کانادا

کار در کانادا

این روزها هموطنان زیادی به فکر مهاجرت کاری و ساختن آینده خود و اعضای خانواده هستند، در میان کشورهای پیشرفته و مطرح دنیا کار در کانادا مورد توجه متقاضیان زیادی قرار گرفته است. مهاجرت کاری به کشور کانادا از طریق اخذ دعوت نامه شغلی از کارفرمایی معتبر در این کشور و برنامه نیروی کار ماهر یا اکسپرس اینتری کانادا امکان پذیر است. بی شک تصمیم برای ترک کشور و زندگی و کار در کشور کانادا با زبان و فرهنگ دیگر کار سختی و دشوار است اما در عین حال مهاجران از مزایایی مثل: درآمد بالا، زندگی در کشوری با اقتصاد پیشرفته و با ثبات، برخورداری از رفاه اجتماعی، خدمات بهداشتی و درمانی، امکانات استفاده از امکانات دولتی و … بهره مند می شوند. مقاله ای که مطالعه می کنید توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در رابطه با کار در کانادا تهیه و تنظیم شده است.

شرایط کار در کانادا
افرادی که قصد مهاجرت کاری به کشور کانادا را دارند باید برخی از عوامل مرتبط با کار در این کشور را بررسی کنند که یکی از آن ها نرخ بیکاری است، نرخ بیکاری در کشور کانادا 5.7% اعلام شده است که مشخص می شود وضعیت کار در این کشور در شرایط خوبی قرار دارد. برای مهاجرت کاری به کانادا متقاضیان خارجی به دعوت نامه شغلی نیاز دارند که به این منظور فرد باید موفق شود از کارفرمایی معتبر در این کشور دعوت نامه شغلی دریافت کند علاوه بر این فرد باید موفق شود ویزای کار کانادا را نیز دریافت کند. یکی دیگر از راه های مهاجرت کاری به کانادا این است که فرد می تواند از طریق Skill Worker به این کشور مهاجرت کند که برای این امر قوانین و مقرراتی وضع شده است که در ادامه به طور کامل به بررسی قوانین می پردازیم.

طبق آمار اعلام شده تا سال 2021 بیش از 1 میلیون فرصت شغلی در کشور کانادا ایجاد می شود که فارغ التحصیلان کشور کانادا نمی توانند تمامی این مشاغل را پوشش دهند به همین دلیل بازار کار این کشور به نیروی کار مهاجر خارجی و بین المللی نیاز دارد. دولت این کشور با توجه به برنامه ریزی های انجام شده سعی دارد با توسعه بخش های زیر بنایی مثل: ساختمان سازی، صنعت نفت، کشاورزی، صنعت معدن و پزشکی و پرستاری به تعداد شغل ها در کانادا بیفزاید. از جمله مشاغل مورد نیاز در کشور کانادا در سال 2020 می توان به مهندس کامپیوتر، مهندس برق، بخش های مختلف صنایع، توسعه دهنده وب، مدیر پروژه، پرستار، مهندس هوا فضاء، جوشکار، فیزیوتراپ و مشاور مدیریت اشاره کرد.

اخذ ویزا و کار در کانادا
افرادی که موفق به اخذ دعوت نامه شغلی از کارفرمایی معتبر در کشور کانادا می شوند باید از طریق اعلام درخواست به سفارتخانه یا کنسولگری این کشور ویزای کار کانادا را کسب کنند، جهت اخذ ویزای کار ارائه مدارک و مستندات ذیل الزامی است:

• اثبات توانایی مالی جهت پرداخت هزینه های زندگی تا زمان دریافت اولین حقوق و دستمزد ( حداقل هزینه برای هر نفر حداقل 10000$ دلار)

• اگر مدارک شما به زبان انگلیسی یا فرانسوی نباشد باید ترجمه رسمی و تایید شده مدارک را ارائه کنید

• ارائه گذرنامه معتبر

• مدارک شناسایی

• رزومه و سوابق کاری

• ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی یا فرانسوی

• پرداخت هزینه های مربوط به اخذ ویزا و ارائه رسید

• ارائه دعوت نامه شغلی

• گواهی عدم سوء پیشینه تایید شده

• مدارک پزشکی تایید شده

• ارائه مدارک تحصیلی

ویزا Skill Worker و کار در کانادا
برای اخذ ویزای کار نیروی ماهر کانادا (Skilled Worker ) لازم است متقاضی از سیستم امتیاز بندی حداقل امتیاز تعیین شده را کسب کند، لازم به ذکر است افرادی که از این طریق به کشور کانادا مهاجرت کنند در ابتدا اقامت دائم این کشور را به دست می آورند. برای مهاجرت به کانادا از طریق تخصص 3 مرحله وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

مرحله اول: متقاضی باید دارای برخی شرایط باشد تا بتواند وارد این برنامه شود 1. داشتن تمکن مالی، 2. مدرک زبان IELTS 6 3. داشتن حداقل مدرک تحصیلی پیش دانشگاهی و 4. قرار گرفتن شغل در لیست شغل های 0/ A/ B (در کشور کانادا مشاغل دسته بندی می شوند و به هر دسته کد مخصوصی تعلق می گیرد، سطح های نامبرده شده مربوط به مشاغل مدیریتی (مدیریت رستوران، آرایشگاه و …)، مشاغلی که نیاز به مدرک فنی و حرفه ای دارد و مشاغلی که نیاز به مدرک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد دارند)

مرحله دوم: در این مرحله فرد باید از سیستم امتیاز بندی حداقل 67 نمره از 100 نمره به دست بیاورد. در این مرحله متقاضیان می توانند امتیازات بر اساس مهارت زبان انگلیسی یا فرانسه، میزان تحصیلات، تجربه کاری و سازگار پذیری به دست بیاورند.

مرحله سوم: این مرحله کاملا رقابتی است، دولت کانادا هر ساله حداقل امتیازی را در نظر می گیرد و افرادی که موفق به اخذ بالاترین امتیاز شوند اقامت دائم کانادا به آن ها و خانواده وی تعلق می گیرد. حداکثر امتیاز این مرحله 1200 امتیاز است که شامل 2 بخش 600 امتیازی می شود، لازم به ذکر است اگر پس از گذشت 1 سال موفق به اخذ دعوت نامه نشده باشید باید دوباره از ابتدا اقدامات لازم را انجام دهید.

نحوه کاریابی در کشور کانادا
یکی از لازمه های مهاجرت کاری به کشور کانادا نحوه کاریابی در این کشور است، هر کشوری بسته به نوع فرهنگ و بازار کار دارای شرایط و ضوابطی می باشد که آگاهی از آن ها شانس شما را برای یافتن شغل در آن کشور افزایش می دهد. جهت پیدا کردن کار در کانادا راه ها و روش های مختلفی وجود دارد که می توان به موسسات کاریابی معتبر، وب سایت های کاریابی و آگهی های شغلی منتشر شده در این کشور اشاره کرد. Immigrant serving organization سازمان خدمات به مهاجرین است که آموزش هایی برای نوشتن رزومه و کاریابی در اختیار متقاضیان قرار میدهد و Service Canada وب سایتیست که اطلاعات جامع و مفیدی در رابطه با کاریابی در اختیار متقاضیان قرار میدهد؛ علاوه بر این متقاضیان هر استان می توانند طی مراجعه به وب سایت مخصوص همان استان اطلاعات کاملی جهت کاریابی کسب کنند.

پرسش و پاسخ در خصوص کار در کانادا
افرادی که قصد مهاجرت کاری به کشور کانادا را دارند برای اطلاع از شرایط کار در این کشور سوالات زیر را مطرح می کنند.

• شرایط مهاجرت کاری به کانادا برای متقاضیان ایرانی به چه صورت می باشد؟ متقاضیان ایرانی می توانند از طریق اسکیل ورکر یا اخذ پیشنهاد شغلی از کارفرمایی معتبر در کانادا وارد بازار کسب و کار این کشور شوند.

• آیا مهاجرت کاری به کانادا منجر به اخذ اقامت دائم این کشور می شود؟ اگر از طریق Skill Worker اقدام کنید از همان ابتدا اقامت دائم کانادا را به دست می آورید اما اگر از طریق ویزای کار اقدام کنید پس از گذشت چند سال از شروع کار و پرداخت مالیات می توانید اقامت دائم کانادا را به دست بیاورید.

• هزینه مهاجرت به کانادا چقدر است؟ بسته به نوع روش مهاجرتی شما هزینه ها متفاوت است اما مهاجرت کاری به این کشور جزء کم هزینه ترین روش ها برای مهاجرت محسوب می شود.

• آیا مهاجرت کاری به کانادا بدون وکیل مهاجرتی امکان پذیر است؟ با توجه به تغییر قوانین مهاجرتی و ویزا پیشنهاد می شود برای موفقیت از وکلای متخصص در این حوزه کمک بگیرید.

• آیا امکان اخذ ویزای همراه کانادا وجود دارد؟ بله متقاضیان می توانند برای همسر و فرزندان با سن کمتر از 18 سال ویزای همراه دریافت کنند

• پس از گذشت چند سال از شروع کار در کشور کانادا می توان تابعیت و پاسپورت این کشور را دریافت کرد؟ با گذشت 3 سال از اخذ اقامت دائم این کشور می توانید تابعیت و پاسپورت این کشور را کسب کرده و از حقوق شهروندی بهره مند شوید.

امیدواریم با مطالعه این نوشتار پاسخ سوالات خود را در رابطه با کار در کانادا کسب کرده باشید، هموطنان عزیز می توانند برای انجام پرونده های مهاجرتی خود و اطلاع از بهترین کشورهای مطرح دنیا برای کار با توجه به شرایط خود با وکلای مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *