آمریکا

گرین کارت آمریکا

ایالات متحده آمریکا کشوری پیشرفته به دلیل مهاجرپذیری، اقتصاد قوی، رفاه اجتماعی، فرصت های شغلی و کاری فراوان و اعتبار مدارک تحصیلی یکی از محبوب ترین کشورها برای مهاجرت به شمار می آید. افراد خارجی زیادی مشتاق کسب اقامت دائم این کشور هستند تا بتوانند در آمریکا به اهداف خود برسند. در حال حضر بیش از میلیون ها نفر به آمریکا مهاجرت کرده اند و در این کشور به اهداف خود رسیده اند. همانطور که می دانید برای ورود و زندگی در آمریکا ، چه موقت چه دائم نیاز به کسب مجوز از سوی دولت آمریکا دارید. لذا دولت آمریکا برای اجازه این اقامت ها کارت هایی را صادر می کند که یکی از این کارت ها گرین کارت (Green Card) نام دارد. اما گرین کارت چیست؟ و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟ موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله گرین کارت و روش های دریافت آن را به خوبی شرح داده است.

• گرین کارت آمریکا چیست؟

• روش های اخذ گرین کارت آمریکا چگونه است؟

• تفاوت گرین کارت با ویزا چیست؟

• گرین کارت به چه افرادی تعلق می گیرد؟

• اعتبار گرین کارت چه مدت است؟

گرین کارت آمریکا
گرین کارت یا همان کارت سبز، کارتی است که توسط دولت آمریکا برای افراد خارجی که نیاز به مجوز اقامت دائم در ایالات متحده آمریکا را دارند صادر می گردد. افراد خارجی با داشتن این کارت می توانند به زندگی نامحدود، کار و تحصیل به طور قانونی در هر نقطه ای از آمریکا بدون نیاز به ویزا بپردازند. همچنین افرادی که دارای گرین کارت هستند می توانند خانواده خود را نیز به آمریکا بیاورند و این از مزایای مهم گرین کارت می باشد. اعتبار این کارت معمولا 10 ساله و با روندی ساده قابل تمدید می باشد. علاوه بر این با داشتن گرین کارت می توانید به بسیاری از کشورها سفر کنید با این حال با داشتن گرین کارت مجاز به ماندن بیش از 1 سال دور از آمریکا نیستید چون در غیر اینصورت کارت شما منقضی می شود و نیاز به اقدام مجدد خواهید داشت.

تاریخچه گرین کارت آمریکا
گرین کارت که اخیرا دوباره به رنگ سبز درآمده، تاریخچه ای با نام و رنگ های متنوع دارد؛ خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) رسما از آن به عنوان کارت اقامت دائم یاد می کند. با این حال، همچنین به مرور زمان به عنوان کارت اقامت بیگانه یا کارت ثبت نام بیگانه شناخته شده است. در حقیقت، تاریخچه کارت سبز بسیار رنگارنگ است؛ تا قبل از سال 1940 اتباع بیگانه برای مهاجرت به آمریکا نیازی به مجوز نداشتند، قانون ثبت نام بیگانگان در سال 1940، موجب شد كه همه شهروندان غیر آمریكایی در آمریكا در دفاتر پست دولت فدرال ثبت نام كنند. فرم های ثبت نام برای پردازش به اداره مهاجرت ارسال شد و کارت رسید (فرم AR-3) به عنوان اثبات رعایت قانون برای اقامت کشور ارسال شد. این قانون بین ساکنان بیگانه قانونی و غیرقانونی هیچ تبعیضی قائل نمی شد.

اولین گرین کارت بلافاصله پس از جنگ جهانی دوم صادر شد. کنگره قانون ثبت بیگانگان در سال 1940 را تصویب کرد، که افراد خارجی متولد 14 سال و بالاتر را ملزم به مراجعه به اداره پست ایالات متحده می کردند تا انگشت نگاری کنند و حضور خود را در ایالات متحده ثبت کنند. این کارت در طول سال ها در سال های 1950، 1997، 1989 و 2010 با نام ها و قوانین متغیر به روز شد و با پیشرفت تکنولوژی نوع و جنس این کارت ها نیز تغییر کرد. نسخه فعلی کارت سبز در ماه می 2010 معرفی شد و از فناوری های امنیتی مانند تصاویر هولوگرافی، اثر انگشت حک شده با لیزر، تصاویر میکرو با وضوح بالا و شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) بهره می برد بطوری که پیشرفته ترین فناوری در این کارت به کار برده شده تا از جعل جلوگیری کند و احراز هویت سریع و دقیق را تسهیل می کند.

انواع گرین کارت آمریکا
به صورت کلی بسته به شرایط فعلی شما و نحوه دستیابی به آن، انواع مختلفی از گرین کارت آمریکا وجود دارد. در واقع 4 نوع اصلی گرین کارت آمریکا با توجه به شرایط و نوع اقامت وجود دارد که در زیر توصیف شده اند.

• گرین کارت های تحت حمایت از خانواده: این گرین کارت به افرادی داده می شود که خانواده نزدیکی در آمریکا دارند و می خواهند به آنها بپیوندند. این نوع گرین کارت فقط به خانواده درجه یک اعم از همسر، فرزندان، خواهر و برادر یا والدین یک شهروند ایالات متحده یا والدینی که اقامت دائم ایالات متحده آمریکا را دارند، داده می شود.

• گرین کارت های تحت حمایت از شغل: این نوع گرین کارت به افرادی داده می شود که در ایالات متحده آمریکا شغلی پیدا کرده باشند و با کارفرما قرارداد بسته باشند. کارفرمای آمریکایی فرم ها و مراحل درخواست را پر می کند و از فرد متقاضی برای ماندن در ایالات متحده حمایت می کند. با داشتن یک گرین کارت تحت حمایت شغلی، فرد به کارفرما ملزم است و تا پایان قراردارد ملزم به کار در شرکت کارفرما می باشد. فقط پس از اتمام قرارداد، فرد می تواند با یک کارفرمای متفاوت شغلی دیگر پیدا کند.

• گرین کارت تحت حمایت از تنوع نژادی: هر ساله ایالات متحده برای شهروندان کشورهایی که نرخ مهاجرت کمی به آمریکا دارند و نژاد آنها در خاک آمریکا کم می باشد، قرعه کشی لاتاری برگزار می کند، اگر فرد در این قرعه کشی برنده شود به او ویزا تعلق می گیرد و پس از مدتی به فرد گرین کارت داده می شود. شرکت و برد در لاتاری آمریکا ، یکی از سریع ترین و کم هزینه ترین روش ها برای اخذ گرین کارت می باشد.

• صدور مجدد گرین کارت: این گرین کارت به افرادی داده می شود که قبلاً گرین کارت داشته اند اما به خارج از ایالات متحده سفر کردند و به دلایلی بیش از یک سال از کشور دور بوده اند و برنگشتند. دلایل دوری باید فراتر از کنترل فرد باشد مثلا اگر فرد در کشور دیگری بازداشت شده باشد یا به دلایل خانوادگی یا فرهنگی مجاز به بازگشت نباشد. همچنین فرد باید ثابت کند که هیچ فرصتی برای بازگشت مجدد از طریق اسناد مختلف برای دریافت این کارت را نداشته است.

اخذ گرین کارت آمریکا تحت حمایت خانواده
برای اخذ گرین کارت آمریکا تحت حمایت خانواده، باید یکی از اعضای خانواده شما در ایالات متحده زندگی کند به طوری که عضو خانواده شما باید یا نامزد، همسر، فرزند، خواهر و برادرتان یا والدین بیولوژیکی یا نوه شما باشد. عضو خانواده باید یک شهروند ایالات متحده باشد و یا اقامت دائم ایالات متحده را داشته باشد و مایل به حمایت از فرم های درخواستی شما باشد. همچنین، اعضای خانواده باید ثابت کنند که آنها توانایی حمایت از نظر مالی تا چند ماه اول پس از عزیمت به ایالات متحده تا زمانی که شغلی پیدا نکنید، را خواهند داشت. عضو خانواده باید حداقل 21 سال سن داشته باشد و باید دارای آدرس معتبری در ایالات متحده باشد؛ به علاوه، اعضای خانواده شما باید در حال حاضر در ایالات متحده زندگی کنند و یک آدرس معتبر ایالات متحده را ارائه دهند که پس از دریافت گرین کارت، شما نیز بتوانید در آنجا ساکن شوید.

اخذ گرین کارت آمریکا تحت حمایت شغلی
برای اخذ گرین کارت مبتنی بر اشتغال، باید پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمایی در آمریکا داشته باشید. اگر در ایالات متحده شغلی پیدا کرده اید، باید مدارک آن را داشته باشید که شامل یک قرارداد منعقده یا نامه امضا شده از طرف کارفرمای شما می باشد که درمورد شروع کار، توضیحات را بیان می کند. توجه داشته باشید که موافقت نامه های شفاهی در هنگام ورود توسط هیچ نهاد آمریکایی پذیرفته نمی شود و گرین کارت در اینصورت داده نمی شود، بنابراین اطمینان حاصل کنید که یک سند معتبر دارید که نشان دهنده استخدام شما در آمریکا دارد. همچنین کارفرمای شما باید حداقل شرایط را برای پرداخت حقوق شما داشته باشد. سازمان های مسئول صدور گرین کارت و ویزاهای مهاجرتی از شركت حامی ویزا شما اظهارنامه مالی را درخواست خواهد کرد. اگر صورت حسابهای مالی نشان دهد که کارفرما پول کافی برای پرداخت حقوق شما را ندارد، بنابراین به شما گرین کارتی داده نخواهد شد.

تفاوت ویزا با گرین کارت
بصورت کلی می توان گفت که گرین کارت با ویزا در شکل، اعتبار، اجازه کار و زندگی با هم تفاوت دارند. با داشتن گرین کارت شما می توانید در هر نقطه از آمریکا زندگی کنید و کار کنید اما با هر نوع ویزایی اجازه کار نخواهید داشت و فقط با ویزاهای کاری می توانید مهاجرت کاری به آمریکا داشته باشید. همچنین گرین کارت برای اقامت دائم آمریکا می باشد و هر 10 سال کارت به راحتی تمدید می شود اما ویزا به صورت موقت می باشد و تمدید آن بستگی به شرایط شما دارد. علاوه بر این مهم ترین تفاوتی که می توان به آن اشاره کرد این است که ویزا می تواند به گرین کارت تبدیل شود اما گرین کارت می تواند به اخذ شهروندی آمریکا منجر شود که بالاترین وضعیت در آمریکا برای یک خارجی قلمداد می شود.

گرین کارت به شکل کارت شناسایی پلاستیک سبز صادر می شود در حالی که ویزا به صورت تمبر یا برچسب ضمیمه گذرنامه مسافرتی صادر می گردد. همچنین دارندگان گرین کارت باید مراقب باشند و از این سند به عنوان ویزای چند ورود استفاده نکنند زیرا ممکن است وضعیت آنها در صورت گذراندن زمان زیادی بیش از 1 سال در خارج از ایالات متحده ابطال شود و از این کارت به عنوان خانه دوم استفاده کنند. در حالی که، دارنده ویزا بسته به ویزا ممکن است حق ورود یکبار به کشور را داشته باشد یا هر چند بار که می خواهد وارد کشور شود. علاوه بر این دارندگان گرین کارت می توانند بدون ویزا به کشورهای کانادا، مکزیک، جامائیکا، کاستاریکا و دیگر کشورهای ویزا آزاد برای دارندگان گرین کارت وارد شوند.

توجه داشته باشید که با داشتن گرین کارت به مدت 5 سال و در صورت ازدواج با تبعه آمریکایی به مدت 3 سال، می توانید گرین کارت خود را تبدیل به شهروندی آمریکایی کنید و از حق رای، مزایای پاسپورت آمریکایی و دیگر مزایای آن استفاده کنید.

امیدواریم این نگارش که به دست مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده ، توانسته باشد به تمامی سوالات شما پاسخ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *