چین

هزینه تحصیل در چین

کشور چین که اکنون در حال تسخیر بازار های جهانی است در بخش علم و آموزش نیز با رشد سریعی همراه بوده و در حال رقابت با دیگر کشورهای برتر اروپایی و آمریکایی می باشد. دولت چین با تخصیص بودجه حدود 1 میلیون یوانی شرایط لازم برای بورسیه تحصیلی بسیاری از دانشجویان خارجی را فراهم می کند. دانشگاه های این کشور امکان تحصیل به زبان انگلیسی در چین را فراهم کرده تا افرادی که به دلیل سختی زبان چینی از تحصیل در این کشور امتناع می کردند بتوانند در این کشور به زبان انگلیسی تحصیل کنند. چین در طی سالهای اخیر سرمایه گذاری زیادی در بخش آموزش و پرورش کرده و به دلیل همکاری با دانشگاه های اروپا و ایالات متحده تعداد دانشجویان بین المللی خود را افزایش داده است. یکی از مزایای تحصیل در چین، هزینه زندگی دانشجویان در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان است که به طور قابل توجهی پایین است.

امروزه چین یک رقیب مهم در جهان برای دیگر کشورها در حوزه اقتصاد و آموزش عالی به شمار می آید؛ این کشور بسیار مقرون به صرفه است، هزینه زندگی و هزینه تحصیل در چین در مقایسه با سایر کشورها به طور متوسط ​​بسیار کمتر است. دولت چین برای بدست آوردن جایگاه بین المللی بهتر، در این زمینه بسیار سرمایه گذاری کرده؛ بنابراین چین فرصت خوبی برای متقاضیان تحصیل در سطح کیفی بالا با هزینه ای متناسب به شمار می رود. علاوه بر این، بسیاری از دانشجویان در سراسر جهان برای دیدار با مردم از سراسر جهان و گسترش دایره ارتباطات خود، تصمیم به تحصیل در چین می گیرند. چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان، تنها یک قدم عقب تر از ایالات متحده، علاوه بر کار، مکان مناسبی برای تحصیل نیز می باشد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، شما را به مطالعه این مقاله دعوت می کند.

میانگین هزینه زندگی دانشجویی در چین
به طور متوسط​، دانشجویان بین المللی در چین، حدود 4,000$ (دلار) برای هزینه های اقامت و حدود 2,000$ (دلار) برای سایر هزینه های زندگی (مانند غذا، حمل و نقل و غیره) در سال صرف می کنند؛ بنابراین، بودجه ماهیانه زندگی دانشجویی در چین حداقل 500$ (دلار) خواهد بود. با این حال، از آنجا که چین یک کشور بسیار پهناور است، لازم است بدانید که بسته به هر منطقه کشور، زندگی در چین تفاوت های قابل توجهی در رابطه با قیمت ها و هزینه های مختلف زندگی وجود خواهد داشت. همچنین چین با داشتن بیش از 1000 دانشگاه اعم از دولتی و خصوصی و میلیون ها دانشجو یکی از بزرگترین شبکه های آموزشی را ایجاد کرده و باید توجه داشته باشید که هزینه شهریه دانشگاه های چینی بسته به دولتی یا خصوصی بودن، رشته و مقطع تحصیلی همچنین رنکینگ دانشگاه و حتی محل دانشگاه متفاوت می باشد.

میزان شهریه در دانشگاه های چین
میانگین شهریه در دانشگاه های دولتی چین بین 3,300$ تا 10,000$ (دلار) در سال است. همچنین هزینه کسب مدرک آموزش انگلیسی بین 2,200$ تا 4,500$ (دلار) در سال در دانشگاه های دولتی چین می باشد. هزینه تحصیل در رشته های پزشکی ، مهندسی و تجارت نیز بین 50,000$ تا 24,000$ (دلار) در سال در این دانشگاه ها می باشد. هزینه دانشگاه های انگلیسی دولتی چین همراه با پردیس محلی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به ترتیب 12,000$ و 13,500$ (دلار) در سال می باشد. همچنین متقاضیان می توانند در بسیاری از دانشگاه های خصوصی آمریکایی و انگلیسی همراه با پردیس محلی در یک شهر چینی به تحصیل بپردازند. میزان شهریه در این دانشگاه های خصوصی از 8,000$ (دلار) در سال شروع می شود و می تواند به حدود 15,000$ (دلار) در سال نیز برسد.

دانشگاه های مقرون به صرفه چین
دانشگاه جیاتونگ پکن که در سال 1896 تأسیس شد، یکی از دانشگاه های مقرون به صرفه چین است که تحت نظارت مستقیم وزارت آموزش و پرورش بوده و اکنون به طور مشترک توسط وزارت آموزش و پرورش، شرکت راه آهن چین و دولت شهرداری پکن اداره می شود. شهریه میانگین سالانه این دانشگاه 5,000$ (دلار) است. دانشگاه فناوری نانجینگ چین، یک دانشگاه جامع با محوریت رشته مهندسی، یکی دیگر از دانشگاه های مقرون به صرفه چین است که بیش از 100 سال سابقه دارد. شهریه میانگین سالانه این دانشگاه 4,000$(دلار) است. همچنین دانشگاه علم و فناوری چین یکی دیگر از دانشگاه های برجسته و مقرون به صرفه چین محسوب می شود که توسط آکادمی علوم چین (CAS) در سال 1958، به عنوان یک اقدام استراتژیک توسط دولت چین برای پاسخگویی به نیازهای علوم و فن آوری چین تاسیس شد؛ شهریه میانگین سالانه این دانشگاه 4,350$(دلار) است و رتبه QS این دانشگاه 89 می باشد.

هزینه دانشگاه های برتر چین
در کشور چین می توانید برخی از بهترین موسسات و دانشگاه های جهان را بیابید که به آموزش دانشجویان برتر مشهور هستند و آنها را به سمت مشاغل جذاب و پرسود سوق می دهد. دانشگاه های برتر رتبه بندی شده در چین بهترین برنامه ها را برای دوره های لیسانس، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می کنند و این برنامه ها مطمئناً در آینده موجب کسب تخصص و مهارت کافی برای کار و یک زندگی رویایی می شود. به عنوان مثال، دانشگاه پکینگ چین از موقعیت عالی در لیست رتبه بندی دانشگاه ها برخوردار است و همچنین یکی از بهترین مراکز آموزشی در چین است که از محبوبیت خاصی در این کشور برخوردار می باشد. در جدول زیر میزان هزینه شهریه چندی از دانشگاه های برتر چین آورده شده است.

نام دانشگاه/ شهر/ رتبه QS در سال 2020/ شهریه میانگین سالانه (دلار)
Peking University/ پکن/ 22/ 17,000$
Tsinguha University/ پکن/ 16/ 7,500$
Fudan University/ شانگهای/ 40/ 8,000-11,000$
Shanghai Jiao Tong University/ شانگهای/ 60/ 5,000-12,000$

بررسی هزینه زندگی تحصیلی در پکن
شهر پکن به دلیل داشتن دانشگاه های برتر، با تمرکز روی تحقیقات علمی در سطح جهانی، استادان بسیار ماهر و بورسیه های دانشجویی، به مقصدی محبوب برای دانشجویان خارجی برای کسی مدرک تبدیل شده است. علاوه بر مزایای تحصیل در سطح بالای آموزش دانشگاهی در جهان، دانشجویان بین المللی مجذوب پکن نیز می شوند، زیرا می توانند زندگی در شهری با فرهنگ شگفت آور و بی نظیر و شهری که سنت را با نوآوری و فناوری پیشرفته ترکیب کرده را تجربه کنند. پکن، پایتخت جمهوری خلق چین و یکی از پرجمعیت ترین شهرهای جهان است؛ همچنین دومین شهر بزرگ چینی پس از شانگهای، مرکز سیاسی، فرهنگی و آموزشی این کشور می باشد که در ضلع شمالی دشت چین قرار دارد. این شهر که گران ترین شهر چین نیز محسوب می شود، برای تامین هزینه زندگی در آن به 1,000$ الی1,200$ (دلار) در ماه نیاز خواهید داشت.

بررسی هزینه زندگی تحصیلی در شانگهای
شهر شانگهای با داشتن دانشگاه های بسیاری، ارائه دهنده برنامه های پیشرفته ای در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است که به زبان انگلیسی یا چینی تدریس می شوند. اگر قصد تحصیل در این شهر دارید که به لیسانس منتهی شود، دوره هایی در زمینه ادبیات، حقوق، فلسفه، تاریخ، امنیت اطلاعات، مهندسی، پزشکی و هنر را پیدا خواهید کرد. اکثرا تمام رشته های تحصیلی مورد نیاز دانشجویان در دانشگاه های شانگهای ارائه می شوند که در این مقطع معمولا 4 سال به طول می انجامد. شهرهای شانگهای و شنژن چین که مشترکا عنوان دومین شهر گران چین را یدک می کشند هزینه ای ماهانه 850$ الی 1,200$ (دلار) را در پی خواهد داشت. همچنین در دیگر شهرهای چینی با مبلغی به اندازه $600 الی 1,000$ (دلار) در ماه می توانید هزینه های زندگی دانشجویی خود را مدیریت کنید.

هزینه اقامت تحصیلی در چین
اگرچه شهرهای شانگهای و پکن در سراسر جهان به عنوان برخی از گران ترین شهرهای چین برای زندگی شناخته می شوند، اما در برخی نقاط از این شهرها نیز می توانید چندین گزینه مقرون به صرفه برای مسکن و اقامت در این کلان شهرها پیدا کنید به طوری که نرخ آنها از مکانهایی مانند تیانجین، جیانگ سو یا سیچوان پایین تر نیز باشد. رایج ترین گزینه های اقامت تحصیلی در چین عبارتند از:

• استفاده از خوابگاه های دانشجویی که هزینه آنها بین 150$ تا 400$ (دلار) در ماه است.

• اجاره آپارتمان که انتظار می رود بین 300$ تا 1000$ (دلار) در ماه برای یک آپارتمان یک خوابه (بسته به شهر، محل آپارتمان و امکانات موجود) بپردازید.

• زندگی با یک خانواده چینی در محل تحصیل که هزینه ای حدود 350$ تا 500$ (دلار) ماهیانه در پی دارد.

• استفاده از هاستل ها و هتل ها که معمولاً توسط دانشجویان بین المللی به عنوان یک گزینه موقت انتخاب می شود. نرخ ها از 18$ (دلار) در هر شب برای یک اتاق خصوصی شروع می شود.

• زندگی با هم اتاقی چه در یک خوابگاه و چه در یک آپارتمان، رایج ترین گزینه در بین دانشجویان بین المللی برای پس انداز و کاهش هزینه ها است.

• هزینه قبض ها که در حدود 50$ (دلار) در ماه برای آب، گاز و برق تخمین زده شده است.

• کلیه اقامتگاه ها عمدتا خوابگاه های دانشجویی و آپارتمان ها نیاز به یک سپرده امنیتی حدود 360$ الی 400$ (دلار) برای موارد ضروری خواهند داشت.

هزینه زندگی دانشجویی در چین
علاوه بر هزینه اقامت و شهریه برای یک دانشجو هزینه خورد و خوراک، حمل و نقل و هزینه های جانبی تحصیلی مانند خرید کتاب نیز جزو هزینه های زندگی دانشجویی می باشد. هزینه خورد و خوراک دانشجو برای یک وعده غذایی در سلف دانشگاه، یک رستوران کوچک محلی یا یک زنجیره فست فود حدود 1$ تا 4$ (دلار) می باشد. غذاخوری های میان رده چین نیز که شامل غذاهای چینی و بین المللی نیز می باشد قیمت هایی بین 4$ تا 7$ (دلار) دارند؛ همچنین به طور میانگین​​، هزینه مواد غذایی از فروشگاه های محلی به 170$ تا 200$ (دلار) در ماه منتهی می شود. در چین با پولی حدود 2$ الی 3$ (دلار) نیز می توان کیسه ای بزرگ پر از سبزیجات و میوه خریداری کرد. بیمه درمانی نیز برای 6 ماه یک دانشجو 60$ (دلار) هزینه در پی خواهد داشت.

هزینه حمل و نقل در چین بسیار پایین است بطوریکه یک دانشجو می تواند با 0.5$ (دلار) از مترو استفاده کند. استفاده از تاکسی هر کیلومتر حدود 0.33$ (دلار) هزینه در پی دارد به طوریکه 20 دقیقه استفاده از تاکسی در سطح شهر حدود 4$ (دلار) هزینه در بر خواهد داشت. رفت و آمد با اتوبوس نیز با 0.3$ (دلار) در چین امکان پذیر خواهد بود. به طور کلی یک دانشجو در چین حدودا با 15$ (دلار) در ماه می تواند با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، جابجا شود. هزینه خرید کتاب و وسایل دانشجویی در چین برای هر ترم حدود 30$ تا 50$ (دلار) تخمین زده شده است البته این هزینه ها برای دانشجویان رشته های پزشکی، معماری و هنر بالاتر خواهد بود.

در این مقاله تلاش شد تا با ارائه اطلاعات به روز، متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین را در جریان آخرین اطلاعات و ارقام مربوط به هزینه های زندگی تحصیلی در این کشور قرار دهیم. چنانچه اگر قصد تحصیل در کشورهای دیگر را دارید و نیاز به کسب اطلاعات در مورد شرایط و هزینه های آن دارید، می توانند از مشاوره رایگان تلفنی کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *