آمریکا

اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا

ایالات متحده آمریکا با پذیرش بیش از 1 میلیون دانشجوی خارجی مقصد اول دانشجویان بین المللی می باشد. این کشور با داشتن بیش از چندین هزار کالج و دانشگاه میزبان و پذیرای بسیاری از دانشجویان خارجی می باشد. اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا مستلزم رعایت شرایطی می باشد که در صورت رعایت آن ها، فرد متقاضی می تواند مهاجرت تحصیلی به آمریکا داشته باشد و از مزایای آن بهره ببرد. هر کدام از دانشگاه های آمریکا استانداردها و شرایط لازم مربوط به خود را دارند، اما محوریت اکثر آنها یکی می باشد. اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه های آمریکا فرصتی استثنائی برای تحصیل در بالاترین سطح و کیفیت و همچنین یک سرمایه گذاری برای آینده می باشد؛ چرا که با داشتن مدرک و تخصص از این دانشگاه ها فورا به بازار کار جهانی ورود پیدا کرده و از حقوق بالا و مزایای بسیاری بهره خواهید برد.

اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا در مقاطع مختلف و رشته های متنوع برای دانشجویان خارجی امکان پذیر است. یکی از موارد مهم برای اخذ پذیرش از این دانشگاه ها، مدرک زبان انگلیسی و یا زبان دوم می باشد؛ اکثر دانشگاه ها و دانشکده ها یکی از شروط خود برای اخذ دانشجوی خارجی را مدرک بین المللی زبان مانند تافل و یا ایلتس می دانند. همچنین در نظر داشته باشید که شهریه دانشگاه ها با یکدیگر متفاوت می باشد، این تفاوت بسته به دولتی یا خصوصی بودن دانشکاه، ایالت محل تحصیل، رشته و مقطع تحصیلی متفاوت می باشد. البته کمک های مالی مانند بورسیه تحصیلی نیز در بسیاری از این دانشگاه ها برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته شده است. دانشجویان عزیز برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه این مقاله که به دست مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است با ما همراه باشید.

مزایای اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا
به صورت کلی کیفیت و سطح سیستم آموزشی آمریکا بر هیچکس پوشیده نیست و نام بهترین دانشگاه های آمریکا همواره در لیست دانشگاه های برتر جهان بوده است. اخذ پذیرش از دانشگاه ها و کالج های آمریکا مزایای بی شماری دارد که در اینجا به چندی از آنان اشاره کرده ایم:

• اعتبار بالای مدارک صادر شده از سوی این دانشگاه ها

• تحصیل در بهترین کیفیت و امکانات

• امکان تحصیل در رشته های متنوع و نو

• امکان بورسیه تحصیلی

• ارتباط با دیگر دانشگاه های برتر جهان

• دسترسی به کتابخانه ها و فضای باز برای تحقیقات

• ورود سریع به بازار کار پس از فارغ التحصیلی

• تحصیل زیر نظر بهترین اساتید و دانشمندان

شرایط کلی اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا
با توجه به اینکه دانشگاه ها و دانشکده های آمریکا از قانون کلی پیروی نمی کنند و هر کدام بصورت مستقل و جداگانه اداره می شوند، استاندارد ها و شرایط هر یک از این دانشگاه ها متفاوت می باشد و برای دریافت جزئیات شرایط این دانشگاه ها باید به سایت این دانشگاه ها رفته و کسب اطلاع کنید. اما به صورت کلی شرایط عمومی این دانشگاه ها معمولا یکسان است و موارد زیر را از متقاضی درخواست می کنند:

• ارائه مدرک تسلط بر زبان (ایلتس یا تافل)

• ارائه مدرک تحصیل به همراه ریز نمرات ترجمه شده

• ارائه مدت زمان تحصیل و آخرین سال فارغ التحصیلی

• بررسی رشته و مقطع تحصیلی دانشجو

• ارائه مدارک و فرم های لازم برای پذیرش دانشجو

آزمون های ورودی دانشگاه های آمریکا
بیشتر کالج ها و دانشگاه های ایالات متحده برای پذیرش دانشجویان مقطع کارشناسی و هم کارشناسی ارشد، آزمون های ورودی برای مقایسه میزان توانایی دانشجویان برگزار می کنند. این آزمون ها به این دلیل انجام میگیرد که سوابق تحصیلی و نمرات دانشجویان از نظام های متفاوت آموزشی می باشد و فقط این نمرات نمی تواند معیار اصلی برای مقایسه و پذیرش دانشجویان بین المللی باشد. این آزمون ها در جدول زیر برای مقاطع و رشته های مختلف تحصیلی انجام می گیرد و در صورت قبولی دانشجو پذیرش می شود. تمامی این آزمون ها به زبان انگلیسی می باشد و بایستی یک سال قبل از اقدام به پذیرش برای شرکت در این آزمون ها آماده شوید.

مقطع/ آزمون/ توضیحات
کارشناسی
SAT آزمون ورودی دبیرستانی ها
TOEFL آزمون تسلط بر زبان انگلیسی
ACT آزمون ورودی دبیرستانی ها
کارشناسی ارشد
TOEFL آزمون تسلط بر زبان انگلیسی
GRE آزمون ورودی رشته های علوم انسانی، علوم و ریاضی
GMAT آزمون رشته های مدیریت و تجارت
LSAT آزمون ورودی دانشکده های حقوق
MCAT آزمون ورودی دانشکده های پزشکی
DAT آزمون ورودی دانشکده های دندانپزشکی
PCAT آزمون کالج های داروسازی
OAT آزمون ورودی رشته چشم پزشکی

روند اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا
در ابتدا باید رشته ای که می خواهید در آن تحصیل کنید مشخص کنید و سپس با توجه به بودجه خود و میزان شهریه های دانشگاه های آمریکا و برنامه های آموزشی این دانشگاه ها را چک کنید. توجه داشته باشید که فقط یک انتخاب نداشته باشید و چندین دانشگاه را انتخاب کنید تا در صورت عدم پذیرش از یک دانشگاه امید خود را از دست ندهید. معمولا زمان مکاتبه با دانشگاه از موارد مهم می باشد معمولا 10 ماه قبل از شروع ترمی که خواستار شروع تحصیل هستید مکاتبات خود را با دانشگاه آغاز کنید. به صورت کلی روند اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا به صورت زیر می باشد.

1- انجام مکاتبات با دانشگاه و اساتید

2- ارسال فرم درخواست پذیرش

3- ثبت نام در آزمون های ورودی

4- شرکت در آزمون های ورودی

5- دریافت نامه پذیرش از سوی دانشگاه

6- پرداخت شهریه اولیه درخواستی

7- ارسال انگیزه نامه به دانشگاه

مسئولین دانشکده اطلاعات مربوط به برنامه های دانشگاهی و فرم درخواست را برای شما ارسال می کند؛ ممکن است بتوانید فرم درخواست دانشگاه مورد نظر را بصورت آنلاین دریافت کنید. هزینه هر درخواست بین 35 دلار تا 100 دلار است؛ این پول برای پردازش درخواست شما پرداخت می شود و حتی اگر پذیرش نیابید، قابل بازگشت نیست. اگر درخواست خود را ارسال می کنید، برای تأیید درخواست شما، با دفتر پذیرش دانشگاه تماس بگیرید. دفتر پذیرش، نمرات شما را که در طی چهار سال آخر دوره متوسطه کسب کرده اید، بررسی خواهد کرد؛ همچنین نتایج شما از کنکور سراسری در کشور شما نیز بررسی خواهد شد. اگر متقاضی مقطع کارشناسی و بالاتر هستید، نمرات شما در دانشگاه یا کالج قبلی نیز مورد توجه قرار خواهد. چندین روز قبل از اتمام روز مهلت درخواست، حتماً درخواست خود را به دانشگاه ارسال کنید، این به شما فرصت می دهد تا هرگونه تاخیر احتمالی را برطرف کنید.

پرداخت پول به دانشگاه به عنوان سپرده
اکثر دانشگاه های آمریکا از دانشجویان خود می خواهد برای رزرو آنها برای کلاس ها و خوابگاه ها، مبلغی را در مهلت مشخصی پرداخت کنند. برای دانشجویان بین المللی، این سپرده می تواند به اندازه شهریه ترم یا شهریه کل سال باشد. اگر متقاضی کمک های مالی هستید یا قصد دارید در خوابگاه دانشگاه زندگی کنید، باید بلافاصله سپرده خود را پرداخت کنید. از آنجا که بسیاری از دانشگاه ها برای کلیه دانشجویان خوابگاه کافی در دانشگاه ندارند، در صورت ارسال درخواست خوابگاه و هزینه آن در اسرع وقت شانس بهتری برای گرفتن اتاق در محوطه دانشگاه خواهید داشت. همچنین ممکن است شما بخواهید بیانیه ای را ارائه دهید که نشان می دهد در طی سال هایی که در دانشگاه خواهید بود چقدر پول در دسترس خواهید داشت. اگر بورس تحصیلی دارید یا دولت یا سازمانی از شما حمایت مالی می کند، باید جزئیات آن را ارسال کنید.

ویزاهای تحصیلی آمریکا
به صورت کلی 3 نوع ویزای تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در ایالات صادر می گردد به طوری که ویزای F1 برای تحصیلات دانشگاهی، J1 برای آموزش های عملی که در کشور خود وجود ندارد و ویزای M1 برای تحصیلات غیرآکادمیک یا رشته های خاص می باشد. اگر متقاضی دریافت مدرک دانشگاهی یا دوره زبان انگلیسی هستید، می توانید با ویزای F1 که متداول ترین ویزای تحصیلی می باشد موفق به مهاجرت به آمریکا شوید. همچنین شما موظف خواهید بود ظرف 60 روز پس از اتمام تحصیل به کشور خود بازگردید. ویزای تحصیلی آمریکا فقط برای تحصیل در آن دانشگاه خاص معتبر است، بنابراین برای انتقال به دانشگاه دیگر باید مراحل اداری آن را طی کنید. توجه کنید که در روند اخذ ویزای آمریکا برای ایرانیان یک مصاحبه وجود خواهد داشت و در آن از شما خواسته می شود اثبات کنید که بودجه کافی برای تامین هزینه های خود .

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا
دانشجویان پس از دریافت نامه پذیرش از سوی دانشگاه، می بایست مدارک لازم برای اخذ پذیرش را به دانشگاه مورد نظر ارسال کنند، این مدارک عبارتند از:

✓ تکیل فرم درخواست پذیرش

✓ ارسال تمامی مدارک تحصیلی همراه با ریز نمرات

✓ ارسال نمرات آزمون های ورودی درخواستی مانند ACT, DAT

✓ ارائه مدارک زبان تافل یا آیلتس

✓ ارسال انگیزه نامه متقاضی برای تحصیل

✓ ارائه 2 قطعه عکس

✓ ارائه رسید پرداخت هزینه های مربوط

✓ ارائه مدارک هویتی مانند گذرنامه

✓ ارائه برنامه و پلن تحصیلی شامل اهداف تحصیل و …

✓ ارائه فعالیت های اخیر مربوط به تحصیل مانند مقالات و …

در نظر داشته باشید که علاوه بر اخذ خوابگاه، منطقه تحصیل، استفاده از تخفیفات کارت دانشجویی و صرفه جویی در نحوه زندگی، استفاده از بورسیه تحصیلی یکی از بهترین راه ها برای کاهش هزینه های تحصیل در مهاجرت به ایالات متحده آمریکا می باشد. افرادی که نمرات عالی در تحصیلات پیشین و همچنین آزمون های ورودی دارند از شانس بیشتری برای بورسیه شدن برخوردارند. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله سعی داشته اند تا تمامی اطلاعات مربوط به اخذ پذیرش تحصیلی و مهاجرت به آمریکا در اختیار شما قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *