ترکیه

تحصیل رایگان در ترکیه

انگیزه های تحصیل در ترکیه شامل فرصتی برای تحصیل نسبتاً ارزان و با کیفیت مناسب، با فرصت هایی برای بورس های تحصیلی است که علاوه بر تحصیل رایگان، کمک هزینه ماهیانه را پرداخت می کند که هزینه های اقامت، شهریه، بیمه درمانی و هزینه سفر را نیز در بر می گیرد. به منظور بررسی بیشتر، تصمیم داریم در این مقاله شرایط تحصیل رایگان در ترکیه را مورد بررسی قرار دهیم. در ترکیه حدود 200 دانشگاه وجود دارد، بیشتر آنها دانشگاه های ایالتی (حدود 120) و بقیه دانشگاه های خصوصی هستند. وقتی از تحصیل رایگان صحبت می کنیم این منظور را داریم که هزینه های دانشگاه آنقدر کم و پایین است و از طرفی دانشگاه آنقدر تسهیلات و تخفیفات در اختیار دانشجو قرار می دهد که در واقع عملاً تحصیل در ترکیه به صورت رایگان صورت میگیرد. در این میان دانشگاه های دولتی بیشتر در این دسته قرار می گیرند، ولی این به این معنا نیست که دانشگاه های خصوصی تسهیلات و تخفیف ندارد. در واقع معنای واقعی تحصیل رایگان شاید بیشتر در دانشگاه دولتی حس شود زیرا که دولت 90% هزینه های شما را متقبل می شود؛ این شرایط برای تمام مقاطع تحصیلی صدق می کند. نکته ای که شاید از اهمیت زیادی برخوردار باشد این است که، بدلیل شرایط عالی این نوع از تحصیل، رقابت بسیار زیاد بوده و بنابراین رزومه های تحصیلی قوی و معدل بالا در قبولی شما نقش به سزایی دارند. در زیر لیستی از دانشگاه های کم هزینه آورده شده اند:

• دانشگاه قدیر هس با شهریه سالانه 15000$ (دلار آمریکا)

• موسسه فناوری ازمیر با شهریه سالانه 2500$ (دلار آمریکا)

• دانشگاه اژه با شهریه سالانه 3000$ (دلار آمریکا)

• دانشگاه فنی خاورمیانه با شهریه سالانه 250$ (دلار آمریکا)

• دانشگاه اسکندر با شهریه سالانه 3900$ (دلار آمریکا)

• دانشگاه آنکارا با شهریه سالانه 4500$ (دلار آمریکا)

• دانشگاه یاسر با شهریه سالانه 9500$ (دلار آمریکا)

• دانشگاه بوغازایچی با شهریه سالانه 500$ (دلار آمریکا)

• دانشگاه سبانچی با شهریه سالانه 15000$ (دلار آمریکا)

 

دانشگاه های دولتی برای تحصیل رایگان در ترکیه
در صورت پذیرش از یکی از دانشگاه های نام برده، بورس تحصیلی پنهانی در قالب پرداخت شهریه برای شما مهیا می شود. بدین معنا که دولت ترکیه 90٪ یا بیشتر از کل هزینه تحصیل را بر عهده می گیرد. به این ترتیب، شما می توانید بدون در نظر گرفتن مدرک (لیسانس، کارشناسی ارشد یا دکتری) تقریباً رایگان تحصیل کنید. حتی اگر گرفتن پذیرش از دانشگاه های سطح بالا و برخی از دانشگاه های شهرهای بزرگ هنوز هم بسیار رقابتی و دشوار به حساب می آید، با این حال وجود 120 دانشگاه دولتی با هزاران گزینه جایگزین باعث می شود شانس شما همچنان به اندازه کافی بالا باشد. همانطور که گفته شد، بدلیل استاندارد های بالا و رقابتی بودن ورودی دانشگاه های دولتی، دانشجویان خارجی می بایست یک امتحان ویژه بین المللی دانشجویی به نام آزمون یوس (YÖS) بدهند. در این امتحان مهارت های ریاضی، تفکر تحلیلی و مهارت حل مسئله اندازه گیری می شود؛ شما همچنین باید برای اثبات سطح انگلیسی خود از نمرات عالی دبیرستان و نمره بالا TOEFL یا IELTS استفاده کنید.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی برای تحصیل رایگان در ترکیه
هیچ هزینه ای برای درخواست بورس تحصیلی دولت ترکیه وجود ندارد، برخی از کشورهایی که برای برنامه بورس تحصیلی ترکیه مجاز هستند عبارتند از آلمان، ایسلند، ایالات متحده، امارات، پاکستان و غیره؛ کشورهای دیگر نیز در این لیست وجود دارند که داوطلبان فقط می توانند برای برنامه تحصیلات تکمیلی شرکت کنند. معیارهای واجد شرایط بودن بورسیه تحصیلی دولت ترکیه در زیر ذکر شده است.

• سن افراد یکی از معیارهای دقیق است که مورد توجه قرار می گیرد.

• اگر می خواهید برای دریافت مدرک کارشناسی اقدام کنید، نباید قبل از ژانویه 1997 متولد شده باشید.

• اگر می خواهید برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد اقدام کنید، نباید قبل از ژانویه 1988 متولد شده باشید.

• اگر می خواهید برای دریافت مدرک دکتری اقدام کنید، نباید قبل از ژانویه 1983 متولد شده باشید.

• برای کارشناسی، 70% نمرات الزامی است.

• برای کارشناسی ارشد و دکتری، 75% نمرات الزامی است.

• برای دانشکده پزشکی به 90% از نمرات احتیاج است.

• اگر شهروند ترکیه هستید یا قبلاً شهروند آن بوده اید، نمی توانید درخواست برنامه کنید.

• دانشجویانی که در ترکیه تحصیل می کنند، قادر به دریافت بورس تحصیلی نیستند.

• دانشجویان منتخب هنگام سؤال باید اسناد خود را نشان دهند.

جدول زیر شروط سنی و معدل را بر اساس سیستم ایران نشان می دهد.

مقطع تحصیلی/ سن/ معدل
کارشناسی/ کمتر از 34 سال/ 14
کارشناسی ارشد/ کمتر از 34 سال/ 15
دکتری/ کمتر از 34 سال/ 18

اقدامات لازم جهت اخذ پذیرش تحصیل رایگان در ترکیه
مراحل اخذ پذیرش برای دانشگاه های ترکیه به شرح زیر می باشد. داوطلبان متقاضی در مقاطع لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا از 15 ژانویه تا 20 فوریه می توانند اقدام کنند.

مرحله اول: برای تحصیل در ترکیه یک برنامه دانشگاهی مناسب با شرایط خود پیدا کنید.

مرحله دوم: مدارک لازم را برای پذیرش آماده کنید. اگر قصد ارسال درخواست را دارید، بررسی شرایط مورد نیاز کشور (که معمولاً در وب سایت دانشگاه ذکر شده) نیز مهم است تا اطمینان حاصل شود که صلاحیت هایی که برای تحصیل انجام شده خود دارید، برای پذیرش در دانشگاه انتخابی مناسب هستند.

مرحله سوم: سیستم شما را در روند ارسال درخواست راهنمایی می کند. در صورتی که دانشگاهی که درخواستتان را برایش ارسال کرده اید، هرگونه بازخوردی به شما دهد، سیستم از طریق ایمیل به شما اطلاع می دهد.

مرحله چهارم: پس از نهایی کردن درخواست آنلاین خود، برنامه آنلاین چاپ شده را با کپی های معتبر از مدارک مورد نیاز (گواهینامه های تحصیلات قبلی، گواهی مهارت های انگلیسی و غیره) به دانشگاه انتخابی اول خود بفرستید. حتماً از دانشگاه در مورد اینکه چه مدارکی را می خواهید ارسال کنید، تایید بگیرید و اطمینان حاصل کنید که مدارک قبل از مهلت پذیرش ارسال می شوند.

مرحله پنجم: اگر موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه منتخب خود شده باشید، دانشگاه مدارک قبولی را صادر می کند.

مرحله ششم: در این مرحله باید برای اخذ ویزای خود برای اقامت تحصیلی ترکیه اقدام کنید.

در این مقاله سعی شد شمایی کلی از گرفتن بورسیه و تحصیل رایگان در کشور ترکیه به شما عزیزان نشان دهیم؛ در صورت هرگونه سوال یا ابهام با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *