ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه

انگیزه های زیادی برای تحصیل در ترکیه وجود دارد که شامل مناسب بودن هزینه تحصیل ،کیفیت مناسب تحصیل، فرصت دریافت بورسیه های تحصیلی، کمک هزینه ماهیانه، هزینه های اقامت و شهریه، بیمه درمانی و هزینه سفر می شود. در حال حاضر حدود 650000 دانشجوی خارجی در ترکیه وجود دارد که اهمیت روز افزون این کشور را به عنوان یک مقصد آموزش عالی نشان می دهد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت سعی دارد اطلاعاتی کاربردی در این زمینه به شما عزیزان ارائه کند.

نحوه پذیرش دانشجویان خارجی
دانشجویان خارجی که مایل به ثبت نام در برنامه های تحصیلات تکمیلی موسسات آموزش عالی ترکیه می باشند، امکان این را دارند که مستقیماً در دانشگاه ها شرکت کنند و البته باید دوره متوسطه خود را در دبیرستانی گذرانده باشند که در پایان آن مدرک دیپلم 12 ساله دریافت کرده باشند. متقاضیان باید مدارک خود را در سفارت ترکیه در کشورشان تأیید کرده و ویزای دانشجویی درخواست کنند. برنامه های دانشجویان خارجی در محدوده محل های اختصاص یافته برای خارجی ها توسط دانشگاه ها در نظر گرفته می شود. دانشجویان همچنین باید در آزمون ورودی دانشجویان خارجی، آزمون یوس (YÖS) که شامل 2 مرحله است، شرکت کنند.

آزمون مهارت های یادگیری اولیه که در آن حداقل 40 نمره نیاز است و آزمون مهارت زبان ترکی برای سنجیدن سطح زبان (در صورت وجود) گرفته می شود، که در صورت عدم تسلط دوره های زبان برگزار می شود. تدریس دوره های دانشگاهی به زبان انگلیسی، آلمانی و فرانسوی در بعضی از دانشگاه های ترکیه وجود دارد. متقاضیان باید آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی را پشت یر بگذارند یا در یکی از آزمون های بین المللی (GRE ،GMAT ، SAT و …) که مورد نیاز هر دانشگاه است شرکت کنند، که معادل آن توسط سنا مربوط به دانشگاه تشخیص داده می شود. ارزیابی نتایج این امتحانات توسط دانشگاه های مربوطه انجام می شود.

برترین دانشگاه ها در کشور ترکیه
اکثر مؤسسات علمی نظیر دانشگاه های ترکیه که حدودا به 200 عدد می رسند و نسبتاً جدید و دولتی هستند؛ از نوین ترین آن ها می توان به دانشگاه بین المللی آنتالیا (AIU) اشاره کرد که از نخستین دانشجویان خود در سال 2012 استقبال به عمل آورد. دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه با توافق نامه بولونیا، که برنامه های رده بندی را در سرتاسر اروپا استاندارد می کند، مطابقت دارند و بسیاری از دانشگاه های موجود در ترکیه در برنامه Erasmus+ عضو هستند که از تبادل دانشجویی در سطح بین المللی پشتیبانی می کنند.

در نسخه اخیر رتبه بندی های قوی سیستم آموزش عالی (QS)، سیستم آموزشی تحصیلات تکمیلی کشور ترکیه جایگاه 43 جدول را در سطح جهانی به خود اختصاص دهد. برترین دانشگاه های ترکیه در شهر آنکارا و استانبول قرارگرفته اند. در آنکارا، دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه بیلکنت و دانشگاه هاکتپه (که همه در رده های برتر 50 هستند) قرار دارند و دانشگاه بوگازیچی، دانشگاه کوچ، دانشگاه سابانچی، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه استانبول (که همگی در 30 رده برتر قرار دارند) در استانبول واقع شده اند.

هزینه تحصیل در ترکیه در مدارس دولتی
فرزندان مهاجران می توانند به صورت رایگان در مدارس دولتی ترکیه تحصیل کنند اما به دلیل این که زبان آموزش در مدارس عمومی در سطح شهر به زبان ترکی است، بسیاری از والدین مهاجران اقدام به ثبت نام فرزندان خود در مدارس بین المللی می کنند. مدارس بین المللی در ترکیه برای ملیت های مختلف خدمات دارند و تعدادی برنامه درسی درسطح بین المللی و دستورالعمل زبان خارجی را ارائه می دهند؛ علاوه بر این، اکثر مدارس بین المللی در ترکیه فرصتی برای یادگیری زبان ترکی نیز برای دانش آموزان فراهم می کنند.

خوابگاه در مدارس بین المللی ترکیه محدود است بنابراین به والدین توصیه می شود قبل از فرستادن فرزندان خود برای تحصیل در مدارس ترکیه جنبه دیگری را علاوه بر هزینه های استاندارد درنظر بگیرند زیرا با هزینه های اضافی مانند لباس، مدرسه، نشریات متنی، کارهای خارج از برنامه درسی و حمل و نقل این هزینه افزایش می یابد به همین دلیل والدین باید بودجه را با دقت بررسی کنند و اگر به کمک یک وکیل برای جابجایی اقدام می کنند باید قبل از مهاجرت به ترکیه، قیمت آموزش را همراه با هزینه های اضافی به صورت دقیق در مذاکرات قرارداد خود تعیین کنند.

هزینه تحصیل در ترکیه در مدارس بین المللی
در ترکیه مدارس بین المللی خصوصی نیز وجود دارند. آن ها برای اکثر خانواده های خارجی که در ترکیه زندگی می کنند، یک انتخاب محبوب هستند. سطح آموزش در آن ها بالا است و دانش آموزان به مواد تست استاندارد خارجی دسترسی دارند. بررسی اینکه این مدارس دارای اعتبار بین المللی می باشند یا خیر از این نظر مهم است که اگر این گونه نباشد ممکن است فرزند شما واجد شرایط ورود به دانشگاه های خارجی نشود. پس شما باید قبل از ارائه درخواست برای پذیرش در مدرسه مورد نظر حتی قبل از ورود به ترکیه این مورد را بررسی کنید. هزینه مدارس بین المللی خصوصی بسته به مدرسه متفاوت است؛ آنها می توانند از حدود 6000 € (یورو) در سال تا 15000€ (یورو) متفاوت باشند.

هزینه تحصیل در ترکیه برای دانشجویان
میزان مبلغ شهریه با توجه به این که دانشگاه خصوصی یا ملی باشد و در کدام محل واقع شود و نسبت به دوره انتخاب شده متفاوت است. در دانشگاه های ایالتی و ملی، هزینه ترم تحصیلی حدودا ممکن است 300$ (دلار) باشد، در حالی که در دانشگاه های خصوصی شهریه پرداختی دانشجو امکان دارد به چندین هزار دلار هم برسد. در کل مانند تمامی کشورها شهریه دانشگاه های خصوصی نسبت به موسسات دولتی گرانتر و شهریه پرداختی دانشجویان خارجی با توجه به دوره تحصیلی مربوطه متفاوت است.

شهریه برنامه های دوره های تحصیلات عالی توسط دولت در ابتدای هر سال تحصیلی تعیین می شود. شهریه تقریبی سالانه به شرح زیر است:

دوره کارشناسی
دانشگاه/ هزینه ها به ($) دلار
دانشگاه های دولتی (به زبان ترکی، برای اتباع ترکیه) 80 – 250
دانشگاه های دولتی (به زبان ترکی، برای اتباع خارجی) 240 – 750
دانشگاه های دولتی (به زبان انگلیسی، برای اتباع ترکیه) 150 – 500
دانشگاه های دولتی (به زبان انگلیسی، برای اتباع خارجی) 450 – 1500
دانشگاه های خصوصی 5000 – 20000
دوره کارشناسی ارشد
دانشگاه های دولتی (به زبان ترکی، برای اتباع ترکیه) 100 – 200
دانشگاه های دولتی (به زبان ترکی، برای اتباع خارجی) 300 – 600
دانشگاه های دولتی (به زبان انگلیسی، برای اتباع ترکیه) 200 – 300
دانشگاه های دولتی (به زبان انگلیسی، برای اتباع خارجی) 600 – 900
دانشگاه های خصوصی 5000 – 20000

کاهش هزینه تحصیل در ترکیه از طریق اعطای بورسیه
بورس های تحصیلی ترکیه یک برنامه بورس رقابتی با بودجه دولتی است که به دانشجویان برجسته اعطا می شود تا برنامه تمام وقت یا کوتاه مدت را در دانشگاه های برتر ترکیه دنبال کنند. برنامه های تحصیلی متقاضیان دیگر که مایل به تحصیل در مقاطع لیسانس، کارشناسی ارشد و دکتری هستند، آزاد خواهد بود.

برنامه های دانشگاهی مشمول بورس/ مبالغ بورسیه ماهانه به TL (لیر ترکیه)
لیسانس 700
کارشناسی ارشد 950
دکتری 1400
*این مبالغ دربردارنده شهریه ماهانه، بلیط برگشت برای یکبار، بیمه درمانی، اقامت و یکسال دوره زبان ترکی می باشند.

طول مدت اعطای بورس:

• دوره کارشناسی: دوره 1 ساله زبان ترکی + 4- 6 سال (بسته به مدت معمول برنامه)

• دوره کارشناسی ارشد: 1سال دوره زبان ترکی + 2 سال

• دکتری: 1 سال دوره زبان ترکی + 4 سال

شایستگی و حداقل معیارهای دانشگاهی برای اخذ بورس:

• حداقل پیشرفت تحصیلی برای متقاضیان مقطع لیسانس: 70%

• حداقل پیشرفت تحصیلی برای متقاضیان دوره کارشناسی ارشد و دکتری: 75%

• حداقل پیشرفت تحصیلی برای متقاضیان علوم بهداشتی (پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی): %90

معیارهای سن:

• برای برنامه های کارشناسی زیر 21 سال باشد

• برای برنامه های کارشناسی ارشد زیر 30 سال باشد

• برای برنامه های دکترا زیر 35 سال باشد

شهروندان تمامی کشورها در صورتی که جزو فارغ التحصیلان سال جاری باشند و یا متقاضیانی که تا پایان سال تحصیلی جاری فارغ التحصیل می شوند و هم چنین محققان دانشگاهی، واجد شرایط دریافت بورسیه می شوند.

شرایط زندگی و تخمین هزینه تحصیل در ترکیه
ترکیه درمقایسه با کشور آلمان و برخی کشورهای اروپایی از لحاظ هزینه اجاره و مواد غذایی یکی از ارزانترین گزینه ها برای زندگی و تحصیل است. برای یک دانشجوی خارجی، در بیشتر موارد زندگی در محوطه خوابگاه های دانشگاهی انتخابی به صرفه تر است؛ البته امکان پیوستن به جامعه از طریق اجاره منزل یا اتاق نیز وجود دارد که هزینه اجاره حدود 50000 TL(لیر) است. به طور میانگین، یک دانشجوی خارجی حدودا 400$ تا 500$ ماهانه برای پرداخت هزینه های زندگی در ترکیه شامل اقامت، تغذیه، پوشاک و لباس، سرگرمی و تفریح، حمل و نقل و مکالمات هزینه می کند. کتاب و هزینه های اداری تقریبا 100-150$ (دلار) در هر ترم هزینه دارد. درنظر داشته باشید که این ارقام بسته به محل زندگی، سبک و شیوه زندگی روزانه ودوره تحصیلی فرد متفاوت است.

هدف ارائه این مقاله ترسیم یک نمای کلی از شرایط زندگی و هزینه دانشجویان در ترکیه بود. درصورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در زمینه مهاجرت به ترکیه و سایر کشورها دارید، می توانید از طرق خطوط تعریف شده با کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *