ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه

اطلاع از ” هزینه زندگی در ترکیه “، یکی از سوالات رایج مهاجران ایرانی می باشد که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند. با توجه به اهمیت و نقش هزینه زندگی در تصمیم گیری برای مهاجرت، ما در این مقاله به موضوع مهم هزینه زندگی در ترکیه می پردازیم. معمولا مهاجران خارجی حاضر در ترکیه هزینه زندگی در این کشور را منطقی تر از مقاصد اروپایی دیگر می دانند. این امر زمانی به اثبات می رسد که شما هزینه های مختلف زندگی در ترکیه را با سایر کشورها مقایسه نمائید.

بر طبق آمارهای موجود، هزینه زندگی در ترکیه 59% پایین تر از ایالات متحده، 62% پایین تر از بریتانیا و 26% پایین تر از ایران می باشد. شاخص هزینه ترکیه در رنکینگ بین المللی 71 و رتبه این کشور در بین سایر کشورها رتبه 100م می باشد. همچنین نکته بسیار جالب دیگر درباره هزینه زندگی در ترکیه، وجود دو شهر آنتالیا و بورسا ترکیه در رتبه اول و دوم شهرهای ارزان جهان می باشد. بنابراین با این شرح، هزینه زندگی در ترکیه ارزانتر از اکثر کشورهای اروپایی و آمریکایی و حتی ایران می باشد.

همانند اکثر مقاصد خارجی، هزینه زندگی در ترکیه مستقیما تحت تاثیر محل و سبک زندگی افراد می باشد. متقاضیان مهاجرت به ترکیه برای زندگی راحت در ترکیه حتما بایستی بین میانگین دستمزد ماهانه و میانگین هزینه ماهانه خود تعادلی برقرار کنند. متوسط هزینه ماهانه زندگی در ترکیه تقریبا $500 الی $600 می باشد و میانگین دستمزد ماهانه در ترکیه پس از کسر مالیات درحدود 395.92$ می باشد. کارشناسان خبره موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده اند تا اطلاعات تکمیلی در این زمینه را در اختیار شما هموطنان عزیز قرار دهند.

درباره ترکیه
ترکیه شبه جزیره ای بزرگ می باشد که قاره های اروپا و آسیا را به هم متصل می سازد. ترکیه از سه طرف توسط دریای سیاه، دریای مدیترانه، و دریای اژه احاطه شده است. استانبول، بزرگترین شهر ترکیه می باشد که بر روی اراضی در کانال بسفور برپا شده است. مرتفع ترین کوه ترکیه، کوه آرارات می باشد که دارای دو قله است، ارتفاع قله آرارات بزرگ به 5165 متر می رسد. این کوه از نظر مردمان محلی ترکیه مقدس شمرده می شود چرا که آنان معتقدند که کشتی نوح پس از طوفان بزرگ در این کوه پهلو گرفته است.

بیش از 80% مردم ترکیه اصالتا از نژاد ترک بوده و فقط یک پنجم جمعیت ترکیه کورد می باشند. ترکها مردمان خانواده دوستی هستند و خیلی مهمان نواز می باشند. بر طبق سرشماری سال 2018، جمعیت این کشور در حدود 82003882 نفر بوده است. سیستم آموزشی ترکیه با داشتن بیش از 200 دانشگاه و موسسه آموزش عالی در زمره برترین های آموزشی دنیا می باشند. سیستم بهداشتی ترکیه کاملا تحت نظارت دولتی بوده و در قالب تامین اجتماعی عمل می کند.

اقتصادی پیشرو، سیستم آموزشی کیفیت بالا، استاندارد زندگی بالا از مهمترین دلایل مهاجرت به کشور ترکیه می باشد. همچنین، از امتیازات دیگر مهاجرت به ترکیه می توان به وجود فرآیند آسان مهاجرت به ترکیه و نیز قرابت فرهنگی و سرزمینی با کشور ترکیه اشاره نمود.

اهمیت اطلاع از هزینه زندگی در ترکیه
ترکیه دارای 13امین GDP (تولید ناخالص داخلی) بزرگ دنیا است و همچنین 17امین GDP اسمی بزرگ در دنیا محسوب می شود. این کشور در زمره اعضای پایه گذار OECD و G-20 می باشد. قرارداد تجاری ترکیه- اتحادیه اروپایی (EU) در سال 1995 منجر به آزادسازی نرخ های تعرفه گردید، و یکی از ارکان بسیار مهم سیاست تجارت خارجی ترکیه را تشکیل می دهد. از همین روی، اقتصاد ترکیه در منطقه خاورمیانه جزو برترین اقتصادهای منطقه می باشد .

با توجه به موقعیت اقتصادی برتر ترکیه در منطقه ما و نیز فرصت های کاری و تحصیلی ارزشمند ترکیه برای مهاجران خارجی، ترکیه به طور سنتی یکی از مقاصد جذاب مهاجرتی هموطنان ایرانی بشمار می رود. اما برای تصمیم گیری بهتر درباره مهاجرت به ترکیه، اطلاع از هزینه زندگی در ترکیه از اولویت های مهم هر متقاضی محسوب می شود. هزینه زندگی در ترکیه را می توان به بخش های کوچکتر دسته بندی کرد: هزینه مواد غذایی ، هزینه مسکن در ترکیه و هزینه حمل و نقل .

1.هزینه مواد غذایی در ترکیه
از 100% کل هزینه زندگی در ترکیه نیز، هزینه مواد غذایی با سهم 36.3% در رتبه اول هزینه زندگی در ترکیه قرار دارد. در ترکیه، مواد غذایی را می توان از بازارهای هفتگی خریداری کرد که میوه ها و سبزیجات محلی را با قیمت های پایین عرضه می کنند. سوپرمارکت های بزرگ کالاهای وارداتی را با قیمت های بالا می فروشند.

با اینکه هزینه مواد غذایی در ترکیه نسبتا ارزان می باشد اما قیمت برخی اقلام غذایی در ترکیه بطور غیرمنتظره ای بالا می باشد. مثلا یکی از قیمت های غذایی غیرمنتظره در ترکیه قیمت آب معدنی می باشد. همچنین با وجود اینکه اصولا ترکیه بخاطر کباب دونر خودش در جهان معروف می باشد، اما عجیب است که گوشت قرمز در ترکیه بسیار گران می باشد. هزینه اقلام غذایی در ترکیه به شرح زیر می باشد:

هزینه مواد غذایی
گوشت قرمز (1 کیلو) $9.20 شیر (1 لیتری) $ 0.62
سیب (1 کیلو) $ 0.75 قرص نان سفید (500 گرمی) $ 0.36
سینه مرغ بی استخوان و بی پوست 1 کیلو $ 3.13 برنج (سفید) 1 کیلو $ 1.31
تخم مرغ (12 تایی) $ 1.57 گوجه (1 کیلو) $ 0.90
آب (بطری1.5 لیتری) $ 0.30 سیب زمینی (1 کیلو) $ 0.68

2.هزینه مسکن در ترکیه
مهاجران خارجی که تجربه معامله املاک در ترکیه را دارند می دانند که هم قیمت املاک و هم فرآیند قانونی خرید و فروش املاک در ترکیه در مقایسه با کشورهای دیگر اروپایی و آمریکا منطقی و مقرون به صرفه می باشد. در ترکیه شما طیف وسیعی از املاک مطابق با سلایق و بودجه های مختلف، از ویلاهای دلباز خیلی گرانقیمت تا آپارتمان های جمع و جور را خواهید یافت.

پیشنهاد می کنیم صفحه اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک را هم مطالعه فرمایید

اما شما بایستی این نکته را که هزینه های مسکن در ترکیه صرفا شامل اجاره بها نمی باشد نیز مدنظر قرار دهید، هزینه های خدمات شهری شامل آب، برق، گاز و تلفن نیز برعهده مستاجر می باشد. هرچند که این خدمات در ترکیه نسبتا ارزان می باشد، اما هزینه گرمایش در طول زمستان هزینه خدماتی را به شدت افزایش می دهد.

هزینه مسکن در ترکیه
اجاره آپارتمان تک خواب (مرکز شهر) $210.46 قیمت خرید 1 مترمربع آپارتمان در خارج شهر $ 532.92
اجاره آپارتمان تک خواب (خارج شهر $ 132 هزینه ماهیانه خدمات شهری برحسب آپارتمان 85 مترمربعی $ 58.30
اجاره آپارتمان سه خواب (مرکز شهر) $ 370.68 1دقیقه تعرفه مکالمه تلفن همراه $ 0.11
اجاره آپارتمان سه خواب (خارج شهر) $ 229.91 اینترنت با سرعت 60Mbps $ 13.76
قیمت خرید 1 مترمربع آپارتمان در مرکز شهر $ 942.90

3.هزینه حمل و نقل در ترکیه
سیستم حمل و نقل ترکیه یکی از پیشرفته ترین و متکامل ترین زیرساخت های حمل و نقلی در سرتاسر دنیا محسوب می شود. دسترسی سراسری، سرعت جابجایی، و قیمت مقرون به صرفه از جمله امتیازات برجسته و مهم سیستم حمل و نقل ترکیه محسوب می شود. BRT ها و متروهای شهری روشهای اصلی حمل و نقل عمومی در ترکیه محسوب می شود. شما در ترکیه با تهیه کارت های شهری موسوم به Akbil می توانید از خدمات حمل و نقل شهری ترکیه استفاده نمائید.

سیستم دیگر حمل و نقل در ترکیه، تاکسی های شهری موسوم به Dolmuş می باشد که برای طی فواصل کوتاه شهری به کار می آید. قیمت کرایه تاکسی های ترکیه بسیار معقول بوده و بر طبق طول مسافت طی شده حساب می شود. همچنین، بیش از 50 فرودگاه داخلی و بین المللی در ترکیه مسافرتهای مسافت طولانی و سفرهای خارجی را به بهترین نحو پشتیبانی می کنند. هزینه های حمل و نقل در ترکیه به شرح زیر می باشد:

هزینه حمل و نقل در ترکیه
بلیط یک-طرفه (حمل و نقل محلی) $0.45
کرایه تاکسی (مسیر 1 کیلومتری) $0.49
کرایه 1 ساعت انتظار تاکسی $ 3.76
تاکسی سفارشی (آنلاین) $ 29.28

معرفی بهترین شهر ترکیه از نظر هزینه زندگی
اکنون با توضیحات ارائه شده، شاید سوالی که در اینجا به ذهن مخاطبین خطور کند این سوال باشد که بهترین شهر ترکیه کدام شهر می باشد؟ بر اساس تحلیل انجام شده در این مقاله، می توان چنین نتیجه گرفت که از نظر شاخص هزینه زندگی و نیز استاندارد زندگی، شهر بورسا Bursa بهترین شهر ترکیه برای زندگی هموطنان می باشد. شاخص هزینه زندگی در شهر بورسا 32 و شاخص کیفیت زندگی در این شهر خیلی بالا و در حدود 164 می باشد که جزو بالاترین رتبه ها در بین شهرهای ترکیه در 2019 می باشد.

بطور خلاصه، هزینه زندگی در ترکیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی نسبتا پایین و منطقی می باشد. حالا، شما با اطلاع از این هزینه ها به راحتی می توانید درباره مهاجرتتان به ترکیه تصمیم گرفته و برنامه ریزی های لازم را انجام دهید. مسلما، کارشناسان و وکلای مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با اتکاء بر دانش حقوقی و مهاجرتی خود و نیز تجارب ارزشمند چندین ساله خود مفتخرند که برترین خدمات مشاوره ای را به هموطنان عزیز ارائه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *