کانادا

مهاجرت به کانادا

به واسطه ثبات سیاسی و اقتصادی کشور کانادا، متقاضیان بسیاری در دنیا بدنبال مهاجرت به کانادا می باشند. برای مهاجرت به کانادا روش های گوناگونی وجود دارد. روشهای مهاجرت به کانادا عمدتا به 3 فاکتور اساسی بستگی دارد: شرایط شخصی شما، قصد شما از مهاجرت به کانادا، و جایی که شما مهاجرت می کنید. آیا شما دانشجو هستید؟ یا کارگر ماهر و یا سرمایه گذار می باشید؟ فاکتورهایی همانند داشتن پیشنهاد کار در کانادا و یا داشتن قوم و خویش در کانادا برای مهاجرت به کانادا مهم تاثیر گذار می باشند.

قصد شما از مهاجرت به کانادا نیز نقش عمده ای در این فرآیند ایفا می کند. اینکه، آیا شما قصد تحصیل، کار یا شروع بیزینس در کانادا دارید، یا اینکه قصدتان از مهاجرت به کانادا تجدید دیدار با خانواده تان می باشد؟ نهایتا، استان یا شهر خاصی که شما قصد مهاجرت دارید، جزو ملاحظات اصلی اخذ اقامت کانادا محسوب می شود. چراکه برنامه های مهاجرتی بر حسب استانهای کانادا متفاوت از هم می باشد.

ما در این مقاله همراه با شما به بررسی و تجزیه و تحلیل شرایط و روش های مهاجرت به کانادا 2019 خواهیم پرداخت تا به دیدگاه جامعی درباره پروسه مهاجرت به کانادا دست یابیم. درهمین راستا، شما برای ارزیابی شرایط مهاجرتیتان می توانید از مشاوره های تلفنی یا حضوری رایگان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برخوردار شوید.

شرایط مهاجرت به کانادا 2019
کانادا کشوری می باشد که بواسطه مسئله NAFTA پیش آمده توسط رئیس جمهور ترامپ یا تغییرات روی داده در سهمیه های دعوت نامه اکسپرس اینتری، تغییرات بسیاری را در روند مهاجرتی خود شاهد بوده است. بنابراین متقاضیان بایستی اطلاعات خودشان را درخصوص آخرین تغییرات در شرایط مهاجرت به کانادا 2019 به روز نمایند.

تغییر اول در مقررات مهاجرتی کانادا، کاهش مهلت تحویل مدارک پس از دریافت ITA از 90 روز به 69 روز کاری می باشد. تغییر دیگر این است که IRCC یا اداره مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا، امتیازات CRS بیشتری برای پیشنهاد کار از کانادا درنظر می گیرد. امتیاز مدنظر کنونی 600 امتیاز می باشد. همچنین 200 امتیاز به متقاضیان از دسته مشاغل مدیریتی و 50 امتیاز هم به متقاضیان مشاغل دیگر اعطا می شود.

از تغییرات دیگر در این فرآیند این است که IRCC نتایج آزمون زبان رسمی کانادا TCF را از سال 2019 می پذیرد. در سال 2019، کانادا سیستم بیومتریک اجباری را نیز برای متقاضیان اقامت دائم کانادا (PR) پیاده سازی کرده است. با توجه به نمودار زیر، سهمیه مقیم های جدید دولت کانادا در سالهای 2019 و 2020 به ترتیب 330000 و 340000 خواهد شد.

نمودار روند رو به رشد جذب مهاجر به کانادا از سال 2016 تا 2020

1. مهاجرت به کانادا با اکسپرس اینتری
در طی سال های اخیر، محرک اصلی ورود مهاجران به کانادا سیستم اکسپرس اینتری (Express Entry) فدرال می باشد. این سیستم برای جذب مهاجران واجد شرایط، از 1 ژانویه سال 2015 شروع شده است.این برنامه به سه دسته شامل: دسته تجربه کار کانادایی (CEC)، کارگر ماهر فدرال (FSWC)و دسته پیشه وران ماهر فدرال (FSTC) تقسیم می شود.

متقاضیان مهاجرت به کانادا می توانند رسما پرونده اقامت دائمی کانادا را تشکیل داده و به بانک مهاجران کانادا اضافه شوند، نحوه کار اکسپرس اینتری بدین گونه می باشد که سیستم رتبه بندی جامع (CRS) بر مبنای شاخص های تحصیلی، سابقه کار مهارتی، سن و سال و مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی به شما امتیاز (حداقل امتیاز 439) می دهد. سپس افرادی که بیشترین امتیازات را کسب کردن جهت درخواست اقامت دائم کانادا دعوت می شوند. اداره تابعیت و مهاجرت کانادا (CIC)، مسئولیت دعوت افراد واجد شرایطرا عهده دار می باشد.

1.1دسته تجربه کار کانادایی (CEC)
این برنامه فرصتی برای آندسته از متقاضیانی که دارای تجربه کار در کانادا می باشند و حالا متقاضی اقامت دائم کانادا (PR) هستند، می باشد. از 1 ژانویه سال 2015، متقاضیان دسته تجربه کار کانادایی بایستی از طریق سیستم اکسپرس اینتری اقدام نمایند و بایستی :

· قصد زندگی خارج از کبک را داشته باشند،

· حداقل 12 ماه تجربه کار مهارتی تمام وقت در کانادا با مجوز رسمی، در طی 3 سال قبل از درخواستشان داشته باشند.

· مهارت زبان داشته باشند.

1.2 دسته کارگر ماهر فدرال (FSWC)
این برنامه مهاجرتی ویژه متقاضیانی ست که دارای تجربه کار حرفه ای با مهارت می باشند که ممکن است متقاضی اقامت دائم کانادا (PR) باشند. پیش شرط های این برنامه وجود صلاحیت فردی و پیشنهاد کار از کارفرمای کانادایی می باشد. این برنامه هم در قالب سیستم اکسپرس اینتری عمل می کند. متقاضیان اخذ اقامت کانادا بر پایه شاخص های زیر مورد ارزیابی قرار می گیرند ( متقاضیان بایستی حداقل 67 امتیاز از 100 امتیاز کسب نمایند تا شایستگی دریافت ITA یا دعوت نامه باشند.) :

· مهارت های زبان انگلیسی یا فرانسوی،

· تحصیلات،

· تجربه کار،

· سن و سال،

· اشتغال کامل،

· سازگاری.

1.3 دسته پیشه وران ماهر فدرال (FSTC)
برنامه فوق الذکر ویژه داوطلبینی است که مایل به اخذ اقامت دائمی کانادا برپایه صلاحیت کسب و کار مهارتی می باشند. متقاضیان این دسته مهاجرتی نیز بایستی از طریق سیستم اکسپرس اینتری کانادا اقدام نمایند. به منظور اخذ PR از این دسته، متقاضی بایستی:

· پیشنهاد کار تمام- وقت حداقل یک ساله یا گواهی مهارتی در کسب و کار یا پیشه مهارتی را از هیئت استانی یا قلمرویی داشته باشد ( ناگفته نماند که پیشنهاد کاری می تواند از 2 کارفرما باشد)،

· مهارت زبان. متقاضی بایستی نتایج آزمون زبان از یک مرکز آزمون معتبر را ارائه دهد،

· حداقل 2 سال سابقه کار تمام- وقت در یک پیشه مهارتی،

· کلیه شرایط شغلی تنظیم شده توسط دسته بندی مشاغل ملی (NOC) را تامین نماید.

2. مهاجرت به کانادا ار طریق برنامه کارآفرین یا سرمایه گذار کبک
این برنامه مخصوص مهاجرانی است که خواستار شروع کسب و کاری در کبک کانادا می باشند. برنامه سرمایه گذار کبک به خاطر شرایط متفاوت با برنامه های معروف دیگر کانادایی همانند سیستم اکسپرس اینتری مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. شرایط درخواست از طریق این برنامه به شرح ذیل می باشد:

· متقاضی بایستی قصد اقامت در کبک را داشته باشد،

· متقاضی بایستی CDN $800000 در شهر کبک سرمایه گذاری نماید و ارزش خالص سرمایه سرمایه گذار CDN $ 1.6 M و و ارزش خالص کارآفرین CDN $300000 باشد.

3.برنامه ویزای استارت آپ کانادا
این برنامه ویژه تجار و کارآفرینانی است که مایل به راه اندازی بیزینس در کشور کانادا می باشند. این برنامه مستلزم شرایط زیر می باشد:

· حمایت سازمانی مشخص- اینگونه حمایت ها می تواند از طریق صندوق های سرمایه گذاری مشترک ، گروههای سرمایه گذار معین یا هیئت سرمایه گذاری تجاری صورت گیرد. برای ارزیابی پیشنهاد تجاری و اخذ نامه پشتیبان خود، شما بایستی با این سازمانها در ارتباط فعال باشید.

· مهارت های زبان- ا بایستی توانایی برقراری ارتباط به زبان انگلیسی یا فرانسوی را حداقل در سطح 5 معیار زبان کانادایی (CLB) داشته باشید.

· سرمایه لازم- داشتن سرمایه کافی برای راه اندازی کسب و کار الزامی می باشد. حداقل سرمایه موردنیاز در این برنامه از طریق صندوق سرمایه گذاری مشترک درحدود CDN $200000 و از طریق گروه سرمایه گذار کانادایی معین CDN 75,000 دلار می باشد.

4.مهاجرت به کانادا از طریق برنامه استانی (PNP)
هر استان یا قلمرویی در کانادا دارای برنامه های مهاجرتی مختلف می باشد که گروه های خاصی را ( مثلا دانشجویان، تجار، کارگران ماهر و …) هدفگیری می کند. بخاطر همین، هر استان/قلمرویی دارای شرایط مهاجرتی خاص خود می باشد. معمولا، متقاضیان دریافت اقامت کانادا بایستی حداقل شرایط شاخص های گزینشی خاص همانند مهارت ها، تحصیلات یا سابقه کاری تامین نمایند. در ضمن، متقاضیان زندگی در کانادا از این طریق باید قصد زندگی در آن استان یا قلمرو را هم داشته باشند.

درخواست ها جهت اخذ اقامت دائم کانادا تحت برنامه PNP از دو طریق تشکیل پرونده آنلاین در سیستم اکسپرس اینتری و نیز فرآیند درخواست کاغذی امکانپذیر می باشد. مرجع رسیدگی به این درخواست ها IRCC می باشد. در سال 2019، سطوح پذیرش PNP به 61000 متقاضی رسید، که این نشانگر افزایش 5000 نفری نسبت به پذیرش 2018 می باشد.

5. مهاجرت به کانادا از طریق برنامه خود اشتغالی
از برنامه های مهاجرتی معروف و پرطرفدار کانادا در بین هنرمندان و ورزشکاران، برنامه مهاجرتی خود اشتغالی می باشد که شرایط متفاوتی از برنامه اکسپرس اینتری دارد. برنامه مذکور ویژه متقاضیانی است که دارای سابقه کار بوده و در فعالیت های فرهنگی یا ورزشی بین المللی مشغول می باشند.

همچنین، مخصوص متقاضیانی است که در مشاغل فرهنگی و ورزشی استخدام شده و یا در مدیریت کشاورزی تجربه کافی دارند. متقاضیانی که دارای سابقه کار می باشند توسط شاخص های گزینشی مثل سابقه کار، تحصیلات، سن و سال، توانایی های زبانی، و سازگاری مورد ارزشیابی قرار می گیرند.

6. مهاجرت به کانادا از طریق برنامه پرستار های خانه
ابن برنامه مهاجرتی کانادا از 4 مارس سال 2019 به روی متقاضیان باز است. متقاضیان برنامه مذکور ممکن است از دو طریق اقدام نمایند: مراقبت از کودکان یا مراقبت از بیماران کانادایی. پرستاران و پیشخدمت های با سابقه نیز شانس اخذ اقامت دائم کانادا را از طریق این برنامه دارند مادامیکه شرایط زیر را تامین نمایند:

· حداقل 24 ماه استخدام تمام وقت داشته باشند،

· 3,900 ساعت کار تمام وقت ( حداقل 22 ماه) انجام داده باشند،

· سابقه کار در عرض 4 سال از تاریخ ورودتان به کانادا لازم می باشد.

7. مهاجرت به کانادا از طریق برنامه اسپانسری خانواده
مقیم های دائم کانادا ( با حداقل 18 سال به بالا) می توانند اسپانسر خویشاوندان خود جهت اخذ اقامت دائم آنها شوند. شرایط خاص این برنامه عبارت است از :

· اثبات توانایی مالی جهت تامین نیازهای اساسی خود و خویشاوندانتان،

· توانایی حمایت مالی از خویشاوندانتان از زمان ورود آنها به کانادا،

· امکان اخذ معاینه پزشکی و عدم سوء سابقه از شما و خویشاوندانتان،

در این مقاله، تلاش شد تا کلیه اطلاعات لازم درباره آخرین تغییرات در برنامه مهاجرتی کانادا 2019 و روش های مختلف مهاجرت به کانادا تحلیل و بررسی شود. مشخصا، یکی از روش های مطمئن برای اطلاع از آخرین اطلاعات درباره شرایط اخذ اقامت کانادا در سال 2019، بهره گیری از مشاوره های کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *