آلمان

کار در آلمان

اگر به دنبال کار در آلمان هستید، این مقاله شما را راهنمایی می کند که بتوانید اطلاعاتی در زمینه بازار کار آلمان در سال 2020، مشاغل مورد نیاز آلمان و شرایط کاریابی در این کشور به دست آورید. آلمان پنجمین جایگاه اقتصاد برتر جهان را به خود اختصاص داده لذا فرصت های شغلی بسیاری برای مهاجرین و نیروی ماهر کار که به دنبال کار هستند فراهم کرده است. افراد می توانند با سطح زبان انگلیسی خوب در این کشور شغل مناسبی پیدا کنند، همچنین اشخاصی که دارای مدرک معتبر تحصیلی، سابقه کاری مناسب و حداقل بتوانند به زبان آلمانی صحبت کنند شانس بهتری برای دستیابی به بهترین مشاغل کشور آلمان دارند. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت گردآوری شده به ارائه اطلاعاتی در خصوص کار در آلمان پرداخته شده و تلاش شده تا به برخی از سوالات در این زمینه پاسخ داده شود:

✓ مشاغل مورد نیاز آلمان در سال 2020 چه مشاغلی است؟

✓ شرایط کار برای مهاجران به چه صورت است؟

✓ حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای کار در آلمان چیست؟

✓ هزینه های دریافت کار در آلمان چه میزان است؟

ویژگی های عمومی و بازار کار در آلمان 2020
کشور آلمان یکی از کشورهاییست که پایین ترین نرخ بیکاری را در اتحادیه اروپا دارد به طوری که در مارس 2020 به پایین ترین نرخ بیکاری 5/8%)) رسید. مطالعات مؤسسه فدرال آلمان در سال 2018 درمورد جمعیت نشان داد که یک سوم مهاجران از کشورهای غیر اتحادیه اروپا که در آلمان مشغول کار هستند و توانسته اند درمدت 12 ماه کار پیدا کنند، اگرچه این وضعیت پس از هجوم مهاجران بین المللی به آلمان از سال 2019 به طور قابل توجهی تغییر کرده است. کشور آلمان در سال های اخیر با کمبود نیروی کار ماهر در برخی زمینه ها مواجه شده به همین علت، از سراسر جهان جذب نیرو میکنند. طبق آمارهای صورت گرفته سن جمعیت آلمان رو به کهولت و سالمندی میرود، لذا کشور آلمان نیاز به نیروی کار ماهر در زمینه های بهداشت و پرستاری، مهندسی و دیگر رشته ها دارد. ویژگی های کشور آلمان:

• جمعیت بیش از 83 میلیون نفر

• آب و هوای نسبتا معتدل

• دومین مقام در اعتبار پاسپورت در جهان

• سومین کشور صادر کننده جهان

• جزو برترین صنعت خودرو سازی جهان

ویزای کار آلمان و شرایط کاری آن کشور
زمانی که شخصی قصد مهاجرت به آلمان از طریق تخصص و کار را دارد، در ابتدا باید ویزای کار آلمان را دریافت کند تا در این کشور اجازه این امر را پیدا کند، در نتیجه باید مدارک مورد نیاز را با توجه به الزامات و خواسته های آن کشور آماده کند. بدین منظور از چهار طریق میتوان برای این امر اقدام کرد:

1-دریافت پیشنهاد شغلی (Job offer) از سوی کارفرمایی که در آلمان است: در این حالت کارفرما یا شرکت برای شخص دعوت نامه کاری ارسال میکند.

2-دریافت ویزای جست وجوی کار (Job seeker) در آلمان: این ویزا به شخص 6 ماه مهلت میدهد که بتواند شغل متناسب با توانمندی های شخص که مورد تایید آلمان است را پیدا کند.

3-شرکت در دوره های آموزشی آوسبیلدونگ: چنانچه شخص در لیست رشته هایی که توسط کشور آلمان ارائه می شود، تخصص داشته باشد یا حداقل 2 سال بصورت تخصصی آموزش دیده باشد می تواند برای ویزای کار آلمان درخواست دهد. مدرک لیسانس مورد نیاز نیست ولی شخص باید حداقل 3 سال سابقه کار و همچنین مدرک زبان آلمانی در سطح B1 ارائه دهد.

4-کارت آبی (Blue card): یکی از بهترین روش اقامت کاری از طریق دریافت بلو کارت آلمان است و در صورتی شخص می تواند آن را دریافت کند که دستمزد ماهانه او از شغل مورد تایید آلمان €4200(یورو) به بالا باشد.

مدارک مورد نیاز برای ویزای جست و جوی کار (Job seeker)
✓ پرکردن فرم درخواست ویزای جست و جوی کار

✓ داشتن پاسپورت با حداقل 1 سال اعتبار

✓ 2عدد عکس پاسپورتی

✓ اسناد و مدارک محل سکونت در کشور آلمان

✓ بیمه مسافرتی تا زمان پیدا کردن کار در کشور آلمان

✓ سوابق کاری و تخصص های فرد متقاضی

✓ توصیه نامه

✓ گواهی عدم سوء پیشینه

✓ رسید پرداخت هزینه ویزا به مبلغ € 75(یورو)

هزینه های لازم برای دریافت ویزای کار در آلمان
همه افراد خارجی که میخواهند در کشور آلمان مشغول به کار شوند، باید ویزای کار و اقامت این کشور را دریافت کنند. این که آیا شما اجازه اخذ اقامت در آلمان را دارید یا خیر، به شرایط عمومی و تخصصی شما که شامل سن، مدرک تحصیلی، سابقه کار، مدرک زبان، داشتن تخصص و مهارت و شهری که می خواهید در آن مشغول کار شوید بستگی دارد. ترجمه مدارک تحصیلی و کاری، تایید مدرک توسط وزارت دادگستری و امور خارجه، تایید مدرک توسط سفارت آلمان در ایران، هزینه تایید مدارک، هزینه مصاحبه سفارت و هزینه بیمه در زمان اقدام برای دریافت ویزای کار باید پرداخت شود، اما میزان مبلغ برای اثبات تمکن مالی باید در حساب شخص به مدت حداقل 6 ماه تا 1 سال باشد. بخشی از هزینه های دریافت ویزای کار کشور آلمان به شرح زیر می باشد که لازم است شخص این مبلغ را در حساب خود داشته باشد:

سرویس/ مبلغ
ترجمه مدارک تحصیلی و کاری/ حدود 35 €(یورو)
تایید مدارک توسط وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه/ 15 €(یورو)
تایید مدارک توسط سفارت آلمان در ایران/ 70 €(یورو)
هزینه تایید مدرک در سازمان/ 200 €(یورو)
هزینه مصاحبه سفارت/ 75 €(یورو)
تمکن مالی/ حدود 4300 €(یورو)
هزینه بیمه/ حدود 35 €(یورو)

لیست مشاغل مورد نیاز کشور آلمان در سال 2020
کمبود نیروی کار ماهر در برخی حرفه ها و مشاغل در کشور آلمان وجود دارد که باعث می شود بازار کار برخی از رشته ها در این کشور برای مهاجران بین المللی که جویای کار هستند و تخصص و مهارت در آن زمینه ها دارند داغ باشد و افراد اقدام به درخواست ویزای کاری این کشور را بدهند. این رشته ها شامل مهندسین واجد شرایط در زیرشاخه های مکانیک، مواد و متالوژی، کامپیوتر، صنایع، شیمی، برق و عمران، متخصصان فناوری اطلاعات و برنامه نویسان، مددکاران بهداشتی، پرستاران، روانشناسان، پزشکان و تکنسین دندان پزشکی هستند. افراد متخصص دارای مدارک تحصیلی زبان انگلیسی یا آلمانی نیز در زمینه های خاصی مورد تقاضا هستند که این کشور را برای این افراد مجرب، کشور ایده آلی برای مهاجرت می کند. در ادامه به بخشی از این مشاغل به همراه میزان درآمد حدودی آن ها و مقایسه آن ها با یک دیگر میپردازیم:

مشاغل مورد نیاز آلمان

لازم به ذکر است افرادی که تمایل به کار در آلمان دارند ولی مدرک تحصیلی بالایی ندارند هم در صورتی که شخص تخصص خاصی داشته باشد به طوری که آن تخصص در کشور آلمان وجود نداشته باشد یا بسیار کم باشد، می تواند با دریافت پیشنهاد شغلی از طرف کارفرما یا شرکتی در آلمان ویزای کاری دریافت نمایند.

افرادی که علاقه مند به مهاجرت به آلمان از طریق کار هستند می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی های دقیق تر در این زمینه با تیم مشاوران و متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *