جهان)

• دانشگاه فنی آخن (رتبه 92 در دانشگاه های مهندسی جهان)

• مؤسسه فناوری کارلسروهه (رتبه 102 در دانشگاه های مهندسی جهان)

• دانشگاه فنی برلین (رتبه 125 در دانشگاه های مهندسی جهان)

• دانشگاه دویسبورگ اسن (رتبه 185 در دانشگاه های مهندسی جهان)

• دانشگاه اشتوتگارت (رتبه 207 در دانشگاه های مهندسی جهان)

پیش نیاز لازم برای تحصیل در رشته مهندسی در آلمان
برای پذیرش در رشته ی مهندسی در کشور آلمان در مقطع لیسانس داشتن حداقل مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های این کشور ضروری است، دوره ای در کالج به نام دوره T-Kurs وجود دارد، که دانشجو در این دوره آمادگی لازم برای ورود به دانشگاه را برای رشته مهندسی بدست می آورد، این دوره یک ساله است. در این دوره دروس پایه مانند ریاضی، فیزیک، علوم رایانه، شیمی و زبان آلمانی تدریس می شوند. برای پذیرش در دوره های کارشناسی ارشد، فرد باید دوره لیسانس خود را در دوره مهندسی به اتمام رسانده و فارغ التحصیل شده باشد. برای پذیرش در دوره دکتری، دانشجو می بایست با یک استاد راهنما یا سوپروایزر در یکی از دانشگاه های آلمان در ارتباط باشد. متقاضی باید مدارک خود از جمله رزومه، توصیه نامه از اساتید دوره گذشته، مدارک تحصیلی، ریز نمرات و غیره را برای وی ارسال نماید. در صورت مورد تایید بودن مدارک تحصیلی و زبان فرد نزد استاد راهنما، شخص از استاد راهنما یک نامه پذیرش دریافت کرده، که با استفاده از این نامه دانشجو می تواند پذیرش نهایی را از دانشگاه گرفته و در آخر برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان در مقطع دکتری اقدام نموده و در دانشگاه مورد نظر تحصیل نماید.

مدرک زبان لازم برای تحصیل مهندسی در آلمان
برای پذیرش در مقطع لیسانس رشته مهندسی داشتن مدرک زبان آلمانی B1 و یا برای دانشگاه های انگلیسی زبان مدرک زبان IELTS 6 اجباری است. برای پذیرش در دوره های کارشناسی ارشد، مدرک زبان B2 و در صورتی که دانشگاه انگلیسی زبان باشد، مدرک زبان IELTS 6.5 باید ارائه شود. برای پذیرش در مقطع دکتری، باید توجه داشت که اخذ پذیرش در این مقطع تفاوت زیادی با دوره های لیسانس و کارشناسی ارشد دارد؛ دانشجویان دکتری باید از دانش زبان در حد بسیار بالایی برخوردار باشند و مدرک C1 آلمانی یا IELTS 7 ارائه نمایند. البته در بعضی از موارد، اگر زبان دانشجو در این مقطع در سطح بالا باشد و در مصاحبه با استاد راهنما، روان و بدون مشکل صحبت کند، اگر استاد راهنما تشخیص دهد زبان دانشجو در سطح عالی و مناسب است، نامه پذیرش را بدون نیاز به مدرک زبان برای وی صادر می کند.

هزینه تحصیل در رشته مهندسی در کشور آلمان
هزینه های تحصیل در آلمان در رشته مهندسی بسته به اینکه دانشگاه انتخابی دولتی است یا خصوصی متفاوت می باشد. البته در بعضی از دانشگاه های دولتی هزینه هایی بین 100€ تا 350€ (یورو) در هر ترم بابت خدمات دانشجویی و ثبت نام دریافت می گردد، ولی در بعضی از دانشگاه ها همین مبلغ نیز دریافت نمی شود. باید بدانید که برای برخی از این دانشگاه ها، این قانون تا زمانی برقرار است که فرد تحصیلات خود را در همان بازه زمانی تعیین شده دانشگاه (بطور مثال 2 سال) به اتمام برساند، و اگر نه دانشجو مشمول پرداخت شهریه می شود. اما برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی در این کشور که بسیاری از آنها انگلیسی زبان هستند، دانشجو ملزم به پرداخت شهریه می باشد؛ این مبلغ چیزی بین 3000€ تا 20000€ (یورو) می باشد.

هزینه زندگی در آلمان
آلمان در چند سال اخیر قادر به کنترل تورم خود بوده به طوری که در سال گذشته تورم در این کشور فقط 1.18% بوده است؛ پس می توان گفت با ثبات هزینه ها در این کشور رو به رو هستیم. به طورکلی هزینه های زندگی در آلمان در مرحله ی اول به سبک زندگی فرد و در مرحله ی دوم به شهری که در آن زندگی می کند بستگی دارد. گرانترین شهرهای آلمان شهرهای مونیخ، هامبورگ، فرانکفورت، دوسلدوف و بن می باشند. به هر شکل اگر بخواهیم حدودی از هزینه ها را برای یک زندگی دانشجویی در این کشور در نظر بگیریم، مبلغی حدود 700€ تا 1000€ (یورو) در ماه خواهد بود که شامل هزینه مسکن، ایاب و ذهاب و خورد و خوراک دانشجو می شود. البته دانشجویان در طول دوران تحصیل مهندسی در مقطع کارشناسی، حداکثر 10 و در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، حداکثر 20 ساعت در هفته اجازه ی کار دانشجویی دارند. در نمودار ذیل مقایسه ای از هزینه اجاره بها در چند شهر این کشور آمده است.

اجاره در شهرهای آلمان

رشته ی مهندسی بالطبع پر طرفدارترین رشته در کشور آلمان است و بنابراین رشته ای با رقابت بالا می باشد؛ بازار کار فوق العاده ی این رشته بعد از اتمام تحصیل یکی دیگر از دلایل محبوبیت این رشته در میان دانشجویان است. ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعات و دید کلی ای از این رشته ارائه دهیم، در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجرب ما در موسسه ی حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *