آلمان

هزینه زندگی در آلمان

آلمان مقصد مهاجرتی مهمی در دنیا برای متقاضیان خارجی محسوب می شود و اطلع یابی از هزینه زندگی در آلمان جزو ضروریات زندگی در این کشور فوق صنعتی اروپایی محسوب می شود. معمولا هزینه زندگی در کشور آلمان در کانون توجه اکثر دانشجویان خارجی قرار دارد و یکی از سوالات متداول متقاضیان مهاجرت به آلمان را تشکبل می دهد. ما در این مقاله به بررسی کامل این موضوع پرداخته و جامعه هدف خود یعنی دانشجویان را در جریان آخرین اطلاعات و ارقام سال 2019 قرار می دهیم.

به دلیل امکان تحصیل رایگان و نیز کیفیت بالای آموزش در این کشور مهاجرت تحصیلی به آلمان همواره یکی از رویاهای دانشجویان ایرانی می باشد. در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، آلمان هرگز یک مقصد مهاجرتی گرانی نیست. هزینه های غذا، اجاره منزل، لباس و فعالیت های تفریحی و فرهنگی در آلمان نسبتا بالاتر از متوسط اروپایی است. به طور میانگین، هر دانشجوی خارجی در آلمان مبلغی در حدود €850 یورو در هر ماه را صرف مخارج زندگی خود می کند. اگر شما نیز جزو متقاضیان تحصیل در آلمان هستید، توصیه می شود که برای اطلاع از بسته مشاوره تخصصی خود با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

چرا تحصیل در آلمان
آلمان یکی از مقاصد بسیار معروف تحصیلی برای اغلی دانشجویان خارجی محسوب می شود. در آلمان، دانشجویان خارجی از کلیه نقاط دنیا در دانشگاه های این کشور حضور دارند و هر کدامیک دلایل خاص خود را برای ادامه تحصیل در المان دارند. پس، دلایل متعددی برای تحصیل در آلمان وجود دارد که همین امر آلمان را به مقصد تحصیلی جذابی برای دانشجویان خارجی تبدیل کرده است که قابل قیاس با هیچ کشور اروپایی دیگر نیست.

از بین این دلایل می توان به مدارک تحصیلی معتبر جهانی، تنوع امکانات آموزشی، تسهیلات ویژه برای انگلیسی زبانها، شهریه های پایین، هزینه های زندگی مقرون به صرفه، بورسیه های تحصیلی مختلف، امکان کار حین تحصیل و مهمتر از همه نرخ اشتغال بالای فارغ التحصیلان از مهمترین دلایل متقاضیان برای تحصیل در آلمان محسوب می شود. متقاضیان می توانند در هر 3 مقطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکترا از دانشگاه های برتر آلمان در سال 2019 به شرح جدول زیر درخواست اخذ پذیرش نمایند:

نام دانشگاه/ رتبه بندی QS/ رتبه بندی Time/ رتبه بندی شانگهای جیائو
دانشگاه فناوری مونیخ 61 44 48
دانشگاه ماکسی میلیان لودویگ 62 32 53
دانشگاه روپرخت کارلز هایدلبرگ 64 47 47
موسسه فناوری کارلسروهه (KIT) 116 135 201- 300
دانشگاه هامبولت برلین 121 67 –

شرایط هزینه تحصیل و زندگی در آلمان 2019
شما به عنوان دانشجو در آلمان و در طول اقامت خود در این کشور بایستی هزینه های زندگی (شامل اجاره خانه، غذا، لباس، کتب، تلفن و …)، اعانه ترمی یا Semesterbeitrage ، بیمه سلامت و هزینه های احتمالی دیگر را پرداخت نمایید. مطابق تحقیقات انجام شده توسط انجمن ملی امور دانشجویی آلمان (Detsches Studentenwerk)، دانشجویان در کشور آلمان به طور ماهیانه مبلغی در حدود تقریبا 918 €یورو را صرف هزینه های زندگی خود می کنند. اما باید توجه داشت که هزینه ها در شهرهای مختلف آلمان یکی نیست شما بایستی بدانید که هزینه تحصیل و زندگی در مونیخ به مراتب بالاتر از شهرهایی مثل لایپزیک می باشد.

بر اساس همین آمارها، بالاترین هزینه ماهانه دانشجویان مربوط به اجاره منزل است. پس بسته به محل تحصیل و زندگی شما در آلمان، این هزینه ها ممکن است بین 290 الی 560 € یورو متغییر است. شایان ذکر است که در برخی شهرهای بزرگ همانند کولن، مونیخ، هامبورگ و فرانکفورت اجاره خانه ها بسیار بالا است. اکثر دانشجویان بین المللی در آلمان در آپارتمان های دانشجویی یا خانه های مشترک به نام (WG) زندگی می کنند. در آغاز، شما بایستی هزینه مربوط به رهن را هم داشته باشید که این مبلغ به چند صد یورو نیز می رسد. ریز هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان به شرح زیر است:

عنوان هزینه دانشجویی/ هزینه ماهیانه به یورو (€)
هزینه زندگی (شامل غذا، خورد و خوراک، حمل و نقل و …) 918
اعانه ترمی 250
بیمه سلامت 80
هزینه تحصیل رایگان ( به جز ایالت Baden- Wurttemberg با شهریه ترمی حدود €1,500 یورو)

شرایط هزینه زندگی خانوار در آلمان 2019
اگر شما هزینه زندگی در آلمان را با هزینه زندگی در سایر نقاط دنیا مقایسه نمایید، شما متوجه این نکته خواهید شد که هزینه زندگی در آلمان نسبتا ارزان است. طبیعتا، هزینه زندگی در هر کشوری از جمله کشور آلمان تا حدود زیادی به محل زندگی و سبک زندگی افراد بستگی دارد. اما متقاضیان مهاجرت به آلمان همواره باید این نکته را مدنظر خود قرار دهند که تقریبا یک سوم از درآمد خانوار در آلمان صرف اجاره خانه خواهد شد.

اگر شما نیز قصد اقامت در آلمان برای اهداف مختلف تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری و … را دارید، شما باید این نکته را در خاطر بسپارید که هر خانوار به طور میانگین در کشور آلمان ماهیانه در حدود €2,481 یورو را صرف هزینه های زندگی خود می کنند که فقط حدود €450 یورو صرف خورد و خوراک و البسه شده و مابقی صرف مخارج جانبی دیگر به شرح جدول زیر می شود:

عنوان هزینه/ هزینه به یورو (€)
اجاره منزل 877
حمل و نقل 335
غذا 342
تفریح و سرگرمی 258
لوازم خانگی 150
رستوران، هتل 142
لباس 108
درمان 99
ارتباطات 62
تحصیل 18
هزینه های متفرقه 90
کل مخارج 2481

ارزانترین شهرهای آلمان برای زندگی
در طی چند سال اخیر، هزینه ها (به ویژه هزینه اجاره منزل) برای دانشجویان و مهاجرین خارجی در کشور آلمان مخصوصا در شهرهای بزرگی مثل مونیخ (€634 یورو در ماه) و فرانکفورت (€528 یورو در ماه) افزایش بی سابقه ای یافته است. شاید یکی از دلایل اصلی این افزایش هزینه های اجاره خانه در آلمان، افزایش درخواست شاغلین و دانشجویان خارجی برای مهاجرت به این شهرهای آلمانی است که موجب این افزایش قیمت ها می شود. اما در این میان شهرهایی نیز در آلمان وجود دارند که هزینه زندگی در آنها برای شما فوق العاده پایین و مقرون به صرفه است. این شهرها به ترتیب عبارتند از:

✔ لایپزیک: €332 یورو در ماه

✔ بوخوم: €344 یورو در ماه

✔ کیل: €368 یورو در ماه

کارشناسان و مشاورین حرفه ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در هر زمینه مهاجرتی آماده پاسخگویی به سوالات و شبهات هموطنان گرامی می باشند. شما همراهان عزیز می توانید از طریق شماره تلفن های موسسه با کارشناسان مهاجرتی تماس حاصل کرده و در جریان آخرین قوانین و مقررات اخذ ویزاهای کشورهای خارجی قرار گیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *