دانستنی های مهاجرت

کار در سوئیس

کار در سوئیس، برای دانشجویان و مهاجران مساله مهمی است، زیرا برای گذران امورات معیشتی خود احتیاج به کار حتی پاره وقت پیدا خواهند کرد. سوئیس، از بی طرف ترین و امن ترین و آرام ترین کشورهاست و وجود چهار زبان رسمی در این کشور، تعداد و درخواست مشاغل را متنوع و زیاد کرده است. جاذبه های توریستی در کشور سوئیس، کوهستان ها و طبیعت، آب و هوای فوق العاده و مهاجر پذیر بودن این کشور، شرایط و امکانات خوب تحصیلی و شغلی برای زندگی هر فرد و خانواده ای ایده آل است. لذا درخواست برای مهاجرت به سوئیس و یافتن شغل در این کشور با رقابت تنگاتنگی رو به رو است. فرصت ها برای افرادی که از خارج از اتحادیه اروپا می آیند محدودتر می باشد، زیرا غالباً سهمیه هایی برای مشاغل خارجی در سوئیس تعیین می شود، برای متخصصان بسیار ماهر و واجد شرایط برای اتباع کشورهای اتحادیه اروپا است.

زبان/ ناحیه/ رتبه استفاده در سوئیس
انگلیسی/ شرکت و ادارات و موسسات انگلیسی زبان/ 4
آلمانی/ مرکز و شرق کشور/ 1
فرانسوی/ مرکز و شرق کشور/ 2
ایتالیایی/ جنوب کشور/ 3

آمار کار در سوئیس
با تمام موارد گفته شده یافتن شغل در سوئیس امکان پذیر است، گزینه های کم مشاغل در سوئیس برای انگلیسی زبانان، به ویژه در بخش هاییست که کمبود نیروی کار ماهر زیاد است؛ در سوئیس چند فرهنگی، زبان اغلب کلید یافتن کار در سوئیس می باشد. اقتصاد سوئیس پایدار است و نرخ بیکاری سوئیس یکی از پایین ترین نرخ ها در جهان را دارد. کارگران مرزی نیز در سوئیس نقش مهمی دارند به طوری که حدود 332 هزارکارگر مرزی در سه ماه منتهی به پایان ژوئن2020 در سوئیس فعال هستند. مشاغل مربوط به صنایع و نیروی کار با مهارت و حرفه ای نقش مهمی در اقتصاد سوئیس دارند، از جمله بزرگترین بخش ها از جمله مواد شیمیایی، بانکی، بیمه، داروسازی، ساخت ساعت و خرده فروشی مواد غذایی می باشند. بسیاری از شرکت های بزرگ چند ملیتی بزرگ خود را در سوئیس مستقر کرده اند، که بیشتر به دلیل شرایط مالیاتی مطلوب سوئیس است.

مشاغل مورد نیاز و کار در سوئیس
از سال2017 دولت سوئیس تعداد کارگران خارجی غیر عضو اتحادیه اروپا را در این کشور محدود کرده است. سهمیه ها در کشور سوئیس هر ساله مورد بازبینی قرار می گیرند؛ 8500 سهمیه برای سال 2020 در نظر گرفته شده است. سوئیس ممکن است یک کشور کوچک باشد، اما کشوریست با نیروی کار بسیار ماهر؛ به عنوان مثال، در فن آوری بالا، میکروبیولوژی و تکنولوژی یک کشور مهم صنعتی در جهان تلقی می شود و نیمی از درآمد صادرات سوئیس از بخش های مهندسی مکانیک و برق و مواد شیمیایی می باشد. بنابراین مشاغلی برای کارگران ماهر در زمینه و رشته های مهندسی و فناوری، داروسازی، مشاوره، بانک، بیمه و فناوری اطلاعات وجود دارد که تحلیلگران مالی، تحلیل گران تجارت و تحلیل گران سیستم بسیار تقاضا دارند. برخی از شرکت های بزرگ در کشور سوئیس عبارتند از:

• گلنکور بین المللی

• ABB

• نوارتیس

• SGS

• روشه

• زوریخ

• اعتبار سوئیس

• Adecco

حقوق در سوئیس نه تنها در میان کشورهای اتحادیه اروپا بلکه در هرجای دنیا بالاترین میزان حقوق می باشد؛ دستمزد ناخالص سوئیس به طور متوسط 6900CHF تخمین زده شده است. سوئیسی ها از متانت، صرفه جویی، صبر و تحمل، وقت شناس بودن و احساس مسئولیت، قدردانی می کنند و این امر را در عملکردهای تجاری خود نشان می دهند که تمایل به رسمی و محافظه کار بودن دارند. البته فرهنگ و قوانین موجود در یک شرکت سوئیسی بسته به اینکه این شرکت در خصوص کشورهای فرانسه، آلمان یا ایتالیا و انگلیسی باشد، می تواند متفاوت باشد. حداکثر تعداد ساعات کار در هفته 45 ساعت برای کارگران صنعتی و 50 ساعت برای سایر کارکنان است. دانشجویان نیز بسته به دانشگاه خود می توانند 10 الی 20 ساعت در هفته و در تعطیلات مشغول مشاغل پاره وقت و تمام وقت شوند.

حقوق و رزومه و مصاحبه کاری در کشور سوئیس
کارگران سوئیسی حداقل چهار هفته در سال تعطیلات به علاوه تعطیلات رسمی دریافت می کنند؛ برای کارگران زیر 20 سال، این زمان به پنج هفته در سال می رسد. بیشتر کارمندان قرارداد کار کتبی دریافت می کنند که این قرارداد شامل جزئیات حقوق کار، از جمله شرایط فسخ قرارداد است. وقتی شغلی پیدا کردید، باید بدانید که چگونه یک رزومه یا CV تدوین کنید و یک نامه به سبک سوئیس را تنظیم کنید تا مطمئن شوید که برنامه شما مورد توجه قرار گرفته است. مصاحبه با کارفرمایان سوئیسی به طور کلی مشابه مصاحبه در کشورهایی مانند ایالات متحده و انگلیس است، به ویژه با شرکت های بزرگ چند ملیتی. برخی از سوالاتی که کارفرمایان در مصاحبه می پرسند ممکن است شخصی تر از آن باشد که شما عادت کرده اید، مثلا آیا شما ازدواج کرده اید؟ یا آیا شما بچه دارید؟ اما به طور کلی پاسخ دادن به آنها ساده است.

با برخی از شرکتهای بزرگتر، روند درخواست ممکن است شامل آزمایش و ارزیابی روان سنجی باشد، که این مرحله معمولاً در مصاحبه اتفاق می افتد. آمادگی برای مصاحبه های شغلی سوئیس مشابه جاهای دیگر است، پس هوشمندانه لباس بپوشید، از قبل در مورد شرکت تحقیق کنید تا آمادگی لازم را داشته باشید، چند سوال خوب داشته باشید و رفتار خود را رسمی نگه دارید. در حین مصاحبه اگر به چند زبان مسلطید، تمامی آن ها را به کار ببرید و کارفرمای خود را شگفت زده و ترغیب به استخدام کنید و از مهارت های فنی و عملی برای او نمونه ای ببرید. همچنین از ویژگی و موفقیت خود در مشاغل قبلی بگویید، در نظر داشته باشید در عین موقر و متین بودن لبخند بزنید و منعطف باشید. می توانید از زیبایی و موارد جذاب در سوئیس تعریف و تمجید کنید و علاقه خود را به شغل مورد نظر و سوئیس ابراز کنید.

نکاتی در خصوص کار در سوئیس
ساکنان سوئیس می توانند پس از 5 روز بیکاری درخواست بیمه بیکاری کنند، با این وجود شما باید در دو سال گذشته حداقل 12 ماه کار کرده باشید و کمک هزینه پرداخت کنید تا واجد شرایط شوید. در خصوص تایید کار در سوئیس کارفرمایان باید ثابت کنند که کار توسط یک فرد محلی انجام نمی شود و مجوزها فقط به مدیران، متخصصان و کسانی که دارای مدارک تحصیلی بالاتر هستند محدود می شود. هنگامی که شغلی را در سوئیس پیدا کردید و شروع به کار کردید، احتمالاً در ابتدا در یک دوره آزمایشی خواهید بود و این معمولاً بسته به قرارداد کار شما بین 1-3 ماه است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کار در سوئیس و شرایط آن با مشاوران متخصص در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *