آلمان

کاریابی در آلمان

کشور آلمان در سال 2020 از جمله کشورهایی است که اقتصاد و صنعتِ فوق العاده قوی نه تنها در سطح اروپا بلکه در سطح جهان را کسب کرده است. جمعیت این کشور 80 میلیون نفر و مساحت آن 357000 کیلومتر مربع می باشد و به همین دلیل آلمان از جمله کشورهای پرجمعیت و بزرگ اروپا محسوب می شود. این کشور در دهه اخیر با بحران پیری جمعیت روبرو شده و به همین دلیل صنعت اقتصاد آلمان با خطر روبرو شده است؛ این موضوع سبب شده که دولت فدرال آلمان راه را برای مهاجرت نیروهای متخصص از سرتاسر جهان باز کند. طولانی مدت بودن دریافت وقت سفارت آلمان برای ویزای تحصیلی باعث شده که متخصصان و فارغ التحصیلان در ایران به مهاجرت از طریق کاریابی در آلمان روی بیاورند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تجربه کاری گسترده در اعزام دانشجویان و متخصصان می تواند شما را در زمینه کاریابی در آلمان یاری کند.

توصیف کشور آلمان
این کشور در سال 2020 نیز از قدرت های برتر اقتصادی جهان می باشد در حقیقت این کشور جایگاه پنجمین قدرت برتر اقتصادی جهان را در اختیار دارد. صنعت و تکنولوژی های به روز این کشور باعث شده نسبت به کشورهای دیگر اروپایی نگاه های بیشتری را از طرف مهاجران به خود جلب کند. چه در حوزه فنی مهندسی و چه در حوزه پزشکی و پیرا پزشکی، این کشور با کمبود نیروهای جوان و متخصص روبرو می باشد و از جمله شغل های مورد نظر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رشته های مربوط به پزشکی و پیراپزشکی از جمله: پزشکی، دندانپزشکی، اتاق عمل ، پرستاری ، فیزیوتراپی، علوم ازمایشگاهی و بیهوشی.

رشته های فنی و مهندسی از جمله: مکانیک، برق، مخابرات، الکترونیک، آی تی، کامپیوتر، شبکه و اتوماسیون و جوشکار.

اکثر مردم این کشور به زبان انگلیسی تسلط دارند ولی این موضوع باعث نمیشود که تصور کرد آنها از این زبان در مکالمه های روزمره خود حتی با مهاجران استفاده می کنند. مردم این کشور به شکلی متعصبانه به زبان آلمانی نگاه می کنند تا جایی که این موضوع باعث می شود افرادی که زبان آلمانی را در سطح بالایی نمی دانند به شکل شدیدی دچار مشکل شوند زیرا که در تمامی مکان های عمومی این کشور از زبان رسمی آلمان استفاده شده است. در سال 2020 کمترین نرخ بیکاری در اروپا به آلمان تعلق دارد که 3.6 درصد می باشد که حتی این آمار در برخی از شهرهای این کشور کمتر هم می باشد.

کاریابی در آلمان در سال 2020
کاریابی در آلمان دو حالت دارد؛ حالت اول بدین شکل است که متقاضی فارغ التحصیل یکی از دانشگاه های آلمان باشد و به کمک این موضوع به خودی خود دولت آلمان 18 ماه به متقاضی فرصت می دهد تا در آلمان اقامت داشته باشد تا بتواند شغلمورد نظر خود را پیدا کند. حالت دوم به این شکل است که فرد متخصص یا فارغ التحصیل دانشگاه ایرانی باشد، در این حالت فرد دو راه پیش رو دارد:

مورد اول: او می تواند در ایران از طریق سایت های کاریابی نظیر لینکدین اقدام به کاریابی در آلمان و کارفرمایی در کشور آلمان پیدا کند. در صورتی که بوسیله ی سایت های کاریابی کارفرمایی پیدا کنید نیازی به مهاجرت به آلمان نخواهید داشت و هزینه ها نیز شدیدا کاهش می یابد ولیکن قانونی در اتحادیه اروپا هست که برای استخدام، کارفرما نمی تواند برای اتباعی غیر اتباع اتحادیه اروپا دعوت نامه کاری بفرستد مگر اینکه برای موقعیت شغلی مورد نظر فردی در اروپا پیدا نشود، که این موضوع باعث شده که احتمال یافتن کار برای اکثر افراد از طریق سایت های اینترنتی کم باشد.

مورد دوم: فرد می تواند به کشور آلمان مهاجرت کرده و با ویزای جست و جوی کار در مدت تعیین شده از طرف سفارت شغل مورد نظر خود را پیدا کند. از مزایای کاریابی در آلمان با ویزای جست و جوی کار باید به این موضوع اشاره کرد که : متقاضی به تمام ظرفیت های کاری دسترسی دارد و در نتیجه احتمال یافتن کار با توجه به نیاز مبرم این کشور به نیروهای جوان و متخصص بالا تر می رود. از معایب کاریابی در آلمان با ویزای جست و جوی کار می توان به این نکته توجه کرد که این سفر هزینه بر می باشد و اقامت چند ماه این فرد در آلمان شامل خرج چندین هزار یورو می باشد؛ همچنین روند اداری صدور ویزا نیز نفس گیر می باشد.

مدارک مورد نیاز و تاثیر زبان برای کاریابی در آلمان
هر چند که در سایت سفارت آلمان در ایران به برخی از موارد تاکیدی نشده است ولیکن پیشنهاد گروه مشاورین ما به این شکل است که جهت دریافت ویزای آلمان برای کاریابی مدارک زیر الزامی می باشد:

✓ سابقه کاری حتی بدون بیمه

✓ مدرک تحصیلی که حداقل آن کارشناسی می باشد

✓ مدرک زبان (در سایت سفارت بر وجود آن تاکید نشده هرچند که داشتن آن بسیار مفید می باشد)

✓ انگیزه نامه به زبان آلمانی یا انگلیسی

✓ بیمه نامه

✓ رزرو هتل

✓ تمکن مالی برای مدت اقامت در آلمان

مدرک زبان از جمله مدارک لازم برای گرفتن ویزای کاریابی در آلمان نیست، ولیکن تجربه چندین ساله مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این نکته را گوشزد می کند که اکثر افرادی که به زبان آلمانی مسلط نیستند شانس کمتری را برای کاریابی در آلمان دارند؛ لذا مشاورین ما به افرادی که قصد آموزش زبان آلمانی را ندارند توصیه مهاجرت به آلمان را نمی کنند.

گرفتن ویزای کاریابی آلمان در سال 2020
در حال حاضر مدت زمان گرفتن وقت سفارت آلمان برای گرفتن ویزای جستجوی کار یک ساله می باشد که این موضوع ممکن است متغیر باشد. فرد متقاضی پس از دریافت ویزا 6 ماه فرصت دارد تا بتواند با توجه به مدرک تحصیلی و تخصص خود شغل مورد نظرش را پیدا کند و پس از آن اقامت کاری را در آلمان دریافت کند. این شخص پس از 21 ماه کار در آلمان می تواند اقامت دائم این کشور را دریافت کند. خانواده صاحب ویزای جست و جوی کار می تواند پس از گرفتن اقامت کاری به این شخص بپیوندند.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره گرفتن ویزای کاریابی آلمان می توانید با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *