آمریکا

کار در آمریکا با ویزای تحصیلی

معمولا بیشتر افرادی که قصد تحصیل در آمریکا را دارند، برای زندگی در آنجا ماندگار می شوند و هنگام تحصیل برای بدست آوردن هزینه های زندگی خود به کار در این کشور می پردازند. در این مقاله به کار در آمریکا با ویزای تحصیلی می پردازیم. کشور آمریکا به عنوان اولین ابرقدرت اقتصادی در دنیا با بزرگترین صنایع و در دست داشتن منابع طبیعی وسیع به مقصدی رویایی برای مهاجران تبدیل شده است. مردم به دلایل زیادی به مهاجرت به این کشور می پردازند که مهمترین آنها مهاجرت برای ساختن آینده ای جدید، مهاجرت برای ارتقای سطح نظام سلامت، فرصت رشد بیشتر برای فرزندانشان، یافتن فرصت های شغلی جدید و همچنین استفاده از نظام آموزشی و تحصیلی کشور آمریکا می باشد.

آمریکا از جمله کشورهاییست که سیستم دانشگاهی آن بسیار پیشرفته است و از نظر داشتن دانشگاه های تحقیقاتی و مراکز پژوهشی در جهان حرف اول را می زند. امروزه نیاز به نیروی تحصیل کرده و متخصص در تمامی کشورها دیده می شود و به علت شرایط مناسب آمریکا، بودجه آموزشی بالای آن و امکان پیدا کردن شغل بعد از تحصیل، دانشجویان زیادی از سراسر دنیا تمایل زیادی برای تحصیل در این کشور دارند. اما اولین قدم برای دریافت پذیرش از دانشگاه های آمریکا پیدا کردن دانشگاهیست که به شما پذیرش بدهد. هر دانشگاهی قوانین تحصیلی و همچنین شهریه متفاوتی دارد و باید در سایت آن دانشگاه و یا از طریق موسسه های مهاجرتی درباره شرایط آن تحقیق کرد اما به صورت کلی آمریکا در صدر پر هزینه ترین کشورها برای تحصیل قرار دارد.

تحصیل در مقطع تحصیلی لیسانس در ایالات متحده چهار ساله است و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد همانند انگلستان هم دوره های تمام وقت یکساله دارد هم دوره های دوساله و تمامی این دوره ها به انگلیسی تدریس می شوند و اگر انگلیسی زبان اول کشور متقاضی نیست باید بعد از شرکت در دوره های زبان مدرک زبان را به دانشگاه ارائه بدهد. تحصیل در مقطع دکترا بنا به رشته به صورت میانگین بین سه تا چهارسال به طول می انجامد و متقاضی برای این مقطع هم باید مدرک زبان معتبر داشته باشد.

انواع ویزای تحصیلی در کشور آمریکا
برای تحصیل در کشور آمریکا چند نوع ویزای تحصیلی وجود دارد که معروفترین ویزای تحصیلی ویزای F1 است؛ دانشجویانی که متقاضی تحصیل در دانشگاه ها و حتی کالج های آمریکا هستند باید برای دریافت این ویزا اقدام کنند. این ویزا برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد صادر می شود. اگر دانشجو قصد مهاجرت با همسر و فرزند زیر 21 سال را داشته باشد برای همراهانش ویزای F2 صادر خواهد شد که این نوع ویزا معمولا برای دوره های تحصیلی بالای 6 ماه است. دانشجویانی که ویزای F1 دریافت می کنند می توانند 20ساعت در هفته در سال اول تحصیل خود به صورت پاره وقت با ویزای تحصیلی کار کنند تا اندکی از هزینه های تحصیلی و یا زندگی خود را جبران کنند؛ بعد از سال اول اگر دانشگاه به دانشجو اجازه کار بدهد کار در خارج از دانشگاه هم برای او امکان پذیر خواهد بود.

اگر متقاضی به دنبال دوره های کوتاه مدت تحصیل در آمریکا باشد شامل ویزای B1 می شود. نوع دیگری از ویزای تحصیلی آمریکا، ویزای M1 نام دارد که تنها برای برخی از رشته های خاص فنی و حرفه ایی صادر می شود و اگر متقاضی بخواهد همسر و فرزندان خود را هم به کشور آمریکا ببرد باید برای آن ها تقاضای ویزای همراه M2 بدهد. ویزای تحصیلی دیگری هم وجود دارد که به ویزای فرصت تحقیقاتی J1 مشهور است و مخصوص افرادیست که می خواهند برای تحقیق یا تدریس وارد دانشگاه های آمریکا شوند. این ویزا بستگی به طول دوره تحصیل فرد در آن دانشگاه دارد و اگر فرد برای همسر و فرزند خود ویزای همراه بخواهد باید درخواست ویزای J2 بدهد.

برای دریافت تمامی این ویزاهای تحصیلی فرد باید تمکن مالی خود را به سفارت نشان بدهد و همچنین ثابت کند که بعد از تحصیل قصد بازگشت به کشورش را دارد.

شرایط اخذ کار در آمریکا با ویزای تحصیلی
اگر متقاضی در دوره دانشجویی به دنبال اخذ کار دانشجویی در آمریکاست می تواند از موسسات کاریابی که در زمینه کار در هنگام دانشجویی کار می کنند کمک بگیرد. متقاضی کار با ویزای تحصیلی رزومه خود را به زبان انگلیسی نوشته سپس آن را به شرکت کاریابی می دهد تا برای کارفرما بفرستد و اگر شرایط متقاضی و رشته تحصیلی و باقی موارد مدنظر کارفرما در رزومه فرد وجود داشت، کارفرما رزومه را تائید می کند و نوبت به مصاحبه حضوری می رسد و در صورت قبولی در مصاحبه می تواند مشغول به کار در آمریکا با ویزای تحصیلی شود.

نوع دیگری از انواع کار در آمریکا با ویزای تحصیلی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد، کار مطالعاتی است، این نوع کار بدین صورت است که دانشجویان بین الملل به صورت دستیار استاد و یا محقق در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکترا، طبق شرایط رشته خود می توانند از ترم اول در کنار تحصیل به کار تحقیقاتی هم مشغول شوند؛ این نوع کار معمولا برای دانشجویان با ویزای F1 و J1 امکانپذیر می باشد.

شرایط اشتغال در حین تحصیل در آمریکا
به صورت کلی دانشجویان بین الملل به پنج طریق می توانند در آمریکا در حین تحصیل به اشتغال هم بپردازند که این پنج مورد شامل موارد زیر هستند:

• فرصت های کاری در دانشگاه

• کار آموزی درسی

• کارآموزی اختیاری

• مشکلات شدید اقتصادی

• سازمان های بین المللی در آمریکا

فرصت شغلی در دانشگاه: این شغل ها اغلب مربوط به رشته تحصیلی فرد نیست و دانشگاه درباره اشتغال به تحصیل تصمیم گیرنده است؛ اغلب این مشاغل شامل کار در کتابخانه، باشگاه، کافی شاپ و باقی موارد می شوند.

کارآموزی درسی: یکی از واحدهای درسی و به صورت اجباری است و باید حتما گذرانده شود بسته به نوع، این کارآموزی ها می توانند با حقوق و یا بدون حقوق باشند.

کارآموزی اختیاری: این مدل کار آموزی به دانشجویان اجازه می دهد با ویزای F1 آمریکا به صورت موقت کار کنند. دانشجو می تواند پس از پایان سال اول تحصیل درخواست آموزش عملی بدهد و با تجربه ایی که از این دوره ها بدست می آورد به صورت پاره وقت یا 20 ساعت در هفته کار کند.

مشکلات اقتصادی: در صورتی که کشور دانشجو دچار جنگ، تنش اقتصادی و یا مشکلات اقتصادی پیش بینی نشده ای که خارج از کنترل دانشجوست بشود، آن دانشجو واجد شرایط اخذ مجوز کار در آمریکا در زمان تحصیل در خارج از دانشگاه می شود.

سازمان های بین المللی در آمریکا: اگر دانشجو از یکی از سازمان های بین المللی همانند سازمان تجارت جهانی، صلیب سرخ، سازمان بهداشت جهانی و غیره باشد می تواند مجوز اشتغال در حین تحصیل را داشته باشد.

برای اطلاع از جزئیات و شرایط تحصیل و کار و اخذ اقامت آمریکا پس از تحصیل نیز می توانید از مشاوره کارشناسان و وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره مند گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *