نروژ

هزینه تحصیل در نروژ

هزینه تحصیل در نروژ مربوط به هزینه ثبت نام و مخارج زندگی روزمره خواهد شد چرا که برخلاف غالب کشورهای دنیا، تحصیل در دانشگاه های دولتی نروژ در سال 2021 نیز همانند گذشته رایگان است. البته اگرچه تحصیل در نروژ رایگان است، به دلیل هزینه های بالای زندگی در این کشور دانشجویان به تمکن مالی بالاتری در مقایسه با ایتالیا، مجارستان، بلاروس و غیره نیازمند هستند. البته نروژ طبق آمارهای بانک جهانی (World Bank) در مقایسه با جمعیتی که دارد، یعنی کم تر از 6 میلیون نفر، چهارمین کشور ثروتمند و پردرآمد دنیا محسوب می شود؛ در نتیجه فارغ التحصیلی از دانشگاه های نروژ به منزله کسب درآمد و رفاه اقتصادی بسیار بالایی خواهد بود.

نروژ همچنین از سال 2009 تا به الان همواره رتبه 1 را به لحاظ شاخص توسعه انسانی کسب نموده که نشان می دهد یکی از بهترین کشورهای دنیا برای زندگی است. علاوه بر آن نروژ از نظر میزان شادی، کیفیت زندگی، شاخص دموکراسی و همچنین کمترین نرخ تبعیض و ناعدالتی اخیرا رتبه 1 را در دنیا به خود اختصاص داده است. همه این ها در کنار پایین بودن نرخ جرم و جنایت سبب شده افراد زیادی از سرتاسر دنیا به فکر مهاجرت به نروژ باشند که در حال حاضر بهترین روش آن تحصیل است. در این مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه گردیده به سوالات ذیل در خصوص این کشور پاسخ داده خواهد شد:

• هزینه تحصیل در نروژ در سال 2021 چقدر است؟

• دانشگاه های خصوصی نروژ چه میزان شهریه اخذ می کنند؟

• آیا دانشجویان می توانند در نروژ مشغول به کار دانشجویی شوند؟

شرح هزینه تحصیل در نروژ
همان طور که در مقدمه اشاره کوتاهی شد کسانی که موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی نروژ شوند، شهریه نمی پردازند؛ در نتیجه عمده هزینه هایی که در نروژ با آن روبه رو هستند هزینه ثبت نام در دانشگاه و هزینه های زندگی است. هزینه ثبت نام در دانشگاه های نروژ متفاوت است اما تقریبا همه آن ها در بازه 30€ تا 60€ (یورو) قرار می گیرند؛ لازم به ذکر است دانشجویان تا این هزینه را پرداخت نکنند مجاز به شرکت در امتحان های پایان ترم نخواهند بود. علیرغم رایگان بودن دانشگاه های دولتی این کشور برای همگان، هزینه های زندگی در نروژ همان طور که در نمودار ذیل نشان داده شده است، بالا می باشد:

مقایسه هزینه زندگی در نروژ

البته می توان با تهیه خوابگاه های دانشجویی به جای آپارتمان مستقل و صرفه جویی در سایر موارد، هزینه های زندگی در نروژ را تا 1300€ (یورو) در ماه نیز کاهش داد. میانگین نرخ اجاره خوابگاه در نروژ حدود 700€ تا 900€ (یورو) و میانگین اجاره ماهانه آپارتمان در نروژ حدود 950€ تا 1600€ (یورو) می باشد. دانشجویان دانشگاه های خصوصی نروژ علاوه بر هزینه های مذکور باید شهریه دانشگاه را نیز بپردازند که رقم آن طبق رشته ای که انتخاب کرده اند و مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود، اما در کل سالانه بین 7000€ تا 19000€ (یورو) می باشد. در حالی که رشته های علوم انسانی ارزان قیمت هستند، رشته هایی مثل داروسازی و پزشکی پرهزینه می باشند. البته از آن جایی که خوشبختانه نرخ تورم نروژ بسیار پایین و کمی بیشتر از 2% می باشد، قیمت ها به مرور زمان افزایش چشم گیری نخواهند یافت.

تامین هزینه تحصیل در نروژ با اخذ بورسیه
یکی از راه هایی که دانشجویان برای پرداخت هزینه های زندگی خود در نروژ در پیش می گیرند و شرایط تحصیل رایگان در نروژ را فراهم می کند، استفاده از بورسیه های تحصیلی مختلف است. منتهی باید توجه داشت اخذ آن ها دشوار بوده و به دانشجویان ممتازی که دارای شرایطی از جمله موارد ذیل باشند تعلق می گیرد:

• رتبه جهانی دانشگاهی که قبلا در آن تحصیل کرده اند بالا باشد

• نمره زبان خوبی گرفته باشند و ترجیحا علاوه بر انگلیسی به زبان نروژی هم مسلط باشند

• مقالات ISI نگارش کرده باشند

• در مسابقات و رقابت های بین المللی، مثل المپیاد یا موت کورت، رتبه کسب نموده باشند

از جمله بورسیه های تحصیلی که برای دانشجویان بین المللی در نروژ در نظر گفته شده می توان به موارد زیر اشاره نمود:

• Doctoral Research Fellowship for International Students: این بورسیه از طریق دانشکده روانشناسی دانشگاه اسلو پرداخت می گردد مزایایی از جمله حقوق سالانه 479600 تا 523200 کرون نروژ را دربرمی گیرد.

• SECCLO Erasmus Mundus Asia-LDC Scholarship: ارزش این بورسیه 47000€ (یورو) برای مدت 2 سال تحصیل در نروژ می باشد.

تامین هزینه تحصیل در نروژ با کار دانشجویی
خوشبختانه کار دانشجویی در نروژ مجاز است؛ این در حالیست که برخی کشورهای دنیا از جمله ژاپن و امارات کار دانشجویی را برای خارجی ها مجاز ندانسته اند. دانشجویان در نروژ می توانند تا 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند و به طور میانگین ساعتی 150 تا 200 کرون نروژ حقوق دریافت کنند؛ به این ترتیب قادر خواهند بود تا بخشی از هزینه های زندگی در نروژ را تامین نموده و رزومه خود را نیز برای پیدا کردن کار تمام وقت پس از فارغ التحصیلی قوی تر نمایند.

دانشگاه های برتر در نروژ
نرخ بیکاری در نروژ پایین است منتهی برای کسی که ملیت این کشور را ندارد پیدا کردن کار به سادگی سایرین نخواهد بود. پس بهتر است دانشجویان تلاش کنند از دانشگاه های برتر نروژ پذیرش بگیرند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

بهترین دانشگاه های نروژ /THE Ranking 2021/ Shanghai Ranking 2021/ QS Ranking 2021/ U.S. News Ranking 2021:::
University of Oslo 131 60 113 91
University of Bergen 201 301 194 164
Norwegian University of Science and Technology (NTNU) 401 101 360 283
از دیگر دانشگاه های مطرح نروژ می توان به UIT the Arctic University of Norway، Norwegian University of Life Sciences (NMBU) و University of Stavanger اشاره نمود. فارغ التحصیلی از این دانشگاه ها نه تنها در نروژ بلکه در تمامی کشورهای مطرح دنیا از جمله آمریکا، آلمان و غیره پیدا کردن کار را تقریبا حتمی می کند.

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر راجع به مهاجرت تحصیلی به نروژ و هزینه تحصیل در این کشور در سال 2021 می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرند تا شرایطشان ارزیابی گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *