کانادا

کار در کانادا با ویزای تحصیلی

دومین کشور پهناور جهان که بیشتر با جنگل های پهناور بلوط و ورزش های زمستانی اسکی و هاکی روی یخ شناخته می شود تعداد زیادی از برترین دانشگاه های جهان را در خود جای داده است. امکان کار در کانادا با ویزای تحصیلی برای دانشجویان بین المللی فراهم است اما شرایط و ضوابط خاص خود را دارد که در ادامه این متن بررسی خواهیم کرد. کانادا سالانه میزبان هزاران دانشجوی خارجی می باشد که برای بهره مندی از استاندارد های بالای زندگی و امکانات مطلوب آموزشی به این کشور مهاجرت می کنند. برای تحصیل و کار ضمن تحصیل در کانادا متقاضیان باید در ابتدا ویزای تحصیلی اقامت بلند مدت این کشور را با ارائه مجموعهای از اسناد و مدارک دریافت کنند. این مقاله توسط کارشناسان مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با هدف راهنمایی شما علاقه مندان مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا نگارش شده است.

شرایط کار در کانادا با ویزای تحصیلی
دانشجویان برای جواز کار دانشجویی در کانادا باید به صورت تمام وقت در یکی از دانشگاه های کانادا ثبت نام کنند و مشغول به تحصیل شده باشند. بطور کلی کار مجاز دانشجویی در کانادا حداکثر 20 ساعت در هفته است؛ به دلیل بالا بودن هزینه زندگی و تحصیل در شهرهای کانادا دانشجویان به فکر کار پاره وقت دانشجویی برای تامین بخشی از هزینه های زندگی خود مانند هزینه مسکن و هزینه غذا میافتند. دانشجویانی که علاوه بر زبان انگلیسی به زبان فرانسوی نیز تسلط دارند راحتتر می توانند با محیط اجتماعی کشور کانادا ارتباط بگیرند و به کسب درآمد پردازند.

با توجه به هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا کار پاره وقت دانشجویی تنها بخش کوچکی از هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور را پوشش می دهد. انتخاب درست و با فکر کار ضمن تحصیل در کانادا می تواند به عنوان یک رزومه شغلی بعد از فارغ التحصیلی برای اشتغال در شرکتهای معتبر برای دانشجویان مورد استفاده قرار بگیرد. بسیاری از شرکت های چند ملیتی و بین المللی در کانادا برای استخدام نیروی کار احتیاج به گذراندن دورههای کارآموزی دارند؛ اگر کار ضمن تحصیل شما در گذشته که در رزومه کاری فعلی قرار گرفته است مشابه و مرتبط با شغل مورد نظر باشد می توانید از گذراندن این دوره ها معاف شوید. بطور کلی کار در کشور کانادا با ویزای تحصیلی یا به عبارت دیگر کار دانشجویی در کشور کانادا به دو دسته کار داخل دانشگاه و کار خارج از دانشگاه تقسیم میشود.

کار دانشجویی در داخل محیط دانشگاه (On Campus)
به طور کلی تمام دانشجویانی که تمام وقت در دانشگاه های کشور متمدن کانادا ثبت نام کردهاند و در واقع مجوز تحصیل معتبر دارند اجازه دارند بدون نیاز به جواز کار یا Work Permit در داخل محیط دانشگاه به کار بپردازند. کار On Campus به تمام مشاغل داخل پردیس دانشگاه اعم از مشاغل داخل رستوران یا مشاغل کتابخانهای که بر تابلوی اعلانات داخل دانشگاه قرار داده می شود اطلاق می گردد.

از دیگر مشاغل داخل دانشگاه میتوان به کار در مرکز ثبت نام، دپارتمان تحصیلی، مراکز ورزشی داخل دانشگاه، کار در خوابگاه دانشگاه یا ارائه خدمات پیمانکاری در دانشگاه اشاره کرد. در این نوع از مشاغل کارفرما دانشگاه مورد نظر می باشد و در برخی از موارد امکان راه اندازی یک کسب و کار و خود اشتغالی نیز برای دانشجو وجود دارد. بزرگترین مزیت کار داخل دانشگاه این است که دارای محدودیت ساعتی و زمانی نمی باشد و دانشجویان می توانند هر مقدار که می خواهند کار کنند.

از معایب کار داخل دانشگاه در کانادا میتوان به تعطیلی بازار کار در زمان تعطیلات عمومی و تعطیلات آخر هفته و تعطیل بودن دانشگاه اشاره کرد که در این شرایط دانشجو نمی تواند کسب درآمد کند.

کار دانشجویی در خارج از محیط دانشگاه (Off Campus)
به تمام مشاغل خارج از دانشگاه در کشور کانادا که کارفرمایان خارج از چهارچوب دانشگاه دارد و در محیط پردیس دانشگاه قرار ندارد. دانشجویان برای انجام کار خارج از دانشگاه باید دارای مجوز تحصیلی معتبر یا Study Permit باشند و به صورت تمام وقت در دانشگاه ثبت نام کرده باشند. برنامه تحصیلی تمام وقت دانشجویان باید حداقل 6 ماه یا بیشتر به طول بیانجامد و نتیجه آن دریافت مدرک معتبر تحصیلی مانند کارشناسی یا ارشد باشد. لازم به ذکر است که در شرایط زیر دانشجویان امکان کار خارج از دانشگاه را نخواهند داشت:

• دانشجویانی که در انتقالی هستند یا دانشجویان مهمان

• دانشجویانی که در دورههای آموزش عمومی بدون مدرک ثبتنام کردهاند

• دانشجویانی که در دوره زبان انگلیسی و فرانسوی ESL/FSL ثبت نام کردهاند

لازم به ذکر است که حداکثر ساعت مجاز کار در خلال تحصیل 20 ساعت در هفته است اما در تعطیلات تابستانی دانشجویان جواز کار تمام وقت خواهند داشت. نکته قابل توجه این است که امکان کار همزمان داخل دانشگاه و خارج از دانشگاه برای دانشجویانی که توانایی انجام همزمان دو کار را دارند هست و ممانعت قانونی در این زمینه وجود ندارد.

اخذ مجوز کار پس از فارغ التحصیلی در کانادا
مجوز کار تمام وقت کانادا که با نام Post-Graduation شناخته می شود به دانشجویان متقاضی کار و اقامت در کانادا که از دانشگاه های این کشور فارغ التحصیل شده اند برای حداکثر سه سال ارائه میشود. برای دورههای تحصیلی بیشتر از 2 سال در کانادا مجوز کار سه سال صادر میشود اما برای دورههای تحصیلی 8 ماه تا 24 ماه جواز کار تمام وقت با مدت اعتبار تحصیل برابر خواهد بود. خوب است بدانید اگر همسر یا فرزند کمتر از 18 سال متقاضی واجد شرایط دریافت مجوز کار تمام وقت قصد ماندن در این کشور را همراه با متقاضی داشته باشد لازم است که از دولت کانادا جواز اقامت دریافت کند.

فارغ التحصیلان در زمان درخواست مجوز کار PGWP (تمام وقت) باید نسبت به درخواس اخذ اقامت برای اعضای خانواده خود نیز اقدام کنند. برای دریافت جواز کار در کانادا به صورت تمام وقت و نیمه وقت نیاز به دریافت شماره بیمه اجتماعی (Social Insurance Number) خواهید داشت؛ جهت دریافت آن باید به یکی از دفاتر Service Canada Office در نزدیکی ساختمان هر دانشگاه به صورت حضوری مراجعه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به کانادا یا شرایط ویزای تحصیلی کانادا با کارشناسان مجرب و وکلای متخصص موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت حاصل فرمایید؛ همکاران ما با سال ها تجربه در زمینه امور مهاجرتی در این مسیر همراه و راهنمای شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *