کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

با وجود این که ترجیح و اولویت کانادا برای ورود مهاجران به کشور از طریق ویزای کار است اما از طرفی نیز مخالف جدا شدن خانواده ها از هم هستند زیرا انسجام خانواده یک جنبه مهم فرهنگ کانادایی است. به همین علت افرادی که واجد شرایط دریافت اقامت کانادا از طریق ازدواج می باشند می توانند پس از گذشت دو سال از زندگی مشترک درخواست اقامت خود را ارسال نمایند.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در نظر دارد تا در قالب این مقاله به بررسی کلی این موضوع بپردازد.

شخصی که اقامت دائم کانادا را دارد می تواند در داخل آن کشور زندگی و کار کند. کارت های اقامت دائم (PR) کانادا اسنادی هستند که ثابت می کنند مهاجر دارای اقامت دائم قانونی است. اما اگر کارت PR منقضی شود، وضعیت اقامت دائم مهاجر از بین نمی رود. برخی از عواملی که می تواند وضعیت اقامت دائم فرد را ازبین ببرد این است که شخصی را برای مدت طولانی از کانادا خارج کرده و یا مرتکب جرمی شود.

اقامت کانادا از طریق ازدواج
تصمیم به ازدواج برای افراد خصوصا وقتی تابعیت یکسانی نداشته باشند امری هیجان انگیز و در عین حال می تواند مشکل هم باشد. اگر شما و همسرتان تصمیم بگیرید که زندگی در کانادا را انتخاب کنید، تنها در صورتی ممکن است که همسر دارای تابعیت کانادایی یا اقامت دائم این کشور بتواند از دیگری حمایت مالی کند. در این رابطه ذکر این نکته حائز اهمیت است که حتی اگر فرایند حمایت مالی نیز موفقیت آمیز باشد، تبدیل شدن به شهروند کانادایی یا دریافت اقامت دائم کانادا هنگام ازدواج با یک شهروند کانادایی به طور خودکار اتفاق نمی افتد بلکه شما باید یک روند درخواست را طی کنید. مهمترین شرایطی که باید برای دریافت اقامت کانادا از طریق ازدواج داشته باشید، حداقل 18 سال سن و ازدواج قانونی با یک فرد تابع یا مقیم کانادا می باشند.

از تاریخ 25 اکتبر 2012، مقررات جدیدی مبنی بر حمایت مالی از همسر برای دریافت اقامت دائم، درجهت محدود کردن هر چه بیشتر کلاهبرداری های احتمالی در سیستم مهاجرت کانادا وضع شده است. هرکدام از همسرانی که قصد حمایت مالی برای زندگی در کانادا را دارند و کارت PR دریافت می کنند، باید حداقل دو سال پس از دریافت کارت PR خود، با همسرشان رابطه قانونی داشته و زندگی مشترک را حفظ کنند، اگر این مدت کمتر شود، شما خطر حذف را خواهید داشت.

درخواست حمایت مالی در اقامت کانادا
طبق قوانین سال 2019 در صورت ازدواج با یک شهروند کانادایی 2 روش اصلی برای درخواست حمایت از همسران در کانادا وجود دارد:

1- اولین روش حمایت مالی همسران داخلی است که اگر قبلاً به طور قانونی در کانادا مثلا تحت عنوان ویزای کاری یا ویزای تحصیلی زندگی کرده اید و حالا با یک شهروند کانادایی ازدواج کردید، می توانید در کانادا بمانید که در این صورت هم، درخواست حمایت از همسران رسیدگی می شود.

2- دومین روش حمایت از همسر مقیم در خارج از کشور کاناداست که در این روش، اگر در کانادا زندگی نمی کنید، می توانید به محض اخذ ویزا و دریافت اقامت کانادا به این کشور بیایید. حامی شما درخواست خواهد کرد که به عنوان همسر قانونی اش در کانادا از شما حمایت مالی کند، که پس از آن برای اقامت دائم در کانادا اقدام خواهید کرد. در صورتی که شما برای مدت زمان لازم اقامت کانادا را داشته و کلیه شرایط اقامت دائم را برآورده کرده باشید، ممکن است واجد شرایط درخواست تابعیت کانادا نیز شوید.

متأسفانه، عشق در موارد حمایت مالی همسران برای اثبات اعتبار یک ازدواج، نه کافی و نه گواهی ازدواج است؛ بلکه زوجین باید راه های زیادی را طی کنند و دلایل زیادی بیاورند تا به دولت کانادا نشان دهند که ازدواج آن ها در مورد پرونده های حمایت از همسران قانونی است. این روند می تواند بسیار مشکل باشد و مستندات زیادی را می طلبد، اما درصورت تکمیل بودن این مدارک، می تواند راه مناسبی برای مهاجرت زوجین باشد.

روند حمایت مالی همسر در اقامت کانادا از طریق ازدواج
پس از ارائه درخواست و انجام بیومتریک (اثر انگشت و عکس دیجیتال) حدودا بیش از یک ماه طول می کشد تا آن ها پردازش شوند، در پایان این دوره به شما اطلاع داده می شود که آیا درخواستتان پذیرفته شده یا خیر. به همین دلیل مراعات در اعمال و رفتارتان در طول پردازش بسیار اهمیت دارد که اگر خطایی انجام دهید، ممکن است درخواست شما رد نشود اما برای اعطای آن ممکن است زمان بیشتری طول بکشد. اگر شما قصد داشته باشید پیشرفت برنامه های خود را با CIC ردیابی کنید و برای ورود همسرتان به کانادا آماده شوید، همسر (شخصی که با کارت جدید اقامت دائم خود به کانادا وارد می شود) هنگام ورود به کشور باید تمام مدارک مهاجرت خود را روی آنها نگه دارد.

مزایا و مشکلات اقامت کانادا از طریق ازدواج
مهمترین مزیت استفاده از ازدواج برای دریافت اقامت کانادا، عدم نیاز به اثبات تمکن مالی کافی برای مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم است به این دلیل که پردازش انجام شده درمورد همسر یا حامی مالی هرگونه مسئولیت مالی در قبال موکل خود را به وزارت مهاجرت و شهروندی ارائه می کند. مشکل اصلی این روش در اثبات قانونی بودن ازدواج است، برای اثبات آن گواهی معتبر ازدواج و برخی مدارك اثبات دارایی های مشترک، مانند عکس ها، مسافرت ها، ارتباطات، ملاقات با خانواده یکدیگر، یک ماه عسل و… لازم است. مشکل دیگر این روش، اثبات حقانیت رابطه است که این اثبات در طول زمان طولانی ضروری و امکان پذیر است.

شرایط نامزدی و توریستی در مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج
طبق قانون مهاجرت کانادا، هیچ ویزایی به اسم ویزای نامزدی در کانادا وجود ندارد، این بدان معنی است که فقط درصورت ازدواج، همسر داخلی می تواند درخواست حمایت مالی همسر خارجی را صادر کند. همسر قبل از ورود به کانادا باید ویزای مهاجرت به خارج از کشور را در کنسولگری کانادا از کشور مبدا به دست آورد. شخصی که توریستی و به عنوان بازدید کننده به کشور کانادا وارد می شود برای مدت زمانی محدودی در آن کشور حضور دارد و پس از آن باید کاناد را ترک کند.

بازدید کننده نمی تواند قصد ماندن دائم را داشته باشد زیرا در اینصورت با این تعریف دیگر بازدید کننده نیست. به عبارت دیگر، اگر شخصی که به دنبال ورود به کانادا است و می گوید قصد دارد با ازدواج در کانادا برای اقامت دائم تحت پوشش همسری کانادایی درخواست کند، به احتمال زیاد رد خواهد شد؛ حتی اگر این قصد را هم دارید تنها راه کار این است که از توضیحات در این مورد خودداری کنید. آفیسرها می خواهند بشنوند که شما به عنوان بازدید کننده قصد ورود به کانادا را دارید، نه قصد اقامت دائم از طریق آن. پس از ورود، می توانید با هدف مورد نظر خود و در صورت تأیید، به صورت دائم در کانادا بمانید.

شرایط حامی در اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج
هنگامی که فرد تابع یا دارنده اقامت دائم کانادا درخواست حمایت مالی از همسر را مطرح می کند، باید فرمی را تکمیل و امضا کند که شامل توافق نامه حمایت مالی است و باید شرایط ذیل را دارا باشد :

• اثبات تمکن مالی (صرفا به معنی درآمد داشتن نیست)

• داشتن حداقل 18 سال سن

• داشتن اقامت دائم کانادا و یا شناخته شدن به عنوان یک شهروند کانادایی ( در صورتی که شهروند کانادایی مقیم در خارج از کانادا هستید، باید اثبات کنید که در زمان حمایت مالی در کانادا مستقر خواهید بود.)

• حامی مالی نمی تواند مقیم دائم در خارج از کانادا باشد

• اثبات عدم دریافت کمک های اجتماعی (جز در حالت معلولیت)

• اثبات امکان تامین نیازهای اساسی شخص مورد حمایت

به عنوان یک حامی، شما باید از زمان تبدیل شدن به اقامت دائم، به مدت3 سال شریک زندگی خود را پشتیبانی مالی کرده باشید. همسران باید درطول 4 سال گذشته 3 سال از لحاظ فیزیکی در کانادا باشند و به زبان انگلیسی یا فرانسه (زبان های رسمی کانادا) در حدی مسلط بوده که از نظر منطقی صلاحیت داشته باشند، همچنین باید با تاریخ، فرهنگ و دولت کانادا آشنا باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی های لازم در مورد انواع روشهای مهاجرت به کانادا و سایر کشورها می توانید با مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *