نروژ

تحصیل دندانپزشکی در نروژ

تحصیل دندانپزشکی در نروژ می تواند انتخاب بسیار خوبی برای ایرانیان علاقه مند به تحصیل در این رشته پرطرفدار باشد. با افزایش تعداد ایرانیان متقاضی تحصیل در این رشته بر آن شدیم تا شرایط تحصیل دندانپزشکی در نروژ را در این مقاله مورد بررسی قرار دهیم. تحصیل در نروژ در رشته دندانپزشکی می تواند به طور همزمان فرصت تحصیل در رشته ای پردرآمد در دانشگاهی معتبر و زندگی در کشوری با بالاترین کیفیت های زندگی را فراهم کند. از طرف دیگر، تحصیل در این کشور می تواند فرصت شغلی مناسبی را نیز برای دانشجویان آماده کند؛ همچنین این کشور از کیفیت آموزشی بسیار خوبی برخوردار است. تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در مقاله حاضر سعی نموده به سوالات زیر در این زمینه پاسخ دهد:

• مزایای تحصیل دندانپزشکی در نروژ چیست؟

• شرایط تحصیل دندانپزشکی در نروژ در مقطع کارشناسی چیست؟

• بهترین دانشگاه های نروژ برای تحصیل دندانپزشکی کدامند؟

• شرایط زندگی حین تحصیل دندانپزشکی در نروژ چگونه است؟

دلایل و مزایای تحصیل دندانپزشکی در نروژ
نروژ کشوریست که تحصیلات عالی منحصر به فردی را در سطح بین المللی ارائه می دهد. تحصیل در نروژ یک تجربه چالش برانگیز اما ارزشمند است؛ نروژ در کل کشوری گران قیمت می باشد که هزینه های زندگی بالایی دارد. با این حال، دانشگاه های دولتی نروژ، حداقل در مقطع کارشناسی دندانپزشکی، هیچ شهریه ای (از جمله از دانشجویان بین المللی) دریافت نمی کنند و تنها هزینه دریافتی شهریه اتحادیه دانشجویان در هر ترم است. از جمله دلایل و مزایای تحصیل دندانپزشکی در نروژ می توان به موارد زیر اشاره نمود:

• امکان تحصیل رایگان

• امکان تحصیل به زبان انگلیسی

• دانشگاه های معتبر جهانی

• اشتغال در حین تحصیل

• کیفیت بالای سیستم آموزشی

• رفاه اجتماعی بالا

• اعتبار دانشگاه های نروژ از نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

• امکانات پیشرفته تحصیلی و دانشگاهی

• امنیت بالا و جرم و جنایت پایین

• اعتبار بین المللی مدارک تحصیلی نروژ

بهترین دانشگاه های نروژ برای تحصیل در رشته دندانپزشکی
با عنوان بهترین دانشگاه های نروژ جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی می توانیم 3 دانشگاه این کشور را معرفی نماییم:

• دانشگاه اسلو

• دانشگاه برگن

• دانشگاه ترومسو – قطب شمال نروژ

نمودار زیر رتبه این 3 دانشگاه در رتبه بندی دانشگاهی جهانی QS در رشته های پزشکی در سال های 2017 تا 2020 را نشان می دهد:

بهترین دانشگاه های نروژ

هر 3 دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران هستند. دانشگاه اسلو قدیمی ترین دانشگاه نروژ می باشد که در پایتخت این کشور، اسلو از مهمترین شهرهای دانشجویی نروژ، واقع شده است، این دانشگاه در سال 1811 تاسیس شد و دانشگاه کپنهاگ دانمارک را به عنوان الگوی خود برگزید. این دانشگاه همچنین قبلاً محلی بود که جایزه صلح نوبل از سال 1947 تا 1989 در آن اهدا می شد. زبان اصلی آموزش برای تمامی برنامه ها در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه اسلو نروژی می باشد. این دانشکده در دوره های کارشناسی (بهداشت دهان و دندان)، کارشناسی ارشد (دندانپزشکی) و دکترا دانشجو می پذیرد.

در دانشگاه برگن گروه دندانپزشکی بالینی در دانشکده پزشکی مسئول آموزش جراحان دندانپزشکی و متخصصان بهداشت دهان و دندان می باشد؛ این گروه، دوره های کارشناسی بهداشت دهان و دندان و کارشناسی ارشد دندانپزشکی ارائه می دهد. برنامه کارشناسی ارشد دندانپزشکی آن با آموزش در زمینه های بیولوژیکی، پزشکی و دندانپزشکی و همچنین آموزش بالینی متنوع است، برنامه کارشناسی بهداشت دهان و دندان نیز دانشجویان را در زمینه های ارتقای بهداشت و پیشگیری از بیماری آموزش می دهد. امکانات تحقیقاتی و محیط کار علمی این گروه دارای یک استاندارد بین المللی بالا می باشد. دانشگاه ترومسو (دانشگاه قطب شمال نروژ) نیز دارای گروه دندانپزشکی بالینی (IKO) می باشد که یکی از گروه های دانشکده علوم بهداشت این دانشگاه می باشد.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در نروژ
کارشناسی دندانپزشکی، رشته ای پزشکی است که بیماری های دهان را از طریق تشخیص و تحقیق، که شامل بررسی احتمالات درمان می باشد، مورد مطالعه قرار می دهد. برای دندانپزشک شدن باید به فنون درمان و پیشگیری تخصصی در پزشکی دندانپزشکی تسلط داشت. وظایف اساسی در دندانپزشکی، حل مشکلات مرتبط با بیماری های دهان و دندان بیماران، شامل تحقیق، درمان و مشاوره است؛ به علاوه، دندانپزشکان در این دوره باید پروتز دندان را درک کنند.

از دلایل تحصیل دندانپزشکی در دوره کارشناسی در نروژ می توان به این موارد اشاره نمود: رتبه 4 نظام آموزشی نروژ در رتبه بندی جهانی آموزش، رتبه 15 نروژ در رتبه بندی جهانی راحتی انجام کسب و کار، رتبه 7 نروژ در رتبه بندی جهانی اقتصاد و رتبه 1 نروژ در رتبه بندی جهانی امنیت. بزرگ ترین شهرهای ارائه دهنده برنامه های کارشناسی در رشته دندانپزشکی در نروژ عبارتند از برگن، اسلو و ترومسو؛ و دانشگاه های ارائه دهنده محبوب ترین برنامه های کارشناسی در رشته دندانپزشکی در این کشور عبارتند از دانشگاه برگن، دانشگاه ترومسو (دانشگاه قطب شمال نروژ) و دانشگاه اسلو.

متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در این کشور باید دارای دیپلم معتبر دبیرستان و پیش دانشگاهی در رشته تجربی یا ریاضی بوده و بالای 18 سال داشته باشند. تمام برنامه های لیسانس به زبان نروژی تدریس می شوند؛ متقاضیان باید شرایط پذیرش عمومی و مدارک مهارت در زبان نروژی را داشته باشند تا واجد شرایط پذیرش باشند. سیستم پذیرش در دوره کارشناسی در دانشگاه های نروژ یکپارچه است اما دوره های تحصیلات تکمیلی هر دانشگاه در کنار شرایط پذیرش عمومی، شرایط پذیرش مربوط به خود را خواهد داشت. متقاضیان تحصیل در رشته دندانپزشکی در نروژ می توانند دوره تحصیلات تکمیلی یکی از 3 برنامه ارشد دندانپزشکی در 3 دانشگاه فوق الذکر و 1 برنامه دکترای دندانپزشکی در دانشگاه اسلو را انتخاب کنند. متقاضیان تحصیل دندانپزشکی به زبان نروژی باید مدرک زبان نروژی در سطح B2 و متقاضیان تحصیل در این رشته به زبان انگلیسی باید مدرک زبان انگلیسی IELTS با حداقل نمره 6 داشته باشند.

شرایط زندگی حین تحصیل دندانپزشکی در نروژ
شرایط زندگی در نروژ را می توان از جنبه های مختلف مانند هزینه زندگی، کیفیت زندگی، امنیت اجتماعی و غیره مورد بررسی قرار داد. در مورد هزینه زندگی در نروژ باید گفت هزینه زندگی در این کشور به طور قابل توجهی بالاتر از بسیاری از کشورها می باشد. هزینه زندگی در نروژ بدون در نظر گرفتن اجاره 136.49% بیشتر از ایران و متوسط اجاره در این کشور نیز 88.34% بیشتر از کشورمان می باشد. جدول زیر قیمت برخی از اقلام مصرفی در نروژ در سپتامبر 2020 را نشان می دهد:

آیتم مصرفی/ قیمت برحسب دلار آمریکا
نان سفید تازه (500 گرم) 3.00$
برنج سفید (1 کیلوگرم) 2.89$
فیله مرغ (1 کیلوگرم) 13.32$
گوشت گاو (1 کیلوگرم) 27.99$
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم) 3.55$
سیب زمینی (1 کیلوگرم) 2.23$
نمودار زیر نیز توزیع هزینه ها در سپتامبر 2020 در نروژ را نشان می دهد:

توزیع هزینه زندگی در نروژ

در حال حاضر نروژ از نظر کیفیت زندگی در رتبه 11 جهان قرار دارد، از نظر شاخص امنیت نیز نروژ با امتیاز 65.84 دارای امنیت بالایی می باشد. نروژ یکی از بالاترین استانداردهای زندگی در جهان را دارد که توسط یک سیستم پزشکی با عملکرد بالا پشتیبانی می شود.

علاقه مندان به تحصیل دندانپزشکی در نروژ و مهاجرت تحصیلی به نروژ جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و از راهنمایی های کارشناسان خبره این موسسه در این زمینه بهره مند شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *