ترکیه

بهترین دانشگاه های ترکیه

در این مقاله تلاش ما بر این است که بهترین دانشگاه های ترکیه را معرفی کنیم و به بررسی این دانشگاه ها در سطح بین المللی و امتیاز و رتبه بندی این دانشگاه ها در سال 2020 بپردازیم. شاید بتوانید دو نمونه از هفت عجایب جهان را در کشور ترکیه پیدا کنید، اما مطمئن باشید میتوانید برخی از بهترین دانشگاه های دنیا را در این کشور پیدا کنید. تعداد دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارند، از سال 2015 شاهد افزایش بسیار چشمگیر بوده است. در حال حاضر، حدود 650 هزار دانشجوی خارجی در ترکیه مشغول تحصیل هستند که اهمیت روزافزون این کشور به عنوان یک مقصد عالی برای ادامه تحصیل را نشان می دهد. دانشگاه هایی با رتبه های برتر و دارای شهرت جهانی در ترکیه واقع شده اند و به دلیل پرورش بهترین دانشجویان در سراسر جهان شناخته شده هستند. ترکیه چندین دانشگاه عالی رتبه برای شما دارد تا بتوانید در مقطع لیسانس، کارشناسی ارشد یا دکتری خود در این دانشگاه ها به تحصیل بپردازید.

اخذ پذیرش دانشجویان ایرانی از بهترین دانشگاه های ترکیه
در اینکه نظام آموزش عالی ترکیه جزء برترین نظام های تحصیلی است شکی نیست چراکه اولا سیستم آموزش عالی این کشور کاملا از استاندارد آموزشی اروپایی مقرر در قرارداد بولونیا (bologna process) تبعیت کرده و مدارک اعطایی آن از اعتبار بین المللی برخوردار است. ثانیا به دلایلی مثل کیفیت تحصیلی برتر و نیز هزینه تحصیل پایین ترکیه جزء معروفترین . پرطرفدارترین مقاصد تحصیلی بین دانشجویان ایرانی محسوب می شود. اما از شرایط اصلی اخذ پذیرش از دانشگاه های برتر کشور ترکیه می توان به موارد مهم ذیل اشاره نمود:

• ارائه مدرک دیپلم متوسطه و کارنامه همراه

• شرکت در آزمونهای ورودی YÖS یا SAT (بسته به دانشگاه انتخابی)

• کلیه مدارک لازم (رزومه، انگیزه نامه، توصیه نامه و مدارک شناسائی

رتبه های بهترین دانشگاه های ترکیه در سال 2020
ترکیه در حال حاضر یکی از برترین کشورهای توریستی جهان است و بالغ بر 40 میلیون نفر گردشگر، در سال 2017 طبق گزارش Invest از سراسر جهان برای بازدید از جاذبه های گردشگری ترکیه به این کشور سفر کرده اند. این موضوع ترکیه را به دهمین جایگاه مقصد محبوب گردشگری برای تعطیلات تبدیل کرده است. کشور ترکیه تمایل دارد این محبوبیت جهانی را در زمینه تحصیل و پذیرش دانشجو با ایجاد شرایط تحصیل عالی نیز گسترش دهد، لذا در چند سال گذشته به جذب دانشجویان بین المللی پرداخته است. این کشور دارای بهترین دانشگاه های حقوق، تجارت، مهندسی و پزشکی در جهان است که توانسته در لیست دانشگاه های برتر جهان قرار بگیرد. این دانشگاه ها شامل دانشگاه کوچ(Koc University)، دانشگاه بغازیچی(Bogazici University)، دانشگاه سبانچی(Sabanci University)، دانشگاه بیلکن (Bilkent University)، دانشگاه کانکایا (Cankaya University) که تنها برخی از دانشگاه های بسیار در ترکیه هستند که در صدر لیست های رتبه بندی جهانی قرار دارند.

 

رتبه بندی برترین دانشگاه های ترکیه

در کشور ترکیه بیش از 200 دانشگاه وجود دارد که اکثر آن ها جزء دانشگاه های دولتی و نسبتا جدید هستند. در سال 1970 فقط 8 دانشگاه دولتی وجود داشت و اولین دانشگاه خصوصی ترکیه دانشگاه بیلکنت نام دارم که در سال 1984 تاسیس شده است. از جدیدترین دانشگاه های ترکیه میتوان به دانشگاه بین المللی آنتالیا(AIU) اشاره کرد که در 2012 اولین دانشجویان خود را پذیرش کرد.

نام شهر/ نام دانشگاه
استانبول Bogazici University
آنکارا METU Middle East Technical University
استانبول Istanbul Technical University
آنکارا Bilkent University
آنکارا Ankara University
استانبول Koc University
استانبول Istanbul University
آنکارا Hacettepe University
استانبول Sabanci University
آنکارا Cankaya University
آنکارا Gazi University
استانبول Marmara University

درباره بهترین دانشگاه های ترکیه در سال 2020
اکثر دانشگاه های برتر در شهرهای مهم ترکیه یعنی آنکارا یا استانبول واقع شده اند. ما در ادامه توضیح مختصری درباره برخی از این دانشگاه ها بیان می کنیم:

دانشگاه فنی خاورمیانه(METU):
دانشگاه فنی خاورمیانه مستقر در پایتخت ترکیه، آنکارا است و در سال 2020 توانسته تا رتبه 8 را در دسته بندی های EECA به خود اختصاص دهد. این دانشگاه در سال 1956 تاسیس شد و امروزه در این دانشگاه، حدود 31 هزار دانشجو مشغول تحصیل هستند.

دانشگاه بغازچی:
این دانشگاه در سال 1863 با عنوان رابرت کالج تاسیس شد و اولین دانشگاه آمریکایی بود که در خارج از ایالات متحده به زبان انگلیسی دروس را آموزش می دادند. این دانشگاه در جدیدترین رتبه بندی های EECA در رتبه 10 قرار دارد.

دانشگاه کوچ:
این دانشگاه در سال 1993 در استانبول تأسیس شد، و به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه های آموزش عالی ترکیه از آن یاد می شود. دانشگاه کوچ در رتبه بندی هایEECA در رتبه 12 قرار دارد. در حال حاضر حدود 6 هزار دانشجو در رشته های مختلف مشغول تحصیل در این دانشگاه هستند.

دانشگاه بیلکنت:
نام دانشگاه Bilkent مخفف bilim kent است که در زبان ترکی به معنای شهر یادگیری و دانش است. دانشگاه Bilkent یکی از دانشگاه های برتر تحقیقاتی کشور است و در حال حاضر حدود 13 هزار دانشجو دارد که بسیاری از این دانشجویان خارجی هستند. این دانشگاه در رده بندیEECA ، رتبه 14 را کسب کرده است و دارای گسترده ترین کتابخانه دانشگاهی در این کشور میباشد.

دانشگاه سبانچی:
دانشگاه ترکیه در رده بندی EECA در رتبه 18 قرار دارد. این دانشگاه در پاییز سال 1999 شروع به تدریس کرده و در حال حاضر حدود 4 هزار دانشجو دارد که حدود 42% از دانشجویان آن بورسیه می شوند.

هزینه های لازم برای تحصیل در بهترین دانشگاه های ترکیه
سیستم آموزش ترکیه مشابه سایر کشورهای اروپایی است. کشور ترکیه 120 دانشگاه دولتی و حدود 80 دانشگاه خصوصی دارد، که در مجموع 200 دانشگاه در این کشور فعالیت می کنند. هزینه تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین المللی بسیار مقرون به صرفه است و بسته به رشته تحصیلی، نوع دانشگاه، زبان تدریس دروس و شهر تحصیل متفاوت است. شهریه دانشگاه های دولتی کشور ترکیه بسیار ارزان تر از دانشگاه های خصوصی در ترکیه هستند، بطوری که تحصیل در یک دانشگاه دولتی می تواند حدود 300$ تا 800$(دلار) و تحصیل در دانشگاه های خصوصی حدود 20000$(دلار) هزینه در سال دارند. در دانشگاه های عمومی، شهریه دانشجویان برای برنامه های یک سال تحصیل به زبان انگلیسی بطور کلی گران تر است و شهریه یک سال تحصیلی به زبان انگلیسی از 600$ تا 1500$(دلار) در سال متغییر است، در حالی که همان دوره ها به زبان ترکی حدود 240$ تا )750$دلار) هستند.

هزینه زندگی در کشور ترکیه در مقایسه با سایر مناطق تحصیلی در اروپا نسبتا پایین تر است و شخص میتواند با حدود 400$ تا 500$(دلار) در هر ماه برای تامین هزینه های زندگی خود از جمله محل اسکان، حمل و نقل و خورد وخوراک یک زندگی دانشجویی داشته باشد، اگرچه این هزینه ها بستگی به شیوه زندگی و عادات خرج و مخارج شما نیز دارد. همچنین علاوه بر هزینه های بالا شخص برای پرداخت هزینه های کتاب های دروس و هزینه های اداری نیز به مبلغی حدود 100$ تا )150$دلار) در هر ترم نیاز خواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل و دانشگاه های برتر این کشور با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *