فرانسه

کاریابی در فرانسه

پیدا کردن کار در فرانسه در صورت تسلط به زبان فرانسوی ساده است هرچند نرخ بیکاری این کشور بالاتر از کشورهایی نظیر آلمان و اتریش می باشد. به دلیل لزوم تسلط به زبان فرانسوی بسیاری از افراد ابتدائا 1 سال در کالج های زبان به تحصیل در فرانسه میپردازند و سپس دنبال کار می گردند. خلاف اکثر کشورهای دنیا که با پذیرش کالج زبان ویزا صادر نمی کنند یا ویزای مربوطه نوع C است و قابلیت تبدیل در محیط را ندارد، فرانسه خوشبختانه ویزای نوع D صادر می نماید. البته برخی ها نیز تمایل دارند از ایران مستقیما ویزای کاری فرانسه را دریافت نمایند که با توجه به قوانین اتحادیه اروپا مسیر فوق العاده سختی پیش رو خواهند داشت. چرا که کارفرما باید آن فرصت شغلی را در فرانسه و کل اتحادیه آگهی کند تا ثابت نماید فردی که تابعیت کشورهای مذکور را دارد، شرایط استخدام برای آن شغل را ندارد. به همین دلیل است که در سال 2021 غالب افراد کار در فرانسه را ابتدائا از روش تحصیل شروع می کنند، برخی ها تحصیل در دانشگاه هایی مثل سوربن را انتخاب می نمایند، برخی ها تحصیل در کالج های زبان.

البته فرانسه برخلاف آلمان و اتریش ویزای جستجوی کار صادر نمی کند، پس کسانی که علاقه ای به ادامه تحصیل ندارند و صرفا می خواهند از طریق کاری مهاجرت کنند بهتر یکی از 2 کشور مزبور را انتخاب نمایند. حداقل شرایط اخذ ویزای جستجوی کار آلمان و اتریش تقریبا مشابه است و تفاوت های کمی با هم دارد؛ از جمله این حداقل های اساسی می توان به لزوم داشتن مدرک کارشناسی و 3 سال سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی اشاره نمود.

در این مقاله که به وسیله تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده راجع به پیدا کردن کار در فرانسه به سوالات ذیل پاسخ داده شده است:

• مهم ترین مدارک برای اخذ ویزای کاری فرانسه کدام اند؟

• نرخ بیکاری در فرانسه چقدر است؟

• میانگین درآمد در فرانسه چگونه است؟

لزوم پیدا کردن کار در فرانسه
اگرچه در تعداد کمی از کشورهای دنیا از جمله آفریقای جنوبی، استرالیا، آلمان، اتریش و کانادا، امکان اخذ ویزای کاری بدون داشتن پیشنهاد شغلی هم ممکن است، برای اخذ ویزای کاری فرانسه متقاضی لزوما باید شغلی در فرانسه داشته باشد. علاوه بر موارد گفته شده یعنی تحصیل در دانشگاه ها یا کالج های زبان فرانسوی، از طرق دیگری مثل کمک گرفتن از وبسایت ها و موسسات کاریابی هم می توان شانس پیدا کردن کار در کشور فرانسه را بالاتر برد. از جمله وبسایت های معتبر کاریابی در فرانسه می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

رنکینگ/ سایت های کاریابی معتبر در فرانسه/ درصد موفقیت
1 pole-emploi.fr %59
2 indeed.fr %44
3 linkedin.fr %20
4 monster.fr %17
5 leboncoin.fr %16
6 meteojob.com %13
7 manpower.fr %10
8 apec.fr %9
9 cadremploi.fr %8
10 adecco.fr %7
پس از پیدا کردن شغل هم نوبت به اقدام جهت اخذ ویزای کاری فرانسه می رسد که به مدارک متعددی از جمله موارد ذیل نیاز دارد:

• قرارداد کار در فرانسه به صورت بلند مدت با حداقل حقوق

• گواهی عدم سوء پیشینه کیفری با ترجمه رسمی

• گواهی سلامت

• بیمه معتبر در اتحادیه اروپا

• اثبات این که فردی با شرایط مورد نظر کارفرما در اتحادیه اروپا نبوده است از طریق آگهی

• اثبات تهیه محل مناسبی برای اقامت در فرانسه

• تمکن مالی

• پاسپورت معتبر

• 2 قطعه عکس پاسپورتی

• فرم تکمیل شده درخواست ویزای کاری فرانسه

• رسید پرداخت هزینه سفارت که 99€ (یورو) است

بهترین شرایط برای پیدا کردن کار در فرانسه
پیدا کردن کار در فرانسه دشوار نیست البته به شرط تسلط به زبان فرانسوی و داشتن مهارت های شغلی منحصر به فرد. فرانسه کشوری دارای نظام تحصیلی رایگان است البته دانشگاه های دولتی آن تنها برای دانشجویان حوزه اقتصادی اروپا و اتحادیه اروپا کاملا رایگان هستند و سایرین باید شهریه اندکی بپردازند. از جمله افرادی که شانس خیلی خوبی برای پیدا کردن کار در فرانسه دارند می توان به فارغ التحصیلان دانشگاه های زیر در نظام آموزشی فرانسه اشاره کرد:

بهترین دانشگاه های فرانسه در سال 2021/ U.S. News & World Report Ranking/ QS Ranking/ Shanghai Jiao Tong University Ranking/ Times Higher Education Ranking:::
PSL Research University 82 52 36 45
Sorbonne University 37 83 39 80
École Polytechnique 301 61 – 93
Telecom ParisTech – – – 188
École Normale Supérieure de Lyon – 161 301 201
University of Paris Sud 118 – – 201
École des Ponts ParisTech – 242 – 251
Aix-Marseille University 164 511 101 301

پیدا کردن کار در فرانسه و تامین هزینه های زندگی
با پیدا کردن کار در فرانسه دیگر فرد مشکلی بابت تامین هزینه های زندگی خود در این کشور نخواهد داشت. کار در فرانسه همچنین این امکان را به فرد می دهد که با پرداخت مالیات و رعایت یکسری شرایط از جمله عدم ارتکاب جرم و جنایت، پس از چند سال پاسپورت این کشور را اخذ نماید. کار در فرانسه البته اگرچه از سوی دانشجویان هم ممکن است منتهی سقف آن 20 ساعت در هفته می باشد، بنابراین پاسخگوی تمامی هزینه ها نیست. اما با توجه به نوع شغل و ساعات کاری، دانشجو می تواند ماهانه 200€ تا 500€ (یورو) حقوق بگیرد و بخشی از هزینه های زندگی در فرانسه را تامین نماید.

هزینه های زندگی در فرانسه بستگی به سبک زندگی و شهر محل اقامت فرد دارد، اما ماهانه بین 1000€ تا 1300€ (یورو) است، هرچند با تهیه خوابگاه یا هاستل های ارزان قیمت به جای آپارتمان های شخصی و صرفه جویی در موارد دیگر امکان کاهش تا 700€ (یورو) در ماه را هم دارد. با توجه به نوع شغل و شرایط کاری، میزان حقوق کسب شده در فرانسه عبارت است از:

• حداقل حقوق سالانه در فرانسه: 12500€ (یورو)

• میانگین حقوق سالانه در فرانسه: 49500€ (یورو)

• حداکثر حقوق سالانه در فرانسه: 221000€ (یورو)

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پیدا کردن کار در فرانسه، آلمان، اتریش، مجارستان، ترکیه، بریتانیا، کانادا و غیره می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *