دانمارک

امتیازبندی مهاجرت به دانمارک

جهت اخذ گرین کارت دانمارک مقامات این کشو یک سیستم امتیاز بندی به نام امتیاز بندی مهاجرت به دانمارک را پیش بینی کرده اند تا افراد غیر عضو اتحادیه اروپا و سوئیس برای مهاجرت به دانمارک تحت این امتیاز بندی ارزیابی شوند و درخواست آنها بررسی شود. این امتیاز بندی بر پایه میزان تحصیلات، مهارت زبان و تطبیق پذیری فرد متقاضی است و اگر فردی بتواند 100 امتیاز را کسب کند می تواند در دانمارک اقامت کاری و گرین کارت دانمارک را بدست آورد. پیشنهاد می کنیم در این مقاله همراه با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت باشید تا با نحوه امتیاز بندی این سیستم آشنا شوید. لازم به ذکر است این نوع سیستم فقط برای گرین کارت و یا مهاجرت کاری به دانمارک بوده و افرادی که خواهان مهاجرت به دانمارک از طریق سرمایه گذاری و یا تحصیل هستند شامل این سیستم نمی شوند.

شرایط گرین کارت دانمارک و امتیاز بندی مهاجرت به دانمارک
دانمارک یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که به دنبال آن شهروندان عضو این اتحادیه به همراه کشورهای سوئیس و لیختن اشتاین برای مهاجرت به دانمارک نیازی به گرین کارت ندارند و نیازی به سیستم امتیاز بندی مهاجرت به دانمارک نخواهند داشت لذا این سیستم فقط برای اعضای سایر کشورها که قصد مهاجرت و اقامت در دانمارک را دارند صادر می شود. مدت زمان اعتبار این گرین کارت معمولا 18 ماه و قابل تمدید می باشد؛ لازم به ذکر است افرادی که گرین کارت دانمارک را دارند برای تمدید نیاز به صدور گرین کارت جدید ندارند. شرایط کلی اخذ گرین کارت دانمارک که تحت سیستم امتیاز بندی مهاجرت به دانمارک ارزیابی می شوند باید به صورت زیر باشد:

• متقاضی بایستی دارای توانایی مالی برای زندگی در دانمارک حداقل به مدت سال باشد.

• متقاضی بایستی تحت پوشش درمانی باشد و همراهان او نیز تحت پوشش درمانی باشند.

• متقاضی بایستی کسب درآمد 50,000 Kr (کرون دانمارک) خود را در سال اول اقامت در دانمارک تضمین کند.

لازم به ذکر است که این درآمد توسط مامورین اداره مهاجرت دانمارک ارزیابی می شود و در صورت صحت تحت امتیاز بندی مهاجرت به دانمارک قرار می گیرد.

حداقل امتیاز برای مهاجرت به دانمارک
جهت دریافت گرین کارت دانمارک همانطور که اشاره کردیم متقاضیان با فاکتورهای مختلفی امتیاز بندی می شوند و چنانچه این افراد دارای حداقل 100 امتیاز باشند می توانند به دانمارک مهاجرت کنند و گرین کارت دانمارک را دریافت کنند. این امتیاز بندی در دسته های مختلف شکل می گیرد که در جدول زیر ارائه شده است.

دسته/ حداکثر امتیاز
مدرک تحصیلی 130
مهارت زبان 40
تطبیق پذیری 15

امتیاز بندی میزان تحصیلات برای مهاجرت به دانمارک
سطح تحصیلات یکی از مواردی است که برای مهاجرت به دانمارک و اخذ گرین کارت آمریکا مورد بررس قرار می گیرد. برای کسب امتیاز برای سطح تحصیلات خود، شما باید دارای حداقل مدرک لیسانس معادل کشور دانمارک را داشته باشید. مدارک تحصیلی شما باید توسط وزارت علوم، فناوری و نوآوری دانمارک ارزیابی شود و مورد تایید قرار گیرد. هر چه میزان تحصیلات شما بیشتر باشد امتیاز بیشتری را نیز کسب خواهید کرد؛ درصورتیکه قبلا به تحصیل در دانمارک پرداخته باشید نیز امتیاز مثبتی برای شما خواهد بود. همچنین علاوه بر امتیازاتی که برای مدرک خود کسب کرده اید، امتیازات اضافی و یا پاداش را نیز می توانید به دلیل اخذ مدرک از یک موسسه و یا دانشگاه معتبر در سطح جهان و رتبه زیر 400 رده بندی بین المللی QS دریافت کنید.

لازم به ذکر است چنانچه رشته تحصیلی شما مرتبط با مشاغل مورد نیاز دانمارک باشد که به عنوان لیست مثبت شناخته می شود، همچنین امتیازات اضافی به شما تعلق خواهد گرفت. در جدول زیر میزان امتیازات تعیین شده از سوی دولت دانمارک برای امتیاز بندی مهاجرت به این کشور از نظر سطح تحصیلات ارائه شده اند.

سطح تحصیلات/ میزان امتیاز
کارشناسی 30
کارشناسی + 1 سال کارشناسی ارشد 50
کارشناسی ارشد 60
دکتری (PHD) 80

میزان امتیازات اضافی قادر به دریافت:

شرح/ میزان امتیاز
چنانچه فرد در دانشگاهی با رتبه زیر 400 تحصیل کرده باشد. 5
چنانچه فرد در دانشگاهی با رتبه زیر 200 تحصیل کرده باشد. 10
چنانچه فرد در دانشگاهی با رتبه زیر 100 تحصیل کرده باشد. 15
چنانچه رشته فرد مرتبط با لیست مورد نیاز دانمارک باشد. 30

حداقل مدرک برای امتیاز بندی مهاجرت به دانمارک
لازم به ذکر است مدرک لیسانس برای اکثر رشته ها حداقل مدرک می باشد و برخی از رشته ها نیاز به شرایط دیگر دارد که در اینجا معرفی شده اند.

رشته/ شرایط
حسابداری/ کارشناسی ارشد
مهندسی سازه/ کارشناسی ارشد
مهندسی شیمی/ کارشناسی ارشد
مدیریت تجارت/ مستندات تحصیل دانشگاهی حداقل 3 سال
پزشکی بیمارستان/ کارشناسی ارشد
حقوق/ کارشناسی ارشد
معلمی موسیقی/ کارشناسی ارشد
بخش فناوری و IT/ مستندات تحصیل دانشگاهی حداقل 3 سال
مدیریت/ مستندات تحصیل دانشگاهی حداقل 3 سال
بهداشت و مراقبت های درمانی/ کارشناسی حرفه ای
بخش آموزش/ کارشناسی حرفه ای

امتیاز بندی مهارت زبان برای مهاجرت به دانمارک
جهت مهاجرت به دانمارک برای مهارت های زبانی می توانید حداکثر 40 امتیاز را کسب کنید که شامل تسلط بر زبان های دانمارکی، سوئدی، نروژی، انگلیسی یا آلمانی است. امتیازات را می توان برای هر دو زبان اسکاندیناوی (دانمارکی، سوئدی یا نروژی) و یا انگلیسی یا آلمانی کسب کرد و توجه داشته باشید که امتیازات به صورت همزمان برای برای انگلیسی و آلمانی یا دو زبان بیشتر از زبان های اسکاندیناوی شامل نمی شود. زبان رسمی دانمارک، زبان دانمارکی است و زبانی شبیه به زبان های نروژی و سوئدی می باشد. لازم به ذکر است تسلط به این زبان علاوه بر اخذ امتیاز برای مهاجرت به دانمارک کار شما برای زنندگی و کار و همچنین برقراری ارتباط راحت در این کشور را بسیار آسوده می کند.

در هر صورت از شما خواسته می شود نشان دهید که حداقل در یک آزمون شرکت کرده اید و زبان دانمارکی سطح 1 را بدست آورده اید. در غیر این صورت، می توانید مهارت زبان را از طریق بیانیه کارفرمای قبلی خود با بیان اینکه شما حداقل یک سال کار خود را با استفاده از زبان های دانمارکی، سوئدی، نروژی، انگلیسی یا آلمانی انجام داده اید یا اینکه اثبات کنید حداقل یک سال تحصیلات عالی خود را در یکی از زبان های گفته شده گذرانده اید. در این دو مورد، شما یک مدرک زبان برابر با یک آزمون مطالعه به زبان دانمارکی به عنوان زبان دوم را بایستی ارائه کنید.

مهارت زبان/ میزان امتیاز
سطح 1 (دانمارکی یا معادل سوئدی) 5
سطح 2 (دانمارکی یا معادل سوئدی) 10
سطح 3 (دانمارکی یا معادل سوئدی) 20
مدرک زبان دانمارکی به عنوان زبان دوم 40
سطح 3 آلمانی یا انگلیسی 20
آلمانی یا انگلیسی به عنوان زبان دوم 40

امتیاز بندی تطبیق پذیری برای مهاجرت به دانمارک
امتیاز بندی تطبیق پذیری برای مهاجرت به دانمارک که نهایتا شامل اخذ 15 امتیاز می شود به شرح زیر است. توجه داشته باشید که تحصیل و کار همزمان مورد شمارش امتیازات نبوده و فقط یکی از این موارد حساب می شود.

نوع تطبیق پذیری/ میزان امتیاز
چنانچه فرد به مدت 1 سال در کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس تحصیل کرده باشد. 5
چنانچه فرد به مدت 3 سال در کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس تحصیل کرده باشد. 10
چنانچه فرد به مدت 1 سال به صورت متوالی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس اقامت داشته یا کار کرده باشد. 5
چنانچه فرد به مدت 2 سال به صورت متوالی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس اقامت داشته یا کار کرده باشد. 10

همانطور که اشاره کردیم افرادی که رشته تحصیلی آنها مربوط به لیست مشاغل مورد نیاز باشد 30 امتیاز کسب خواهند کرد. این لیست در سال 2020 به صورت زیر است:

• رئیس بخش

• مدیر تحقیق و توسعه

• مشاور کشاورزی

• مهندس دریایی

• معمار

• طراح صنعتی

• پزشک بیمارستان

• مشاور بهداشت و سلامتی

• مهندس ارتوپدی

• موسیقی درمانی

• مشاور سمعک

• حسابرس

• مشاور HR

• توسعه دهنده وب

• اقتصاددان مدنی

• سازمان دهنده، کانتور

• رادیوگرافی

• تکنسین آزمایشگاه پزشکی

برای اخذ اطلاعات دیگر درباره نحوه مهاجرت به دانمارک و یا دیگر کشورهای اروپا و آمریکایی می توانید با در میان گذاشتن شرایط خود با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از روند کلی آن آگاه شوید و به بهترین شکل به خواسته خود برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *