دانستنی های مهاجرت

نظام آموزشی سوئیس

نظام آموزشی سوئیس یکی از پیشرفته ترین نظام های آموزشی در جهان است؛ این نظام بسیار متنوع است زیرا قانون اساسی سوئیس اختیارات مربوط به سیستم مدارس را به طور عمده به کانتون ها اعطا می کند. تنظیم سیستم مدارس در سوئیس توسط کانتون ها (تقسیم بندی استانی) انجام می شود در حالی که یک چارچوب مشخص توسط دولت مرکزی دارد. قانون اساسی سوئیس پایه های اساسی را تعیین می کند، به عنوان مثال، مدرسه ابتدایی برای هر کودک اجباری است، تحصیل در سوئیس در مدارس دولتی رایگان است و اینکه کنفدراسیون می تواند دانشگاه ها را اداره یا حمایت کند. حداقل سن مدرسه ابتدایی در همه کانتون ها حدود 6 سال است اما در کانتون Obwalden، 5 سال و 3 ماه می باشد. هر کانتون تقویم تحصیلی، برنامه درسی و معیارهای خود را تنظیم می کند؛ این سیستم توسط دبیرخانه دولتی آموزش، تحقیقات و نوآوری (SERI) مورد نظارت قرار می گیرد. تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این مقاله را جهت راهنمایی ایرانیان علاقه مند به تحصیل در سوئیس در سال 2021 تهیه نموده است.

نظام آموزشی سوئیس
از ویژگی های بارز در نظام آموزشی سوئیس، در نظر گرفتن خواسته ها و توانایی های دانش آموزان است. استاندارد آموزش و مدارس بین المللی در سوئیس حتی اگر با بقیه اروپا مقایسه شود به طور قابل توجهی بالاست. مقایسه مدارس دولتی و خصوصی سوئیس نشان می دهد کیفیت آموزشی در آن ها به قدری شبیه است که فقط 5% از سوئیسی ها تحصیلات خصوصی را انتخاب می کنند. نظام آموزشی در سوئیس نه تنها یکی از بهترین نظام های اروپا می باشد، بلکه یکی از برترین نظام های جهان نیز محسوب می شود؛ این کشور کوچک به طور مداوم در فهرست مقایسه آموزش در سراسر جهان قرار می گیرد. تحصیل در خانه در سوئیس معمول نیست و حتی برخی از کانتون ها آن را غیرقانونی می دانند. نمودار دو سالانه زیر قدرت نظام آموزش عالی سوئیس در رتبه بندی QS 2018 در بین برخی از کشورهای مطرح جهان را نشان می دهد:

قدرت نظام آموزشی سوئیس

مطابق نمودار فوق، سوئیس در رتبه 16 جهان قرار دارد، دقیقاً مانند سیستم مراقبت های بهداشتی، تحصیلات در سوئیس نیز غیر متمرکز است. استانداردهای آموزشی توسط هر کانتون منفرد تعیین می شود و بسته به اینکه کانتون عمدتا آلمانی، ایتالیایی یا فرانسوی باشد، تفاوت های جزئی وجود دارد. به طور کلی، رویکرد آموزشی در کل سیستم مدرسه بر پرورش توانایی های ذاتی کودک متمرکز است. در دبستان دانش آموزان با هم تحصیل می کنند؛ آن ها پس از دبستان با توجه به توانایی های تحصیلی و علایق خود از هم جدا می شوند، بیشتر مدارس و کانتون ها برای این کار امتحانات تعیین سطح را اجرا می کنند.

آموزش اجباری در نظام آموزشی سوئیس
تحصیل برای همه کودکان و جوانان از 9 تا 11 سال در سوئیس اجباری است؛ کودکان از حدود 4 تا 6 سالگی و پس از آن تا حدود 15 سالگی تحصیلات اجباری را شروع می کنند. اگرچه در سوئیس مدارس خصوصی وجود دارد، اما بیشتر دانش آموزان در مدارس دولتی در منطقه محلی تحصیل می کنند. این امر تنوع را به ارمغان می آورد، بنابراین کودکان می توانند زمینه های مختلف، از جمله زمینه های زبانی را تجربه کنند. تنها در حدود 5% از کودکان سوئیس در مدارس خصوصی تحصیل می کنند، زیرا شرایط تحصیل رایگان در سوئیس در مدارس دولتی وجود دارد.

نظام آموزش ابتدایی (ISCED 0 – 1) در سوئیس
در سوئیس، قبل از مدرسه ابتدایی، کودکان معمولا به کودکستان می روند؛ در بیشتر کانتون ها 1 یا 2 سال زمان برای این دوره لازم است. کودکستان (ISCED 0) در همه کانتون ها اجباری نیست، اما مدرسه ابتدایی (ISCED 1) اجباری می باشد. در کودکستان، در مورد آداب و دانش اولیه به کودکان آموزش داده می شود؛ این زمانیست که آنها با زبان های دیگر و فرهنگ سوئیسی آشنا می شوند. مهد کودک ها قصد دارند تا از طریق یادگیری مبتنی بر بازی، مهارت های اجتماعی و شیوه های اساسی را به کودکان بیاموزد. از طریق موسیقی، بازی، هنر و بسیاری از صنایع دستی، آن ها را با خواندن و ریاضیات مقدماتی آشنا می کنند. پس از پایان کودکستان، در حدود 6 سالگی، آنها به مدرسه ابتدایی می روند؛ بسته به کانتون ها، چگونگی انجام آن ممکن است متفاوت باشد.

متوسطه I و II در نظام آموزشی سوئیس
تحصیلات متوسطه در سوئیس به 2 مرحله تقسیم می شود: تحصیلات متوسطه اول (ISCED 2) و متوسطه دوم (ISCED3). دانش آموزان، تحصیلات متوسطه I خود را حدود 11 تا 12 سالگی شروع می کنند و 3 تا 4 سال طول می کشد. تحصیلات متوسطه II از نظر سن دانش آموزان معادل دبیرستان ها در سیستم های آموزشی آمریکاست.

تحصیلات متوسطه I (ISCED 2) در سوئیس
مدارس متوسطه I در سوئیس مدارس راهنمایی (Gymnasiums یا Kantonsschule) نامیده می شوند. در آن ها بچه ها زبان مادری خود، زبان دومی از بین زبان هایی که در سوئیس صحبت می شود و انگلیسی را یاد می گیرند. زبان ها در سیستم آموزشی سوئیس کاملاً مورد تأکید قرار گرفته اند و بنابراین بیشتر مردم آنجا حداقل به یک زبان دوم نیز صحبت می کنند. در مواردی که ریاضیات، زیست شناسی، شیمی، فیزیک و جغرافیا به عنوان برخی از دروس اصلی تدریس می شوند، به علوم طبیعی نیز اهمیت زیادی داده می شود. سایر دروس مانند تاریخ، آموزش مدنی، موسیقی، هنر و طراحی، تربیت بدنی و بهداشت، اقتصاد خانه، راهنمایی شغلی و آمادگی شغلی نیز تدریس می شوند.

در این مقطع، دانش آموزان از 6 (بالاترین) به 1 (کمترین) درجه بندی می شوند؛ آنها همچنین در پایان سال تحصیلی آزمون می دهند و می توانند دانش جمع آوری شده خود را بیازمایند. در پایان سال، بسته به عملکرد، دانش آموزان یا به سال بعد رفته و به تحصیل خود ادامه می دهند یا سال قبل را تکرار می کنند.

تحصیلات متوسطه II (ISCED 3) در سوئیس
دبیرستان در سوئیس اجباری نیست و ساختار آن بی نظیر است؛ دانش آموزان پس از پایان دوره متوسطه I، می توانند انتخاب کنند که چه نوع شغلی را دنبال کنند. آنها می توانند از بین دبیرستان فنی و حرفه ای (VET)، دبیرستان لیسانس (Baccalaureate)، یا دبیرستان تخصصی متوسطه II یکی را انتخاب کنند.

دبیرستان های فنی و حرفه ای (VET) سوئیس
دبیرستان های فنی و حرفه ای (VET) برای اکثر دانش آموزان سوئیس گزینه ای ترجیحی است. در این نوع مدرسه آنها می توانند مهارت بیاموزند و ببینند که چگونه این کار از طریق تجربه دست اول در شرکت هایی که دوره های کارآموزی و دوره های شرکتی را ارائه می دهند، انجام می شود. تحصیل در این دبیرستان ها 2 تا 4 سال طول می کشد و به دانش آموزان امکان می دهد دانش فنی و عملی کسب کنند. از طریق VET، دانش آموزان یک مدرک VET فدرال یا یک گواهینامه VET فدرال دریافت می کنند که به آنها امکان ادامه تحصیل و کار در سوئیس را می دهد.

دبیرستان های لیسانس سوئیس
دبیرستان های لیسانس (Baccalaureate schools) انتخاب یک سوم از دانش آموزان سوئیسی است. می توان آن را ادامه تحصیلات متوسطه I در نظر گرفت، جایی که در آن دانش آموزان دروس مشابه دوره های قبلی در دوره متوسطه I، به علاوه حقوق و اقتصاد را یاد می گیرند. ثبت نام براساس عملکرد قبلی دانش آموز انجام می شود و سیستم نمره دهی همانند آموزش متوسطه است. این مدارس معمولاً بسته به کانتون از 3 تا 6 سال ادامه پیدا می کنند. در پایان برنامه، دانش آموزان باید در یک آزمون شرکت کنند و مقاله لیسانس ارائه دهند؛ بسته به عملکردشان، به آنها گواهینامه ای به نام Matura اعطا می شود.

دبیرستان های تخصصی متوسطه II سوئیس
مدارس متوسطه II آمادگی ویژه ای را برای حرفه ای در مراقبت های بهداشتی یا مددکاری اجتماعی و آموزش فراهم می کنند. دانش آموزان با همان سیستم درجه بندی قبلی درجه بندی می شوند و موضوعات درسی اصلی مربوط به یک شغل خاص را می خوانند. نمرات تعیین می کند که آیا دانش آموزان به سال بعد پیشرفت می کنند یا خیر. این برنامه 3 سال به طول می انجامد و در پایان دانش آموزان باید در 6 موضوع درسی خود در امتحان نهایی شرکت کنند. اگر این کار را با موفقیت به پایان برسانند، گواهینامه دریافت می کنند و تحصیلات خود را در کالج هایPET ادامه می دهند.

نظام آموزش عالی (ISCED 5 – 6) سوئیس
تحصیلات عالی ادامه تحصیلات متوسطه است که دانشجو انتخاب می کند؛ دانشگاه های سوئیس به طور مرتب در میان 100 دانشگاه برتر جهان در زمینه آموزش عالی قرار داشته اند. دانشگاه انتخاب منطقی دانشجویان با داشتن یک گواهینامه Matura می باشد، در حالی که دانشگاه علوم کاربردی یا دانشکده فنی عالی، انتخاب دانشجویان با گواهینامهVET است. دانش آموزان دارای گواهینامه دبیرستان تخصصی متوسطه II نیز تحصیلات خود را در کالج هایPET ادامه می دهند. دانشجویان بین المللی می توانند اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سوئیس در رشته های متنوع در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در 4 زبان انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی کنند.

علاقه مندان تحصیل در مقاطع مختلف در سوئیس در سال 2021 می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *