ترکیه

کار در ترکیه

مهاجرت از طریق کار در ترکیه یکی از بهترین روش‌های ورود به این کشور است به طوریکه در سال‌های گذشته ایرانیان بسیاری برای کسب اقامت اقدام به مهاجرت به ترکیه از طریق کار کرده‌اند. البته شرایط اقتصادی ترکیه در سال‌های اخیر به دلیل رخ دادن بحران های متعدد خیلی امیدبخش نیست؛ نرخ بیکاری این کشور در سه ماهه اول سال 2020 حدود 12% گزارش شده، اما بالا بودن کیفیت زندگی در ترکیه یکی از مزیت‌های مهم زندگی و کار در این کشور است.

مراحل درخواست ویزای کاری ترکیه کمی متفاوت از روند درخواست سایر ویزاهای این کشور است؛ این امر به این دلیل است که در پروسه درخواست ویزای کاری ترکیه، طرفین، کارمند و کارفرما درگیر هستند. توجه داشته باشید که قبل از درخواست ویزای کار در ترکیه باید یک پیشنهاد شغلی یا قرارداد کاری داشته باشید؛ شما نمی توانید مراحل دریافت ویزا را بدون داشتن پیشنهاد کار مشخص در ترکیه شروع کنید. با دریافت مشاوره از کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانید مسیر مهاجرت به ترکیه از طریق کار را برای خود هموار کنید.

شرایط برخورداری از حق کار در ترکیه برای خارجی‌ها
اساساً، اتباع خارجی تحت قانون نیروی کار بین‌المللی برای حق اشتغال در کشور ترکیه باید اجازه کار دریافت کنند. وزارت کار و تأمین اجتماعی (MLSS) این کشور برای صدور مجوز کار به ارزیابی مدارک و اسناد متقاضی می پردازد و این فرایند ارزیابی حدود 30 روز طول می کشد. در برخی مشاغل خاص که نیازمند صلاحیت حرفه‌ای خاصی هستند، مانند مشاغل حوزه سلامت و پزشکی و آموزش، کسب مجوز تائید شده توسط وزارت بهداشت در خدمات بهداشتی و وزارت آموزش ملی در خدمات آموزشی الزامی است؛ همچنین، اتباع خارجی که در محدوده قانون آموزش عالی کار میکنند، باید اجازه اولیه شورای آموزش عالی را داشته باشند. اما باید توجه کرد که قبل از هر گونه اقدامی برای درخواست ویزای کاری اطلاع از لیست مشاغل مورد نیاز ترکیه برای هر متقاضی الزامی است تا از این طریق افراد بتوانند صلاحیت خود را محرز کنند. مشاغل مورد نیاز ترکیه 2020 عبارتند از:

• فروشندگی

• آرایشگری

• حسابداری

• نقاشی ساختمان

• کاشی کاری

• نجاری

• ام دی اف کاری

• آشپزی و سرآشپزی

• مهمانداری

• راهنمای تور

• مهندسی IT

• مشاغل ساختمانی

• تعمیرکاری

انواع مجوز کار در ترکیه
بر اساس ماده 10 قانون مجوز کار به افراد متقاضی کار که شهروند ترکیه نیستند، به مدت 1 سال امکان اشتغال در کار مورد نظری که متعلق به یک شخص واقعی یا نهاد قانونی، یا مؤسسات دولتی و شرکت‌های دولتی است، داده می شود. بعد از گذشت این یک سال، فرد باید برای تمدید ویزای خود اقدام کند؛ پس از ارزیابی شرایط و مدارک در صورت موافقت کارفرما ویزای کار ترکیه حداکثر تا 3 سال تمدید می شود.

از سوی دیگر، خارجیان دارای مجوز سکونت طولانی‌ مدت و اشتغال به مدت حداقل 8 سال، می‌توانند برای دریافت مجوز کار دائم ترکیه درخواست دهند؛ در صورت اخذ ویزای کاری دائم یا نامحدود فرد تقریباً از بسیاری از حقوق شهروندی برخوردار می شود. یکی از انواع دیگر مجوز کار، مجوز کار مستقل است که به خارجیانی که عضو یک حرفه هستند اعطا می‌شود، مشروط بر اینکه آن‌ها شرایط خاص را در قوانین کار به عمل آورند. لازم به ذکر است که به برخی از مشاغل نظیر وکالت، پرستاری، داروسازی، دندانپزشکی، مدیریت بیمارستان خصوصی، ماهی گیری و دریانوردی مجوز کار تعلق نمی گیرد. جدول زیر اطلاعاتی درباره انواع ویزاهای کاری در ترکیه ارائه می دهد:

انواع مجوز/ شرایط دریافت/ مدت اعتبار/ هزینه درخواست ویزا
مجوز کار Periodical/Definite(موقت) در ترکیه/ دریافت جاب آفر از کارفرما/ 1 سال (قابل تمدید) 932.90TRY (لیر)
مجوز کار (دائم)Indefinite در ترکیه/ سکونت و اشتغال در ترکیه حداقل 8 سال/ نامحدود 9331.60TRY (لیر)
مجوز کار (مستقل)Independent در ترکیه/ سکونت و اشتغال در ترکیه حداقل 5 سال/ 3 سال (قابل تمدید) 9331.60TRY (لیر)
Turquoise Card مجوز کارت فیروزه ای در ترکیه/ رزومه تحصیلی و کاری قوی-کمک به رشد اقتصادی در ترکیه/ 3 سال (اقدام برای تابعیت) –
مجوز کار ویژه Exceptional در ترکیه/ برخی افراد خاص، نظیر کارشناسان خبره و دانشمندان، شهروندان اتحادیه اروپا/ نامحدود 9331.60TRY (لیر)
مجوز کار موقت/ ویژه ورزشکاران، هنرمندان/ حضور کوتاه مدت 9331.60TRY (لیر)

مراحل دریافت مجوز کار در ترکیه
اتباع خارجی که تصمیم به زندگی در ترکیه می گیرند، برای اقامت در این کشور پس از گذراندن دوره ویزای 90 روزه، باید اقامت یا مجوز کار خود را دریافت کنند. قبل از عزیمت به ترکیه، متقاضیان باید درخواست ویزای کاری خود را همراه با مدارك لازم به كنسولگری جمهوری ترکیه در كشورشان ارسال کنند و در ملاقاتی کوتاه در مورد پیشنهاد شغلی جدید و پیشینه و اهداف خود توضیح مختصری دهد. در روز مصاحبه شما باید پاسپورت، مدرک جاب آفر یا پیشنهاد کاری، مدارک تحصیلی (ترجمه شده به زبان رسمی ترکیه) و اثبات تمکن مالی را به همراه خود داشته باشید.

پس از درخواست اولیه، فرد باید از طریق پورتال دولت الکترونیکی ترکیه (www.turkiye.gov.tr) فرم درخواست آنلاین ویزای کاری را که شامل سوالاتی در جهت احراز هویت و دانستن هدف از اخذ این ویزا است را پر کند. مدارک لازم برای دریافت ویزای کاری در ترکیه شامل موارد زیر می شود:

• درخواست مجوز کار

• اظهارنامه سود

• وکیل محضری جهت استفاده از سیستم درخواست آنلاین

در طی ده روز پس از تعیین وقت ویزا در سفارت ترکیه یا کنسولگری در کشور محل اقامت شما، کارفرمای شما در ترکیه باید درخواست آنلاین را در وب سایت وزارت کار و تأمین اجتماعی ترکیه (MLSS) انجام دهد. پس از اتمام درخواست، کارفرما باید مدارک لازم را از طریق پست یا شخصاً به سفارتخانه ارسال کند؛ این کار باید ظرف ده روز پس از مصاحبه شما و حداکثر ظرف شش روز کاری پس از درخواست آنلاین انجام شود، بنابراین هماهنگی متقاضیان با کارفرمایان ضروری است.

مؤسسات معتبر جهت پیدا کردن کار در ترکیه
روش یافتن شغل از طریق موسسات کاریابی یکی از طرق کاریابی در ترکیه است. برای درخواست کاریابی از این طریق کافیست که متقاضیان رزومه خود را به همراه فرم اطلاعات تکمیلی به این موسسات ارسال کنند. معمولا هزینه ای که موسسات کاریابی در ترکیه از کارجویان جهت ثبت نام دریافت می کنند حدود 200 الی 700TRY (لیر) می باشد. از جمله موسسات کاریابی معروف در کشور ترکیه می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

• موسسه کاریابیAdecco

• موسسه کاریابی Aizen

• موسسه کاریابی Işkur

• موسسه KRM Yӧnetim

سایت های کاریابی ترکیه
این روزها با پیشرفت فناوری های نوین دیگر شیوه کاریابی سنتی تغییر یافته و تبلیغات و ادهای روزنامه ها جای خود را به سایت های شغلی داده است. در واقع، یکی از روش های متداول و پرکاربرد برای یافتن شغل در ترکیه و هرجایی از دنیا استفاده از وب سایت های کاریابی یا پورتال های استخدام می باشد. کارجویان از طریق این وب سایت ها می توانند رزومه (CV) برای خود ایجاد کرده و مطابق همان رزومه، کار مورد پسند خود را دنبال بکنند. در اینجا همراه با شما به مرور 3 تا از محبوب ترین سایت های معتبر کاریابی می پردازیم:

Kariyer: از بهترین سایت های کاریابی در ترکیه است. این سایت فقط مختص کارجویان نبوده و به کارفرمایان نیز در یافتن کارکنان مناسب کمک می کند. از جمله بخش های جالب دیگر این سایت مصاحبه با نخبگان و روایت داستان موفقیتشان و ایضا شامل آموزش حرفه ای بوده و به کارجویان در ایجاد رزومه خوب کمک می کند.

Yenibiris: یکی از سایت های شغلی قدیمی در ترکیه است. در این سایت، شما می توانید شغل تخصصی خود را پیدا کنید. این سایت از فیلترهای بسیار کارآمد جهت جستجو و پیشنهاد شغل متناسب با شرایط کارجو بهره می برد.

Elemanonline: آنلاین المان از از سایت های محبوب نسل جوان است. این سایت یکی از به روزترین سایت های کاریابی در ترکیه بوده و دارای آخرین و بهترین مشاغل ترکیه به همراه شرایط لازم می باشد.

Xing: یکی از سایت‌هاییست که بیشتر از سایر سایت‌های شغلی شبیه به سایت‌های شبکه های اجتماعی است. این سایت همچنین به عنوان ” Facebook جویندگان شغل” شناخته می شود. در این شبکه اجتماعی، به جای اینکه کانون اصلی فعالیت و سوابق کاری باشد، ایجاد یک استراتژی تجاری قوی مهم است. با استفاده از این سایت افراد می توانند اعضای شرکت مورد علاقه خودشان را به دوستانشان اضافه کنند و از توصیه های آن‌ها برای یافتن شغل مورد نظر خود استفاده کنند.

اطلاع از هزینه زندگی در ترکیه
هزینه زندگی در ترکیه به مراتب ارزان‌تر از هر جای دیگر است. برترین شهرهای ترکیه از لحاظ کیفیت زندگی بورسا، ازمیر، آنکارا و استانبول است. هزینه زندگی در ترکیه در سال 2020، 21.01% پایین تر از ایران است و هزینه اجاره در ترکیه به طور متوسط ​​63.19٪ کمتر از ایران است. اجاره ماهانه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر ترکیه 1643.71 TRY(لیر) و اجاره ماهانه آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر 1029.25 TRY(لیر) می باشد.

در انتها باید صادقانه بیان داشت که شهروندان خارجی بدون تسلط کامل به زبان ترکی، به سختی قادر خواهند بود تا یک شغل قانونی برای خود پیدا کنند. همچنین در شرایط عادی کاریابی برای شهروندان خارجی به شدت دشوارتر از شهروندان ترکیه است چرا که کارفرمایان موظف به پرداخت حق بیمه بیشتری برای شهروندان خارجی هستند. در صورت تمایل به کار در شهرهای مهم ترکیه می توانید به منظور کسب اطلاعات بیشتر با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جهت دریافت مشاوره در این زمینه تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *