کانادا

تابعیت کانادا از طریق تولد فرزند

اخذ تابعیت کشور کانادا از طریق تولد فرزند، این روزها مورد توجه خیلی ها قرار گرفته است. پیش از پرداختن به بررسی این موضوع در کشور کانادا، بهتر است در مورد دسته بندی ها و شیوه های اخذ تابعیت در کشورهای مختلف بحثی مقدماتی داشته باشیم و جزئیات آن را بررسی کنیم. در این مقاله که تمامی حقوق معنوی آن متعلق به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت است، خواهیم کوشید درباره جنبه های مختلف اخذ تابعیت از طریق تولد فرزند، و به طور ویژه در کشور کانادا بپردازیم. تابعیت از طریق تولد فرزند، حقی است که به نوزادان متولد در داخل خاک بعضی کشورها تعلق می گیرد. سیستم های تابعیت به دو شیوه «اصل خاک» و «اصل خون» تقسیم می شود.

تابعیت بر مبنای اصل خاک
بر اساس اصل خاک، فردی که در قلمرو یک کشور متولد شود این امکان را خواهد یافت که تابعیت کشور مورد نظر را دریافت کند. به این شیوه در زبان لاتین Jus soli یا «حق خاک» می گویند که عموماَ ناظر بر اخذ تابعیت از طریق تولد فرزند است. اصل خاک در کشورهایی متداول است که به کشورهای مهاجرپذیر معروفند. فرزندی که در کشورهای دارای اصل خاک متولد می شود، صرفه نظر از تابعیت والدین، تابعیت کشور محل تولد را دریافت می کند.

فرض کنید پدر یک نوزاد ایرانی و مادر وی اهل کشور ترکیه باشد، اگر فرزند آنها در یکی از کشورهای دارای اصل خاک متولد شود، جنین محض تولد، به شرط زنده متولد شدن، تابعیت آن کشور را دریافت خواهد کرد. در مثالی که گفتیم، با توجه به این که قانون کشور ایران برای فرزندانی که پدر ایرانی دارند، بر اساس تابعیت پدر، تابعیت می دهد، این نوزاد در آن واحد تابعیت کشور ایران را نیز دریافت خواهد کرد که اصطلاحاً به آن «تابعیت مضاعف» می گوییم که به شکل سیستم مختلط خاک و خون مشخص می شود.

از بین کشورهایی که اصل خاک را رعایت می کنند می توان به آرژانتین، برزیل، شیلی، کلمبیا، مکزیک، پاراگوئه، پرو و کانادا اشاره کرد. قوانین مهاجرتی بر مبنای واقعیت های اجتماعی تغییر می کنند و تعدیل می شوند، به همین قیاس اصل خاک در کشورهای مالت و هند به طور کامل منسوخ شده و در سایر کشورها همچون استرالیا، فرانسه، آلمان، ایرلند، نیوزیلند، اسپانیا و انگلستان، بهره مندی از «اصل خاک» مستلزم این است که حداقل یکی از والدین تبعه آن کشور باشند. نکته دیگر این که هیچ کشور اروپایی بر مبنای اصل خاک، به فرزندان متولد از اتباع بیگانه تابعیت نمی دهد و اتخاذ «اصل خاک» در نیمکره غربیِ و شمالی، ایالات متحده آمریکا و کانادا اجرا می شود.

تابعیت بر مبنای اصل خون
در برابر اصل خاک، اصل خون قرار دارد که ملیت والدین، تعیین کننده ملیت و تابعیت فرزند خواهد بود. به این شیوه Jus Sanguinis می گویند و طبق آن ملیت افراد بر مبنای ملیت والدین یا ملیت یکی از آن ها تعیین می شود. این شیوه از اعطای تابعیت برای کشورهایی مهاجرفرست اعمال می شود. آلمان، لهستان، ترکیه، یونان، مجارستان و ایتالیا از کشورهایی هستند که نظام اعطای تابعیت از طریق خون در آنها جریان دارد.

مزایا و معایب تابعیت کشور کانادا از طریق تولد فرزند
کانادا در حال حاضر در زمره معدود کشورهای توسعه یافته ای است که به نوزادان متولد در آن سرزمین تابعیت غیرمشروط اعطا می کند. حقوق و مزیت هایی که کودکان به محض متولد شدن در کشور کانادا فراهم می شود، به این شرح است:

• حق اقامت در کانادا و سفر به این کشور بدون نیاز به اخذ ویزا

• امکان برخورداری و بهره مندی از مزایایی چون تحصیلات و خدمات اجتماعی رایگان

والدین فرزندانی که از طریق تولد در خاک کشور کانادا، تابعیت این کشور را دریافت می کنند، امتیاز خاصی برای دریافت اقامت دائم (PR) کانادا نخواهند داشت. لذا در صورتی که این افراد تمایل به ماندن در کشور کانادا را داشته باشند، باید از ویزای اقامت موقت استفاده کنند و روش هایی مانند دریافت ویزای توریستی، تحصیلی و کاری را در پیش بگیرند. بیشتر والدینی که فرزندانشان در کشور کانادا متولد می شوند، پس از اتمام دوران اقامت موقت خود در این کشور، خاک کانادا را ترک می کنند، و منتظر می مانند تا فرزندشان پس از رسیدن به رشد سنی لازم، بتواند وارد آن کشور شود.

تابعیت کشور کانادا از طریق تولد فرزند: پدیده «توریسم فرزندآوری»
توریسم فرزندآوری یکی از روش هایی است که در سال 2019 مورد توجه و علاقه ایرانی ها قرار گرفته و شاید یکی از دلایل توجه به این روش، اقدامات بعضی از سلبریتی ها و چهره های معروف ایرانی باشد که مدتی نُقل محافل مجازی شده بود و خیلی از کاربران فضای مجازی در جریان آن قرار گرفتند. لذا شاید یکی از پرطرفدارترین روش های مهاجرت به کانادا ، که بر مبنای اصل خاک اعطای تابعیت می کند، روش زایمان در خاک این کشور است. فراوانی این روش مهاجرتی در سال های اخیر به ویژه در سال 2019 باعث شده است که بتوانیم عنوان «پدیده» را برای آن انتخاب کنیم.

هزینه زایمان برای اخذ تابعیت کشور کانادا از طریق تولد فرزند
متداول ترین روش برای انجام زایمان در کشور کانادا این است که والدین معمولا از طریق اخذ ویزای توریستی، ویزای «چندبار ورود» 5 ساله دریافت می کنند. تقسیم بندی هزینه های کشور کانادا برای سفر به این منظور، در دو قالب هزینه های الزامی و ضروری و هزینه های غیر ضروری و تکمیلی است. در بخش اول می توان به هزینه های مسافرت، اجاره منزل مسکونی، رفت و آمد به بیمارستان، هزینه پزشک متخصص زنان و زایمان، پرداخت هزینه های بیمارستانی مربوط به زایمان و مواردی از این دست اشاره کرد.

بخش دوم این هزینه ها هزینه هایی تکمیلی است که رفاه نوزاد و والدین و سطح مطلوبیت زایمان و را افزایش می دهد. پیشنهاد می شود مادرانی که در آستانه زایمان هستند به جای پرواز اکونومی، از پرواز سطح بالاتر مانند بیزینس کلاس یا فرست کلاس استفاده کنند تا سلامت مادر و نوزاد در استانداردهای بهتری تضمین شود. یکی دیگر از موارد تسهیل کننده در این مورد، داشتن پزشک اختصاصی برای دریافت خدمات پزشکی مداوم و خدمات بالینی مستمر است. زایمان طبیعی در بیمارستان های کانادا و دریافت خدمات بالینی تا 10 روز پس از زایمان و یک شب اقامت در بیمارستان از 5000 CAD (دلار کانادا) شروع می شود.

هزینه زایمان به صورت سزارین و از طریق جراحی به همراه امکانات اقامتی بیمارستان و موارد مرتبط با آن از CAD 10.000 (دلار کانادا) شروع می شود. برخی از مادرانی که متقاضی زایمان در بیمارستان های کانادا هستند، برای این منظور به دنبال خدمات ویژه از قبیل اتاق مستقل یا اتاق و امکانات رفاهی مربوط به همراه هستند که هزینه های آن بیشتر از هزینه های معمول است. همچنین مادران باید در حدود 3500 CAD (دلار کانادا) هزینه کنند تا بتوانند از همراهی بالینی یک پزشک زنان و زایمان در مراحل مختلف بارداری تا زایمان برخوردار گردند.

شرایط زندگی و تابعیت کشور کانادا از طریق تولد فرزند
کسانی که قصد مهاجرت به قصد فرزندآوری در کانادا را دارند، حداقل باید در یک بازه زمانی 5 ماهه در کشور کانادا زندگی کنند. هزینه زندگی و اقامت در کانادا مشخصا به ایالت و منطقه محل زندگی بستگی دارد. چیزی در حدود 800 CAD تا 2000 CAD (دلار کانادا) هزینه ماهانه زندگی در ایالت ها و شهرهای مختلف کشور کاناداست. البته نکته مشترک در مورد هزینه های زندگی این است که سبک زندگی افراد تأثیر مستقیمی بر میزان هزینه های زندگی در این کشور دارد.

اخذ تابعیت کانادا از طریق تولد فرزند در این کشور یکی از راه های میان بر و سهل الوصول برای اخذ تابعیت کشور کانادا است. اما همین مسیر نیز به رغم سادگی اولیه، با پیچیدگی هایی نیز همراه است که بهره مندی از مشاوره اصولی و تخصصی می تواند به صرفه ترین و کوتاه ترین و مطمئن ترین شیوه را به متقاضیان این روش معرفی کند. از این رو در صورت نیاز به بهره مندی از مشاوره های تخصصی کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت و اطلاع از آخرین قوانین مهاجرتی می توانید از مشاوره های تلفنی رایگان این موسسه برخوردار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *