آلمان

هزینه تحصیل در آلمان

بر کسی پوشیده نیست که ورود به پروسه تحصیل در کشور آلمان یکی از بهترین روش های مهاجرت تحصیلی در جهان است. کیفیت بالای آموزش و مناسب بودن شاخص های زندگی در کنار هزینه تحصیل در آلمان، عمده ترین دلایلی هستند که فرد برای تحصیل در این کشور به آن ها توجه دارد. علاوه بر موارد ذکر شده، فرصت کاریابی در کشور آلمان پس از پایان تحصیل، یکی دیگر از عمده ترین دلایلی است که افراد را مجاب به تحصیل در این کشور فوق پیشرفته می کند. البته باید به این نکته نیز اشاره داشت که مدت زمان انتظار در صف سفارت آلمان می تواند یک عامل بازدارنده برای بسیاری از افرادی که برنامه بلند مدت مهاجرتی به کشور آلمان نداشته اند باشد.

هزینه تحصیل در آلمان با توجه به قوانین داخلی این کشور بسیار مقرون به صرفه است. بسیاری از دانشجویان بین المللی در کشور آلمان فرصت تجربه تحصیل رایگان را خواهند داشت اما این امکان برای همه دانشجویان بین المللی وجود ندارد. برخی از استان های کشور آلمان، که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد، شهریه کامل یک سال را از دانشجویان بین المللی دریافت می کنند و امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی نیز برای آن ها مقدور نیست. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ادامه به تشریح شرایط تحصیل در آلمان و هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی در این کشور پرداخته اند.

شروط اولیه تحصیل در کشور آلمان
یکی از بزرگ ترین دغدغه های علاقمندان به تحصیل در آلمان، فراگیری زبان آلمانی است. باید صادقانه به این نکته اشاره داشت که زبان آلمانی زبانی دشوار است و یادگیری آن نیاز به صرف وقت و تمرکز بالایی دارد اما غیر ممکن نیست. البته باید به این نکته نیز اشاره داشت که تحصیل در کشور آلمان به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است اما آنچه اهمیت دارد، زندگی روزمره افراد در آلمان است. برای گذران زندگی در کشور آلمان، فراگیری زبان آلمانی اجباری است. برخی از رشته های تحصیلی در کشور آلمان نیز به دو زبان آلمانی و انگلیسی تدریس می شود و افراد موظف به فراگیری هر دو زبان خواهند بود. در برخی از موارد در صورتی که دانشگاه در دانشجو ضعف تسلط به زبان آلمانی احساس کند، به شرط در اختیار داشتن حداقل مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه، برای وی دوره های آموزش زبان رایگان برگزار خواهد کرد.

علاوه بر تسلط به زبان آلمانی، در اختیار داشتن رزومه تحصیلی قدرتمند یکی از شروط اصلی ورود به دانشگاه های کشور آلمان در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری است. علاقمندان به ورود به دانشگاه های کشور آلمان در مقطع کارشناسی، باید در آزمون کنکور دانشگاه های دولتی قبول شوند و با در اختیار داشتن این مدرک تحصیلی درخواست خود برای ورود به کشور آلمان را به ثبت برسانند. تمکن مالی نیز یکی دیگر از شروط اصلی برای علاقمندان به تحصیل در آلمان است. اگرچه هزینه تحصیل در این کشور چندان بالا نیست، اما باید به این نکته واقف بود که هزینه های زندگی در آلمان به نسبت کشورهای اروپایی دیگر نسبتا بالاست و از همین رو سفارت آلمان، ارائه تمکن مالی را اجباری کرده است.

بررسی هزینه تحصیل در آلمان
تا سال 2016 هزینه تحصیل در کشور آلمان برای همه افرادی که قصد تحصیل در این کشور را داشته اند، رایگان محاسبه می شد اما از سال 2017 تفاوت هایی در نظام مالی و آموزشی این کشور بوجود آمد و برخی از استان های این کشور، برای دانشجویان بین المللی، شهریه در نظر گرفته اند با این وجود هزینه تحصیل در بسیاری از مناطق کشور آلمان در حال حاضر همچنان رایگان است. استان بادن وورتمبرگ در جنوب غربی آلمان تنها استانی است که از دانشجویان بین المللی شهریه سالیانه دریافت می کند.

مهم ترین شهرهای استان بادن وورتمبرگ عبارتند از:

• اولم

• توبینگن

• کارلزروهه

• فرایبورگ

• مانهایم

• هایدلبرگ

در رابطه با هزینه تحصیل در آلمان اشاره کردیم که دانشجویان بین المللی نیازی به پرداخت شهریه نخواهند داشت اما ذکر این نکته الزامی است که هر دانشجو برای ثبت نام در کشور آلمان باید در ابتدای هر ترم تحصیلی 250€ (یورو) را به عنوان حق ثبت نام پرداخت کند. البته ممکن است این مبلغ در دانشگاه های مختلف کمی تفاوت داشته باشد.

هزینه های جانبی تحصیل در آلمان
همه هزینه های تحصیلی در کشور آلمان به شهریه دانشگاه و حق ثبت نام ختم نمی شود، در برخی از دانشگاه های آلمان خرید بلیت ترمیک نیز اجباری است. هزینه خرید این بلیت 63€ (یورو) است اما دارای محدودیت زمانی است. دانشجویان می توانند از ساعت 6 صبح تا 7 بعد از ظهر به صورت نامحدود و به کمک این کارت از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده کنند. البته آخر هفته ها و روزهای تعطیل به صورت 24 ساعته، امکان استفاده از این کارت ممکن است. علاوه بر این در صورتی که دانشجو دوره تحصیلی خود را در بازه زمانی مشخص شده (کارشناسی ارشد 4 ترم و کارشناسی 6 ترم) به انجام نرساند، باید به ازای هر ترم اضافه 500€ (یورو) به دانشگاه پرداخت کند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان
درصد قابل توجهی از دانشگاه های کشور آلمان، دانشگاه های دولتی هستند و به همین دلیل هزینه تحصیل همان مبلغ ناچیز حق ثبت نام است. البته دانشگاه های دولتی منطقه بادن وورتمبرگ از دانشجویان هزینه ای معادل 3000€ (یورو) در مقطع کارشناسی و معادل 1300€ (یورو) در مقطع کارشناسی ارشد دریافت می کنند. هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان به مراتب بیش از این هاست به طوری که می توان حداقل هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان را در حدود 20000€ (یورو) قلمداد کرد. از همین روست که اخذ پذیرش از دانشگاه های خصوصی کشور آلمان همواره ساده تر از دانشگاه های دولتی این کشور است.

بررسی هزینه های زندگی در کشور آلمان ضمن تحصیل
یکی از موارد بسیار مهمی که در رابطه با هزینه های تحصیل در آلمان باید به آن توجه داشت، هزینه های زندگی دانشجویی در این کشور است. هزینه زندگی در برخی از شهرهای آلمان نظیر مونیخ به مراتب بیشتر از شهرهای دیگر است، به طوری که میانگین هزینه های زندگی دانشجویی در کشور آلمان در حدود 11000€ (یورو) در سال ارزیابی شده ولی میانگین هزینه های زندگی در شهر مونیخ در حدود 13000€ (یورو) در سال است. البته این هزینه ها ثابت نیست و سبک زندگی افراد نقش بسیار ویژه ای در تعیین هزینه های سالیانه آن ها در آلمان خواهد داشت.

برخی از مهم ترین هزینه های ماهیانه زندگی در آلمان براساس داده های بدست آمده به شرح زیر است:

شرح هزینه/ مبلغ به یورو
خوراک 168
پوشاک 42
حمل و نقل 94
تلفن و اینترنت 35
لوازم جانبی تحصیلی 20
تفریحات عمومی 61

بر اساس داده های بدست آمده می توان گفت که هر فرد بدون محاسبه هزینه های مربوط به اقامت خود، به 420€ (یورو) در ماه نیاز خواهد داشت. دانشجویان معمولا در تلاش هستند تا با استفاده از سکونت در خوابگاه های دانشجویی یا به اشتراک گذاشتن محل زندگی خود با دانشجویان دیگر، هزینه های مربوط به سکونت را کاهش دهند.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با آگاهی کامل از شرایط زندگی و تحصیل در کشور آلمان، آماده خدمت رسانی به افرادی است که قصد مهاجرت به آلمان را دارند. در صورت تمایل به کسب آگاهی بیشتر از شرایط زندگی، تحصیل و هزینه تحصیل در آلمان می توانید با کارشناسان ارشد این موسسه تماس حاصل فرموده و به این مهم دست پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *