مهاجرت تحصیلی کانادا

کار در کانادا با ویزای تحصیلی

کار در کانادا با ویزای تحصیلی

امکان کار در کانادا با ویزای تحصیلی برای دانشجویان فراهم آمده است، اما شرایط خاص خود را دارد که در ادامه این متن به بررسی دقیق می پردازیم. کانادا سالانه میزبان هزاران دانشجوی خارجی می باشد که برای بهره مندی از استانداردهای بالای زندگی و امکانات مطلوب آموزشی به این کشور مهاجرت می کنند. برای تحصیل و کار ضمن تحصیل در کانادا متقاضیان باید در ابتدا ویزای تحصیلی اقامت بلند مدت این کشور را با ارائه مجموعه های از اسناد و مدارک دریافت کنند. این مقاله توسط کارشناسان مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با هدف راهنمایی شما علاقه مندان مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا نگارش شده است.

شرایط کار در کانادا با ویزای تحصیلی

دانشجویان برای جواز کار دانشجویی در کانادا باید به صورت تمام وقت در یکی از دانشگاه های کانادا ثبت نام کنند و مشغول به تحصیل شده باشند. بطور کلی کار مجاز دانشجویی در کانادا حداکثر 20 ساعت در هفته است. به دلیل بالا بودن هزینه زندگی و تحصیل در شهرهای کانادا دانشجویان به فکر کار پاره وقت دانشجویی برای تامین بخشی از هزینه های زندگی خود مانند هزینه مسکن و هزینه غذا می باشند. دانشجویانی که علاوه بر زبان انگلیسی به زبان فرانسوی نیز تسلط دارند راحتتر می توانند با محیط اجتماعی کشور کانادا ارتباط بگیرند و به کسب درآمد پردازند.

با توجه به هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا کار پاره وقت دانشجویی تنها بخش کوچکی از هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور را پوشش می دهد. انتخاب درست و با فکر کار ضمن تحصیل در کانادا می تواند به عنوان یک رزومه شغلی بعد از فارغ التحصیلی برای اشتغال در شرکت های معتبر برای دانشجویان مورد استفاده قرار بگیرد. بسیاری از شرکت های چند ملیتی و بین المللی در کانادا برای استخدام نیروی کار احتیاج به گذراندن دوره های کارآموزی دارند. اگر کار ضمن تحصیل شما در گذشته که در رزومه کاری فعلی قرار گرفته است مشابه و مرتبط با شغل مورد نظر باشد می توانید از گذراندن این دوره ها معاف شوید. بطور کلی کار در کانادا با ویزای تحصیلی یا به عبارت دیگر کار دانشجویی در کانادا به 2 دسته کار داخل دانشگاه و کار خارج از دانشگاه تقسیم می شود.

کار در کانادا با ویزای تحصیلی در محیط دانشگاه

به طور کلی تمام دانشجویانی که تمام وقت در دانشگاه های کشور متمدن کانادا ثبت نام کرده اند و در واقع مجوز تحصیل معتبر دارند اجازه دارند بدون نیاز به جواز کار یا Work Permit در داخل محیط دانشگاه به کار بپردازند. کار On Campus به تمام مشاغل داخل پردیس دانشگاه اعم از مشاغل داخل رستوران یا مشاغل کتابخانه هایی که بر تابلوی اعلانات داخل دانشگاه قرار داده می شود اطلاق می گردد. از دیگر مشاغل داخل دانشگاه می توان به کار در مرکز ثبت نام، دپارتمان تحصیلی، مراکز ورزشی داخل دانشگاه، کار در خوابگاه دانشگاه یا ارائه خدمات پیمانکاری در دانشگاه اشاره کرد.

در این نوع از مشاغل کارفرما دانشگاه مورد نظر می باشد و در برخی از موارد امکان راه اندازی یک کسب و کار و خود اشتغالی نیز برای دانشجو وجود دارد. بزرگترین مزیت کار داخل دانشگاه این است که دارای محدودیت ساعتی و زمانی نمی باشد. دانشجویان می توانند هر مقدار که می خواهند کار کنند. از معایب کار داخل دانشگاه در کانادا می توان به تعطیلی بازار کار در زمان تعطیلات عمومی و تعطیلات آخر هفته و تعطیل بودن دانشگاه اشاره کرد که در این شرایط دانشجو نمی تواند کسب درآمد کند. در مقاله تحصیل در کانادا به طور کامل به بررسی جزییات این موضوع خواهیم پرداخت.

کار در کانادا با ویزای تحصیلی در داخل محیط دانشگاه

کار در کانادا با ویزای تحصیلی در خارج محیط دانشگاه

به تمام مشاغل خارج از دانشگاه در کشور کانادا که کارفرمایان خارج از چهارچوب دانشگاه دارد و در محیط پردیس دانشگاه قرار ندارد. دانشجویان برای انجام کار خارج از دانشگاه باید دارای مجوز تحصیلی معتبر یا Study Permit باشند و به صورت تمام وقت در دانشگاه ثبت نام کرده باشند. برنامه تحصیلی تمام وقت دانشجویان باید حداقل 6 ماه یا بیشتر به طول بیانجامد و نتیجه آن دریافت مدرک معتبر تحصیلی مانند کارشناسی یا ارشد باشد. شرایط اعزام دانشجو به کانادا به طور کامل در مقاله مذکور شرح داده شده است.

لازم به ذکر است که در شرایط زیر دانشجویان امکان کار خارج از دانشگاه در کانادا را نخواهند داشت:

  • دانشجویانی که در انتقالی هستند یا دانشجویان مهمان
  • دانشجویانی که در دوره های آموزش عمومی بدون مدرک ثبتنام کرده اند.
  • دانشجویانی که در دوره زبان انگلیسی و فرانسوی ESL/FSL ثبت نام کرده اند.

لازم به ذکر است که حداکثر ساعت مجاز کار هنگام تحصیل حدود 20 ساعت در هفته است. اما در تعطیلات تابستانی دانشجویان جواز کار تمام وقت خواهند داشت. نکته قابل توجه این است که امکان کار همزمان داخل دانشگاه و خارج از دانشگاه برای دانشجویانی که توانایی انجام همزمان 2 کار را دارند هست و ممانعت قانونی در این زمینه وجود ندارد.

اخذ مجوز کار در کانادا با ویزای تحصیلی

مجوز کار تمام وقت کانادا که با نام Post-Graduation شناخته می شود به دانشجویان متقاضی کار و اقامت در کانادا که از دانشگاه های این کشور فارغ التحصیل شده اند برای حداکثر 3 سال ارائه می شود. برای دوره های تحصیلی بیشتر از 2 سال در کانادا مجوز کار به مدت 3 سال صادر می شود اما برای دوره های تحصیلی 8 تا 24 ماه جواز کار تمام وقت با مدت اعتبار تحصیل برابر خواهد بود. خوب است بدانید اگر همسر یا فرزند کمتر از 18 سال متقاضی واجد شرایط دریافت مجوز کار تمام وقت قصد ماندن در این کشور را همراه با متقاضی داشته باشد لازم است که از دولت کانادا جواز اقامت دریافت کند.

فارغ التحصیلان در زمان درخواست مجوز کار PGWP (تمام وقت) باید نسبت به درخواس اخذ اقامت برای اعضای خانواده خود نیز اقدام کنند. برای دریافت جواز کار در کانادا به صورت تمام وقت و نیمه وقت نیاز به دریافت شماره بیمه اجتماعی (Social Insurance Number) خواهید داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به کانادا یا شرایط ویزای تحصیلی کانادا با کارشناسان مجرب و وکلای متخصص موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.